Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέος με ερωτήματα.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mathewgx

mathewgx

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/07/2018 - 14:51

Καλησπέρα παιδιά.

 

Είμαι νεό μέλος στην οικογένεια macos (hackintosh για την ακρίβεια) και μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος σε όλα τα επίπεδα και έτοιμος να αφήσω τα windows πίσω.

 

Έχω 2 ερωτήσεις (μέχρι στιγμής....  θα σας ζαλίσω λίγο , να ξέρετε) :

 

α) Ποια είναι η αντίστοιχη κωδικοποίηση με το ansi (ή το unicode) των windows , στο textedit ;

 

β) Ξέρετε κάποιο πρόγραμμα ενσωμάτωσης υποτίτλων , που να έχει την επιλογή να αλλάξεις το font size; Δοκίμασα με το MKVToolNix αλλά δεν έχει τέτοια   επιλογή και οι υπότιλοι φαίνονται πολύ μικροί στην τηλεόραση.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 29/09/2019 - 21:05

Εισαι με hackitosh και περιμενεις απαντηση ρε φιλε ; Ελεος απλα. Εδω μιλαμε για τα αυθεντικα μηχανακια της Apple.



#3   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/09/2019 - 22:39

Γνώμη μου είναι να αποφύγεις το hackintosh γιατί θα σε ζαλίσει και συ θα ζαλίσεις το forum για να το κάνεις να δουλέψει. Μπορείς να νοικιάσεις osx desktop cloudbased αρκετά φθηνά. Να γυρίσεις σε linux και να τρέξεις όλες τις εφαρμογές που πια υπάρχουν για όλα τα λειτουργικά compatible εκδόσεις.

 

Πλέον δεν έχει σημασία το λειτουργικό και απλά τα osx apps είναι λίγο πιο γκλάμορους :D

Για τη χρήση που υποψιάζομαι θες να κάνεις βάλε linux

 

https://www.deepin.org/en/ (Huawei)

 

https://elementary.io/

 

etc. κάνε την έρευνά σου



#4   pantelisvl

pantelisvl

    iPH Addict

  • 824 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:pvlassis

Δημοσίευση 29/09/2019 - 23:18

ελπιζω να εχετε δει οτι το παιδι ειχε κανει την ερωτηση πριν απο 1 χρονο



#5   mathewgx

mathewgx

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/09/2019 - 05:41

Εδώ είχα ξεχάσει εγώ ότι είχα ανοίξει τέτοιο θέμα.

 

Για την ιστορία , hackintosh έχω ακόμη και δεν το αλλάζω. Όχι μόνο είναι σταθερό (δεν  καταλαβαίνεις διαφορά από αυθεντικό) αλλά και πιο γρήγορο από windows στο δικό μου hardware.

 

Πάντως , οι ερωτήσεις παραμένουν , δεν έχουν σχέση με το αν έχω hackintosh.



#6   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2019 - 07:08

Εδώ είχα ξεχάσει εγώ ότι είχα ανοίξει τέτοιο θέμα.

 

Για την ιστορία , hackintosh έχω ακόμη και δεν το αλλάζω. Όχι μόνο είναι σταθερό (δεν  καταλαβαίνεις διαφορά από αυθεντικό) αλλά και πιο γρήγορο από windows στο δικό μου hardware.

 

Πάντως , οι ερωτήσεις παραμένουν , δεν έχουν σχέση με το αν έχω hackintosh.

Όταν λες είναι σταθερό; Ποιο συγκεκριμένα; Το Siera, το High Sierra ή το Mojave; Με ποιο update τους; Και με βάση ποια κριτίρια γίνεται η σύγκριση σε επίπεδο hardware; Με ποιο Mac; Με iMac, iMac Pro, Mac Mini, MacBook, MacBook Pro, MacBook Air και ποιας χρονολογίας;

Εκτός των άλλων το macOS δεν έχει καμία σχέση με το Windows. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά λειτουργικά.


Τελευταία επεξεργασία από: Xto01, 30/09/2019 - 07:10


#7   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/09/2019 - 08:28

Όταν λες είναι σταθερό; Ποιο συγκεκριμένα; Το Siera, το High Sierra ή το Mojave; Με ποιο update τους; Και με βάση ποια κριτίρια γίνεται η σύγκριση σε επίπεδο hardware; Με ποιο Mac; Με iMac, iMac Pro, Mac Mini, MacBook, MacBook Pro, MacBook Air και ποιας χρονολογίας;

Εκτός των άλλων το macOS δεν έχει καμία σχέση με το Windows. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά λειτουργικά.

Μεγάλη κουβέντα άνοιξες, αλλά αν όντως στηθεί σωστά είναι ακριβώς σαν real Mac σχεδόν με τα μισά λεφτά. Για να σου δώσω μια τάξη μεγέθους, το δικό μου είναι με 8700Κ overclocked στα 5GHZ, 16GB RAM, RX 580 GPU 8GB VRAM, με monitor 4K της LG. 

 

Σε επιδόσεις λοιπόν είναι λίγο παραπάνω από τον basic iMac Pro που είναι στις 5.000.


Once You Go Mac You Never Go Back

#8   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2019 - 09:29

Μεγάλη κουβέντα άνοιξες, αλλά αν όντως στηθεί σωστά είναι ακριβώς σαν real Mac σχεδόν με τα μισά λεφτά. Για να σου δώσω μια τάξη μεγέθους, το δικό μου είναι με 8700Κ overclocked στα 5GHZ, 16GB RAM, RX 580 GPU 8GB VRAM, με monitor 4K της LG. 

 

Σε επιδόσεις λοιπόν είναι λίγο παραπάνω από τον basic iMac Pro που είναι στις 5.000.

Καλό είναι να υπάρχει και η συζήτηση. Πολλές χρήσιμες πληροφορίες μπορεί να αντλήσει κανείς.

 

Είναι περισσότερο ερωτήματα-απορίες γιατί απ' όσο ξέρω και το Hackintosh έχει πάρα πολλά προβλήματα και έναν βαθμό δυσκολίας για να το στήσεις σωστά.

Δεδομένου ότι το macOS πάει και "πατάει" πάνω του, και εάν βάλουμε στο τραπέζι και το γεγονός ότι η Apple το αναπτύσσει με βάση κάποια standards του δικού της hardware, τότε τα προβλήματα γίνονται ακόμα περισσότερα.

Να πούμε και για το ίδιο το macOS; Πολλές από τις εκδόσεις του, έχουν μεγάλα θέματα ακόμα και με το Hardware της ίδιας της Apple. Κι ένα update μόνο αρκεί για να φέρει τα πάνω-κάτω.

Δεν κατηγορώ το Hackintosh σε καμία περίπτωση. Για να είμαι ξεκάθαρος. Ερωτήματα θέτω. Δεν έχω ούτε φανατισμό αλλά ούτε και εθισμό με την Apple.

Είναι σαν το Linux ένα πράγμα. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Θέλει συνέχεια μαστορέματα για να διατηρείται και να δουλεύει σωστά.



#9   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/09/2019 - 09:41

Καλό είναι να υπάρχει και η συζήτηση. Πολλές χρήσιμες πληροφορίες μπορεί να αντλήσει κανείς.

 

Είναι περισσότερο ερωτήματα-απορίες γιατί απ' όσο ξέρω και το Hackintosh έχει πάρα πολλά προβλήματα και έναν βαθμό δυσκολίας για να το στήσεις σωστά.

Δεδομένου ότι το macOS πάει και "πατάει" πάνω του, και εάν βάλουμε στο τραπέζι και το γεγονός ότι η Apple το αναπτύσσει με βάση κάποια standards του δικού της hardware, τότε τα προβλήματα γίνονται ακόμα περισσότερα.

Να πούμε και για το ίδιο το macOS; Πολλές από τις εκδόσεις του, έχουν μεγάλα θέματα ακόμα και με το Hardware της ίδιας της Apple. Κι ένα update μόνο αρκεί για να φέρει τα πάνω-κάτω.

Δεν κατηγορώ το Hackintosh σε καμία περίπτωση. Για να είμαι ξεκάθαρος. Ερωτήματα θέτω. Δεν έχω ούτε φανατισμό αλλά ούτε και εθισμό με την Apple.

Είναι σαν το Linux ένα πράγμα. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Θέλει συνέχεια μαστορέματα για να διατηρείται και να δουλεύει σωστά.

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες και θα πρέπει να ρίξει κάποιος αρκετό διάβασμα για να το φέρει να λειτουργεί 99% σαν real Mac. 

Επίσης θα πρέπει να είναι πάντα ενημερωμένος για ενδεχόμενες αλλαγές σε bootloader και kexts που χρειάζονται για να δουλέψει ένα Hackintosh. 

Δεν είναι ότι πήρα δηλαδή ένα hardware και του βάζω πάνω Mac OS. Θέλει συγκεκριμένο hardware και συγκεκριμένες ρυθμίσεις για το εκάστοτε Hardware, αλλά άπαξ και το στήσεις μετά οι πιθανότητες να σπάσει κάτι είναι ελάχιστες, όπως είπες δηλαδή κι εσύ, είναι περίπου ίσες με το να κάνεις update στο λειτουργικό σε ένα real Mac και κάτι να χτυπήσει. 

Τέλος, έτσι πληροφοριακά, εγώ το είχα στήσει με High Sierra από την αρχή, έκανα όλα τα updates, πέρασα από πάνω το Mojave, είμαι στην τελευταία έκδοση και όλα αυτά χωρίς πλέον να πειράξω κάτι.

Απλά τα περνάω από πάνω σαν να ήταν ένα κανονικός Mac. 

Δεν προτρέπω κανέναν να το κάνει και ούτε απαξιώνω τους κανονικούς Mac. Αλλά μαθαίνεις και κάτι παραπάνω και έχεις ένα δυνατό σύστημα με τα μισά (άντε λίγο παραπάνω) χρήματα.


Once You Go Mac You Never Go Back

#10   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 30/09/2019 - 09:45

Κάπου εδώ να συμφωνήσω κ εγώ με το Jimmako.

Έχουμε το ίδιο μηχάνημα εκτός από την 4Κ οθόνη.

Αναμένουμε για το Catalina τώρα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#11   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2019 - 09:59

Τα bugs στο macOS που κάνουν την εμφάνισή τους κατά καιρούς, επιρρεάζουν στον ίδιο βαθμό το Hackinstosh ή μπορεί είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα; Τι έχετε παρατηρήσει;

Ξέρω είναι λίγο περίεργη η ερώτηση.

Για το Catalina... καλύτερα σε έναν εξωτερικό για αρχή Σάκη. Στην 9 έχει κάπως σταθεροποιηθεί η κατάσταση. Ακόμα βέβαια έχει "σκαλωσιές" και πράσινα πανιά.



#12   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 30/09/2019 - 10:03

Τα bugs στο macOS που κάνουν την εμφάνισή τους κατά καιρούς, επιρρεάζουν στον ίδιο βαθμό το Hackinstosh ή μπορεί είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα; Τι έχετε παρατηρήσει;

Ξέρω είναι λίγο περίεργη η ερώτηση.

Για το Catalina... καλύτερα σε έναν εξωτερικό για αρχή Σάκη. Στην 9 έχει κάπως σταθεροποιηθεί η κατάσταση. Ακόμα βέβαια έχει "σκαλωσιές" και πράσινα πανιά.

Χειροτερα οχι. Το ιδιο θα ελεγα. Αν εχει bugs η native εφαρμογη στα mail σε εσας, θα εχει κ σε μας.

 

Σε μας μονο σε Hardware υπαρχουν προβληματα που αυτα λυνονται με την αγορα καταλληλου hardware ή με τα κοπλα του Jim! 

 

To Catalina εχει ηδη μπει σε δευτερο SSD κ το ψιλοδουλευω κατα καιρους οποτε ξερω τι σκαλωματα εχει σε μενα πανω κατω. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#13   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/09/2019 - 10:04

Τα bugs στο macOS που κάνουν την εμφάνισή τους κατά καιρούς, επιρρεάζουν στον ίδιο βαθμό το Hackinstosh ή μπορεί είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα; Τι έχετε παρατηρήσει;

Ξέρω είναι λίγο περίεργη η ερώτηση.

Για το Catalina... καλύτερα σε έναν εξωτερικό για αρχή Σάκη. Στην 9 έχει κάπως σταθεροποιηθεί η κατάσταση. Ακόμα βέβαια έχει "σκαλωσιές" και πράσινα πανιά.

Το ίδιο ακριβώς, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#14   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2019 - 10:21

Εάν κάποιος θέλει να κάνει hardware test, γίνεται; Και πως;

Και μια ακόμα ερώτηση όσο αφορά το TRIM και κατά πόσο είναι εφικτή η ενεργοποίησή του ή όχι.



#15   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 30/09/2019 - 10:24

Ενεργοποιημενο το εχω εγω. Για το hardware υπαρχει λιστα εδω με τα συμβατα υλικα. 

 

https://www.tonymacx...e-buyers-guide/

 

 

SSD


Τελευταία επεξεργασία από: sakis697, 30/09/2019 - 10:25

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες