Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone Xs/Xs Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2531 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1351   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/11/2018 - 21:27

Η ζημιά είναι οι εφαρμογές. Ξεκινήσαμε με 8gb και εφαρμογές των 33mb βλέπε Facebook και φτάσαμε στα 64gb να μη φτάνουν ούτε για ζήτω, οι εφαρμογές να είναι η κάθε μια στα 550mb και να μεγαλώνουν συνέχεια ασταμάτητα.

 

Ενταξει, παιζει ομως και πολλη σαβουρα μεσα στα κινητα των περισσοτερων οσον αφορα τις εγκατεστημενες εφαρμογες.

Οι περισσοτεροι χρηστες δουλευουν μηνιαιως 15-20 apps αλλα εχουν εγκατεστημενες στο κινητο τους 70-80 εφαρμογες "...για να υπαρχουν αν τις χρειαστω καποια στιγμη..."

Αν καποιος χρησιμοποιει τα apps που χρειαζεται στο κινητο του χωρις να κραταει ο,τι να'ναι απο παιχνιδια πχ, τα 64 γιγα φτανουν και περισσευουν ακομα και αν βγαζει πολλες φωτο.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1352   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2018 - 21:59

Ενταξει, παιζει ομως και πολλη σαβουρα μεσα στα κινητα των περισσοτερων οσον αφορα τις εγκατεστημενες εφαρμογες.

Οι περισσοτεροι χρηστες δουλευουν μηνιαιως 15-20 apps αλλα εχουν εγκατεστημενες στο κινητο τους 70-80 εφαρμογες "...για να υπαρχουν αν τις χρειαστω καποια στιγμη..."

Αν καποιος χρησιμοποιει τα apps που χρειαζεται στο κινητο του χωρις να κραταει ο,τι να'ναι απο παιχνιδια πχ, τα 64 γιγα φτανουν και περισσευουν ακομα και αν βγαζει πολλες φωτο.

Έτσι μου έλεγαν και σε εμένα αλλά δεν το πίστευα, μέχρι που από τα 128 πήγα στα 64. Οι εφαρμογές περίπου πιάνουν 10gb αλλά ας πούμε 20gb με αυτές που ενδέχεται να εγκαταστήσουμε στο μέλλον. Μουσική δεν έχω οπότε τα υπόλοιπα είναι για φωτογραφίες και βίντεο. Φτάνουν αλλα το θεμα είναι πως εάν πουληθεί το κινητό στο μέλλον ίσως τα 64 να είναι παρωχημένα. Όσο ο ανταγωνισμός έβγαζε 64 ήταν καλά, τώρα πήγαν και αυτοί στα 128 βασικό μοντέλο. Συν οτι οι εφαρμογές όσο περνούν τα χρόνια θα γίνονται όλο και μεγαλύτερες σε όγκο.



#1353   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 17/11/2018 - 22:08

Έχω καμία 60ρια apps και παιχνίδια, 3728 φωτόγραφιες και 110 βίντεο. Χρήση κάπου 34gb από τα 64. Μην τρελαθούμε ότι δεν φτάνει... Εκτός αν θέλει κανείς να φορτώνει την Αρτα και τα Γιάννενα.
Τώρα για την μετάβαση που κάποιοι παρεξηγήθηκαν μίλησα για τον μέσο χρήστη που κάνει κλήσεις, παίζει στα social, στέλνει email, τραβάει φωτο, μιλάει και στέλνει μηνύματα. Μια χαρά τα κάνει σε όλες τις εκδόσεις. Προφανώς και το xs είναι καλύτερο σε όλους τους τομείς αλλά πχ αν είχα το x πριν ε όχι δεν θα το έπαιρνα


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1354   applyr

applyr

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/11/2018 - 23:00

Ένα μικρό follow-up: τελικά μου αντικατέστησαν την οθόνη στο document. Ο άνθρωπος δυσκολεύτηκε πολύ να εντοπίσει τα καμένα πίξελ, δηλαδή στην ουσία ποτέ δεν τα είδε με τα μάτια του αλλά μόνο όταν έφερε το ειδικό εργαλείο που λειτουργεί ζουμάρει σε επίπεδο subpixels. 

 

Και τώρα κρατηθείτε... τώρα που βρήκα λίγη ησυχία στο σπίτι και ελέγχω ξανά την καινούρια οθόνη, βρήκα και πάλι καμένα πίξελ! Πραγματικά δεν έχω τι να πω, ή εγώ είμαι τόσο γκαντέμης (2 στα 2 πραγματικά τι πιθανότητες υπάρχουν γι' αυτό) ή τα oled πανελ είναι προβληματικά σε αυτό το θέμα. Μου πέρασε και το μυαλό ότι ποτέ δεν μου άλλαξαν την οθόνη στο Document αλλά δεν είναι στις ίδιες θέσεις με πριν. :P

 

Και τώρα τι κάνουμε είναι το θέμα.  :unsure:


Τελευταία επεξεργασία από: applyr, 17/11/2018 - 23:00


#1355   Phaethon77

Phaethon77

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2018 - 23:18

Να δεις την παρτίδα του κινητού από το κουτί δεν ξέρω αν γίνεται, γιατί να το ανοίξεις πριν το αγοράσεις και να το ελέγξεις το αποκλείω.
Το σήμα εξακολουθεί να είναι ελαφρά χαμηλό αλλά τουλάχιστον εμένα δεν έχω διαπιστώσει κάπου να μου βγάζει πρόβλημα στην χρήση.
Η κύλιση - τρέμουλο (γιατί εγώ ήμουν αυτός που το ανέφερα στο φόρουμ) είναι κάτι που το έχουν όλα X, XS, XS MAX και έχει να κάνει με την διαφορετικής τεχνολογίας οθόνης που φοράνε. Το μάτι το συνηθίζει και μετά δεν σε ενοχλεί. Άλλωστε σε λίγους φάνηκε ως πρόβλημα, οι περισσότεροι το έβλεπαν φυσιολογικό.

Να πω την αλήθεια εγώ με x ούτε που το έχω καταλάβει...

#1356   Phaethon77

Phaethon77

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2018 - 23:24

Εδώ υπήρχαν χρήστες που έκαναν μετάβαση από 6 σε 6s σε 7 και σε 8 και έβλεπαν τεράστιες διάφορες και ξαφνικά η μετάβαση από 6s ή 7 σε Χs δεν τους προκαλεί καμία διαφορά.Ειναι λίγο υπερβολικό αυτό που γράφετε.Κρατούσατε μια συσκευή που το 30% της οθόνης ήταν bezels και τώρα είναι όλο οθόνη αλλά,ολως παραδόξως, το notch σας απωθεί αισθητικά.Ειχατε κινητό με την ίδια lcd οθόνη επι 4 χρόνια αλλά η οθόνη του Xs δεν τα αξίζει τα λεφτά της.Δεν θα αναφέρω κάμερες γιατί κι εκεί η διαφορά είναι τεράστια.
Ναι το κόστος υπερβολικό αλλά όχι και να λέτε δεν αξίζει η μετάβαση από 6s plus σε Xs max.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Εμένα πάντως το notch-πέραν του γενικότερου ντιζάιν του x- ήταν ένας λόγος που με έκανε να το αποκτήσω το x .Για κάποιο λόγο μ'αρεσε κ μ'αρεσει αρκετά.Το ίδιο κ στα xs &xs max .Το μόνο δίλημμα είναι πια το 5,8 ή το 6,5...

#1357   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 17/11/2018 - 23:37

Εμένα πάντως το notch-πέραν του γενικότερου ντιζάιν του x- ήταν ένας λόγος που με έκανε να το αποκτήσω το x .Για κάποιο λόγο μ'αρεσε κ μ'αρεσει αρκετά.Το ίδιο κ στα xs &xs max .Το μόνο δίλημμα είναι πια το 5,8 ή το 6,5...

Ενταξει γούστα είναι αυτά.Οσο για το μέγεθος δεν μπορώ να σε βοηθήσω.Εγω από 8 plus πήγα σε Xs και το συνήθισα μέσα σε λίγες ώρες.Για μένα το 5,8 είναι ιδανικό μέγεθος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1358   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/11/2018 - 00:14

Ένα μικρό follow-up: τελικά μου αντικατέστησαν την οθόνη στο document. Ο άνθρωπος δυσκολεύτηκε πολύ να εντοπίσει τα καμένα πίξελ, δηλαδή στην ουσία ποτέ δεν τα είδε με τα μάτια του αλλά μόνο όταν έφερε το ειδικό εργαλείο που λειτουργεί ζουμάρει σε επίπεδο subpixels.

Και τώρα κρατηθείτε... τώρα που βρήκα λίγη ησυχία στο σπίτι και ελέγχω ξανά την καινούρια οθόνη, βρήκα και πάλι καμένα πίξελ! Πραγματικά δεν έχω τι να πω, ή εγώ είμαι τόσο γκαντέμης (2 στα 2 πραγματικά τι πιθανότητες υπάρχουν γι' αυτό) ή τα oled πανελ είναι προβληματικά σε αυτό το θέμα. Μου πέρασε και το μυαλό ότι ποτέ δεν μου άλλαξαν την οθόνη στο Document αλλά δεν είναι στις ίδιες θέσεις με πριν. :P

Και τώρα τι κάνουμε είναι το θέμα. :unsure:

Προφανώς Δευτέρα ξανά πίσω.

Δυστυχώς έπεσες στη περίπτωση.

Πάλι καλά να λες που μπορούν και το βρίσκουν πλέον.

Πέρυσι που χρειάστηκε να στείλω συσκευή εκεί για αντ/σταση οθόνης, έπρεπε να τραβήξω φώτο εγώ με Macro φακό για να τα δούν..

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 18/11/2018 - 12:19

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1359   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 18/11/2018 - 10:31

Φυσικά και είναι μεγάλες διάφορες. Η σκληρή αλήθεια είναι πως όταν κάτι δεν μπορείς να το αποκτήσεις το υποβαθμίζεις προκειμένου να αισθανθείς καλύτερα.


Η σκληρή αλήθεια φίλε billy είναι ότι Τώρα που το απόκτησα και τα έσκασα θεωρώ ότι από το 7plus που ήμουν ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ και δεν έχει διάφορες σε καθημερινή χρήση!ειπαμε ναι στην οθοναρα,ναι στο ηχείο ναι και στην κάμερα.Μεχρι εκεί.....Και να ρωτήσω και κάτι παιδιά,χθες το έβγαλα από φορτιστή στις 20:30 το βράδυ και το παράτησα τελείως το κινητό..Σήμερα το πρωί που το ξανά έπιασα στις 10 είχε 96%..Είναι φυσιολογικό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1360   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 18/11/2018 - 11:06

Η σκληρή αλήθεια φίλε billy είναι ότι Τώρα που το απόκτησα και τα έσκασα θεωρώ ότι από το 7plus που ήμουν ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ και δεν έχει διάφορες σε καθημερινή χρήση!ειπαμε ναι στην οθοναρα,ναι στο ηχείο ναι και στην κάμερα.Μεχρι εκεί.....Και να ρωτήσω και κάτι παιδιά,χθες το έβγαλα από φορτιστή στις 20:30 το βράδυ και το παράτησα τελείως το κινητό..Σήμερα το πρωί που το ξανά έπιασα στις 10 είχε 96%..Είναι φυσιολογικό;



2a534644e3f45261461e5a2ec35e372f.jpg

Κι επίσης τώρα παρατήρησα ότι μου είχε μόνο 3 λεπτά ανενεργή οθόνη...

Sent from my iPhone using Tapatalk



Sent from my iPhone using Tapatalk

#1361   applyr

applyr

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2018 - 11:17

Προφανώς Δευτέρα ξανά πίσω.

Δυστυχώς έπεσες στη περίτωση.

Πάλι καλά να λες που μπορούν και το βρίσκουν πλέον.

Πέρυσι που χρειάστηκε να στείλω συσκευή εκεί για αντ/σταση οθόνης, έπρεπε να τραβήξω φώτο εγώ με Macro φακό για να τα δούν..


Δηλαδή 2η αντικατάσταση οθόνης σε καινούρια συσκευή μιας εβδομάδας ρε παιδιά; Σε όλα τα ξένα φόρουμ όλοι γράφουν ότι κανονικά πρέπει να μου δώσουν καινούρια συσκευή. Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο να μιλήσω με κεντρικά και να ζητήσω αντικατάσταση; Στη Document άμα πιέσω υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν αντικατάσταση ή δεν είναι οι αρμόδιοι;

#1362   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/11/2018 - 12:16

Θα μπορούσες να μιλήσεις με το ελληνικό Support και απο εκεί να ζητήσεις να σε συνδέσουν με το Customer Relations.

Μιλάνε αγγλικά, συνεπώς να είσαι προετοιμασμένος.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1363   applyr

applyr

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2018 - 12:29

Θα μπορούσες να μιλήσεις με το ελληνικό Support και απο εκεί να ζητήσεις να σε συνδέσουν με το Customer Relations.

Μιλάνε αγγλικά, συνεπώς να είσαι προετοιμασμένος.


Μπορείς να μου στείλεις το τηλέφωνο με PM αν δεν σου είναι κόπος.

Το κατάστημα που το πήρα μου έδωσε το τηλέφωνο της Infoquest πάντως.

#1364   kouroupelos

kouroupelos

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 18/11/2018 - 13:06

Ποιος στο ειπε αυτο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μου το ειπε το μαγαζι απο σκρουτζ. Και ενω ανεφερα οτι υποχρεουνται για 2ετη εγγυηση μου ειπαν δινει ενα η αντιπροσωπεια. 
απο οτι καταλαβα εν τελει, στην περιπτωση που η istorm μου πει μα μου σου του οφειλει το κατασταμα να μου τον παρεχει τοον δευτερο χρονο. Σωστα; 



#1365   morganito

morganito

    iPH Enthousiast

  • 514 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 18/11/2018 - 14:00

Μου το ειπε το μαγαζι απο σκρουτζ. Και ενω ανεφερα οτι υποχρεουνται για 2ετη εγγυηση μου ειπαν δινει ενα η αντιπροσωπεια.
απο οτι καταλαβα εν τελει, στην περιπτωση που η istorm μου πει μα μου σου του οφειλει το κατασταμα να μου τον παρεχει τοον δευτερο χρονο. Σωστα;

Καλά αν σου βγάλει πρόβλημα το δεύτερο έτος εσυ το πηγαίνεις για φτιάξιμο κανονικά και αν σου πουν δεν έχεις εγγύηση τους κανεις μια καταγγελία και είναι όλα κομπλέ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες