Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPhone Xs και iPhone Xs Max: Επίσημη παρουσίαση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
999 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#931   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 04/10/2018 - 14:40

Τα iPhone Xs και iPhone Xs Max δοκιμάστηκαν εκτενώς από το DxOMark, φιλοδοξώντας να κατακτήσουν την κορυφή της σχετικής λίστας.

 

Ωστόσο, η κορυφή δεν κατακτήθηκε. Στην 1η θέση των αποτελεσμάτων του DxOMark παραμένει το Huawei P20 Pro με 109 πόντους.

 

Το iPhone Xs Max συγκέντρωσε 105 πόντους και ξεπέρασε τα Galaxy Note 9HTC U12+ (103 πόντοι αμφότερα) ωστόσο δεν κατάφερε να ρίξει τον βασιλιά από τον κορυφή.

 

Σύμφωνα με το DxOMark, το iPhone Xs Max διαθέτει μια από τις καλύτερες κάμερες σε smartphone που κυκλοφορούν αυτήν τη στιγμή στην αγορά, αισθητά αναβαθμισμένη σε σχέση με την περσινή πρόταση του iPhone X.

 

Συνημμένο αρχείο  Screenshot 2018-10-04 at 15.14.00.png   58,69KB   115 λήψεις

 

iPhone Xs / Max Photo

  • 12MP wide-angle camera
    • Optical Image Stabilization
    • f/1.8
    • Αναβαθμισμένο Quad-LED true tone flash
  • 12MP telephoto camera
    • Optical Image Stabilization
    • f/2.4
    • 2x Optical Zoom, digital zoom up to 10x
  • 7MP Truedepth camera
    • f/2.2
    • 1080p 60fps video
    • Smart HDR
    • Extended dynamic range για video στα 30 fps
    • Cinematic video stabilization (1080p και 720p)
    • 1080p HD video recording στα 30 fps ή 60 fps

iPhone Xs / Max Video

  • 4K video recording στα 24 fps, 30 fps ή 60 fps
  • 1080p HD video recording στα 30 fps ή 60 fps
  • Extended dynamic range για video μέχρι 30 fps
  • 2x optical zoom; digital zoom μέχρι 6x
  • Slo-mo video στα 1080p στα 120 fps ή 240 fps
  • Time-lapse video με stabilization
  • Stereo recording
  • Optical Video Stabilization

Τα μεγαλύτερα "αγκάθια" στην κάμερα του iPhone Xs Max εντοπίζονται στις φωτογραφήσεις με χρήση flash, στα υψηλά ποσοστά θορύβου στις λήψεις με zoom και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και στις διακυμάνσεις του white balance σε συνθήκες εσωτερικού φωτισμού.

 

Τα (+) και (-) των δοκιμασιών του DxOMark:

 

(+)

  • Very good target exposure and dynamic range in bright light and indoor conditions
  • Good detail in all conditions
  • Vivid and pleasant colors in most situations
  • Fast and accurate autofocus
  • Very good subject isolation and pleasant spotlight effect in bokeh mode
  • Very wide dynamic range
  • Very good image stabilization
  • Fast and repeatable autofocus
  • Good image detail, especially when shooting outdoors

(-)

  • Flash images often underexposed
  • Luminance noise is noticeable in lower light and the shadow areas of high-contrast scenes
  • Coarse luminance noise and a lack of detail are noticeable in zoom shots
  • Sometimes unstable white balance when shooting under indoor lighting
  • Luminance noise in lower light

Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#932   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 04/10/2018 - 15:14

Γελάνε και οι πέτρες με το oversharp της Huawei, όπως και με τα artificial χρώματα όταν παρεμβαίνει το Al, την σώζει όμως το πολύ πρωτοπόρο night mode της. Από την άλλη έχουμε αυτό το ρημάδι το Luminance noise της Apple σε κλειστούς χώρους και βραδινά, που δε μπορεί να το φτιάξει τόσα χρόνια, αλλά σκίζει σε φυσικότητα. Προτιμώ φέτος τα δείγματα της Samsung που σε σχέση με πριν δυο χρόνια, έχει εξισσοροπήσει σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα του oversharpening και κρατά σε υψηλά επίπεδα φυσικότητα και λεπτομέρεια


Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: dgeorge4, 04/10/2018 - 15:18


#933   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.557 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/10/2018 - 15:33

Ωστόσο, η κορυφή δεν κατακτήθηκε. Στην 1η θέση των αποτελεσμάτων του DxOMark παραμένει το Huawei P20 Pro με 109 πόντους.

 

Το iPhone Xs Max συγκέντρωσε 105 πόντους και ξεπέρασε τα Galaxy Note 9 HTC U12+ (103 πόντοι αμφότερα) ωστόσο δεν κατάφερε να ρίξει τον βασιλιά από τον κορυφή.

Το τηλ. να φορτίζει και όλα καλά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#934   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/10/2018 - 11:48

Θα θεωρούσατε πλεονέκτημα το Face ID ή το Touch ID;
Επειδή κάποιοι έχουν εκφραστεί κατά καιρούς με καχυποψία έναντι του πρώτου (σίγουρα έχει γίνει και στο δεύτερο), ωστόσο είτε λαμβάνοντας υπόψη την καθημερινή εφαρμογή τους σε διάφορες συνθήκες χρήσης/κατοχής της συσκευής, είτε ακόμη και τρέφοντας σενάρια πιο ακραία για καταγραφή από τρίτους κλπ, τι πιστευετε;
Θα επιμείνω κυρίως στο πρακτικό και εφαρμόσιμο κομμάτι ωστόσο, ζητώντας τις εμπειρίες σας.

#935   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 09/10/2018 - 17:00

Θα θεωρούσατε πλεονέκτημα το Face ID ή το Touch ID;
Επειδή κάποιοι έχουν εκφραστεί κατά καιρούς με καχυποψία έναντι του πρώτου (σίγουρα έχει γίνει και ....


Αυτό που μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα, είναι ότι πλέον δεν μπορώ να επιστρέψω στο touch ID. Ήμουν και εγώ από αυτούς που εξέφρασαν δυσπιστία για τη νέα τεχνολογία αναγνώρισης προσώπου, αλλά μετά από μία εβδομάδα χρήσης (στο iPhone X) το συνήθισα χωρίς να επιθυμώ να επιστρέψω. Επειδή δουλεύω παράλληλα και σε ένα iPad 10,5 ιντσών, πραγματικά δε βλέπω την ώρα να αναβαθμιστεί και η σειρά των iPad σε face ID, γιατί πλέον το θέμα με το δάχτυλο και το δακτυλικό αποτύπωμα το βλέπω παρωχημένο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#936   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 09/10/2018 - 17:28

Θα θεωρούσατε πλεονέκτημα το Face ID ή το Touch ID;
Επειδή κάποιοι έχουν εκφραστεί κατά καιρούς με καχυποψία έναντι του πρώτου (σίγουρα έχει γίνει και στο δεύτερο), ωστόσο είτε λαμβάνοντας υπόψη την καθημερινή εφαρμογή τους σε διάφορες συνθήκες χρήσης/κατοχής της συσκευής, είτε ακόμη και τρέφοντας σενάρια πιο ακραία για καταγραφή από τρίτους κλπ, τι πιστευετε;
Θα επιμείνω κυρίως στο πρακτικό και εφαρμόσιμο κομμάτι ωστόσο, ζητώντας τις εμπειρίες σας.

 

Πλεονέκτημα έχει το Face ID για τους εξής λόγους: 

 

- Έχεις full screen συσκευή. Η Apple ποτέ δεν έβαλε finger scanner στην πλάτη. 

- Χειμώνας, γάντια κλπ

- Βρώμικα/βρεγμένα/ιδρωμένα χέρια

 

https://www.imore.co...hats-difference



#937   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2018 - 17:34

Το μειονέκτημα που έχει το Face ID είναι πως αν ξυπνήσω τη νύχτα, δεν ξεκλειδώνει παρά μόνο αν πρώτα βάλω τη φωτεινότητα στο φουλ, και πάλι κάποιες φορές χρειάζεται να βάλω τον κωδικό στο τέλος, είναι όπως του τη βαρέσει... Επίσης δε με αναγνωρίζει με τα γυαλιά ηλίου ή με κράνος, πρέπει πρώτα να τα βγάλω και μετά με αναγνωρίζει. Πέραν από αυτές τις περιπτώσεις είναι σε γενικές γραμμές πιο βολικό από το Touch ID...

#938   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 09/10/2018 - 17:36

Το μειονέκτημα που έχει το Face ID είναι πως αν ξυπνήσω τη νύχτα, δεν ξεκλειδώνει παρά μόνο αν πρώτα βάλω τη φωτεινότητα στο φουλ, και πάλι κάποιες φορές χρειάζεται να βάλω τον κωδικό στο τέλος, είναι όπως του τη βαρέσει... Επίσης δε με αναγνωρίζει με τα γυαλιά ηλίου ή με κράνος, πρέπει πρώτα να τα βγάλω και μετά με αναγνωρίζει. Πέραν από αυτές τις περιπτώσεις είναι σε γενικές γραμμές πιο βολικό από το Touch ID...

Μια χαρά αναγνωρίζει με γυαλιά και με κράνος. Been there, done that. 

Μήπως να πας μια βόλτα από τις ρυθμίσεις--->FaceID και να προσθέσεις εναλλακτική εμφάνιση; 



#939   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2018 - 17:39

Μια χαρά αναγνωρίζει με γυαλιά και με κράνος. Been there, done that.
Μήπως να πας μια βόλτα από τις ρυθμίσεις--->FaceID και να προσθέσεις εναλλακτική εμφάνιση;

Θα το δοκιμάσω, thanx! :)

#940   BAGGELISSMART

BAGGELISSMART

    iPH Contributor

  • 1.058 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/10/2018 - 17:40

Μια χαρά αναγνωρίζει με γυαλιά και με κράνος. Been there, done that. 

Μήπως να πας μια βόλτα από τις ρυθμίσεις--->FaceID και να προσθέσεις εναλλακτική εμφάνιση; 

αν φορεσεις γυαλια με καθρεφτες δεν σε αναγνωριζει



#941   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.407 μηνύματα

Δημοσίευση 09/10/2018 - 17:48

Αφού το πιάσαμε κάποιες απορίες που ενδέχεται να αντιμετωπίσω με αγορά του max. Το Face ID δουλεύει νύχτα αν ξυπνήσω πχ και θυμηθώ ότι θέλω να βάλω ξυπνητήρι, η ότι άλλο;
Μπορώ να προσθέσω στο Face ID τη γυναίκα μου ώστε να το χρησιμοποιεί μαζί μου πχ κλήση σε ταξίδι που δεν μπορώ εγώ λόγω οδήγησης η γενικά να το χρησιμοποιεί;
Αν το έχω σε τραπέζι διπλα μου θα φέγγει κάθε φορα που το ψιλό κοιτάζω; Αν ναι απενεργοποιείται κάπως;



Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#942   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 09/10/2018 - 17:49

αν φορεσεις γυαλια με καθρεφτες δεν σε αναγνωριζει

Δεν αναγνωρίζει τα polarised. Δοκιμάστε όμως να προσθέσετε εναλλακτική εμφάνιση φορώντας τα. 

Αυτή η επιλογή προστέθηκε στην iOS 12.



#943   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/10/2018 - 17:54

Υπάρχει περίπτωση να θεωρήσει ότι ένα άλλο πρόσωπο με εναλλακτική εμφάνιση (πχ γυαλιά) είναι ο ίδιος κάτοχος και να ξεκλειδώσει; Ίσως να ακούγεται παρατραβηγμένο, αλλά ...’’μαραφετια’’ τεχνολογίας με αλγόριθμους, δημιουργημένα από ανθρώπινο χέρι...!

Τελευταία επεξεργασία από: gousias, 09/10/2018 - 17:56


#944   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 09/10/2018 - 17:59

Υπάρχει περίπτωση να θεωρήσει ότι ένα άλλο πρόσωπο με εναλλακτική εμφάνιση (πχ γυαλιά) είναι ο ίδιος κάτοχος και να ξεκλειδώσει;

Όχι. Είναι ID, είναι βιομετρικό κλείδωμα/ξεκλείδωμα. Νομίζω η ίδια η Apple έχει πει ότι είναι μάλιστα πιο ασφαλές από το touch ID. 

 

Αφού το πιάσαμε κάποιες απορίες που ενδέχεται να αντιμετωπίσω με αγορά του max. Το Face ID δουλεύει νύχτα αν ξυπνήσω πχ και θυμηθώ ότι θέλω να βάλω ξυπνητήρι, η ότι άλλο;
Μπορώ να προσθέσω στο Face ID τη γυναίκα μου ώστε να το χρησιμοποιεί μαζί μου πχ κλήση σε ταξίδι που δεν μπορώ εγώ λόγω οδήγησης η γενικά να το χρησιμοποιεί;
Αν το έχω σε τραπέζι διπλα μου θα φέγγει κάθε φορα που το ψιλό κοιτάζω; Αν ναι απενεργοποιείται κάπως;



Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Δουλεύει και νύχτα. Προφανώς όμως όχι με την ίδια ακαριαία απόκριση και ρόλο θα παίξει και η φωτεινότητα. Πίστεψέ με θα βρεις την άκρη. 

 

Αυτό με την εναλλακτική εμφάνιση που αντί να βάλω εμένα ξανά πχ με μούσια/γυαλιά/μακριά μαλλιά κλπ, να προσθέσω 2ο άτομο, δεν το έχω δοκιμάσει. 

 

Το τελευταίο που ρωτάς δεν το καταλαβαίνω. Τι εννοείς θα φέγγει; 



#945   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.648 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2018 - 18:02

Το μονο προβλημα που εχει το face id ειναι οτι δεν σε αναγνωριζει διαγωνια ετσι ωστε να μην χρειαζεται να το σηκωνεις απο το τραπεζι/γραφειο οταν το θελεις, οπως εκανες με το touch id. Αναγκαστικα βαζω συνεχεια κωδικο για να ξεκλειδωσω χωρις να σηκωσω και αυτο με ξενερωνει. Αν καταφερουν να ενσωματωσουν διαγωνια αναγνωριση προσωπου, θα μιλαμε για την τελειοτητα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες