Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

[Shortcuts] Money: Συντόμευση τήρησης Εσόδων-Εξόδων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
622 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2019 - 19:13

Ρε συ @vrachamis πραγματικά δεν γίνεται να μην σου σώσω εύσημα για ακόμα μια φορά.

Συγχαρητηρια και πάλι.

Είναι πολύ η δουλειά που έχεις ρίξει και πραγματικά το αποτέλεσμα αποζημιώνει.

Μέχρι ώρας ότι έχω δοκιμάσει λειτουργεί υποδειγματικά, βέβαια θα ξέρουμε για σφάλματα τις επόμενες μέρες, αλλά και μόνο αυτά που ελέγχω ως ώρας, λειτουργούν άπταιστα.

Πραγματικά πιστεύω πως η συντόμευση θα δώσει ρέστα μόλις συπληρωθει ένα ημερολογιακο έτος, όπου θα έχουν περαστεί πραγματικά δεδομένα και θα υπάρχει άμεση σύγκριση μήνα, τριμήνου, έτους κοκ. Πχ 01/2108 σε σχέση με 01/2019, ή 2018/2019.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#257   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/01/2019 - 20:19

Σ´ευχαριστώ πολύ.

Έχεις βρει κάτι έως τώρα; Να το δώσουμε λες από βδομάδα ;
Big things have small beginnings

#258   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 27/01/2019 - 20:23

Εγώ δεν βρήκα κάποιο πρόβλημα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#259   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2019 - 02:58

Μέχρι ώρας και σε διαφορά σενάρια που έχω τρέξει δεν έχω διαπιστώσει κάποιο bug. Μέσα στο σ/κ το χρησιμοποίησα οσο περισσότερο γινόταν, αλλά δεν έπεσε κάτι μεμπτό στην αντίληψη μου.

#260   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2019 - 15:28

Η τελική έκδοση της συντόμευσης είναι πλέον έτοιμη και πλήρης όσο αφορά τις πληροφορίες που παρέχει.
Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα αναφορές δεν βγάζει σφάλματα.
Αυτονόητο ότι μπορεί κάποιος να την πάρει και να την εξελίξει κατά βούληση.

Λόγω του όγκου του Script αλλά και για να εξυπηρετήσω την ταχύτητα επεξεργασίας, η Συντόμευση είναι «σπασμένη» σε 6 συντομεύσεις. Παρ´όλα αυτά η κύρια Συντόμευση “Money” λειτουργεί χωρίς εξάρτηση από τις υπόλοιπες (Stands alone) αλλά δεν θα λειτουργεί η Στατιστική.

Ο τρόπος εγκατάστασης, ο γνωστός...

Διαγράφουμε οριστικά την “Money” και όλες τις συντομεύσεις που την συνοδεύουν και εγκαθιστούμε με την σειρά τις παρακάτω στην βιβλιοθήκη μας.

Εφόσον εγκατασταθούν όλες, κάνουμε μετά-ονομασία την “Money 3.0v” δίνοντας το όνομα του ημερολογίου που θα χρησιμοποιεί.
Μετά την τρέχουμε για 1η φορά δηλώνοντας το όνομα του ημερολογίου που θα ζητήσει και όλα τα δεδομένα σας θα είναι εκεί.

Ένα κρυφό Feature που πρόσθεσα στην 3.0v είναι η Προγνωστική Στατιστική:

Μπορείτε να καταχωρήσετε έξοδα/έσοδα που έχουν σταθερή περιοδικότητα & αξία μόνο μια φορά σε μια παρελθοντική ημερομηνία (ή από τώρα και στο εξής, μετά να βρείτε το συγκεκριμένο γεγονός στο ημερολόγιο σας και να του δώσετε επαναληπτικότητα με ημερομηνία λήξης. (πχ Κάθε μήνα, 15νθήμερο, κάθε έτος κτλ)
Για παράδειγμα, Ενοίκια, λογαριασμοί Σταθερής, Ασφάλιστρα, δόσεις δανείων, τέλη κυκλοφορίας, συνδρομές κτλ

Μ´αυτό τον τρόπο δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνετε την καταχώρηση του εσόδου ή του εξόδου και θα εμφανίζεται αυτόματα στην εικόνα του τρέχοντος μήνα όταν επέλθει η ημερομηνία που επαναλαμβάνεται.
Το πολυτιμότερο δε είναι ότι πλέον έχετε πρόγνωση.

Εάν σε οποιαδήποτε επιλογή Συνοπτικής ή Στατιστικής εικόνας αναζητήσετε στοιχεία μελλοντικού μήνα ή περιόδου, θα γνωρίζετε τι Έσοδα/Έξοδα σας περιμένουν προκειμένου να οργανώσετε τα Οικονομικά σας με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα.
Με λίγα λόγια θα ξέρετε «με το Καλημέρα» τι σας περιμένει τον επόμενο/μεθεπόμενο μήνα/έτος ή οποιαδήποτε μελλοντική περίοδο ορίσετε εσείς.


1. Money 3.0v
https://www.icloud.c...b473a7f79b52a4e

2. Στατιστική v2
https://www.icloud.c...4433567dae050d7

3. Outgoing Stats_a
https://www.icloud.c...ebe0468f5279b6a

4. Outgoing Stats_b
https://www.icloud.c...73ef0d33d69dc12

5. Incoming Stats_a
https://www.icloud.c...51495509d9457d0

6. Incoming Stats_b
https://www.icloud.c...37fb6f59f97da99
Big things have small beginnings

#261   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 29/01/2019 - 16:59

Εμείς που έχουμε την beta πρέπει να κατεβάσουμε την τελική;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#262   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2019 - 17:16

Νομίζω πως καλό θα ήταν. Εγώ τις διέγραψα όλες και τις ξαναπέρασα από τα τελικά.

@vrachamis
Κατά ποσό θα ήταν εφικτό να ενσωματωθεί η λειτουργικότητα της συντόμευσης card holder στα έσοδα-έξοδα;
Βέβαια με το τελευταίο update μπορείς να ορίσεις στην επανάληψη συμβάντος ένα έξοδο επαναλαμβανόμενο πχ 6 άτοκες δόσεις στην κάρτα, αλλά έχω στο μυαλό μου κάτι άλλο. Περισσότερο σαν οικονομική διαχείριση με βάση την συντόμευση εσόδων-εξόδων.

Πχ να μπορείς να ορίσεις στην συντόμευση κάρτες πιστωτικές χρεωστικές να επιλέγει ο χρήστης από που πληρώνεται ένα έξοδο, ή που περνάει ένα έσοδο. Η μια μεταφορά ποσού για αποπληρωμή της πιστωτικής.

Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει η μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό από τις δυνατότητες της συντόμευσης;

#263   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2019 - 17:37

Εμείς που έχουμε την beta πρέπει να κατεβάσουμε την τελική;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Έχω αλλάξει κάτι λεπτομέρειες και έχω λιώσει ένα bug στην τελευταία. :)

Νομίζω πως καλό θα ήταν. Εγώ τις διέγραψα όλες και τις ξαναπέρασα από τα τελικά.

@vrachamis
Κατά ποσό θα ήταν εφικτό να ενσωματωθεί η λειτουργικότητα της συντόμευσης card holder στα έσοδα-έξοδα;
Βέβαια με το τελευταίο update μπορείς να ορίσεις στην επανάληψη συμβάντος ένα έξοδο επαναλαμβανόμενο πχ 6 άτοκες δόσεις στην κάρτα, αλλά έχω στο μυαλό μου κάτι άλλο. Περισσότερο σαν οικονομική διαχείριση με βάση την συντόμευση εσόδων-εξόδων.

Πχ να μπορείς να ορίσεις στην συντόμευση κάρτες πιστωτικές χρεωστικές να επιλέγει ο χρήστης από που πληρώνεται ένα έξοδο, ή που περνάει ένα έσοδο. Η μια μεταφορά ποσού για αποπληρωμή της πιστωτικής.

Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει η μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό από τις δυνατότητες της συντόμευσης;


Μήπως θα μπορούσες να μου το δώσεις πιο μασημένη τροφή και με κανένα παράδειγμα ανά περίπτωση;
Ψιλό κατάλαβα βέβαια αλλά δεν είμαι σίγουρος :)
Big things have small beginnings

#264   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2019 - 18:09

Ok ακολουθεί κατεβατό.

Για χάριν ευκολίας ας πούμε ότι έχουμε
Μια πιστωτική,
Μια χρεωστική,
Έναν τραπεζικό λογαριασμό,
Ένα πορτοφόλι.

Επίσης ας υποθέσουμε ότι ο μοναδικός τραπεζικός λογαριασμός μας έχει 500€ και είναι συνδεδεμένος με την μια χρεωστική κάρτα, και ότι η πιστωτική κάρτα έχει πιστωτικό όριο 1.000€.
Η κάρτα εκδίδει τον λογαριασμό του μήνα στις 30 εκάστου μήνα και λήγει στις 15 του επόμενου.
Στο πορτοφόλι μας έχουμε 10€.

Όλα αυτά τα στοιχεία τα περνάμε στην συντόμευση.

Έστω τώρα ότι κάνουμε μια αγορά, 100€ ρούχα τα οποία πληρώνουμε με την πιστωτική σε 2 άτοκες δόσεις. Στην συντόμευση φαίνεται στην πιστωτική το έξοδο 50€ αυτόν τον μήνα και αυτόματα 50€ την ίδια ημέρα τον επόμενο μήνα. Πληρώνουμε επισης για σουπερμάρκετ 150€. Άρα σύνολο οφειλης της πιστωτικής για αυτόν τον μήνα 200€. Ακόμα δεν έχει εξοφληθεί η πιστωτική.

Στην συνέχεια εξοφλούμε την ΔΕΗ με την χρεωστική κάρτα 100€, όποτε και αυτόματα μειώνεται το διαθέσιμο ποσό του τραπεζικού λογαριασμού κατά το ίδιο ποσό. Στον λογαριασμό υπάρχουν τώρα 400€

Εν συνέχεια κάνουμε ανάληψη 50€ τα οποία αφαιρούνται από τον τραπεζικό λογαριασμό και προστίθενται στο πορτοφόλι. Σύνολο λογαριασμού 350€ και σύνολο πορτοφολιού 60€

Βάζουμε βενζίνη 30€ και πληρώνουμε από το πορτοφόλι. Άρα τώρα στο πορτοφόλι έχουμε 30€.

Έχουμε έσοδα από μισθοδοσία 500€ τα οποία μπαίνουν στον τραπεζικό μας λογαριασμό. Άρα σύνολο λογαριασμού 850€

Μεταφέρουμε από τον τραπεζικό λογαριασμό 200€ στην πιστωτική. Σύνολο λογαριασμού 650€ και εξοφλείται η πιστωτικη.

Με αυτόν τον τρόπο και με την βοήθεια της συντόμευσης έχουμε πλήρη εικόνα που ξοδεύεται τι, αλλά και από που.

Ελπίζω τα παραδείγματα να δείχνουν το νόημα.

#265   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2019 - 18:51

Όλα αυτά τα οποία λες είναι κατανοητά.

Θα ξεκινήσω από την πιστωτική κάρτα.
Η πιστωτική κάρτα δεν είναι χρήμα, Γι’ αυτό και δημιουργείται η έννοια της χρέωσης – πίστωσης.
Με την πιστωτική δεν πληρώνουμε παρά μόνο αγοράζουμε, ανεξάρτητα αν έχουμε χρήματα στο πορτοφόλι μας ή όχι
Μπορούμε να κάνουμε μία ή περισσότερες αγορές και το πορτοφόλι μας και οι λογαριασμοί μας να είναι 0.
Η πιστωτική δεν έχει καμία διαφορά από το να επισκεφτώ ένα κατάστημα, να πάρω ένα προϊόν και να συμφωνήσω προφορικά πως θα το πληρώσω σε δύο δόσεις τους δύο επόμενους μήνες.
Η πιστωτική λοιπόν είναι μόνο έξοδα, τα οποία γίνονται πραγματικά έξοδα μόνο όταν πληρωθούν, την ημέρα που θα πληρωθούν.
Η θέση της λοιπόν στην συντόμευση είναι μόνο σαν έξοδο το οποίο μπορεί να καταχωρηθεί όταν πληρωθεί. Η αγορά με πιστωτική σαν συναλλαγή δεν έχει καμία θέση στην συντόμευση γιατί πλέον τα νούμερα που θα δείχνει απλά δεν θα είναι πραγματικά.

Η συντόμευση μετράει πραγματικό χρήμα. Το πραγματικό χρήμα δεν βρίσκεται μόνο στο πορτοφόλι αλλά και (στους) στον Τραπεζικό λογαριασμό που ισοδυναμεί με την χρεωστική κάρτα. Είτε πληρώσεις κάτι με μετρητά είτε με την χρεωστική κάρτα, πληρώνεις ένα έξοδο και αυτό το έξοδο μπορείς να το έχεις στην συντόμευση.
Καταλαβαίνω την πρόθεσή σου να θες να γνωρίζεις ξεχωριστά πόσα χρήματα βρίσκονται στους τραπεζικούς λογαριασμούς και πόσα στο πορτοφόλι σου, έτσι ώστε το άθροισμα τους να είναι τα πραγματικά χρήματα σου.
Στην πραγματικότητα είναι τα ίδια χρήματα που αθροιστικά απεικονίζονται στο Widget της συντόμευσης.
Με την ίδια ακριβώς λογική, Αν λέμε ότι στο πορτοφόλι μας έχουμε 500 € στην πραγματικότητα δεν έχουμε.
Στο πορτοφόλι μας είναι τα 200, αλλά 100 είναι στην Τσάντα της συζύγου και άλλα 200 στο δεύτερο συρτάρι. Χα χα
Big things have small beginnings

#266   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 29/01/2019 - 19:11

Σπουδαία η προσπάθειά σας, πολλά μπράβο!


Sent from my iPhone XR using Tapatalk

#267   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2019 - 19:32

@vrachamis
Συμφωνώ και δεν έχω να προσθέσω τίποτα επ´αυτού.
Η συντόμευση είναι χρηστική και λειτουργική σε μέγιστο βαθμό ως έχει. Αποτυπώνει τα πραγματικά έσοδα έξοδα ως έχουν. Η πρόταση μου είχε να κάνει περισσότερο σε θέματα διαχείρισης όλων των παράπλευρων σε σχέση με τις συναλλαγές.

#268   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2019 - 19:40

Ναι ναι το καταλαβαίνω απολύτως. Καταλαβαίνω και την χρηστικότητα και την χρησιμότητα αυτών που περιγράφεις.
Είναι δύσκολο να τα ενοποιήσω με την συντόμευση γιατί θα χαλάσουν αφενός οι αριθμοί και αφετέρου η κοινή χρήση μεταξύ μελών μιας οικογένειας.
Θα προτείνω σύντομα μία λύση που θα χρησιμοποιεί την ίδια συντόμευση αλλά δεν θα χαλάει τους αριθμούς της. :)
Big things have small beginnings

#269   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2019 - 18:44

@vrachamis
Συμφωνώ και δεν έχω να προσθέσω τίποτα επ´αυτού.
Η συντόμευση είναι χρηστική και λειτουργική σε μέγιστο βαθμό ως έχει. Αποτυπώνει τα πραγματικά έσοδα έξοδα ως έχουν. Η πρόταση μου είχε να κάνει περισσότερο σε θέματα διαχείρισης όλων των παράπλευρων σε σχέση με τις συναλλαγές.


Καλησπέρα @YiorgosA.
Σε συνέχεια των παραπάνω έχω να σου προτείνω το εξής.
Κατέβασε 2 αντίγραφα μόνο της κύριας συντόμευσης (Money 3.0v) και αντιστοίχησε τες διαδοχικά με 2 νέα ημερολόγια του iOS:
Ένα που θα σχετίζεται με την Πιστ. Κάρτα και ένα με τον Τραπεζικό λογαριασμό (Χρεωστική Κάρτα). Κάνε τις μετά ονομασίες όπως ακριβώς στα έσοδα-έξοδα.

Μπορείς να χρησιμοποιείς πλέον τις 2 νέες συντομεύσεις για να καταχωρείς τις κινήσεις της ΠΚ και ΧΚ αντίστοιχα ως εξής.

ΠΚ: έσοδα=πληρωμή κάρτας, έξοδα=αγορά/Πίστωση
ΧΚ: έσοδα=κατάθεση/πίστωση,έξοδα=ανάληψη/χρέωση

Το αξιόλογο είναι πως θα μπορείς να χρησιμοποιείς κανονικά την Στατιστική χωρίς να χρειάζεται να έχεις κατεβάσει x2 τις συντομεύσεις που συνοδεύουν την κύρια.
Big things have small beginnings

#270   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2019 - 21:42

Καλησπέρα φίλε μου. Η αλήθεια είναι πως είχα σκεφτεί κάτι παρόμοιο αλλά τελικά δεν προχώρησα γιατί το βρίσκω πιο βολικό ως έχει και λειτουργεί τώρα η συντόμευση.
Ευχαριστώ πολύ πάντως για την πρόταση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες