Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αντικατάσταση Μπαταρίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
126 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2019 - 10:47

Slaker πρωτος του εδωσε και καταλαβε !!! :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 19/06/2019 - 15:35

Απλα respect!

#108   steved

steved

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/07/2019 - 14:48

Άλλαξα μπαταρία στο 6αρι στους επίσημους και μετά από κανένα 5μηνο το κινητό κάνει συνέχεια restart σαν να έχει unofficial hardware επάνω.

 

Απλά τραγικό, έκανα claim στην apple αλλά δεν ασχολήθηκα παραπάνω και το άφησα.

 

Τώρα θέλω να το φτιάξω για δεύτερο, να το στείλω πάλι σε επίσημους ή να το δώσω πουθενά αλλού?

UPDATE Αγόρασα καινούρια μπαταρία και τη δοκίμασα στο 6αρι αλλά αυτό συνέχισε τα δικά του (restart loop).

 

Το κινητό έφυγε σφαίρα στον σαμάνο @slacker ο οποίος με τα μαγικά του φίλτρα άλλαξε την μπαταρία και η συσκευή λειτουργεί κανονικά (πιθανότατα θέμα κονεκτορα μπαταρίας).

 

Τον ευχαριστώ και τον συστήνω ανεπιφύλακτα καθότι είχαμε εξαιρετική συνεργασία και επικοινωνία για το ζήτημα.

 

Ενημερωτικά, με δική του απόφαση, δεν με χρέωσε ποσό για την αλλαγή μπαταρίας (εγκαταστάθηκε το δικό μου ανταλλακτικό).


Τελευταία επεξεργασία από: steved, 18/07/2019 - 14:50


#109   NoFanboyNoHater

NoFanboyNoHater

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/07/2019 - 22:30

Καλησπέρα.

 

Πρόβλημα με την μπαταρία κι εγώ. Θα γράψω όλο το ιστορικό.

 

Με τη μαμά μπαταρία το iPhone 5c μου, ξαφνικά τον προηγούμενο μήνα άρχισε να μη δείχνει σωστά τα ποσοστά της μπαταρίας και προφανώς αυτή να τελειώνει γρηγορότερα από ότι υπολόγιζα κλπ. Σιγά-σιγά άρχισε να κρατάει πολύ λίγο και να το αφήνω αρκετή ώρα στη φόρτιση σα μεσοβέζικη λύση μέχρι να αξιωθώ να ασχοληθώ να την αλλάξω.

 

Ξαφνικά μέσα σε ένα βράδυ που το είχα αφήσει στο ρεύμα, βλέπω ότι η μπαταρία φούσκωσε και είχε σπρώξει ελαφρώς το μπροστά κομμάτι της οθόνης, κάνοντας κούρβα, χωρίς να δημιουργεί κατά τα άλλα σημαντικό λειτουργικό πρόβλημα (εκτός από το home button που μία δούλευε μία όχι).

 

Παραγγέλνω μία από ebay από πωλητή με πολλές πωλήσεις, έρχεται, την αλλάζω μόνος μου, πρώτη φόρτιση την αφήνω να φτάσει 92%. Όλα καλά και το home button λειτουργικότατο, "όλα καλά" λέω.

 

Φτάνει στο 20-30% το ποσοστό, λέω ώρα για τη δεύτερη. Το βάζω, φορτίζει κανονικά, κάποια στιγμή μετά από αρκετή ώρα το ξανακοιτάω, σβηστό το κινητό. Πατάω το power τίποτα. Power με home button μαζί, επιμένοντας αρκετά, τίποτα. Τελείως νεκρό ό,τι ιντερνετική συμβουλή και να δοκιμάσω

 

Μετά από καμια μέρα ξαναδοκιμάζω, ξαφνικά η οθόνη ανάβει και μου δείχνει μπαταρία εξαντλημένη και να φορτίσω. Βάζω καλώδιο, ανάβει και φορτίζει κανονικά, γύρω στο 70-80% αν θυμάμαι καλά, το βγάζω από το ρεύμα δουλεύω (λειτουργικότατο)... Κάποια στιγμή που δεν το παρακολουθώ σβήνει πάλι χωρίς να ανάβει.

 

Πάλι αφού εξαντλείται τελείως η μπαταρία, μου δείχνει η  οθόνη η ένδειξη χαμηλής μπαταρίας, πάλι φόρτιση, αυτή τη φορά μέχρι να φτάσει στο 30% περίπου, σβήνει ενώ είναι στη φόρτιση.

 

Φαντάζομαι ότι μόλις εξαντληθεί η μπαταρία τελείως πάλι, θα ανάψει.

 

Τί εκτιμάτε ότι είναι; Κακή μπαταρια ή πρόβλημα στο hardware; Προσωπικά πιστεύω -και ελπίζω ίσως- το πρώτο. Εσείς τί λέτε;


Τελευταία επεξεργασία από: NoFanboyNoHater, 19/07/2019 - 22:31


#110   NoFanboyNoHater

NoFanboyNoHater

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/07/2019 - 22:50

μη κάνεις το λάθος να μπλέξεις με iRepair, εκτός και αν θες να το κλαίς μια και καλή..

Καλησπέρα φίλε. Γιατί να το αποφεύγουμε; Έχεις κάποια κακή εμπειρία;



#111   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/07/2019 - 23:06

Για να μη κλαίς μια και καλή τη συσκευή σου στο τέλος.

 

Κάνε μια αναζήτηση εδώ μέσα και θα καταλάβεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#112   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/07/2019 - 11:53

Καλησπέρα.

Πρόβλημα με την μπαταρία κι εγώ. Θα γράψω όλο το ιστορικό.

Με τη μαμά μπαταρία το iPhone 5c μου, ξαφνικά τον προηγούμενο μήνα άρχισε να μη δείχνει σωστά τα ποσοστά της μπαταρίας και προφανώς αυτή να τελειώνει γρηγορότερα από ότι υπολόγιζα κλπ. Σιγά-σιγά άρχισε να κρατάει πολύ λίγο και να το αφήνω αρκετή ώρα στη φόρτιση σα μεσοβέζικη λύση μέχρι να αξιωθώ να ασχοληθώ να την αλλάξω.

Ξαφνικά μέσα σε ένα βράδυ που το είχα αφήσει στο ρεύμα, βλέπω ότι η μπαταρία φούσκωσε και είχε σπρώξει ελαφρώς το μπροστά κομμάτι της οθόνης, κάνοντας κούρβα, χωρίς να δημιουργεί κατά τα άλλα σημαντικό λειτουργικό πρόβλημα (εκτός από το home button που μία δούλευε μία όχι).

Παραγγέλνω μία από ebay από πωλητή με πολλές πωλήσεις, έρχεται, την αλλάζω μόνος μου, πρώτη φόρτιση την αφήνω να φτάσει 92%. Όλα καλά και το home button λειτουργικότατο, "όλα καλά" λέω.

Φτάνει στο 20-30% το ποσοστό, λέω ώρα για τη δεύτερη. Το βάζω, φορτίζει κανονικά, κάποια στιγμή μετά από αρκετή ώρα το ξανακοιτάω, σβηστό το κινητό. Πατάω το power τίποτα. Power με home button μαζί, επιμένοντας αρκετά, τίποτα. Τελείως νεκρό ό,τι ιντερνετική συμβουλή και να δοκιμάσω

Μετά από καμια μέρα ξαναδοκιμάζω, ξαφνικά η οθόνη ανάβει και μου δείχνει μπαταρία εξαντλημένη και να φορτίσω. Βάζω καλώδιο, ανάβει και φορτίζει κανονικά, γύρω στο 70-80% αν θυμάμαι καλά, το βγάζω από το ρεύμα δουλεύω (λειτουργικότατο)... Κάποια στιγμή που δεν το παρακολουθώ σβήνει πάλι χωρίς να ανάβει.

Πάλι αφού εξαντλείται τελείως η μπαταρία, μου δείχνει η οθόνη η ένδειξη χαμηλής μπαταρίας, πάλι φόρτιση, αυτή τη φορά μέχρι να φτάσει στο 30% περίπου, σβήνει ενώ είναι στη φόρτιση.

Φαντάζομαι ότι μόλις εξαντληθεί η μπαταρία τελείως πάλι, θα ανάψει.

Τί εκτιμάτε ότι είναι; Κακή μπαταρια ή πρόβλημα στο hardware; Προσωπικά πιστεύω -και ελπίζω ίσως- το πρώτο. Εσείς τί λέτε;

Η μπαταρία έχει πρόβλημα...

Τελευταία επεξεργασία από: Slacker, 20/07/2019 - 11:55


#113   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 21/07/2019 - 22:44

Η μπαταρία έχει πρόβλημα...

Έβαλα το λειτουργικό 6s μου να φορτίσει με φορτιστή από XS, δε φόρτιζε καθόλου αφού το δοκίμασα σε δύο τρεις πρίζες και ύστερα έμαθα από το παιδί ότι βρήκε το καλώδιο λες και ήταν κομμένο και βραχυκυκλωμένο την ώρα που φορτιζε το δικό του. Στο δια ταύτα, από τότε το 6s χάνει 5% την ώρα σε standby και από σήμερα που ξέχασα να το φορτίσω, πλέον δεν ανοίγει με οποιοδήποτε φορτιστή (δικό του, ipad κτλ). Είναι μόνο μπαταρία λες από την εμπειρία σου ή πάει όλο το κύκλωμα φόρτισης;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#114   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/07/2019 - 09:43

Έβαλα το λειτουργικό 6s μου να φορτίσει με φορτιστή από XS, δε φόρτιζε καθόλου αφού το δοκίμασα σε δύο τρεις πρίζες και ύστερα έμαθα από το παιδί ότι βρήκε το καλώδιο λες και ήταν κομμένο και βραχυκυκλωμένο την ώρα που φορτιζε το δικό του. Στο δια ταύτα, από τότε το 6s χάνει 5% την ώρα σε standby και από σήμερα που ξέχασα να το φορτίσω, πλέον δεν ανοίγει με οποιοδήποτε φορτιστή (δικό του, ipad κτλ). Είναι μόνο μπαταρία λες από την εμπειρία σου ή πάει όλο το κύκλωμα φόρτισης;
Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το πιθανότερο είναι να είναι το ολοκληρωμένο φόρτισης και όχι η μπαταρία.

#115   pakos30

pakos30

    iPH Hero

  • 4.037 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/07/2019 - 18:30

Παιδιά καλησπέρα μια ερώτηση λόγο διακοπών έχω ξεχάσει το φορτιστή σπίτι του 6s μπορώ να το. Φορτίσω για κάνα μήνα με αυτόν η θα έχω πρόβλημα γιατί από όσο ξέρω το 6s δεν υποστηρίζει fast chargea278821e25979b6e536350720cfb8857.jpgba956f113b4901c1546a6e9d4c4ce900.jpg

Τελευταία επεξεργασία από: pakos30, 22/07/2019 - 18:31


#116   pakos30

pakos30

    iPH Hero

  • 4.037 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/07/2019 - 21:07

Καμία βοήθεια;

#117   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 22/07/2019 - 21:10

Καμία βοήθεια;

φορτισε το με οποιοδηποτε επωνυμο φορτιστη στα 5v.όχι με μαιμου
ειτε ειναι 1α είτε 2αμπερ το τηλεφωνο θα τραβηξει οτι χρειάζεται

#118   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/07/2019 - 08:08

φορτισε το με οποιοδηποτε επωνυμο φορτιστη στα 5v.όχι με μαιμου
ειτε ειναι 1α είτε 2αμπερ το τηλεφωνο θα τραβηξει οτι χρειάζεται


Όπως ακριβώς τα λέει ο pats αρκεί και το καλώδιο σου να είναι MFI και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

#119   pakos30

pakos30

    iPH Hero

  • 4.037 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/07/2019 - 08:49

Οκ ευχαριστώ πολύ ...αλλη μια ερώτηση που σίγουρα θα ξέρεις τα power bank που υποστηρίζουν fast charge με τι φορτιστή είναι καλό να φορτίζονται;

#120   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/07/2019 - 09:55

Οκ ευχαριστώ πολύ ...αλλη μια ερώτηση που σίγουρα θα ξέρεις τα power bank που υποστηρίζουν fast charge με τι φορτιστή είναι καλό να φορτίζονται;

 

Επίσης αδιάφορο.. απλά αν φορτίσεις με χαμηλότερο φορτιστή θα φορτίσει πιο αργά. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες