Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Nα παρω το x ή το xs


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/10/2018 - 20:17

Παιδια τι λετε και εσεις?οποιο και να επιλεξω θα ειναι το space grey οποτε εμφανισιακα καμια η διαφορα.

Το x το βρισκεις πλεον απο skroutzομαγαζο στα 970(περιπου)και το αλλο εχει 1230.Η διαφορα ειναι 260 ευρω .

 

Τι λετε?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2018 - 20:32

Το σκέφτομαι και εγώ αυτό , λέω να το πάρω με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ.

 

Πριν μια εβδομάδα είχα δεί το X στα 835 και το XS στα 990 σχεδόν 170 ευρώ διαφορά , κλείνω οριακά προς το Χs αν ξεπεράσει τις παιδικές ασθένειες , και αρχίσω να το βρίσκω ελάχιστα  πιο φθηνά σε σκροθτζομάγαζα ή εξωτερικό. 

 

Στα 260 που είσαι εσύ μάλλον θα πήγαινα στο Χ μια και στην ουσία σχεδόν  ίδια τηλέφωνα είναι



#3   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2018 - 20:34

xs εννοείται. Τι το συζητάμε; Απαλλαγμένο από το μέταλλο του x που χάραζε εύκολα. Με κατασκευή από χειρουργικό ατσάλι. Δεν θα σου πω τι διαφορά στον επεξεργαστή γιατί είναι 10% . Θα σου πω μόνο πως έχει εκπληκτική μπαταριαρα σε σχέση με το Χ και κάμερα χορταστική. Μπράβο σου που αντέξεις μέχρι στιγμής με το 4. Το φορουμ θα έπρεπε να σε ανακυρηξει ηρωα(άνευ ειρωνίας)

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 03/10/2018 - 20:37


#4   marga

marga

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 03/10/2018 - 21:57

Ανάλογα πως είναι τα οικονομικά σου. Αν έφτασες με ζόρι αυτό το ποσό δεν χρειάζεται να τρελαθείς να καλύψεις και τα 260 και να σου λείψουν από αλλού.

Αν πάλι είσαι large και δεν έχεις πρόβλημα, Ε εγώ θα έπαιρνα το νεότερο μοντέλο.

Πάντως αν περιμένεις λίγο Ακόμα θα δεις -λογικα- και καλύτερη τιμή στο Χ όσο υπάρχει απόθεμα.

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#5   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/10/2018 - 22:04

xs εννοείται. Τι το συζητάμε; Απαλλαγμένο από το μέταλλο του x που χάραζε εύκολα. Με κατασκευή από χειρουργικό ατσάλι. Δεν θα σου πω τι διαφορά στον επεξεργαστή γιατί είναι 10% . Θα σου πω μόνο πως έχει εκπληκτική μπαταριαρα σε σχέση με το Χ και κάμερα χορταστική. Μπράβο σου που αντέξεις μέχρι στιγμής με το 4. Το φορουμ θα έπρεπε να σε ανακυρηξει ηρωα(άνευ ειρωνίας)

Νομίζω ότι κάνεις λάθος, και το X και το Χs είναι από Stainless Steal 

Συνημμένα αρχεία



#6   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2018 - 22:13

Νομίζω ότι κάνεις λάθος, και το X και το Χs είναι από Stainless Steal


Το x είναι stainless steel και το Xs νομίζω χειρουργικό ατσάλι. Έχεις δίκαιο.

#7   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2018 - 22:03

Το σκέφτομαι και εγώ αυτό , λέω να το πάρω με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ.

 

Πριν μια εβδομάδα είχα δεί το X στα 835 και το XS στα 990 σχεδόν 170 ευρώ διαφορά , κλείνω οριακά προς το Χs αν ξεπεράσει τις παιδικές ασθένειες , και αρχίσω να το βρίσκω ελάχιστα  πιο φθηνά σε σκροθτζομάγαζα ή εξωτερικό. 

 

 990 που το βρηκες?σε σκρουτζομαγαζο απο οσο κοιταξα το xs εχει αυτη τη στιγμη  κανονικα με 1-2 ευρω κατω,απο την στανταρ τιμη.



#8   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 04/10/2018 - 22:06

990 που το βρηκες?σε σκρουτζομαγαζο απο οσο κοιταξα το xs εχει αυτη τη στιγμη κανονικα με 1-2 ευρω κατω,απο την στανταρ τιμη.

Μαλλον εννοεί αγορά άνευ ΦΠΑ με τιμολόγιο.


Sent from my iPad using Tapatalk

#9   ronaldo98

ronaldo98

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/10/2018 - 10:36

xs &xsmax απο την πλευρα οθονων εχουν διαφορα?



#10   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/10/2018 - 22:52

Μαλλον εννοεί αγορά άνευ ΦΠΑ με τιμολόγιο.
 

Παιδια μπορει να μου εξηγησει καποιος τι παιζετε με το νεο καθεστως με τα τιμολογια χωρις φπα.Πρωτη φορα το ακουω και απο οτι βλεπω εχει βγει σχετικη οδηγια και νομος.

Δεν ξερω ποιους αφορα.

Επισης αν γνωριζει καποιος με τα σκρουτζομαγαζα τι παιζει?πως γινετε και πουλαν φθηνοτερα?(ειναι απλως χωρις φπα?)



#11   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 07/10/2018 - 22:54

Παιδια μπορει να μου εξηγησει καποιος τι παιζετε με το νεο καθεστως με τα τιμολογια χωρις φπα.Πρωτη φορα το ακουω και απο οτι βλεπω εχει βγει σχετικη οδηγια και νομος.
Δεν ξερω ποιους αφορα.
Επισης αν γνωριζει καποιος με τα σκρουτζομαγαζα τι παιζει?πως γινετε και πουλαν φθηνοτερα?(ειναι απλως χωρις φπα?)

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)
https://r.tapatalk.c...7)&share_type=t


Sent from my iPad using Tapatalk

#12   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/10/2018 - 07:27

βρίσκω χωρίς ΦΠΑ με τιμολόγιο σε σκρουτζομαγαζα το Χ στα 771 €  και το Xs στα 983 €.

 

212 € δεν είναι και μικρή η διαφορά !!!

 

το Χ μου φαίνεται πιο value/money , λέτε να πέσουν και άλλο οι τιμές ;



#13   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 08/10/2018 - 09:54

βρίσκω χωρίς ΦΠΑ με τιμολόγιο σε σκρουτζομαγαζα το Χ στα 771 € και το Xs στα 983 €.

212 € δεν είναι και μικρή η διαφορά !!!

το Χ μου φαίνεται πιο value/money , λέτε να πέσουν και άλλο οι τιμές ;

Αφου αντεξες και ακόμη δεν έχεις κάνει αγορά κάνε υπομονή μέχρι τα μέσα του Νοέμβρη που κάνει κοιλιά η αγορά να πέσουν κι άλλο οι τιμές.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/10/2018 - 22:23

βρίσκω χωρίς ΦΠΑ με τιμολόγιο σε σκρουτζομαγαζα το Χ στα 771 €  και το Xs στα 983 €.

 

212 € δεν είναι και μικρή η διαφορά !!!

 

το Χ μου φαίνεται πιο value/money , λέτε να πέσουν και άλλο οι τιμές ;

Οι τιμες αυτες που λες ειναι εχοντας αφαιρεσει το φπα απο τις "επισημες "τιμες τους που τα πουλανε με φπα .Σωστα ετσι?

 

Δεν ξερω μονο κατα ποσο ειναι σιγουρο οτι θα πας εκει ,και θα τους πεις -παιδια εγω ειμαι ελευθερος επαγγελματιας ,οριστε και τα χαρτια μου-και θα ισχυσουν αυτες οι τιμες που αναγραφεις.Το λεω γιατι καποια καταστηματα- διαβασα- ,κανουν διαφορες λαμοπαγαποντιες.(Παρολο που ειναι πλεον παρανομο,αλλα και ασυμφερο για εναν επιχειρηματια ,-καθως πλεον το φπα δεν εκπιπτει)

 

Απο κει και επειτα 2 ερωτησεις:

1)Πως γινετε αυτα τα καταστηματα και τα εχουν (ακομη και με φπα που θα το παρει καποιος ως ιδιωτης )πιο φθηνα απο τις επισημες τιμες?

2)Ειναι το ιδιο απο να το  επαιρνες πχ. απο istorm, ή ειναι τιποτα παραεισαγωγης που προοριζοντε για αλλες χωρες και μη ευρωπαικα φις /δικτυα κτλ.


Τελευταία επεξεργασία από: monotis, 10/10/2018 - 22:24


#15   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/10/2018 - 23:33

Οι τιμες αυτες που λες ειναι εχοντας αφαιρεσει το φπα απο τις "επισημες "τιμες τους που τα πουλανε με φπα .Σωστα ετσι?

 

Δεν ξερω μονο κατα ποσο ειναι σιγουρο οτι θα πας εκει ,και θα τους πεις -παιδια εγω ειμαι ελευθερος επαγγελματιας ,οριστε και τα χαρτια μου-και θα ισχυσουν αυτες οι τιμες που αναγραφεις.Το λεω γιατι καποια καταστηματα- διαβασα- ,κανουν διαφορες λαμοπαγαποντιες.(Παρολο που ειναι πλεον παρανομο,αλλα και ασυμφερο για εναν επιχειρηματια ,-καθως πλεον το φπα δεν εκπιπτει)

 

Απο κει και επειτα 2 ερωτησεις:

1)Πως γινετε αυτα τα καταστηματα και τα εχουν (ακομη και με φπα που θα το παρει καποιος ως ιδιωτης )πιο φθηνα απο τις επισημες τιμες?

2)Ειναι το ιδιο απο να το  επαιρνες πχ. απο istorm, ή ειναι τιποτα παραεισαγωγης που προοριζοντε για αλλες χωρες και μη ευρωπαικα φις /δικτυα κτλ.

 

Πολύ σωστά έχω αφαιρείς το ΦΠΑ από τις επίσημες τιμές τους. 
Αυτή η πατέντα με τα skroytzomagaza που άλλη τιμή έχουν στο internet και άλλη στο μαγαζί , όντως ισχύει , το συνάντησα και εγώ. Βρήκα όμως αρκετά μαγαζιά που η τιμή τους είναι στάνταρ αυτή του internet και αν πας με τιμολόγιο σου αφαιρούν το ΦΠΑ κανονικά.  Αυτό επιβεβαιωμένο τηλεφωνικά σε δυο τρία καταστήματα (που ήθελα να έχουν και ετοιμοπαράδοτο το Χ σε απόθεμα)

 

Στις ερωτήσεις τώρα :

 

1) Γίνεται γιατί αυτοί λόγο εμπορίου των ειδών εκμεταλλεύονται τον ευρωπαϊκό νόμο για ενδοκοινοτικές συναλλαγές χωρίς ΦΠΑ (σε κάποια καταστήματα όχι σε όλα , πχ εγώ στην εταιρεία μου αγοράζω βιβλία από το amazon χωρίς ΦΠΑ επειδή είμαι εκπαιδευτικό κέντρο και εμπορεύομαι βιβλία, αν ήμουν εταιρία υδραυλικών θα είχα ΦΠΑ). Έτσι τα φέρνουν εδώ στην τιμή του εξωτερικού (που σχεδόν πάντα είναι πιο χαμηλή από Ελλάδα) χωρίς ΦΠΑ , τα τιμολογούν ελάχιστα πιο κάτω από την αυξημένη τιμή της Ελλάδας και πάνω σε αυτήν μειώνουν το ΦΠΑ αν είσαι με τιμολόγιο και πάλι κερδισμένοι είναι. Όχι πολλά όμως τους συμφέρει να στο πουλήσουν με ΦΠΑ διότι έτσι το κέρδος τους είναι μεγάλο.

Ενδεικτικά σου λέω πριν 1,5 χρόνο έψαχνα το asus watch 2 Ελλάδα 189€ , Amazon Γερμανίας 169€ , Amazon Ισπανίας 133€.  Όταν ψάχνουν τα καταστήματα βρίσκουν χονδρική καλές τιμές.  

 

2) Όντως κάποια είναι εισαγωγής από Αμερική (σπάνια) , κυρίως από ευρωπαϊκές χώρες  Αγγλία , Ισπανία , Γερμανία κλπ.(για ενδοκοινοτική απαλλαγή) ,   τα περισσότερα έχουν αγγλικό φις και εδώ τα σκρουτζομάγαζα σου δίνουν και αντάπτορα κινέζικο που καλό είναι να μην το βάλεις στη μπρίζα γιατί είναι αμφιβόλου ποιότητας. Από θέμα εγγύησης όμως ισχύουν κανονικά τα 2 χρόνια (αν δεν το πάρεις με τιμολόγιο) διότι αν και ευρωπαϊκή η συσκευή (κανονική συσκευή από ευρωπαϊκή apple) εγώ ο καταναλωτής παίρνω το κινητό από Ελλάδα οπότε όλα είναι ΟΚ.
Αν πάρω με τιμολόγιο εδώ Ελλάδα τα κεφάλια που μας διοικούν αποφάσισαν ότι πρέπει να έχω μόνο ένα χρόνο εγγύηση. (Επειδή όμως γλυτώνω 200€ ΦΠΑ θα το αντέξω).

Ελπίζω να βοήθησα .... 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες