Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacBook αγορά αρχάριου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Marion

Marion

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2018 - 08:02

Καλημέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας, θέλω να πάρω MacBook είτε air είτε pro αλλα ειμαι άσχετη και όσο το ψάχνω τόσο χάνομαι. Είμαι υποψήφια διδακορ και θέλω κάτι καλο λόγω δουλειάς αλλά όχι πανάκριβο. Σας ευχαριστώ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   CX73

CX73

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 12/11/2018 - 09:38

δυστυχως θα προτεινω dell 13 xps, εαν ομως επιμενεις το νεο air.



#3   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/11/2018 - 09:43

Καλημέρα, για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε γράψε περισσότερα πράγματα για την χρήση που θα κάνεις.

Θα δουλεύεις βαριά προγράμματα; π.χ. επεξεργασία φωτό και βίντεο;

Σε ενδιαφέρει περισσότερο η φορητότητα ή το μέγεθος της οθόνης?

Αν δεν θέλεις να είναι πανάκριβο ξεχνάς το pro, το οποίο δεν σου χρειάζεται κιόλας αν δεν είσαι pro χρήστης.



#4   Marion

Marion

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2018 - 09:51

Είχα το Sony Vaio μια τέτοιου μεγέθους οθόνη θα με βολευε, με ενδιαφέρει η φορητοτητα γιατί λόγω της έρευνας που κάνω ταξιδεύω συχνά για την ανάλυση των δειγμάτων στα εργαστήρια. Βαριά προγράμματα δεν θα δουλεύω ίσως μελλοντικά χρειαστεί να επεξεργαστώ κάποιες εικόνες. Κυρίως το θέλω για να γράφω, να κάνω παρουσιάσεις, αναλύσεις δεδομένων τέτοια

#5   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2018 - 09:57

Καλώς ήρθες στην παρέα !. :)

 
Πιστεύω ότι το MacBook Air 13" Retina, 128GB Flash Storage του 2018 θα σε εξυπηρετήσει κατά τον καλύτερο δυνατόν τρόπο . 
 
Μόλις κυκλοφόρησε στην Αμερική και αναμένεται να είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα από την iSquare και από σκρουτζάδικα τις επόμενες
εβδομάδες. Είναι δε το φθηνότερο της σειράς Apple Notebooks.
 
Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ και για ότι τυχόν θελήσεις, εδώ είμαστε.
 
 

vires acquirit eundo


#6   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/11/2018 - 10:01

Δεν νομίζω ότι υπάρχει δίλημμα στην περίπτωση σου.

Κατ αρχήν θεωρούμε βέβαιο ότι αφού έχεις αποφασίσει να φύγεις από Win και να πας σε Mac θα πληρώσεις κάτι παραπάνω, πίστεψε με ΔΕΝ θα το μετανιώσεις ούτε στιγμή!

Στο δια ταύτα, θεωρώ ιδανική επιλογή για σένα το νέο MAcBook Air το οποίο είναι πανέμορφο, ελαφρύ και θα σε βγάλει ασπροπρόσωπη στις δουλειές που θέλεις να κάνεις.



#7   CX73

CX73

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 12/11/2018 - 10:27

Να εχεις υπόψιν ότι οι θυρες ενός MacBook δεν έχουν σχέση με αλλα laptop, με ότι εχει να κανει με υπάρχων περιφερικά, θα χρειαστείς ανταπτορες με εχτρα κοστος.



#8   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/11/2018 - 13:39

Να εχεις υπόψιν ότι οι θυρες ενός MacBook δεν έχουν σχέση με αλλα laptop, με ότι εχει να κανει με υπάρχων περιφερικά, θα χρειαστείς ανταπτορες με εχτρα κοστος.

Εν μέρει έχεις δίκιο, κάποια στιγμή όμως πρέπει να προχωρήσει η τεχνολογία και να μην μένουμε στην λογική "και ο κυρ Κώστας που έχεις εξωτερικό σκληρό με usb A τι θα κάνει?".

Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία. Όταν αγόρασα το πρώτο μου MacBook και ακούγοντας τα σχόλια "ρε παιδιά κατάργησαν το cd tray"... αγόρασα μαζί και ένα εξωτερικό cd player, ΔΕΝ το χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ, δεν ξέρω καν που το έχω!

Πρόσφατα που αγόρασα το mbp 2017 αγόρασα και έναν αντάπτορα usb (5 ευρω), τον έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα. Για να μην μιλήσω για τα σχόλια όταν κατάργησαν το Floppy Disk Drive... όσοι είναι κάτω απο 35 χρονών μπορούν να γκουγκλαρουν να δουν τι είναι Floppy Disk...

Θέλω να πω ότι οι τεχνολογίες αλλάζουν ταχύτατα και κάτι που σήμερα σου είναι απαραίτητο, αύριο θα πιάνει περιττό χώρο.



#9   CX73

CX73

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 12/11/2018 - 14:09

Εχεις δικιο ετσι ειναι, εχω να χρησιμοποιησω CD χρονια, αλλα να θελω ανταπτορα για ενα USB !



#10   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2018 - 15:12

Εχεις δικιο ετσι ειναι, εχω να χρησιμοποιησω CD χρονια, αλλα να θελω ανταπτορα για ενα USB !

Σε λίγα χρόνια θα λέμε αν είστε κάτω από 35 goggliaste το τι είναι το usb.....εγω συμφωνώ με τον Γιώργο παντως.ελεγα να πάρω μακ και αγχωνόμουν που δεν είχε cd.ο μόνος λόγος που θα μου χρειαζόταν ήταν για να γράψω κανένα τραγούδι για το αυτοκίνητα.με την εξέλιξη τις τεχνολογίας,πήρα ωραιότατο pioneer 80 ευρώ,με ενσωματωμένο Bluetooth και ακούω τα παντα από το κινητο μου.δυστηχως η ευτυχώς τα πράγματα πάνε προς τα εκεί.

#11   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/11/2018 - 20:11

Η αλήθεια πάντως είναι ότι με τα μισά λεφτά από όσο κοστίζει το φτηνότερο macbook, βρίσκεις εξαιρετικό windows laptop.

Το mac os προσφέρει ευκολία χρήσης και απλότητα σε αρκετές λειτουργίες σε σχέση με τα windows. Σε κάποιες εφαρμογές όμως πιστεύω ότι είναι χειρότερο από windows. Εγώ τουλάχιστον όσα χρόνια χρησιμοποιώ mac, δεν έχω βρει κάποιον media player αντάξιο του winamp για windows και του windows media player. Επίσης, κανένα εργαλείο αποσυμπίεσης αρχείων δεν λειτουργεί όπως το winrar των windows. Κανένα πρόγραμμα διαχείρισης download δεν λειτουργεί όπως ο internet download manager για windows. Ακόμα και η διαχείριση φακέλων και αρχείων είναι αρκετά πιο δύσχρηστη σε σχέση με τον windows explorer. Για να μην μιλήσω για παιχνίδια, που στο mac τα βρίσκεις με το σταγονόμετρο. Γενικά, στα windows θα βρεις τουλάχιστον δέκα διαφορετικές εφαρμογές (οι περισσότερες δωρεάν) για κάθε δουλειά που θέλεις να κάνεις, απλά θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο για να δεις ποια σε βολεύει περισσότερο. Στο mac οι επιλογές σου είναι πολύ περιορισμένες (οι περισσότερες επί πληρωμή), οπότε θα πρέπει να κάνεις αρκετές υποχωρήσεις. Απλά, αυτές οι λίγες επιλογές είναι όμορφα φτιαγμένες, φαίνονται ότι λειτουργούν σωστά και χωρίς κολλήματα.

Μετά, είναι το θέμα της εμφάνισης. Τα mac είναι σίγουρα όμορφα και προσδίδουν επιπλέον κύρος στον κάτοχό τους σε σχέση με τα windows μηχανήματα. Σε πολλές περιπτώσεις, αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που κάποιος επιλέγει mac. Αλλιώς ''δείχνει'' το στέλεχος εταιρίας π.χ. με ένα macbook και αλλιώς με ένα lenovo ή hp.

Εγώ πάντως από mac έχω κρατήσει μόνο το macbook pro που το χρησιμοποιώ λιγότερο. Το iMac το πούλησα και με τα μισά λεφτά έφτιαξα ένα windows pc με χαρακτηριστικά που κάνουν το iMac να κοκκινίζει από ντροπή.

Θα σου πρότεινα λοιπόν, να ξανασκεφτείς την επιλογή mac.

Αν παρόλα αυτά επιμένεις για mac, τότε το καινούριο macbook air που σου πρότειναν και οι συμφορουμίτες παραπάνω είναι πολύ καλή επιλογή. Εκτός όμως από το υψηλό κόστος απόκτησής του, υπολόγισε επιπλέον κόστος για καλώδια που πιθανότατα θα χρειαστείς αλλά και για προγράμματα που θα πρέπει να αγοράσεις.



#12   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/11/2018 - 20:45

Διαφωνώ σε όλα εκτός από το ότι αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια δεν παίρνεις Mac (εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου).

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω σε αυτά που λες.

Από το winamp που είναι πανάρχαιος player και δεν υποστηρίζεται εδώ και χρόνια από τους δημιουργούς του? επίσης θεωρώ αστείο να συγκρίνεις win media player με iTunes...

Από το ότι δεν υπάρχουν εφαρμογές για mac και οι περισσότερες είναι επί πληρωμή? Για οτιδήποτε δούλευα στα win έχω αντίστοιχη εφαρμογή στο Mac, στο μόνο που συμφωνώ είναι για τον idm που όντως είναι φοβερός και δεν υπάρχει για Mac αλλά μια χαρά κάνεις την δουλειά σου και με αυτούς που υπάρχουν. 

Δεν θα επεκταθώ περισσότερο, η πρώτη πρόταση στο ποστ σου τα λέει όλα: windows laptop... laptop με windows.. με windows... 



#13   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/11/2018 - 22:27

Και εγώ θα πάρω το μέρος των mac. Έρχομαι από pc windows εδώ και χρόνια (από τα 3.1 μέχρι τα 10) και αν ήταν να διαλέξω μεταξύ windows 10 και mac os, θα επέλεγα mac os. Πιο απλό και δεν σε κουράζει. Ο finder δεν είναι τόσο καλός σε σχέση με τον windows explorer αλλά με τον xtrafinder κάτι γίνεται. Πράγματι το winamp είναι το καλύτερο music player αλλά ΠΟΣΕΣ πια λειτουργίες από όλες αυτές χρησιμοποιεί ένας απλός χρήστης; Ε το vox κάνει μια χαρά την δουλειά του στο mac. Και δεν χρειάζεται να κατεβάσεις τις τελευταίες εκδόσεις που έχουν για πληρωμές και μπούρδες. Εγώ έχω αφήσει την 2.8.30 και μια χαρά κάνει την δουλειά του και ειδικά με το πληκτρολόγιο με τα function keyes - play, stop, pause, είναι αρκετά καλός. Βάζεις και από πάνω ένα boom 2 για παράδειγμα και καλυτερεύεις τον ήχο. Μετά για ταινίες, πράγματι κάτι pot player στα windows είναι ότι καλύτερο για movie player αλλά και πάλι την δουλειά σου την κάνεις στα mac και με ένα movist και vlc player και iina. Το μοναδικό, μοναδικό πρόγραμμα που θα ήθελα πολύ και ΔΕΝ υπάρχει (από όσο έχω ψάξει τουλάχιστον) για mac ή έστω τόσο καλό είναι ένα παρόμοιο convert x to dvd ή σε bluray (HD). Του ρίχνεις οποιοδήποτε βίντεο και σου το κάνει σε DVD/Bluray format. Ο κύριος λόγος που έχω αφήσει τα windows 7 ως virtual είναι αυτός. Αν υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές αν ξέρετε, τις λέτε. Και εγώ ότι προγράμματα ήθελα από windows τα βρήκα σε mac. Δεν είναι τα απόλυτα μηχανήματα τα mac και ούτε αν τα πάρεις θα ξεχάσεις τα προβλήματα, αλλά θεωρώ ότι δεν θα σε εκνευρίσουν τόσο πολύ όσο με τα windows. Πχ έχω ακούσει πολλές φορές από φίλους μου με toshiba laptops που τους έχουν χαλάσει κάποια πλήκτρα και μετά είτε θα πρέπει να τα δώσεις στον Γερμανό και ΑΝ σου τα επιστρέψει μετά από μήνες εφόσον υπάρχουν ακόμη ανταλλακτικά, είτε θα πρέπει να πάρεις και ένα παραπάνω πληκτρολόγιο για το ... laptop και να το κουβαλάς μαζί! Βέβαια είναι στις προτιμήσεις του καθενός. Αν η συγκεκριμένη κοπέλα θέλει πολύ πολύ απλές δουλειές - internet, office άντε και καμία επεξεργασία φωτογραφίας ναι θα μπορούσε να πάρει ένα windows laptop αλλά και πάλι εγώ στην θέση της θα έδινα κάμποσα χρήματα για να πάρω ένα με καλή οθόνη, με καλή φωτεινότητα για να μην μου χαλάσουν τα μάτια και να κάνω καλύτερα την δουλειά μου. Αλλά και πάλι, εγώ προσωπικά θα προτιμούσα mac. 



#14   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 13/11/2018 - 01:05

είχα στο παρελθόν windows laptop και μια φορά το εξάμηνο του έκανα format γιατί κόλλαγε ιούς πήρα mac kai ησύχασα 



#15   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/11/2018 - 01:37

Διαφωνώ σε όλα εκτός από το ότι αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια δεν παίρνεις Mac (εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου).

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω σε αυτά που λες.

Από το winamp που είναι πανάρχαιος player και δεν υποστηρίζεται εδώ και χρόνια από τους δημιουργούς του? επίσης θεωρώ αστείο να συγκρίνεις win media player με iTunes...

Από το ότι δεν υπάρχουν εφαρμογές για mac και οι περισσότερες είναι επί πληρωμή? Για οτιδήποτε δούλευα στα win έχω αντίστοιχη εφαρμογή στο Mac, στο μόνο που συμφωνώ είναι για τον idm που όντως είναι φοβερός και δεν υπάρχει για Mac αλλά μια χαρά κάνεις την δουλειά σου και με αυτούς που υπάρχουν. 

Δεν θα επεκταθώ περισσότερο, η πρώτη πρόταση στο ποστ σου τα λέει όλα: windows laptop... laptop με windows.. με windows... 

Διαφωνείς δηλαδή ότι δεν υπάρχει ένα σωστό εργαλείο αποσυμπίεσης στο mac ; Έχεις δοκιμάσει ποτέ να αποσυμπιέσεις ένα πολύ μεγάλο αρχείο 40-50GB με το unarchiver που θεωρείτε το καλύτερο στο είδος του ; ή να κάνεις extract ένα αρχείο από πολλά μικρότερα ; Κάτι που το winrar το κάνει για πλάκα !

Μου λες ότι είσαι ευχαριστημένος με το itunes για media player ; Που για να φτιάξεις μια playlist χρειάζεται να παιδεύεσαι κανα μισάωρο !!! Που δεν μπορεί να παίξει αρχεία flac !!!

Ποιον download manager χρησιμοποιείς στο mac ; ο καλύτερος που είχα βρει ήταν ο igetter που δεν συγκρίνεται με τίποτα με τον internet download manager για windows...

Ή μήπως να συγκρίνουμε τον finder με τον explorer ; Πόσο εύκολα κάνεις ένα απλό copy/paste στο mac ;!!! 

Έτσι απλά ανέφερα τρεις-τέσσερις λειτουργίες που χρησιμοποιεί ο περισσότερος κόσμος. Σίγουρα υπάρχουν αρκετές ακόμα (όπως το convert x to dvd που ανέφερε ο φίλος nkarafo) που δεν υπάρχουν στο mac ή που και να υπάρχουν σίγουρα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν κατακρίνω τα mac. Ίσα-ίσα που τα θεωρώ εξαιρετικά μηχανήματα. Το macbook pro είναι το βασικό laptop μου. Αλλά για desktop, όπου χρειάζομαι αρκετά περισσότερα πράγματα, δεν την πάλεψα με τον iMac. Βασικά, είχα να χρησιμοποιήσω windows από τα 8άρια και πραγματικά έμεινα έκπληκτος από το πόσο καλή δουλειά έχει γίνει στα 10. Λατρεύω την apple (έχω macbook, ipad, iphone, apple watch, apple tv) αλλά δεν νομίζω να την εμπιστευτώ ξανά για βασικό υπολογιστή.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα και στην ερώτηση της κοπέλας που όπως γράφει το θέλει για να γράφει, να κάνει παρουσιάσεις, αναλύσεις δεδομένων και τέτοια, οποιοδήποτε laptop είναι ικανό για τέτοιες δουλειές. Ίσως μάλιστα το νέο ipad pro να της ταιριάζει ακόμα καλύτερα. Δεν λέω ότι είναι ικανό να είναι ο βασικός υπολογιστής, αλλά σίγουρα μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα απ΄ότι τα υπόλοιπα tablet, έχοντας το πλεονέκτημα της ακόμα μεγαλύτερης φορητότητας σε σχέση με τα macbook.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες