Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ένα Apple id σε 2 iPhone?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2018 - 16:32

Καλησπέρα. Αγόρασε η γυναίκα μου ένα iPhone 6s plus.
Εγώ έχω είδη δικό μου Apple id ε αγορασμένες πολλές εφαρμογές κλπ...

Το πρέπει να κάνουμε? Να φτιάξει δικό της ξεχωριστό Apple id με το δικό της email και κάρτα? Και μετά με κάποιο τρόπο να το ενόσω με το δικό μου η να βάλω το δικό μου Apple id απευθεθας?
Αν γίνει όμως αυτο πως γίνεται να μην μπερδεύονται οι επαφές πχ οι δικές μου με τις δικές της? Γενικά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με την οικογενειακή χρήση καθολου

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/09/2018 - 16:46

Εννοείται ότι ΔΕΝ θα χρησιμοποιήσει το δικό σου id. Θα φτίαξει ένα καινούργιο και στην συνέχεια θα ενεργοποιήσεις εσυ την οικογενειακή χρήση και θα την προσθέσεις σαν μέλος. Θα μπορεί να κάνει αγορές με την κάρτα σου, να κατεβάζει εφαρμογές που έχεις αγοράσει εσυ.


Sent from my iPad using Tapatalk

#3   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/09/2018 - 19:12

Καλησπέρα. Αγόρασε η γυναίκα μου ένα iPhone 6s plus.
Εγώ έχω είδη δικό μου Apple id ε αγορασμένες πολλές εφαρμογές κλπ...

Το πρέπει να κάνουμε? Να φτιάξει δικό της ξεχωριστό Apple id με το δικό της email και κάρτα? Και μετά με κάποιο τρόπο να το ενόσω με το δικό μου η να βάλω το δικό μου Apple id απευθεθας?
Αν γίνει όμως αυτο πως γίνεται να μην μπερδεύονται οι επαφές πχ οι δικές μου με τις δικές της? Γενικά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με την οικογενειακή χρήση καθολου

Για να μην διπλοπληρώνετε τις εφαρμογές καλό θα είναι να συνδέσεις το ίδιο Apple ID (για το iTunes & App Store) και όσον αφορά τις επαφές, φωτογραφίες κλπ μπορείς να δημιουργήσεις και να συνδέσεις ένα διαφορετικό iCloud λογαριασμό.


Τελευταία επεξεργασία από: kormos, 20/09/2018 - 19:13

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#4   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2018 - 20:05

ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ APPLE ID!!!!!!
Το γράφω με κεφαλαία γιατί μίλησες για την γυναίκα σου.οτι ακριβώς ειπε ο Γιωργος.δεν είναι ανάγκη να βάλει κάρτα εκείνη.οτι αγορες κάνει θα χρεώνεται η δικιά σου κάρτα.μολις θα είναι έτοιμο το δικό της,θα πας στο κινητό σου στην οικογενειακή κοινή χρήση και θα ενεργοποιήσεις κοινή χρήση αγορών,Apple Music αν έχεις,και χώρο iCloud.στο τελευταίο για εμενα από την στιγμή που έχετε πλέον 2 συσκευές,αγόρασε χώρο παραπάνω.
Έχουν κλείσει πολλά σπίτι με κοινό Apple ID....:)

Τελευταία επεξεργασία από: hlias77, 20/09/2018 - 20:07


#5   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/09/2018 - 20:29

ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ APPLE ID!!!!!!
Το γράφω με κεφαλαία γιατί μίλησες για την γυναίκα σου.οτι ακριβώς ειπε ο Γιωργος.δεν είναι ανάγκη να βάλει κάρτα εκείνη.οτι αγορες κάνει θα χρεώνεται η δικιά σου κάρτα.μολις θα είναι έτοιμο το δικό της,θα πας στο κινητό σου στην οικογενειακή κοινή χρήση και θα ενεργοποιήσεις κοινή χρήση αγορών,Apple Music αν έχεις,και χώρο iCloud.στο τελευταίο για εμενα από την στιγμή που έχετε πλέον 2 συσκευές,αγόρασε χώρο παραπάνω.
Έχουν κλείσει πολλά σπίτι με κοινό Apple ID....:)


Συμφωνώ πολύ. Αυτό πρέπει να κανείς.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#6   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2018 - 20:30

Η απλοϊκότερη & οικονομικότερη λύση είναι αυτή που προτείνει ο @kormos διότι λύνει και το ζήτημα των in app purchases που δεν γίνονται shared στο family sharing.
Big things have small beginnings

#7   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/09/2018 - 20:40

Η απλοϊκότερη & οικονομικότερη λύση είναι αυτή που προτείνει ο @kormos διότι λύνει και το ζήτημα των in app purchases που δεν γίνονται shared στο family sharing.

Στο μόνο που εξυπηρετεί αυτή η λύση είναι στα in app purchases, βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται με τα 2 id στην ίδια συσκευή


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2018 - 20:46

Στο μόνο που εξυπηρετεί αυτή η λύση είναι στα in app purchases, βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται με τα 2 id στην ίδια συσκευή


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μην μπερδεύεις την έννοια του Apple ID.
Μπορεί κάποιος σε ένα τηλέφωνο να κάνει login με τρία διαφορετικά Apple ID ταυτόχρονα και όλα να λειτουργούν ρολόι.
Άλλο ID για το iTunes & App Store, άλλο για το iCloud και άλλο για το iMessage.
Γι’ αυτό και στις παραπάνω τρεις υπηρεσίες μπορείς να κάνεις ξεχωριστά logout.

Η σύζυγος του παραπάνω φίλου σαφώς και πρέπει να φτιάξει ξεχωριστό Apple ID.
Απλά όσο αφορά μόνο το iTunes και App Store θα κάνει login με το AppleID του συζύγου της.

Κατά τα άλλα, θα έχουν ξεχωριστό iCloud λογαριασμό οπότε δεν πρόκειται να μπερδευτεί τίποτα.
Big things have small beginnings

#9   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2018 - 21:27

Ωραίο Topic το παρακάτω....
http://www.iphonehel...ily-sharing-vs-χρήση-ίδιου-apple-id-σε-2-ή-παραπάνω-συσκευές/?p=1847996
Big things have small beginnings

#10   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/09/2018 - 21:28

Στο μόνο που εξυπηρετεί αυτή η λύση είναι στα in app purchases, βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται με τα 2 id στην ίδια συσκευή


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οι περισσότερες πλέον εφαρμογές έχουν in app, οπότε είναι το ιδανικότερο. Το κάνω χρήση χρόνια αυτό με τα iPhone που έχει η φαμίλια μου...


:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#11   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2018 - 21:51

Μην μπερδεύεις την έννοια του Apple ID.
Μπορεί κάποιος σε ένα τηλέφωνο να κάνει login με τρία διαφορετικά Apple ID ταυτόχρονα και όλα να λειτουργούν ρολόι.
Άλλο ID για το iTunes & App Store, άλλο για το iCloud και άλλο για το iMessage.
Γι’ αυτό και στις παραπάνω τρεις υπηρεσίες μπορείς να κάνεις ξεχωριστά logout.

Η σύζυγος του παραπάνω φίλου σαφώς και πρέπει να φτιάξει ξεχωριστό Apple ID.
Απλά όσο αφορά μόνο το iTunes και App Store θα κάνει login με το AppleID του συζύγου της.

Κατά τα άλλα, θα έχουν ξεχωριστό iCloud λογαριασμό οπότε δεν πρόκειται να μπερδευτεί τίποτα.

Πολύ σωστή λύση και αυτή,αλλά με το Apple ID έχω θέμα.ισως επειδη έχω την καρτα μου,ψυχολογικό ποιο πολύ είναι,αλλά δεν θέλω να το μοιράζομαι και να υπάρχει σε πολλές συσκευές.αυτο πάντως με τις αγορές μέσα από εφαρμογή,με την γυναίκα μου αλλά και στα iPad των παιδιών,δεν μου έχει τύχη.ο καθένας κατεβάζει την δικιά του εφαρμογή-παιχνίδι οποτε τέτοιο θέμα δεν έχουμε.

#12   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2018 - 22:03

Εδώ απλά συζητάμε τι επιλογές έχουμε, τα πλεονεκτήματα ή τα μειονεκτήματα και ο καθένας κατασταλάζει ανάλογα με τα δικά του «θέλω».
Δεν είναι λοιπόν ζήτημα σωστού ή λάθους.
Έχεις κάνει μια επιλογή που σε εξυπηρετεί απόλυτα και αυτό φτάνει!
Με αφορμή την ερώτηση του αρχικού poster, ξεδιπλώνουμε όλες τις πιθανές λύσεις για να επιλέξει με την σειρά του αυτή που τον ικανοποιεί περισσότερο. :)
Big things have small beginnings

#13   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2018 - 23:50

Εγώ αυτό που θα ήθελα είναι να έχουμε από κοινού το ίδιο Apple ID για να μοιραζόμαστε τις αγορασμένες εφαρμογές και στα 2 Iphone , αλλά μα έχουμε ξεχωριστό iMessage , τηλ κατάλογο

Oστον αφορά τις , φωτογραφίες στο cloud θα ήθελα να υπάρχει επιλογή ο καθένας να έχει τις δικές του και να μοιραζόμαστε κάποια κοινά album

#14   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 21/09/2018 - 00:11

Εγώ αυτό που θα ήθελα είναι να έχουμε από κοινού το ίδιο Apple ID για να μοιραζόμαστε τις αγορασμένες εφαρμογές και στα 2 Iphone , αλλά μα έχουμε ξεχωριστό iMessage , τηλ κατάλογο

Oστον αφορά τις , φωτογραφίες στο cloud θα ήθελα να υπάρχει επιλογή ο καθένας να έχει τις δικές του και να μοιραζόμαστε κάποια κοινά album

Αυτό που θες μπορεί να γίνει με αυτό που έχω αναφέρει παραπάνω...


:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#15   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2018 - 14:47

και πως γινεται να βαλω δυο διαφορεικα apple id σε μια συσκευη?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες