Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόγραμμα αντικατάστασης πληκτρολογίου - MacBook Pro 2016


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 16/07/2018 - 13:20

Καλησπερα,

εστειλα μειλ στην infoquest με βιντεακι δειχνοντας τον εντονο θορυβο που κανουν μερικα πληκτρα και ρωτησα αν το καλυπτει το προγραμμα, δεν ειμαι σιγουρος αν ειδαν το βιντεο αλλα απαντησαν :

 

"Καλημέρα σας,

Σε περίπτωση που δεν γράφει διπλά ή δεν γράφει κάτι άλλο από αυτό που θέλετε, δεν αποτελεί πρόβλημα."

 

Το πληκτρολογιο γραφει κανονικα, ομως μερικα πληκτρα κανουν εντονο θορυβο και αφηνου μια αισθηση οτι πιεζονται λιγο πιο δυσκολα απο τα υπολοιπα.

Ομως το προγραμμα αναφερει και sticky keys στα προβληματικα πληκτρολογια και ετσι εστειλα το ιδιο μειλ και σε iSystem, οι οποιοι μου απαντησαν στειλτε το για αντικατασταση.

 

Ρωταω αν εχει κανεις εμπειρια με isystem και αν προτεινετε να το στειλω.

 

Σας ευχαριστω προακταταβολικα


Τελευταία επεξεργασία από: Mikachuchios, 16/07/2018 - 13:21


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/07/2018 - 14:39

εγώ με την isystem είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ωστόσο αν η οδηγία από την apple λέει ξεκαθάρα τι θεωρείται βλάβη και το όχι δεν έχεις πολλές ελπίδες.

 

Edit:

Επειδή τώρα διάβασα καλύτερα το μήνυμα σου. Αν σου είπαν στείλτε το, μάλλον έχεις ελπίδες. Ενημερωσε μας


Τελευταία επεξεργασία από: peros550, 16/07/2018 - 14:41


#3   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 16/07/2018 - 15:17

Στειλε το isystem αφου σου ειπαν ετσι. Δυστυχως εχει καταντήσει παρωδία το θέμα με το πληκτρολόγιο, ας ελπίσουμε ότι η μεμβράνη που έβαλαν στο gen3 των καινούργιων θα διορθώσει το θέμα αν κ εχω τις αμφιβολίες μου. 



#4   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/07/2018 - 12:39

Καλησπερα παιδια, σημερα εκανα την αποστολη, αυριο θα το εχουν παραλαβει. Οταν εχω νεα θα ενημερωσω.

Σας ευχαριστω



#5   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/07/2018 - 13:52

Η isystem γενικότερα είναι πολύ αξιόπιστη σαν εταιρία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/07/2018 - 15:15

Μέχρι πότε ισχύει το προγραμμα και πως επαληθεύεται τυχόν πρόβλημα; Θέλω να πω, πως μπορεί να αποδειχθεί;

#7   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/07/2018 - 16:12

-

Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 19/07/2018 - 16:14


#8   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/07/2018 - 14:42

4 χρόνια απο την αρχική ημερομηνία αγοράς. Αν στο αλλάξουν επειδή φεύγει το uppercase όλο θα γυρίσει και με νέα μπαταρία. Στην Αγγλία τουλάχιστον είναι πολύ χαλαροί σε αυτό και το αντικαθιστούν χωρίς πολλές πολλές ερωτήσεις άρα μάλλον πως θα γίνει το ίδιο και εδώ αφού προφανώς η apple ακολουθεί τρόπον τινά no questions asked policy 

 

η ανακοίνωση γράφει 

Η Apple διαπίστωσε ότι ένα μικρό ποσοστό πληκτρολογίων σε ορισμένα μοντέλα MacBook και MacBook Pro ενδέχεται να παρουσιάζει μία ή περισσότερες από τις παρακάτω συμπεριφορές:

 
Απρόσμενη επανάληψη γραμμάτων ή χαρακτήρων
Μη εμφάνιση γραμμάτων ή χαρακτήρων
Ένα ή περισσότερα πλήκτρα «κολλούν» ή δεν ανταποκρίνονται με συνέπεια
 
οπότε, αφήνει αρκετό χώρο για να πει κάποιος οτι κολλάει το πλήκτρο που και που. επίσης η ίδια η apple προτείνει καθαρισμό με πεπιεσμένο αέρα, μπορείς να πεις κόλλαγε πολύ τώρα που καθάρισε καλύτερα αλλά το βλέπω προβληματικό κλπ κλπ κλπ

Τελευταία επεξεργασία από: sevarton, 22/07/2018 - 14:44


#9   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/07/2018 - 16:52

Καλησπέρα και από εμένα. Κάτοχος του MacBook Pro μοντέλο 2017 χωρίς Touch Bar ευτυχώς ακόμα δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα με το πληκτρολόγιο. Παρόλα αυτά θα ήθελα να σταθώ στο θέμα της αντικατάστασης από την Apple καθώς πρόσφατα διάβασα ένα επίσημο άρθρο που αναφέρει πως ακόμα και με την αντικατάσταση του πληκτρολογίου, το πρόβλημα δεν λύνεται ουσιαστικά αλλά παίρνει μια επιπλέον παράταση.



#10   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/07/2018 - 17:35

4 χρόνια απο την αρχική ημερομηνία αγοράς. Αν στο αλλάξουν επειδή φεύγει το uppercase όλο θα γυρίσει και με νέα μπαταρία. Στην Αγγλία τουλάχιστον είναι πολύ χαλαροί σε αυτό και το αντικαθιστούν χωρίς πολλές πολλές ερωτήσεις άρα μάλλον πως θα γίνει το ίδιο και εδώ αφού προφανώς η apple ακολουθεί τρόπον τινά no questions asked policy

η ανακοίνωση γράφει
Η Apple διαπίστωσε ότι ένα μικρό ποσοστό πληκτρολογίων σε ορισμένα μοντέλα MacBook και MacBook Pro ενδέχεται να παρουσιάζει μία ή περισσότερες από τις παρακάτω συμπεριφορές:

Απρόσμενη επανάληψη γραμμάτων ή χαρακτήρων
Μη εμφάνιση γραμμάτων ή χαρακτήρων
Ένα ή περισσότερα πλήκτρα «κολλούν» ή δεν ανταποκρίνονται με συνέπεια

οπότε, αφήνει αρκετό χώρο για να πει κάποιος οτι κολλάει το πλήκτρο που και που. επίσης η ίδια η apple προτείνει καθαρισμό με πεπιεσμένο αέρα, μπορείς να πεις κόλλαγε πολύ τώρα που καθάρισε καλύτερα αλλά το βλέπω προβληματικό κλπ κλπ κλπ


Άρα έγκειται στη κρίση του εκάστοτε εξουσιοδοτημένου στην Ελλάδα; Πως γίνεται η διαπίστωση;

#11   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/07/2018 - 18:15

θεωρητικά θα πρέπει να δουν οτι κολλάει το πλήκτρο. Το κατά πόσον όμως πράγματι τους ενδιαφέρει είναι άλλο ζήτημα. Επίσημα μου είπαν οτι πρέπει να δουν τη ζημιά για να κάνουν την αντικατασταση αλλά δεν το πιστεύω απόλυτα αυτό.

 

αν σου πουν περι αντικατάστασης μόνο αυτού του πλήκτρου δεν ισχύει θα αλλάξει όλο το upercase όπως και να έχει. και πράγματι η αντικατάσταση βάζει το ίδιο ακριβώς ανταλλακτικό που εχει τωρα. δε βαζει το 3 γενιας πληκτρολόγιο με την σιλικόνη. παρότι βεβαια ακούστηκε στο macrumors ότι ίσως να μην θέλουν να παραδεχτούν την τροποποίηση του σχεδιασμού του πληκτρολογίου γιατι βρισκοντα σε δικαστικη διαμαχη. προσωπικά κρίνοντας απο την αντιμετώπιση στα προβληματικά gpu του 2010-2011 δεν πιστεύω οτι θα αλλάξουν σχεδιασμό. 

 

κανε την αντικατάσταση και μολις με το καλο το πάρεις βάλε μια μεβράνη πληκτρολογίου, πρόσεχε μην τρως και καπνίζεις πάνω απο το μακ και όσο να ναι απέφευγε την σκόνη (πχ να το αφηνεις ανοιχτο πανω στο γραφειο). χαζομάρες βεβαια ολα αυτα αλλά μια εξτρα προστασια δεν εβλαψε



#12   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 25/07/2018 - 11:59

καλησπερα παιδια,

σημερα η iSystem το στελνει πισω, αυριο θα το εχω και θα ενημερωσω.

Παντως απο αυτη την εμπειρια εχω να πω ενα μπραβο στην iSystem για την ταχυτητα που εδειξε και ενα μεγαλο ερωτηματικο για το τι γινεται στην infoquest, η οποια μου εριξε ακυρο λεγοντας μου οτι αν γραφει κανονικα δεν χριζει αντικαταστασης.

εστειλα μειλ κανοντας παραπονα, δεν απαντησαν βεβαια.

 

Τωρα το αν το προβλημα απλα παραταθηκε, θα φανει παιδια. Τουλαχιστον εχουμε κανουρια μπαταρια  :P



#13   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 26/07/2018 - 12:18

Καλημερα, μολις παρελαβα και μεχρι στιγμης ολα δειχνουν καλα, βεβαια θελω να το δουλεψω λιγο να ανεβασει θερμοκρασια για να δω αν εχει καποιο πληκτρο προβλημα. 

Παντως το μηχανημα το παρελαβα μια χαρα



#14   FrankWhite

FrankWhite

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/07/2018 - 12:22

Εγώ έστειλα το macbook pro 13 non touchbar του 17 για bottle noise και είπα ότι έχω που και που κολλήματα (σπάνια βέβαια). Μου αντικατέστησαν πληκτρολόγιο, μπαταρία, retina , case καθώς και logic board γιατί βρήκαν πρόβλημα λέει σε αισθητήρα θερμοκρασίας. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά με αγχώνει τι θα γίνει του χρόνου τέτοια εποχή αν μου τα παρουσιάσει ξανά. Τώρα κόστισε 1400 και μπήκε στην εγγύηση. Του χρόνου θα κάνω τον σταυρό μου; Και γενικά εγώ το λιώνω το λάπτοπ γιατί το χρησιμοποιώ 



#15   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 31/07/2018 - 12:13

Εγώ έστειλα το macbook pro 13 non touchbar του 17 για bottle noise και είπα ότι έχω που και που κολλήματα (σπάνια βέβαια). Μου αντικατέστησαν πληκτρολόγιο, μπαταρία, retina , case καθώς και logic board γιατί βρήκαν πρόβλημα λέει σε αισθητήρα θερμοκρασίας. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά με αγχώνει τι θα γίνει του χρόνου τέτοια εποχή αν μου τα παρουσιάσει ξανά. Τώρα κόστισε 1400 και μπήκε στην εγγύηση. Του χρόνου θα κάνω τον σταυρό μου; Και γενικά εγώ το λιώνω το λάπτοπ γιατί το χρησιμοποιώ 

To ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Πέρισυ αντικατέστησα οθόνη και top case 1000 ευρώ , για πρόβλημα πάνω στο 8μηνο που το είχα παρει 3300 $ έτσι, και τώρα εδώ και 2 μήνες μου κάνει τα ίδια όπως και πέρισυ και δεν έχω εγγύηση, (το πήρα από New Orlean, άρα δεν έχω το 2ο χρόνο εγγύησης Ελλάδα) . οπότε είμαι της άποψης να το πουλήσεις και να πάρεις του 2018, αυτό θα κάνω και εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να το κρατησω... Το παλιό μου πολυαγαπημένο MBP 2010 17'' με αλλαγή σε SD το είχα λιώσει στην κυριολεξία και δεν είχε τιποτα.. δηλαδή έλεος.

 

Σου προτείνω τώρα που το έφτιαξες να το δώσεις φίλτατε, και πάρε του 2018 .... δεν βλέπω άλλο τρόπο δυστυχώς.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες