Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacBook αγορά αρχάριου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/11/2018 - 15:00

Σαν άσχετος και εγώ από Macbook.
Τα 128gb είναι αρκετά; Στον υπολογιστή μου στα windows 128gb ssd έχω μόνο για τα προγράμματα αλλά φωτό, βίντεο,μουσική κλπ έχω σε άλλους εσωτερικούς.
Οκ ταινίες σειρές, μουσική θα τους κάνω εξωτερικούς τους δίσκους.
Αλλά γενικά για να αποθηκεύεις διαφορά αρχεία αρκούν τα 128gb ή κοιτάμε αποκλειστικά σε 256;
Την ίδια απορία έχω και με τη ραμ. Παίρνεις 8gb και σε καλύπτουν για αρκετά χρόνια ή κοιτάς αποκλειστικά 16gb;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Το MacBook Air μου έχει 124gb τα αρχεία μου είναι πολύ περισσότερα για τον λόγο αυτό τα έγγραφα μου , η επιφάνεια εργασίας μου και άλλα (εκτός από το ντοσιέ λήψεις download ) είναι συγχρονισμένα με το icloud (έχω προγραμμα 200GB ) έτσι δεν έχω πρόβλημα χώρου ούτε στο mac ούτε στο iPhone.
Τα μεγάλα αρχεία συνηθως είναι οι φωτό , η μουσική , τα βίντεο αυτά όλα μπορούν είναι στο icloud .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2018 - 15:06

Με την προϋπόθεση ότι θα πρέπει να έχεις παντού Ίντερνετ σε περίπτωση που τα χρειαστείς.

#33   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/11/2018 - 15:14

Όχι απαραίτητα , αν πχ έχω μια παρουσίαση πριν πάω κατεβάζω τα αρχεία από το σύννεφο.

Επίσης ότι θέλω για την παρουσίαση το έχω σε φλασάκι διότι εκεί μπορεί να έχουν δικό τους υπολογιστή.

Αν χρειαστώ κάτι να κατέβει ξαφνικά απλά συνδέω Ίντερνετ από το iPhone.

Για όλα υπάρχουν λύσεις. Απλά είναι πως βολεύει τον καθένα να πρατει.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#34   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/11/2018 - 15:44

Το MacBook Air μου έχει 124gb τα αρχεία μου είναι πολύ περισσότερα για τον λόγο αυτό τα έγγραφα μου , η επιφάνεια εργασίας μου και άλλα (εκτός από το ντοσιέ λήψεις download ) είναι συγχρονισμένα με το icloud (έχω προγραμμα 200GB ) έτσι δεν έχω πρόβλημα χώρου ούτε στο mac ούτε στο iPhone.
Τα μεγάλα αρχεία συνηθως είναι οι φωτό , η μουσική , τα βίντεο αυτά όλα μπορούν είναι στο icloud .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Καλησπέρα,

 

Και εγώ έχω κάνει το ίδιο με το icloud αλλά αλλάξα τον δίσκο σε 256gb διότι ήθελα να έχω vmware το οποίο πιάνει περίπου 30gb.



#35   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/11/2018 - 16:26

Γενικά είναι μεγάλη κοροίδια να ξεκινάνε τα Mac από 128GB σκληρό εν έτη 2018! Είτε θα πάρεις 128GB επειδή δεν ήξερες και στην πορεία θα καταλάβεις πόσο κακη επιλογή έκανες, είτε θα αναγκαστεις να τα σκάσεις για 256GB ή ακόμα και 512GB προκειμένου να είσαι άνετος να κάνεις την δουλειά σου. Αγοράζοντας ένα mac, πρέπει να κοιτάς μπροστά. Ένα Mac μπορεί να λειτουργήσει απροβλημάτιστα για τουλάχιστον μια 3ετία-5ετία. Επομένως είναι λάθος να κρίνει κάποιος με τις σημερινές του ανάγκες κάτι που ενδεχομένως θα διατηρήσει αρκετά χρόνια. 

 

Το λέω αυτό ως πελάτης του icloud storage plan στα 200Gb. Απλά μου αρέσει να έχω τα data μου τόσο στο cloud όσο και τοπικά. 


Τελευταία επεξεργασία από: peros550, 13/11/2018 - 16:30


#36   Marion

Marion

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2018 - 21:32

Καλημέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας, θέλω να πάρω MacBook είτε air είτε pro αλλα ειμαι άσχετη και όσο το ψάχνω τόσο χάνομαι. Είμαι υποψήφια διδακορ και θέλω κάτι καλο λόγω δουλειάς αλλά όχι πανάκριβο. Σας ευχαριστώ!



#37   Marion

Marion

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2018 - 21:35

Παιδιά βοήθεια!!! Βρήκα το MacBook pro 13"128gb MRXR2GR/A από τον κωτσοβολο γιατί μετρητής δεν.. Είναι καλό ;;

#38   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2018 - 21:50

Εννοείς αυτό ;.

 

Αν ναι, πρόκειται για ένα εξαιρετικό μηχάνημα του 2017. Πάντως, δες το και στα σκρουτζάδικα,

είναι σημαντικά φθηνότερο.


vires acquirit eundo


#39   Marion

Marion

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2018 - 21:56

Ναι αυτό, δεν μπορώ να στείλω σκριν δυστυχώς εδώ. Θα το πάρω με δώσεις στα σκρουτζαδικα είναι μετρητοίς σωστά;

#40   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2018 - 21:58

Όχι απαραίτητα, η Logic Solutions έχει και δόσεις.


vires acquirit eundo


#41   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/12/2018 - 14:09

Ναι αυτό, δεν μπορώ να στείλω σκριν δυστυχώς εδώ. Θα το πάρω με δώσεις στα σκρουτζαδικα είναι μετρητοίς σωστά;

Καλό θα ήταν να αναφέρεις για ποια χρήση το θέλεις, ίσως να βόλευε και το Air


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες