Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone Xs/Xs Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2531 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1336   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 17/11/2018 - 18:24

Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν γωνριζει καποιος για αγορα απο skroutz αν εχω δυο η ενα χρονο εγγυηση, γιατι μου ειπαν παρολο που ειναι ευρωπαικο ειναι ενας χρονος.
ευχαριστω


Ποιος στο ειπε αυτο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: YAz, 17/11/2018 - 18:24


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1337   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/11/2018 - 18:29

Παιδιά οι διάφορες στις συσκευές από το 6 μέχρι σήμερα είναι πάντα ένα μικρό κλικ καλύτερα specs το επόμενο από τα προηγούμενα. Ακόμη και σχεδιαστικά αν τα δεις 6/7/8 είναι σχεδόν πανομοιότυπα με τα x/xs να διαφέρουν και στην οθόνη. Εξωτερικά θα πρέπει να δεις τις λεπτομέρειες για να τα ξεχωρίσεις.
Αν πούμε λοιπόν για ένα μέσο χρήστη που απλά θέλει μια καλή συσκευή να κάνει τη δουλειά του προφανώς καλύπτεται και από παλιότερα μοντέλα άνετα. Το σαγόνι θα πέσει αν πχ μιλάμε για έναν κάτοχο mid range συσκευών (προφανώς άλλου λειτουργικού) η κανα 4ρι 5ρι iPhone.
Το ίδιο πάνω κάτω αναμένεται να συμβεί και του χρόνου. Άντε να φύγει το notch, ο Α12 να γίνει Α13, να μπει τριπλός φακός... Αυτά...
Η τεχνολογία πλέον έχει φτάσει κάπου ταβάνι και δεν έχουμε ραγδαίες επαναστατικές αλλαγές. Κατά βάθος καλό είναι αυτό, να σε βγάζει η κάθε συσκευή για 3 και πάνω χρόνια ανετοτατα χωρίς να νιώθεις ότι υπολείπεται σε κάτι. Το κάθε χρόνο παίρνω και άλλη συσκευή ας παραδεχτούμε ότι είναι υπερβολή επιτέλους και αν δεν είσαι πραγματικά χομπίστας δεν προσφέρεται για κάτι άλλο


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

 

Lisa Jackson, Apple's VP, September 2018 Keynote:

 

"...we also make sure to design and build durable products, that last as long as possible. That means long lasting hardware, coupled with amazing software. All of these devices, including the iPhone 5S, run iOS 12, and iOS 12 is designed to make your iPhone and iPad experience even better, even more responsive, faster... just better! And because they last longer, you can keep using them. And keeping using them is the best thing for the planet."

What does that means for Apple, iPhones and iPhone users?

Apple is now expecting you to change your Apple model less often. It's really clear with this year's version of iOS: support for old iPhones from 5 years ago it's now the norm. 

So, instead of changing your phone model in a 2 year basis (when the new model is introduced), you are expected to change your phone 4 or 5 years down from your last purchase. The cycle is longer now, and Apple expect that from customers.

 

Αφιερωμενο σε οσους τρεχουμε και τα σκαμε πρωτοι-πρωτοι στα μαγαζια καθε χρονο...



#1338   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 17/11/2018 - 19:05

Lisa Jackson, Apple's VP, September 2018 Keynote:

"...we also make sure to design and build durable products, that last as long as possible. That means long lasting hardware, coupled with amazing software. All of these devices, including the iPhone 5S, run iOS 12, and iOS 12 is designed to make your iPhone and iPad experience even better, even more responsive, faster... just better! And because they last longer, you can keep using them. And keeping using them is the best thing for the planet."

What does that means for Apple, iPhones and iPhone users?

Apple is now expecting you to change your Apple model less often. It's really clear with this year's version of iOS: support for old iPhones from 5 years ago it's now the norm.

So, instead of changing your phone model in a 2 year basis (when the new model is introduced), you are expected to change your phone 4 or 5 years down from your last purchase. The cycle is longer now, and Apple expect that from customers.


Αφιερωμενο σε οσους τρεχουμε και τα σκαμε πρωτοι-πρωτοι στα μαγαζια καθε χρονο...


Πολύ σωστό!Εγω προσωπικά άλλαζα κάθε χρόνο σχεδόν συσκευή και τώρα με το Xs max είναι η πρώτη φορά που είπα και υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι δεν πρόκειται να αλλάξω κινητό για μια τριετία σιγουρα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1339   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2018 - 19:14

Εγώ θέλω να μεταβώ από το 8αρη στο επόμενο iPhone. Ο λόγος είναι ότι το notch θα μας χαιρετήσει.

#1340   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/11/2018 - 19:14

Ρωταω και το ψειριζω γιατι μετα απο 5 χρονια με iPhone πηρα το Huawei mate 20 pro και μου ειχε πρασινη οθονη. Σιχαθηκα και το Android, περιμενα να ειναι βελτιωμενο αλλα εινια για κλαματα.
Ειπα λοιπον να επιστρεψω σε iphone και δε στο xs max και μπηκα να διαβασω και ψιλοτρομαξα.
Θα το ανοιξω λοιποβ κανονικα και ελπιζω να ειναι ολα ΟΚ.
Αλλιως απο οτι καταλαβα, θα χρησιμοποιησω το DOA.
 
Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν γωνριζει καποιος για αγορα απο skroutz αν εχω δυο η ενα χρονο εγγυηση, γιατι μου ειπαν παρολο που ειναι ευρωπαικο ειναι ενας χρονος.
ευχαριστω


Το DOA δεν είναι υποχρεωτικό. Πρέπει το κατάστημα να επιλέγει να το προσφέρει.

Για τη 2ετία της εγγύησης, ο 2ος χρόνος είναι υποχρέωση και ευθύνη του πωλητή.

Περαστικά τους. Ας κώψουν το κ@λο τους μετά να σου βρούν λύση.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1341   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 17/11/2018 - 19:36

Εδώ υπήρχαν χρήστες που έκαναν μετάβαση από 6 σε 6s σε 7 και σε 8 και έβλεπαν τεράστιες διάφορες και ξαφνικά η μετάβαση από 6s ή 7 σε Χs δεν τους προκαλεί καμία διαφορά.Ειναι λίγο υπερβολικό αυτό που γράφετε.Κρατούσατε μια συσκευή που το 30% της οθόνης ήταν bezels και τώρα είναι όλο οθόνη αλλά,ολως παραδόξως, το notch σας απωθεί αισθητικά.Ειχατε κινητό με την ίδια lcd οθόνη επι 4 χρόνια αλλά η οθόνη του Xs δεν τα αξίζει τα λεφτά της.Δεν θα αναφέρω κάμερες γιατί κι εκεί η διαφορά είναι τεράστια.
Ναι το κόστος υπερβολικό αλλά όχι και να λέτε δεν αξίζει η μετάβαση από 6s plus σε Xs max.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1342   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2018 - 19:48

Εδώ υπήρχαν χρήστες που έκαναν μετάβαση από 6 σε 6s σε 7 και σε 8 και έβλεπαν τεράστιες διάφορες και ξαφνικά η μετάβαση από 6s ή 7 σε Χs δεν τους προκαλεί καμία διαφορά.Ειναι λίγο υπερβολικό αυτό που γράφετε.Κρατούσατε μια συσκευή που το 30% της οθόνης ήταν bezels και τώρα είναι όλο οθόνη αλλά,ολως παραδόξως, το notch σας απωθεί αισθητικά.Ειχατε κινητό με την ίδια lcd οθόνη επι 4 χρόνια αλλά η οθόνη του Xs δεν τα αξίζει τα λεφτά της.Δεν θα αναφέρω κάμερες γιατί κι εκεί η διαφορά είναι τεράστια.
Ναι το κόστος υπερβολικό αλλά όχι και να λέτε δεν αξίζει η μετάβαση από 6s plus σε Xs max.
Sent from my iPhone using Tapatalk


Όχι φυσικά και η διαφορά είναι χαοτική. Από το 6 στο 6s υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά πόσο μάλλον στο xs. Απλώς μερικοί κάνουμε οικονομία πριν κάνουμε σκιπ στο επόμενο μοντέλο. Φυσικά και αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα πήγαινα στο xs ασυζητητί.

#1343   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 17/11/2018 - 20:00

Όχι φυσικά και η διαφορά είναι χαοτική. Από το 6 στο 6s υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά πόσο μάλλον στο xs. Απλώς μερικοί κάνουμε οικονομία πριν κάνουμε σκιπ στο επόμενο μοντέλο. Φυσικά και αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα πήγαινα στο xs ασυζητητί.

Δεν ήθελα να υποτιμήσω κάποιον εννοείται ο καθένας την τσέπη του κοιτάει αλλά γράφονται υπερβολές από πολλούς.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1344   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 17/11/2018 - 20:01

Παιδια αν δεν βλεπετε διαφορες απο το 6/7 plus με το xs max να κοιταξετε τα ματια σας  :lol:

 

Εχουμε και λεμε:

 

Ασυρματη φορτιση

Ταχεια φορτιση

IP68

4 gb ram

O καλυτερος ηχος που εχω ακουσει σε κινητο

Η καλυτερη οθονη με βαση και το display mate

Face id

Επεξεργαστης

Τελος τα τεραστια μπεζελς

Ανωτερη καμερα σε ολους τους τομεις

εγγραφη βιντεο 4Κ 60 fps με στερεο ηχο

e-sim

καλύτερη μπαταρια.

 

Αυτα μου ηρθαν στα γρηγορα.

Αν ολα αυτα δεν ειναι σημαντικα και δεν αξιζουν για να κανει καποιος την μεταβαση τοτε πασο.

Προσωπικα δεν το μετανιωσα.



#1345   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2018 - 20:07

Παιδια αν δεν βλεπετε διαφορες απο το 6/7 plus με το xs max να κοιταξετε τα ματια σας  :lol:
 
Εχουμε και λεμε:
 
Ασυρματη φορτιση
Ταχεια φορτιση
IP68
4 gb ram
O καλυτερος ηχος που εχω ακουσει σε κινητο
Η καλυτερη οθονη με βαση και το display mate
Face id
Επεξεργαστης
Τελος τα τεραστια μπεζελς
Ανωτερη καμερα σε ολους τους τομεις
εγγραφη βιντεο 4Κ 60 fps με στερεο ηχο
e-sim
καλύτερη μπαταρια.
 
Αυτα μου ηρθαν στα γρηγορα.
Αν ολα αυτα δεν ειναι σημαντικα και δεν αξιζουν για να κανει καποιος την μεταβαση τοτε πασο.
Προσωπικα δεν το μετανιωσα.



Φυσικά και είναι μεγάλες διάφορες. Η σκληρή αλήθεια είναι πως όταν κάτι δεν μπορείς να το αποκτήσεις το υποβαθμίζεις προκειμένου να αισθανθείς καλύτερα. Προσωπικά δεν μπορώ να το αποκτήσω επι του παρόντος παρ όλο που το θαυμάζω. Λίγο με ξενίζει φυσικά το notch προτιμώντας το σουλούπι του νέου iPad που το θεωρώ ΜΟΝΑΔΙΚΟ. Εμένα στα xs με ξετρελαίνει η κάμερα του και το Face ID

#1346   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2018 - 20:09

Να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου μετά από 2 μέρες χρήσης του xs max
Για την μπαταρία δεν θα πω πολλά είναι άλλωστε καινούργια συσκευή, με πολύ ξεζουμισμα βγάζει άνετα μέρα, με την καθημερινή μου σύνηθες χρήση σίγουρα πολύ παραπάνω
Η διάφορες από το 6s plus είναι σίγουρα αισθητές σε πολλούς τομείς. Συγκεκριμένα στην κάμερα, καλά η οθόνη δεν έχει αντίπαλο, και στην ταχύτητα αν και ένας μέσος χρήστης δεν θα χάσει και το σαγόνι του όπως άλλωστε και στα μεταξύ τους μοντέλα η ταχύτητα είναι κάτι που είναι και θέμα καθημερινης συνήθειας κατά τη γνώμη μου.
Εμφανισιακά φαίνεται η ποιότητα κατασκευής κάτοχοι plus μοντέλων δεν θα ξεβολευτούν είναι ακριβώς το ίδιο, η οθόνη όμως και πάλι είναι κορυφή
Θέλει θήκη οπωσδήποτε ακόμη και για αισθητικούς λόγους ειδικά στο μαύρο που πήρα αφήνει δακτυλιες.. Άσε που το τζαμί στην πλάτη δεν σου αφήνει πολλά περιθώρια να το ακουμπάς έτσι απλά
(Έβαλα της spigen rugged armor τζαμάκι δεν το σκέφτομαι ακόμη ίσως βάλω αυτό που περνάει η istorm)
Κλείνοντας είχα πολλούς ενδοιασμούς κάποτε για δυο θέματα. Πρώτον για το faceid και δεύτερον για το notch
Το faceid με εξέπληξε πραγματικά δεν περίμενα το ποσό αστραπιαία ξεκλειδώνει ούτε το ποσό βολικό είναι να μην έχει κουμπί. Λάθος μου που πίστευα το ανάποδο
Το notch τέλος ναι συνεχίζει να μην μου αρέσει το συνηθίζεις μεν αλλά ναι υπάρχει
Αυτά τα λίγα ελπίζω να βοήθησα κάπως


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Δεν ξερω αν υπαρχους διαφορες μεταξυ της οθονης του xs max ,με του xs που εχω εγω,ομως κατ'εμε δεν την λες και κορυφη...

Και δεν τι λες κορυφη καθαρα απο το πως της εχει γινει το setup,σε συνδιασμο με το "αναπηρο"ios ωστε να μπορεσεις να την καλιμπραρεις στα γουστα σου.

 

Εχει πολυ καλο μαυρο σαν oled που ειναι ,ομως εγω με το που το ανοιξα μου φανηκε πολυ "κιτρινη" ,ευτηχως για καλη μου τυχη υπαρχουν τα χρωματικα φιλτρα,-που εκτος των 4αρων επιλογων που ειναι αχρηστες -απο το μενου με τη χρωματικη χροια σωζετε καπως το πραγμα,το οποιο ομως αν το παρακανεις εχει αντικτυπο σε ολη τη παλετα.

Επισης θα ηθελα τα χρωματα ενα κλικ πιο κορεσμενα.

Πιστευω οταν βγει jailbreak ολα αυτα ειναι ευκολα να διορθωθουνε...!

Σχετικα με face id ,μια απο τα ιδια εχω παθει τη πλακα μου,απιστευτο!

 



#1347   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 17/11/2018 - 20:18

Φυσικά και είναι μεγάλες διάφορες. Η σκληρή αλήθεια είναι πως όταν κάτι δεν μπορείς να το αποκτήσεις το υποβαθμίζεις προκειμένου να αισθανθείς καλύτερα. Προσωπικά δεν μπορώ να το αποκτήσω επι του παρόντος παρ όλο που το θαυμάζω. Λίγο με ξενίζει φυσικά το notch προτιμώντας το σουλούπι του νέου iPad που το θεωρώ ΜΟΝΑΔΙΚΟ. Εμένα στα xs με ξετρελαίνει η κάμερα του και το Face ID

Για το notch θα συμφωνησω, συνηθιζεται μεν αλλα δεν παυει να ειναι ενοχλητικο και πλεον το εχουν υιοθετησει ολες οι εταιριες.

Ακομα και η απιστευτη σαμσουνγκ που εκανε μεχρι και σποτακια για να τρολλαρει την αππλε ακουγεται οτι το s10 θα ειναι με notch τυπου τρυπα στο πλαι  :lol:

 

 

 

Δεν ξερω αν υπαρχους διαφορες μεταξυ της οθονης του xs max ,με του xs που εχω εγω,ομως κατ'εμε δεν την λες και κορυφη...

Και δεν τι λες κορυφη καθαρα απο το πως της εχει γινει το setup,σε συνδιασμο με το "αναπηρο"ios ωστε να μπορεσεις να την καλιμπραρεις στα γουστα σου.

 

Εχει πολυ καλο μαυρο σαν oled που ειναι ,ομως εγω με το που το ανοιξα μου φανηκε πολυ "κιτρινη" ,ευτηχως για καλη μου τυχη υπαρχουν τα χρωματικα φιλτρα,-που εκτος των 4αρων επιλογων που ειναι αχρηστες -απο το μενου με τη χρωματικη χροια σωζετε καπως το πραγμα,το οποιο ομως αν το παρακανεις εχει αντικτυπο σε ολη τη παλετα.

Επισης θα ηθελα τα χρωματα ενα κλικ πιο κορεσμενα.

Πιστευω οταν βγει jailbreak ολα αυτα ειναι ευκολα να διορθωθουνε...!

Σχετικα με face id ,μια απο τα ιδια εχω παθει τη πλακα μου,απιστευτο!

 

μηπως εχεις ενεργοποιημενο το true tone και ειναι κιτρινη η οθονη;


Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 17/11/2018 - 20:18


#1348   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2018 - 20:37

[quote name="parafron4" post="1971911" timestamp="1542478684"]Για το notch θα συμφωνησω, συνηθιζεται μεν αλλα δεν παυει να ειναι ενοχλητικο και πλεον το εχουν υιοθετησει ολες οι εταιριες.
Ακομα και η απιστευτη σαμσουνγκ που εκανε μεχρι και σποτακια για να τρολλαρει την αππλε ακουγεται οτι το s10 θα ειναι με notch τυπου τρυπα στο πλαι  :lol:
 Και τώρα που η apple θα το εκπαραθυρώσει για άλλη μια φορά τρολάρει τις άλλες εταιρίες ξεβρακώνοντας τες.

#1349   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/11/2018 - 21:19

Παιδες προφανως σε μεταβαση απο "παλιο" (ανω της 2ετιας) iPhone σε καινουργιο η διαφορα ειναι μεγαλη. Και φυσικα δεν αποτυπωνεται παντα στα specs που διαβαζουμε σε μια κολλα χαρτι, αλλα κυριως στην πραξη, οταν δουλεψεις το καινουργιο τηλεφωνο.

Αυτο ομως δεν εχει καμια σχεση με το αν παραμενουν απολυτως λειτουργικα τα παλιοτερα μοντελα για μεγαλο χρονικο διαστημα (μεγαλυτερο απο τις ναυαρχιδες με Android). Αυτο τονισε η Apple στο Keynote.

Το καινουργιο ειναι σιγουρα καλυτερο, αλλα ακομα και με τα μοντελα 3ετιας-4ετιας, με τον τροπο που τα υποστηριζει η Apple πλεον απο πλευρας software, εισαι μια χαρα (και η χρηματικη επενδυση που εκανες καποτε δεν απαξιωνεται οπως με καποιες αλλες εταιριες).



#1350   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2018 - 21:21

Η ζημιά είναι οι εφαρμογές. Ξεκινήσαμε με 8gb και εφαρμογές των 33mb βλέπε Facebook και φτάσαμε στα 64gb να μη φτάνουν ούτε για ζήτω, οι εφαρμογές να είναι η κάθε μια στα 550mb και να μεγαλώνουν συνέχεια ασταμάτητα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)