Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αντικατάσταση Μπαταρίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
126 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   babooni75

babooni75

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2019 - 09:44

Καλημέρα θέλω να κάνω αντικατάσταση μπαταρίας στο iPad Pro 10.5 που έχω. Γίνεται; Αν ναι σε ποιο κατάστημα μπορώ να το στείλω διότι ειμα από επαρχία. Αν δεν γίνεται να αναφερθεί το κατάστημα δημόσια στο forum παρακαλώ οποίος γνωρίζει ας μου στείλει σε p.m

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   m4rvel89

m4rvel89

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/06/2019 - 10:03

Δεν υπάρχει τρόπος να εξακριβώσουμε τι ακριβώς είναι ; Θα πρέπει να κάνουμε δοκιμές σε όλο το hardware ; Είναι δυνατόν ;

#93   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/06/2019 - 11:06

Καλημέρα θέλω να κάνω αντικατάσταση μπαταρίας στο iPad Pro 10.5 που έχω. Γίνεται; Αν ναι σε ποιο κατάστημα μπορώ να το στείλω διότι ειμα από επαρχία. Αν δεν γίνεται να αναφερθεί το κατάστημα δημόσια στο forum παρακαλώ οποίος γνωρίζει ας μου στείλει σε p.m

Αν είσαι εντός 2ετίας, μπορείς να το στείλεις στα εξουσιοδοτημένα βάσει της εγγύησης που έχεις.

Αν βέβαια σου κλείνει σε άσχετες στιγμές, ή αν βλέπεις απότομες μεταπτώσεις στο ποσοστό.

Αυτό, για να φανεί στα διαγνωστικά που θα τρέξουν.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#94   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 09/06/2019 - 12:44

Δεν υπάρχει τρόπος να εξακριβώσουμε τι ακριβώς είναι ; Θα πρέπει να κάνουμε δοκιμές σε όλο το hardware ; Είναι δυνατόν ;

εμ όχι ,φυσικα και δεν είναι δυνατον.Τουλάχιστον να σου δωσει τα λεφτα πίσω.Βλεπεις δυστυχώς εχει εκκολάψει πολλούς τεχνικούς το youtube...

#95   m4rvel89

m4rvel89

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2019 - 13:26

Δεν θα βγαλω ακρη, γιατι μου ειπε οτι η μπαταρια ηθελε αλλαγη οπωσδηποτε :/

Εχει καποια σχεση ομως αυτο απο τη στιγμη που τελικα δεν ηταν το προβλημα των restart αυτο?



#96   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/06/2019 - 18:52

εμ όχι ,φυσικα και δεν είναι δυνατον.Τουλάχιστον να σου δωσει τα λεφτα πίσω.Βλεπεις δυστυχώς εχει εκκολάψει πολλούς τεχνικούς το youtube...


Θέλεις να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό; Σε ποιον αναφέρεσαι κατ αυτόν τον τρόπο και ειδικότερα χωρίς να γνωρίζεις λεπτομέρειες;

#97   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 10/06/2019 - 19:23

Θέλεις να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό; Σε ποιον αναφέρεσαι κατ αυτόν τον τρόπο και ειδικότερα χωρίς να γνωρίζεις λεπτομέρειες;

Τι να εξηγήσω καλύτερα.το παλικάρι είπε οτι πήγε σε ενάν και του ειπε στο φτιαχνω και αν δεν δουλεψει πηγαινε στον slacker.Τι δεν εγινε αντιληπτο;Οποιος δεν γνωρίζει δεν ξεκινάει επισκευη.Και οπως κατάλαβες δεν αναφέρομαι σε σένα αν εγινε τωρα αντιληπτό

#98   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/06/2019 - 19:44

Τι να εξηγήσω καλύτερα.το παλικάρι είπε οτι πήγε σε ενάν και του ειπε στο φτιαχνω και αν δεν δουλεψει πηγαινε στον slacker.Τι δεν εγινε αντιληπτο;Οποιος δεν γνωρίζει δεν ξεκινάει επισκευη.Και οπως κατάλαβες δεν αναφέρομαι σε σένα αν εγινε τωρα αντιληπτό


Γι αυτό σου λέω, τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς. Ο συγκεκριμένος φίλος επικοινώνησε μαζί μου τηλεφωνικά στην προσπάθεια του να βρει λύση στο πρόβλημα του. Του είπα πως ευχαρίστως θα δω τη συσκευή του και θα του πω εάν πρόκειται για μπαταρία ή για κάτι άλλο Δωρεάν. Του φάνηκε μακριά για να έρθει έως εδώ και στην προσπάθεια μου να τον βοηθήσω του κανόνισα να πάει σε συγκεκριμένο κατάστημα της περιοχής του το οποίο γνωρίζω και ξέρω ότι τα παιδιά κανουν τίμια δουλειά και να του αντικαταστησουν τη μπαταρία ώστε να διαπιστωθεί εάν το πρόβλημα είναι εκεί η οχι. Έγινε η αλλαγή της μπαταρίας αλλά αποτι φαίνεται το πρόβλημα δεν ήταν εκεί. Πήγε ξανά του πήραν πίσω τη μπαταρία και του έδωσαν τα χρήματα του όπως είχε αρχικά συμφωνήσει. Αυτά τα γράφω γιατί δεν μου αρέσει να δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

Τελευταία επεξεργασία από: Slacker, 10/06/2019 - 19:46


#99   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 10/06/2019 - 19:47

Γι αυτό σου λέω, τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς. Ο συγκεκριμένος φίλος επικοινώνησε μαζί μου τηλεφωνικά στην προσπάθεια του να βρει λύση στο πρόβλημα του. Του είπα πως ευχαρίστως θα δω τη συσκευή του και θα του πω εάν πρόκειται για μπαταρία ή για κάτι άλλο Δωρεάν. Του φάνηκε μακριά για να έρθει έως εδώ και στην προσπάθεια μου να τον βοηθήσω του κανόνισα να πάει σε συγκεκριμένο κατάστημα της περιοχής του το οποίο γνωρίζω και ξέρω ότι τα παιδιά κανουν τίμια δουλειά και να του αντικαταστησουν τη μπαταρία ώστε να διαπιστωθεί εάν το πρόβλημα είναι εκεί η οχι. Έγινε η αλλαγή της μπαταρίας αλλά αποτι φαίνεται το πρόβλημα δεν ήταν εκεί. Πήγε ξανά του πήραν πίσω τη μπαταρία και του έδωσαν τα χρήματα του όπως είχε αρχικά συμφωνήσει. Αυτά τα γράφω γιατί δεν μου αρέσει να δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

ε ναι οκ τότε αλλα οπως μεταφερθηκε στην αρχη δημιουργηθηκαν αλλες εντυπώσεις .τώρα ξεκαθαρισε

#100   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/06/2019 - 08:39

παλικαρια στον Slacker εχω παει και εγω συσκευη για επισκευη και το παλικαρι ειναι και γνωστης της δουλειας αλλα και αμεσος και φυσικα το ψαχνει. Τωρα οσο αναφορα το οτι σου κανει διαρκως restart επειδη το εχω συναντησει και εγω ακομα και μετα απο αλλαγη μπαταριας... εν τελη ηταν η μπαταρια.. απλα η πρωτη που εβαλα ηταν μαπα!! οταν εβαλα μια λιγο καλυτερης ποιοτητας σταματησαν τα  ρεσταρτ.Οπως και να εχει ομως οταν το κινητο κανει restarts στο ασχετο μου φαινεται λογικο να αλαχθει η μπαταρια πρωτα. Και οπως ειπες και εσυ για 4 μερς δουλευε.. οποτε και ο τεχνικος να το κραταγε για ελεγχο θα εδειχνε οτι δουλευει!!! Τωρα το οτι δεν μπορει ο συγκεκριμενος να επεμβει περισσοτερο και σε εστειλε στον  Slacker μπορει να σημαινει οτι δεν εχει τα απαραιτητα εργαλεια για να επισκευασει την πλακετα. ΠΙστευω ομως οτι θα την βρεις την ακρη αν το πας στον Slacker ειναι πρωτος σε αυτα.  :)


Τελευταία επεξεργασία από: xarisk, 11/06/2019 - 08:40


#101   m4rvel89

m4rvel89

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/06/2019 - 08:42

Προς διευκρινηση, οταν εγραψα το μηνυμα μου δεν ειχα επιστρεψει πισω στο καταστημα, οπου πηγα εχθες και μου επιστραφηκαν τα χρηματα αφου δεν ηταν το προβλημα τελικα η μπαταρια :)

Μονο ως προς ενα πραγμα βγηκα "χαμενος" : οτι το κινητο δεν εχει μπαταρια αυτη τη στιγμη ενω θα μπορουσα να κρατησω την παλια τουλαχιστον, αλλα καθως εφευγα απο το μαγαζι μου προτεινε να την πεταξω απέξω ακριβως, κατι που δεν επρεπε να κανω,δικό μου λαθος.

 

EDIT: Θα παει στον slacker, αλλα ετσι οπως τα λες τωρα αλλαζουν τα δεδομενα,αν τελικα ειναι μπαταρια πως μπορουμε να το ξερουμε?  :/

Εγω το παω για πλακετα υποτιθεται...( με τη λογικη οτι δεν ειναι μπαταρια )


Τελευταία επεξεργασία από: m4rvel89, 11/06/2019 - 08:45


#102   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/06/2019 - 08:45

Για μενα πηγαινετο στον Slacker η στειλτο με καποιον τροπο θα το  φτιαξει πιστευω δεν θα εχει προβλημα :) 



#103   m4rvel89

m4rvel89

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/06/2019 - 08:49

Λογικα θα δειξει το πορισμα σημερα...


Τελευταία επεξεργασία από: m4rvel89, 11/06/2019 - 08:49


#104   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/06/2019 - 00:02

Λοιπόν, πράγματι η συσκευή έφτασε τελικά στα χέρια μου. Το πρόβλημα που αντιμετώπιζε δεν είχε να κάνει με τη μπαταρία.
Τα random restarts τα οποία παρουσίαζε οφείλονταν σε ένα σχετικά συνηθισμένο πρόβλημα των 6ριων και είναι η δεύτερη συχνότερη βλάβη (η πρώτη είναι η NAND flash) που προκαλεί και το διάσημο error 9. Πρόκειται για πρόβλημα στην επικοινωνία της cpu με την anti-roll back eeprom. Συνήθως η συσκευή παρουσιάζει bootloops και κατά την επαναφορά δίνει error 9 αλλά σε κάποιες περιπτώσεις όπως σε αυτή η επικοινωνία μεταξύ της cpu και της eeprom είναι οριακή και αρκεί λίγο bending της συσκευής για να χαθεί προσωρινά πράγμα που προκαλεί και το reboot.

Η διαδικασία επισκευής μπορεί να φαίνεται λίγο τρομακτική καθώς περιλαμβάνει τρυπημα στην ίδια τη cpu έως ότου φτάσουμε σε συγκεκριμένες επαφές και αποκαταστησουμε τη μεταξύ τους σύνδεση αλλά η συσκευή είναι μια χαρά και δουλεύει πλέον απροβληματιστα. Ακολουθούν φωτογραφίες.


Συνημμένο αρχείο  B671F5D7-B610-420A-BC6C-B1991FF3B10C.jpeg   108,02KB   49 λήψεις



Συνημμένο αρχείο  0097ADDC-85E2-4D8D-B059-EAC3D40443E8.jpeg   120,63KB   49 λήψεις



Συνημμένο αρχείο  0C54C43D-2AAA-4E7D-866A-4D0EA08DE1EC.jpeg   144,74KB   51 λήψεις


Συνημμένο αρχείο  50AED813-DCD7-4409-98F3-9BECF821F2D0.jpeg   159,2KB   52 λήψεις


Συνημμένο αρχείο  8B48AA54-AE5C-40C0-99BF-7F9E9F1AE1A8.jpeg   167KB   54 λήψεις


Συνημμένο αρχείο  2013F2D6-29C2-4ACF-8F82-657C5CD24A0C.jpeg   152,07KB   61 λήψεις

#105   XristosA

XristosA

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 19/06/2019 - 03:35

Παρακολουθώ τα ποστ γι αυτήν την συσκευή και έχω να πω πως εδώ μέσα βλέπω τους καλύτερους τεχνικούς πανελλαδικός (για όλους μιλάω) επίσης ο φίλος slacker εντυπωσιάζει πολύ με τις γνώσεις του και την δουλειά του!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες