Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Διαγραφή αποθηκευμένου δικτύου wifi


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   msk

msk

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 15/09/2018 - 15:45

Γεια σας,

μήπως μπορεί κάποιος φίλος να μου πει πως μπορώ να διαγράψω ένα ασύρματο δίκτυο από την λίστα με τα αποθηκευμένα ασύρματα δίκτυα; Βασικά κάποια στιγμή εμφανίστηκε γειτονικό  wifi πολύ δυνατό και από τότε πολλές φορές αποσυνδέεται από το δικό μου δίκτυο και προσπαθεί να συνδεθεί με αυτό . Ευχαριστώ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 15/09/2018 - 15:46

Ρυθμίσεις - Network - WiFi - Advanced Settings

#3   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/09/2018 - 17:29

Πέρα από την υπόδειξη του φίλου Σπύρου, πήγαινε Keychain Access > iCloud. Αναζήτησε το δίκτυο κι αν υπάρχει το επιλέγεις, control-click και Delete για να το ξεφορτωθείς μάλλον οριστικά. 


vires acquirit eundo


#4   msk

msk

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 15/09/2018 - 19:03

Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις δυστυχώς τα πρόβλημα παραμένει αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή .Μιλάμε για mac mini 2014 και sierra 10.12.6 .Πριν από καιρό είχε εμφανίσει πρόβλημα να μην βλέπει καθόλου το wifi αφού έφαγα τον κόσμο τελικά ανακάλυψα ότι το πρόβλημα το δημιουργούσε περιφερειακό hub !!!!!το πέταξα από πάνω και καθάρισα .Πριν μερικές ημέρες είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα δεν έβλεπε το wifi .Πέταξα το νέο!!hub και όλα καλά Όμως τώρα στα διαθέσιμα δίκτυα εμφανίζεται κάποιο άσχετο σαν είχα συνδεθεί κάποτε με αποτέλεσμα να ψάχνει συνέχεια για δίκτυο ανάμεσα στο δικό μου και στο ξένο , κάθετε στο δικό μου αλλά η αναζήτηση δικτύου να γίνετε συνεχώς με αποτέλεσμα να γίνετε η σύνδεση μου πολύ αργή σε άλλους υπολογιστές με win δεν υπάρχει θέμα στις συνδέσεις. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη 


Τελευταία επεξεργασία από: msk, 15/09/2018 - 19:04


#5   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/09/2018 - 19:19

Για δοκίμασε·

 
1. Απενεργοποποίησε τυχόν screen saver τρίτου developer ή screen manager ενδεικτικά το Duet, SwitchResX.
 
2. Backup τα data σου.
 
3. Πήγαινε /Macintosh HD > Library > Preferences > System Configuration, σύρε στον κάδο τα αρχεία και restart το μηχάνημα ώστε να αναδημιουργηθούν.
 
com.apple.airport.preferences.plist
com.apple.network.eapolclient.configuration.plist
com.apple.wifi.message-tracer.plist
NetworkInterfaces.plist
preferences.plist
 
Συνήθως το πρόβλημα αποκαθίσταται, διαφορετικά φαίνεται να έχει αλλοιωθεί το Location του Wi-Fi οπότε ζήτησε οδηγίες.
 
Όπως και να έχει, πρόκειται για ένα ακόμη περίεργο θέμα του Wi-Fi.

vires acquirit eundo


#6   msk

msk

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 15/09/2018 - 22:10

Φίλε μου είμαστε λίγο καλύτερα στην ταχύτητα αλλά συνεχίζει την αναζήτηση των δικτύων ..πάντως αυτά που διαγράψαμε δεν δημιουργήθηκαν ξανά με το restart



#7   msk

msk

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 23/11/2018 - 13:34

Φίλοι μου επανέρχομαι σε θέμα που είχα ανοίξει παλαιότερα .Η ξαφνική μη εύρεση δικτύου wifi οφειλόταν σε χρήση usbhub, όταν αποσυνδέθηκαν όλα ρολόι!!Έχει εδώ ένα θεματάκι  η apple διαβάζοντας και το support .Έχετε να μου προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο hub σε macmini που να δουλεύει απροβλημάτιστα και το wifi.



#8   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2018 - 14:09

Κατά βάση, σε διαδικασίες αποκατάστασης θεμάτων, πάντοτε αποσυνδέουμε περιφερειακά τρίτων κατασκευαστών.

 
Όπως και να έχει -εκτός και το έχεις ήδη κάνει- σύνδεσε σε port του μηχανήματος ανά ένα τα περιφερειακά και έλεγξε μήπως κάποιο προκαλεί το θέμα.
 
Αν δε τελικά χρειασθείς hub, δες της Belkin.
 

vires acquirit eundo


#9   msk

msk

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 23/11/2018 - 15:20

Ναι το έχω φτιάξει όπως είπες!! απλά το αναφέρω για καποιον άλλο φίλο που μπορεί να του συμβεί, και ψάχνω hub όμως .Ευχαριστώ






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες