Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 4 ψήφοι

Τα Πρωτα iPhone XR / Εντυπωσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
101 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 12/11/2018 - 14:25

Εγω προσωπικα δεν εχω καταφερει ακομα να συνηθισω το control centre... που πηγαν και το εβαλαν οι θεοι...

legit


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   dkotanid

dkotanid

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2018 - 19:03

Μετά από ένα 24 ώρο χρήσης μπορώ να πω:
1) Η μπαταρία είναι σαν να μην τελειώνει ποτέ. Άνετα έβγαλε μία ολόκληρη μέρα με αρκετή χρήση και είχα για την επόμενη μελρα.
2) Η οθόνη δεν υστερεί σε τίποτα και δεν δίνει σημάδια ξεπερασμένης τεχνολογίας.
3) Μέγεθος οθόνης σε σχέση με μέγεθος κινητού είναι perfect.

Δε μετάνιωσα καθόλου και όσα κακά ακούγονται δεν συμφωνώ.

Τελευταία επεξεργασία από: dkotanid, 13/11/2018 - 19:04


#63   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 13/11/2018 - 19:57

Η πλακα ειναι πως δεν ακουγεται τπτ, παντου καλα λογια ακουω, και το ιδιο λεω και εγω.
Υγ: εκτος απο μεμονωμενα σχολια σε forums, τα οποια ειναι ελαχιστα.

legit


#64   dkotanid

dkotanid

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2018 - 08:33

Για τις ανάγκες τις δικές μου, το κινητό είναι ό,τι καλύτερο. Συγκεκριμένα ήθελα ένα πιο μικρό κινητό από το 8+ με μεγαλύτερη οθόνη. 

Η ανάλυση της οθόνης είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ανεκτή και δε παρατηρείτε κάποιο μειονέκτημα, η απόκριση αμεσότατη. Από εκεί και πέρα, έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από τον φακό και τα κόλπα που κάνει κτλ.. 

Απλά είμαι πιο classic και δε μ' άρεσε στα χρώματα πλην του μαύρου και άσπρου. Πήρα το μαύρο. Τα άλλα μου φάνηκαν σαν παιχνιδάκια. Προσωπική άποψη εννοείται ( άλλωστε εγώ την γράφω)!!!

 

Όποιος θέλει ένα ΚΑΛΟ κινητό πάντα στο brandname της Apple άνετα μπορεί να πάει σε αυτό!



#65   MICZ45

MICZ45

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 15/11/2018 - 17:52

Το πήρα και εγώ το Xr από public με χωρητικότητα 128 και σε κόκκινο χρώμα (product red). Πούλησα ένα εφτάρι plus (πάντα red) που είχα και ομολογώ ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος έως τώρα. Επειδή έχω και ένα X παράλληλα, ομολογώ πως είναι πιο smooth στο χειρισμό του.
Το πήρα λόγω χρώματος (πάντα red) και ιδανικού για μένα μεγέθους οθόνης (αλλιώς θα έπαιρνα το XS), και έχω εκπλαγεί από το πόσο όμορφο, γρήγορο και smoothness είναι. Όσο για το μέγεθος στα πλαϊνά, προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, μην πω ότι ήθελα και λίγο ακόμα για να φαίνεται περισσότερο το κοκκινάκι μιας και είμαι fun του συγκεκριμένου χρωματισμού από όταν παρουσιάστηκε...

Τελευταία επεξεργασία από: MICZ45, 15/11/2018 - 17:53


#66   newoldbei52

newoldbei52

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:none

Δημοσίευση 15/11/2018 - 18:51

Γεια σας ! Eκανα μετα απο καιρο αναβαθμιση εξοπλισμου απο iphone 4 32 & ipad 2 σε iphone XR 128 & ipad 6gen 128 (με πολλες δοσεις). Τα εχω 24 ωρες μονο. Εντυπωσεις ; η μερα με τη νυχτα . Παρα πολυ ευχαριστημενος με την εμφανιση, τον χειρισμο (ερημο home button !) και την απλοτητα...και την μπαταρια ... Ειχα κατι θεματακια με το icloud  που θα αντιμετωπιστουν. Εχω ομως χασει επεισοδια απο τις αναβαθμισεις του  ios .  Δυστυχως πολλες αγορασμενες εφαρμογες δεν διατιθενται πλεον στο Apple store  και ετσι τις αποχωριστηκα αναγκαστικα...Επισης ηλπιζα σε πολλες εφαρμογες ανταλλαγης μηνυματων  WhatsApp, Viber , skype να υπηρχε η δυνατοτητα να οριζει καποιος το μεγεθος της γραμματοσειρας να το υπογραμμιζει , να το κανει εντονο κλπ. Δυστυχως γραμματα σχετικα ψειρες σε μια οθονη πλουσια σε μεγεθος. Δεν το εχω βρει ακομη ...  Ενα μικρο προβλημα στις Σημειωσεις : Οταν αυτες περιεχουν σειρες αριθμων  πχ IBAN τραπεζας , κωδικοι πληρωμης κλπ αθελητα καταχωρουνται ολοι η μερος αυτων με αλλο χρωμα απο το μαυρο ,  χρυσοκιτρινο και αυτο ειναι ενοχλητικο στην αναγνωση. Τελος τοσο στις Σημειωσεις , οσο και στις Φωτογραφίες στο προηγουμενο τηλεφωνο ειχαν δημιουργηθει ανεπιθυμητα προσθετοι φακελλοι . ετσι ειχα φακελλους στο icloud , στο τηλεφωνο μονο , αλμπουμς , ροη φωτο κλπ. Μεχρι τωρα μετεφερα φυσικα οτι ηταν στο  icloud . Με τα υπολοιπα τι κανω;



#67   liodim

liodim

    iPH Enthousiast

  • 415 μηνύματα
  • Twitter:@aliento1983
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:aliento1983

Δημοσίευση 15/11/2018 - 23:57

Το πήρα και εγώ το Xr από public με χωρητικότητα 128 και σε κόκκινο χρώμα (product red). Πούλησα ένα εφτάρι plus (πάντα red) που είχα και ομολογώ ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος έως τώρα. Επειδή έχω και ένα X παράλληλα, ομολογώ πως είναι πιο smooth στο χειρισμό του.
Το πήρα λόγω χρώματος (πάντα red) και ιδανικού για μένα μεγέθους οθόνης (αλλιώς θα έπαιρνα το XS), και έχω εκπλαγεί από το πόσο όμορφο, γρήγορο και smoothness είναι. Όσο για το μέγεθος στα πλαϊνά, προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, μην πω ότι ήθελα και λίγο ακόμα για να φαίνεται περισσότερο το κοκκινάκι μιας και είμαι fun του συγκεκριμένου χρωματισμού από όταν παρουσιάστηκε...

Δεν σε ενοχλεί που στα βίντεο σε landscape έχει ελαφρώς μικρότερη οθόνη προβολής το xr από το plus?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#68   MICZ45

MICZ45

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 16/11/2018 - 07:54

Δεν σε ενοχλεί που στα βίντεο σε landscape έχει ελαφρώς μικρότερη οθόνη προβολής το xr από το plus?

Όχι η αλήθεια είναι ότι δεν με πειράζει γιατί αν θέλω να δω video το βλέπω από το iPad. Από το κινητό ρίχνω σύντομες ματιές και ο χώρος που μου προσφέρει για τα video, εμένα μου επαρκεί.
Αλλά φυσικά ότι ισχύει για μένα δεν ισχύει για τον άλλον, γιατί αυτό που λες είναι πραγματικότητα(αν και η διαφορά πρέπει να είναι πολύ μικρή έως αμελητέα), απλά εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου.

#69   SmartSteli0s

SmartSteli0s

    iPH Enthousiast

  • 406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2018 - 11:49

το πιο τίμιο iPhone και παρεξηγημενο!!



#70   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 16/11/2018 - 13:18

 

Έχουμε στα χέρια μας το iPhone XR χάρη στην Cosmote και το δοκιμάζουμε προσπαθώντας να λύσουμε τα περισσότερα ερωτήματα και απορίες που έχουμε λάβει μέσα από το forum αλλά και από τις προσωπικές μας συζητήσεις με φίλους και γνωστούς.

 

Τα θέμα που φαίνεται να απασχολεί την μεγαλύτερη μερίδα χρηστών είναι η LCD οθόνη (εν έτει 2018) και το γενικότερο ερώτημα που συναvτήσαμε είναι "αξίζει η διαφορά των €300 ή να στοχεύσω προς το iPhone XS;"
 

Πάμε λοιπόν! iPhone XR Review

Με τιμή που ξεκινάει στα 929 ευρώ για την έκδοση των 64GB, το iPhone XR δανείζεται τα περισσότερα χαρακτηριστικά της μεγαλύτερης σειράς των iPhone XS. Ποια είναι αυτά;

  • Επεξεργαστής 6 πυρήνων Α12 Bionic με αρχιτεκτονική 64bit στα 7 νανόμετρα - ό,τι ισχυρότερο υπάρχει αυτή τη στιγμή σε smartphone.
  • Κύρια οπίσθια κάμερα 12MP με state of the art αισθητήρα, υποστήριξη HDR, ευρυγώνιο φακό f/1.8 και δυνατότητα καταγραφής βίντεο 4K στα 60 frames per second μαζί με εμπρόσθια 7MP True depth κάμερα με ευρυγώνιο φακό f/2.2.
    • Τώρα, όσον αφορά την κάμερα, έχουμε όλα (σχεδόν) τα χαρακτηριστικά που βλέπουμε στα μεγαθήρια της οικογένειας iPhone XS / Max όπως Portrait Mode, Smart HDR, Portrait Lighting και Depth Control για δυνατότητα παραμετροποίησης του βάθους πεδίου της φωτογραφίας. Ωστόσο, το Portrait mode του iPhone XR υποστηρίζει μόνο πρόσωπα και όχι αντικείμενα. Επιπλέον, απουσιάζει η 2η telephoto κάμερα που έχουμε στα μεγάλα αδερφάκια. Πείτε λοιπόν αντίο στο 2x οπτικό zoom.

Tι άλλο έχουμε κοινό;

  • Tεχνολογία αναγνώρισης προσώπου Face ID
  • Τεχνολογία ασύρματης φόρτισης
  • Δυνατά στερεοφωνικά ηχεία (25% περισσότερη ένταση σε σχέση με το περσινό iPhone X)
  • Υποστήριξη για μπάντες 4G στα 600MHz

Ποιες είναι οι διαφορές του σε σχέση με το iPhone XS και πώς δικαιολογείται η μικρότερη τιμή του ;

 

Μιλάμε για 300€ λιγότερα σε σχέση με το φτηνότερο μοντέλο iPhone XS στα 64GB το οποίο κοστολογείται στα 1229 ευρώ.

 

Είναι προφανές πως έχουν γίνει κάποιες παραχωρήσεις στα χαρακτηριστικά… Ας δούμε ποιες είναι οι σημαντικότερες και αν είναι πραγματικά ικανές να σας αποτρέψουν από την απόκτηση του:
 

Οθόνη - μέγεθος

 

Liquid Retina HD LCD οθόνη από-άκρη-σε-άκρη, τεχνολογίας IPS στις 6.1 ίντσες, ανάλυσης 1792 x 828 (326 PPI) με άψογη χρωματική ακρίβεια, ευρεία γκάμα χρωμάτων και τεχνολογία True Tone.

 

Η οθόνη του iPhone XR είναι σύμφωνα με την Apple η πιο εξελιγμένη LCD της αγοράς.

 

Μετά τη δοκιμή μας με το iPhone XR μπορούμε να επιβεβαιώσουμε τα όσα ισχυρίζεται η Apple. Προφανώς, σε σύγκριση με το iPhone XS έχουμε χαμηλότερη ανάλυση, μικρότερες γωνίες θέασης και όχι απόλυτα μαύρα, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν νιώθεις πως έχεις στα χέρια σου ένα κινητό υποδεέστερης τεχνολογίας, και ας χρησιμοποιείται οθόνη LCD εν έτει 2018. Τα δε bezels είναι ελαφρώς μεγαλύτερα από το XS αλλά και πάλι, τίποτα τραγικό.

 

Το μέγεθος του iPhone XR είναι απλά… ιδανικό. Ούτε μικρό όσο το iPhone XS των 5.8 ιντσών, ούτε πολύ μεγάλο όπως το XS Max των 6.5 ιντσών. Τουλάχιστον για τα δικά μου χέρια… αλλά και σύμφωνα με τη γνώμη της μεγαλύτερης μερίδας των φίλων και συνεργατών που το έπιασαν όταν το είδαν στο χέρια μας.

 

Τι άλλες διαφορές έχουμε σε σχέση με το iPhone XS Max;

  • Τo iPhone XR έρχεται με 3GB RAM σε σχέση με τα 4GB RAM του iPhone XS / Max
  • Διαθέτει Haptic touch αντί για 3D Touch - ένα χαρακτηριστικό που δεν έχει λάβει τη χρήση που θα του άρμοζε για πολλούς λόγους που δεν θα αναλύσουμε εδώ.
  • Το Portrait mode του iPhone XR υποστηρίζει μόνο πρόσωπα και όχι αντικείμενα. Επιπλέον, απουσιάζει η 2η telephoto κάμερα που έχουμε στα iPhone XS / Max.
  • Αλουμινένιο πλαίσιο αντί του πλαισίου ανοξείδωτου χάλυβα που έχουμε στην μεγαλύτερη σειρά των XS.
  • Η πιστοποίηση αδιαβροχοποίησης για το XR είναι IP67 (το οποίο μας δίνει 1m βύθιση για 30 λεπτά) – σε αντίθεση με το IP68 των iPhone XS / Max.
  • Tέλος, αξίζει να σημειωθεί πως το XS προσφέρει ακόμη μεγαλύτερες ταχύτητες σύνδεσης σε δίκτυα 4G (Cat.16 LTE) που μπορεί να φτάσουν τα 1 gigabit.

Το μεγαλύτερο ατού του iPhone XR είναι η διάρκεια της μπαταρίας του. Από τα χέρια μου έχουν περάσει όλα τα μοντέλα iPhone, από το 1ο “συλλεκτικό” 2G μέχρι και το iPhone XS Max και πραγματικά ποτέ δεν έμεινα τόσο ευχαριστημένος από την μπαταρία ενός iPhone. Με απαιτητική χρήση Web, Social Media, email, gaming (άτιμο Clash Royale) και αρκετό Netflix, η μπαταρία του iPhone XR σε βγάζει ασπροπρόσωπο από το πρωί μέχρι το βράδυ που θα γυρίσεις σπίτι σου για να το φορτίσεις.

 

Αν τα 64GB σας φαίνονται λίγα, μπορείτε να αποκτήσετε το iPhone XR 128GB με 999 ευρώ ή το μοντέλο των 256GB με 1119 ευρώ. ‘Οσο για τα χρώματα… οι επιλογές δεν θα αφήσουν κανέναν παραπονεμένο: Μαύρο, Λευκό, Μπλε, Κίτρινο, Κοραλλί και το αγαπημένο μου κόκκινο της έκδοσης PRODUCT (RED).

 

Αν ψάχνετε για το επόμενο σας μοντέλο iPhone ερχόμενοι από κάποιο παλαιότερο μοντέλο όπως το iPhone 7/8 ή μεταπηδάτε στην πλατφόρμα της Apple από το Android, το iPhone XR είναι μία τίμια πρόταση που θα καλύψει τις όποιες ανάγκες σας.

 

Τελικά αξίζει η διαφορά των -€300 σε σχέση το iPhone XS;

 

Αυτό το ερώτημα είναι δικό σας για να το απαντήσετε.

 

Θα χαρούμε να ακούσουμε τη γνώμη σας, με ένα σχόλιο στο YouTube


Behind the Scenes...

#71   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 16/11/2018 - 13:19

Λίγη επιείκεια για το βίντεο :)

 

Είναι πολύ δύσκολο να είσαι μπροστά στο φακό. Σιγά σιγά θα βελτιωθώ :)


Behind the Scenes...

#72   teogn7

teogn7

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 16/11/2018 - 13:33

Λίγη επιείκεια για το βίντεο :)

 

Είναι πολύ δύσκολο να είσαι μπροστά στο φακό. Σιγά σιγά θα βελτιωθώ :)

Λίγο νερό ρε παιδιά, πολύ καυσαέριο. Θα έχεις θέμα Βασίλη με το Κτεο   :D :P


Τελευταία επεξεργασία από: teogn7, 16/11/2018 - 13:35


#73   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2018 - 13:48

Βασίλη θα παρουσιάζεις κ τον ανταγωνισμό ή μόνο apple??
Μπράβο για την παρουσίαση.

#74   teogn7

teogn7

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 16/11/2018 - 13:52

Προσωπικά αξίζει η διαφορά των 300e μιας κ το Χr μας δίνει: αλουμινένιο πλαίσιο, χαμηλότερη ανάλυση, Haptic touch, IP67,  χαμηλότερη ram όσο για την μπαταρία δεν με απασχολεί κ τόσο. Εν έτη 18 στα 900e δεν δέχομαι κινητό υποδεέστερης τεχνολογίας. Προχωράμε μπροστά κ όχι πίσω!! Ψηφίζω ΧS.



#75   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 16/11/2018 - 14:08

Παιδιά δεν ξέρω εάν η διαθεσιμότητα έχει ομαλοποιηθεί αλλά στα public Πυλαίας Θεσσαλονίκη υπάρχει ένα κόκκινο 64αρι που είχα παραγγείλει για την γυναίκα μου αλλά τελικά το αγοράσαμε από αλλου.Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου πει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες