Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 8 ψήφοι

Shortcuts App


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
817 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#511   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 13/06/2019 - 13:31

Φίλε @vrachamis, επέτρεψέ μου πια παρατήρηση. Το thread αρχίζει και γίνεται μεγάλο σιγά-σιγά. Και όπως λες και εσύ, με την έλευση του iOS 13 θα έρθουν και άλλα (καλύτερα) shortcuts. Ήδη έχουμε φτάσει στις 35 σελίδες. Μήπως θα έπρεπε ότι shortcut έχει δημοσιευτεί μέχρι τώρα εδώ, να μαζευτεί κάπου συγκεντρωτικά και ότι άλλο έρχεται να προστίθεται ? Στην αρχική σελίδα μήπως ? Αρχίζει να γίνετε λίγο δύσκολο να παρακολουθούμε (βρούμε) όλα τα shortcuts μέχρι τώρα και στις 35 σελίδες (Νομίζω ότι είχε προταθεί αυτό και πιο παλιά εδώ).


Τελευταία επεξεργασία από: BetaTester, 13/06/2019 - 13:33


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#512   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2019 - 14:49

Φίλε @BetaTester,
Δυστυχώς όσο και λογικό είναι αυτό που ζητάς, δεν είναι εφικτό για δύο λόγους.

Οι σύνδεσμοι που κατά καιρούς δημοσιεύτηκαν στο παρόν θέμα και αφορούν διάφορες συντομεύσεις δεν είναι για πάντα ενεργοί.
Ο κάθε σύνδεσμος συνδέεται με το iCloud του εκάστοτε δημιουργού και δεν παραπέμπει σε κάποια σταθερή τοποθεσία όπως είναι ένα Cloud Drive (Πχ Dropbox).
Εάν ο δημιουργός διαγράψει το shortcut από τη συσκευή του (- iCloud) ή αφαιρέσει το shared option, τότε δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα διαμοιρασμού και ο σύνδεσμος πλέον καθίσταται «σπασμένος».
Επίσης έχουν δημοσιοποιηθεί πολλοί σύνδεσμοι που αναφέρονται στην ίδια συντόμευση, ως αποτέλεσμα των βελτιώσεων που επιδέχεται μετά από αιτήματα και ιδέες των χρηστών. Οπότε ενδέχεται ένα πολύ μεγάλο μέρος των συνδέσμων να είναι νεκρό η άχρηστο.
Τέλος, όσο αφορά εμένα προσωπικά, υπήρξαν πάρα πολλές συντομεύσεις τις οποίες έφτιαξα και κοινοποίησα ως μέρος της βοήθειας που ζητήθηκε ή ως υλοποίηση μιας πολύ ωραία ιδέας τρίτου.
Ένα μεγάλο μέρος αυτών των συντομεύσεων δεν υπάρχουν πλέον στην συσκευή μου, για το λόγο του ότι δεν με εξυπηρετούν προσωπικά ή δεν τις θεωρώ χρήσιμες.
Οι συντομεύσεις αυτές εξακολουθούν ωστόσο να υπάρχουν στις συσκευές των χρηστών που τις υιοθέτησαν και για να διαμοιραστούν εκ νέου πρέπει να δημιουργηθεί ένας καινούργιος σύνδεσμος από τις συσκευές τους.
Big things have small beginnings

#513   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/06/2019 - 17:44

Θα ήταν πολύ θετικό να δημιουργηθεί οδηγός για αρχάριους, όπως ανέφερε ο vrachamis!
Και οπωσδήποτε με αφήνει κι εμένα ανασφαλή η πιθανότητα να κρύβεται κακόβουλη ενέργεια σε κάποια shortcuts.

#514   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2019 - 20:26

Με δυο τρία βασικά βηματάκια η ασφάλεια θα είναι δεδομένη. Εικάζω πως ο διαμοιρασμός μίας συντόμευσης δεν θα γίνεται με τον αυτοματισμό της. Τον αυτοματισμό θα τον θέτει ο χρήστης εκ των υστέρων από τη συσκευή του και εφόσον έχει δώσει την έγκρισή του να τρέχει μία custom συντόμευση.

Όπως και να ´χει, οι αυτοματισμοί από Σεπτέμβρη θα αποκτήσουν το δικό τους τόπικ.
Ελπίζω μόνο να μην το χαλάσουμε με δημοσιεύσεις περί κατανάλωσης μπαταρίας. :)
Big things have small beginnings

#515   akismixfreak

akismixfreak

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 17/06/2019 - 12:05

Καλημέρα και από εμένα. Μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάποιος οδηγός για αρχάριους ώστε να στήσουν κάποιες συντομεύσεις από την αρχή; Μιλάω πάντα για οδηγό στην ελληνική γλώσσα κ αυτό να γίνεται βήμα βήμα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά στις προηγούμενες σελίδες κάτι τέτοιο. Αν κάποιος έχει κάποιο λινκ με κάποιο οδηγό ας το ανεβάσει εδώ.

Ευχαριστώ πολύ.

#516   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/06/2019 - 20:30

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος οδηγός και υποθέτω ότι δεν πρόκειται να δημιουργηθεί και ποτέ.
Αν κάποιος γνωρίζει Python ή C# τότε όλα γίνονται τόσο κατανοητά που δε χρειάζεται κάποιος οδηγός.
Στην πραγματικότητα η δημιουργία ενός Shortcut συνίσταται στο να γράφεις κώδικα.
Αντί όμως να το γράφεις σε περιβάλλον γραμμής εντολών, το γράφεις σε γραφικό περιβάλλον χρησιμοποιώντας τα actions που περιέχονται.
Παρόλ’ αυτά θα μπορούσε κάποιος να κάνει μια αρχή ξεκινώντας την εκμάθηση από τις μεταβλητές (variables), που είναι και η καρδιά των συντομεύσεων.
Big things have small beginnings

#517   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 22/06/2019 - 22:21

Στην συντόμευση με τις κάρτες σε ios13 παίρνω το μήνυμα της φωτογραφίας. Να πω ότι έχω κανονικά περασμένες εγγραφές.
656922d3bbbf6e722848d4637a807ede.jpg

#518   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2019 - 10:18

Καλημέρα. Δες αν στην διαδρομή Files.app> iCloud> Shortcuts> υπάρχει αρχείο με το όνομα της κάρτας σου.
Big things have small beginnings

#519   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 23/06/2019 - 10:20

Υπάρχουν αρχεία για κάθε κάρτα ξεχωριστά που έχω φτιάξει.

#520   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2019 - 10:21

Έχει το αρχείο μέσα τουλάχιστον μια εγγραφή;
Big things have small beginnings

#521   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 23/06/2019 - 10:23

Έχει το αρχείο μέσα τουλάχιστον μια εγγραφή;

Ναι κανονικά, να πω ότι δεν με αφήνει να κάνω άλλη εγγραφή. Μου λέει ότι δεν χρησιμοποιώ αριθμούς. Το screenshot:
c1fce324485836f37dc162413a4ee246.jpg


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: tsitadim, 23/06/2019 - 10:30


#522   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2019 - 10:37

Μόλις διάβασα πως στο iOS 13 το action “IF” αν περιέχει την εντολή “is greater than” δεν λειτουργεί σωστά (bug).
Στην συντόμευση που χρησιμοποιείς, όταν ζητάς δεδομένα από μια κάρτα γίνεται πρώτα ένας έλεγχος για το αν υπάρχουν εγγραφές.
Αν υπάρχει τουλάχιστον μια εγγραφή ( IF is greater than 0) τότε σου επιστρέφει τα δεδομένα αλλιώς δίνει το μήνυμα που παίρνεις.

655fa35f95e8504db322846a6674e1af.jpg

Με λίγα λόγια είναι bug. :)

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 23/06/2019 - 10:38

Big things have small beginnings

#523   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 23/06/2019 - 10:42

Μόλις διάβασα πως στο iOS 13 το action “IF” αν περιέχει την εντολή “is greater than” δεν λειτουργεί σωστά (bug).
Στην συντόμευση που χρησιμοποιείς, όταν ζητάς δεδομένα από μια κάρτα γίνεται πρώτα ένας έλεγχος για το αν υπάρχουν εγγραφές.
Αν υπάρχει τουλάχιστον μια εγγραφή ( IF is greater than 0) τότε σου επιστρέφει τα δεδομένα αλλιώς δίνει το μήνυμα που παίρνεις.

655fa35f95e8504db322846a6674e1af.jpg

Με λίγα λόγια είναι bug. :)

Ευχαριστώ

#524   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 23/06/2019 - 11:43

Και σήμερα ξαφνικά στην συντόμευση money παίρνω το παρακάτω μήνυμα, υπενθυμίζω iOS 1331108471ccdcb5c601e8db7e01f22e94.jpg

#525   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 23/06/2019 - 14:14

Και σήμερα ξαφνικά στην συντόμευση money παίρνω το παρακάτω μήνυμα, υπενθυμίζω iOS 1331108471ccdcb5c601e8db7e01f22e94.jpg

Δεν δουλευει σωστά σε iOS 13 ειναι πολύ buggy.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες