Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

[Shortcuts] Money: Συντόμευση τήρησης Εσόδων-Εξόδων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
622 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   Andreas_P

Andreas_P

    iPH Enthousiast

  • 386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:Addreas

Δημοσίευση 21/06/2019 - 08:20

Καλημέρα σε όλους! Από εχτές όταν παω στο μενού οι συναλαγές μου οτιδήποτε και αν επιλέξω να δω (Σημερινές-Μηνα κτλ) μου βγάζει μήνυμα :Conversion Error Format Number failed because Shortcuts could not convert from Text to Number.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/07/2019 - 07:48

Κατά πόσον είναι εφικτό να προστεθεί μια επιλογή όπου να κάνει export κάποια δεδομένα σε csv η σε άλλη μορφή για εισαγωγή σε υπολογιστικό φύλλο;
Πχ έστω την συνοπτική εικόνα κάθε μήνα να δίνει μια επιλογή για εξαγωγή σε αρχείο
Γίνεται;

#303   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/07/2019 - 10:20

Καλημέρα. Γίνεται και μάλιστα εύκολα. Το csv είναι η πιο εύχρηστη λύση για περαιτέρω επεξεργασία στο excel.
Τον Σεπτέμβρη θα υπάρξουν πολλές προσθήκες. Θα τριπλασιαστούν οι επιλογές στις Στατιστικές εικόνες, θα προστεθεί σύγκριση μηνών & ετών μεταξύ τους, θα προστεθεί αναλυτική εικόνα οποιουδήποτε έτους με την ανά μήνα παρουσίαση εσόδων-εξόδων-ισοζυγίου σε μια οθόνη, η εφαρμογή θα γίνει 30% ταχύτερη, και πολλά άλλα.

Θα περιμένω και τις προτάσεις σας, αν και για την ώρα, μονοπωλείς σε πρωτοβουλίες :)
Big things have small beginnings

#304   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/07/2019 - 19:52

Πολλά και ενδιαφέροντα ετοιμάζεις και μας κανείς να ανυπομονούμε για τις προσθήκες σου.

Σχετικά με το export σε csv πάει και αυτό για Σεπτέμβρη η είναι πιο απλό και μπορεί να υλοποιηθεί μόνο του;

#305   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2019 - 09:00

Καλημέρα και καλό μήνα.
Βασικά ήταν στα σχέδια μου για να περιλαμβάνεται στις προσθήκες από Σεπτέμβρη και μετά.
Θα μπορούσα ωστόσο να φτιάξω κάτι πρόχειρο για να μπορείς μόνο εσύ να το χρησιμοποιείς για την ώρα.
Πως το έχεις το μυαλό σου; Που θα ήθελες να σώζεις το αρχείο csv;
Να θυμίσω πως η εφαρμογή των συντομεύσεων έχει τη δυνατότητα να σώζει αρχεία στο iCloud και στο Dropbox.
Το αρνητικό είναι πως όταν σώζει ένα αρχείο στο iCloud, πάντα και ανεξάρτητα από την επέκταση του, το iOS το θεωρεί txt file.
Αυτό, δεν συμβαίνει με το Dropbox.
Επίσης θα μπορούσε η συντόμευση Money να δημιουργήσει ένα εξαγόμενο csv αρχείο και να το ανοίξει απευθείας σε μία άλλη εφαρμογή που βρίσκεται στην συσκευή σου, για περαιτέρω επεξεργασία και διαμοιρασμό. (Πχ Excel).
Θα μπορούσε να κάνει όλα τα παραπάνω μαζί.
Επίσης η συντόμευση θα μπορούσε να δημιουργεί ένα δυναμικό csv αρχείο:
Δηλαδή κάθε φορά που ο χρήστης θα ζητάει από την συντόμευση να εξάγει δεδομένα, τότε αυτή θα τα προσθέτει πάντα στο ίδιο csv αρχείο σε μία καινούργια γραμμή από κάτω.

Έτσι λοιπόν για παράδειγμα όταν κλείνει ο εκάστοτε μήνας (καλή ώρα σήμερα), Θα μπορεί ο χρήστης να εξάγει τα οριστικοποιημένα δεδομένα του μήνα που πέρασε (Ιουλίου), τα οποία θα αποτελούν μία καινούργια γραμμή στο csv. Ομοίως για όλους τους προηγούμενους μήνες και όλους τους επόμενους.
Στο τέλος λοιπόν θα έχει δημιουργηθεί ένα μοναδικό αρχείο csv το οποίο θα περιέχει έναν πίνακα με Στοιχισμένα και ζυγισμένα, όλα τα δεδομένα του έτους και αναλυτικά για κάθε μήνα ξεχωριστά.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 01/08/2019 - 09:02

Big things have small beginnings

#306   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 01/08/2019 - 14:17

Να πω εδώ αν γίνεται τον μήνα, ημερολογιακά, να τον ορίζουμε εμείς, πχ να ζητάω μόνιμα να εξάγει το αρχείο για ημέρες από 25/6 έως 25/7.

#307   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2019 - 15:53

Ναι ναι, γίνεται!
Big things have small beginnings

#308   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2019 - 22:11

Πως το είχα στο μυαλο μου; Δημιουργια ενός δυναμικού csv στον φάκελο shortcuts του iCloud Drive, όπου θα το άνοιγα με το numbers είτε στο iPhone είτε στον mac. Dropbox δεν χρησιμοποιώ. Αν είναι κοπής θα περιμένω την τελική έκδοση τον Σεπτέμβρη

#309   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2019 - 09:27

Να πω εδώ αν γίνεται τον μήνα, ημερολογιακά, να τον ορίζουμε εμείς, πχ να ζητάω μόνιμα να εξάγει το αρχείο για ημέρες από 25/6 έως 25/7.


Δηλαδή έως και σήμερα, όλες οι μηνιαίες ή ετήσιες αναφορές που παράγει η συντόμευση σου είναι άχρηστες;
Να υποθέσω πως εσύ χρησιμοποιείς μόνο τον ορισμό περιόδου χειροκίνητα από-έως;

Πως θα σου φαινόταν μία καθολική ρύθμιση από τις ρυθμίσεις της συντόμευσης όπου ο χρήστης θα μπορεί να ορίζει πότε ξεκινάει ο μήνας του;
Το default θα είναι 01. Αν λοιπόν ο χρήστης επιλέξει 25, Τότε οι μηνιαίες μηχανές αναζήτησης θα αναζητούν δεδομένα μέσα στην περίοδο 25/xx/xxxx έως 24/xx+1/xxxx. (Το 25/6 έως 25/7 που έγραψες είναι λάθος διότι παίρνει και μία επιπλέον μέρα από τον επόμενο μήνα)
Ομοίως και για τις ετήσιες αναζητήσεις όπου η περίοδος θα είναι από 25/12/xxxx-1 έως 24/12/xxxx

Πως το είχα στο μυαλο μου; Δημιουργια ενός δυναμικού csv στον φάκελο shortcuts του iCloud Drive, όπου θα το άνοιγα με το numbers είτε στο iPhone είτε στον mac. Dropbox δεν χρησιμοποιώ. Αν είναι κοπής θα περιμένω την τελική έκδοση τον Σεπτέμβρη


Θα σου στείλω σύντομα και μετά από κάποιες μικρές τροποποιήσεις που πρέπει να κάνω, την δική μου δοκιμαστική έκδοση όπου περιλαμβάνει την εξαγωγή δεδομένων όπως επίσης και πάρα πολλές βελτιώσεις.
Λειτουργεί απροβλημάτιστα!
Big things have small beginnings

#310   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 05/08/2019 - 11:26

Δηλαδή έως και σήμερα, όλες οι μηνιαίες ή ετήσιες αναφορές που παράγει η συντόμευση σου είναι άχρηστες;
Να υποθέσω πως εσύ χρησιμοποιείς μόνο τον ορισμό περιόδου χειροκίνητα από-έως;

Πως θα σου φαινόταν μία καθολική ρύθμιση από τις ρυθμίσεις της συντόμευσης όπου ο χρήστης θα μπορεί να ορίζει πότε ξεκινάει ο μήνας του;
Το default θα είναι 01. Αν λοιπόν ο χρήστης επιλέξει 25, Τότε οι μηνιαίες μηχανές αναζήτησης θα αναζητούν δεδομένα μέσα στην περίοδο 25/xx/xxxx έως 24/xx+1/xxxx. (Το 25/6 έως 25/7 που έγραψες είναι λάθος διότι παίρνει και μία επιπλέον μέρα από τον επόμενο μήνα)
Ομοίως και για τις ετήσιες αναζητήσεις όπου η περίοδος θα είναι από 25/12/xxxx-1 έως 24/12/xxxx


Θα σου στείλω σύντομα και μετά από κάποιες μικρές τροποποιήσεις που πρέπει να κάνω, την δική μου δοκιμαστική έκδοση όπου περιλαμβάνει την εξαγωγή δεδομένων όπως επίσης και πάρα πολλές βελτιώσεις.
Λειτουργεί απροβλημάτιστα!

Ακριβώς. Εμένα με εξυπηρετεί το 25/6 έως 24/7 όπως λες, πράγματι έκανα λάθος. Το ίδιο για οποιαδήποτε ανάζητηση.

#311   Snowflake

Snowflake

    iPH Enthousiast

  • 409 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 05/08/2019 - 14:39

Καλησερα και συγχαρητήρια για την εφαρμογή, δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο απο τα shortcuts μου άνοιξες μεγάλες δουλειές ☺
-Έχω να ρωτήσω, ενώ μου δουλεύει καταχώρησα έσοδα έξοδα, στο τέλος κάθε κίνησης μου βγάζει μνμ shortcut not found. Τις κινήσεις μου τις βλέπω και στην συντόμευση κ στο ημερολόγιο. What’s wrong?
- μπορώ να προσθέσω εγώ variable η κάποιο άλλο πεδίο κάπου χωρίς να ανατιναχτεί και αν ναι υπάρχει κάπου βάση με τα values αυτων? Εκτός των δεδομένων date κλπ?

#312   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2019 - 15:50

Καλησπέρα και σ’ ευχαριστώ πολύ.

Πρέπει να αλλάξεις το όνομα (Rename) της συντόμευσης από Money >> στο όνομα του ημερολογίου που χρησιμοποιείς.
Άνοιξε την εφαρμογή του ημερολογίου, επέλεξε ημερολόγια και κάνε uncheck το ημερολόγιο που χρησιμοποιεί η συντόμευση.

Αν κατάλαβα καλά το τελευταίο ερώτημα σου, θα ήθελες να υπάρχει ένα έξτρα προαιρετικό πεδίο έτσι ώστε να μπορείς να γράψεις μία παρατήρηση για κάθε συναλλαγή.

Δεν το συμπεριέλαβα διότι ήθελα ο χρήστης να μπορεί με ελάχιστα ταπ στην οθόνη να καταχωρεί μία συναλλαγή και να μην ασχολείται με τις ώρες. :)
Big things have small beginnings

#313   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2019 - 17:19

Πως το είχα στο μυαλο μου; Δημιουργια ενός δυναμικού csv στον φάκελο shortcuts του iCloud Drive, όπου θα το άνοιγα με το numbers είτε στο iPhone είτε στον mac. Dropbox δεν χρησιμοποιώ. Αν είναι κοπής θα περιμένω την τελική έκδοση τον Σεπτέμβρη

Παρακάτω είναι μια δοκιμαστική έκδοση της Συντόμευσης Money που επισήμως προορίζεται για το Σεπτέμβρη.
Υπάρχουν πάρα πολλές αλλαγές και προσθήκες (ορατές και αόρατες)
Δεν είναι της ώρας να τις αναλύσουμε, αλλά αν υπάρξει κάποια απορία την συζητάμε.

Πριν εγκαταστήσετε την καινούρια έκδοση κάντε μία εκκαθάριση των ρυθμίσεων Widget, διότι έχει αλλάξει ριζικά τρόπος που λειτουργεί και το εν λόγω μενού, δεν υπάρχει πλέον στις ρυθμίσεις.
Επιπλέον, η κύρια συντόμευση Money παρόλο που διπλασιάστηκε σε επιλογές και script δεν συνοδεύεται από επιπλέον πέντε βοηθητικές συντομεύσεις, αλλά μόλις 2.

Επίσης θυμίζω πως πριν την τρέξετε για πρώτη φορά, να εισάγετε σε αυτή το όνομα του ημερολογίου σας όπως και να την κάνετε rename στο όνομα αυτό.

Οι προηγούμενες πέντε εξαρτήσεις της συντόμευσης δεν είναι πλέον χρήσιμες εκτός κι αν θέλετε να Διατηρήσετε στην συσκευή σας και την προηγούμενη έκδοση με άλλη ονομασία.
Όταν σε κάποιες από τις επιλογές του μενού υπάρχουν δύο έντονα κόκκινα θαυμαστικά, σημαίνει πως τα οικονομικά στοιχεία που θα προκύψουν δεν θα τα δείτε στην οθόνη σας αλλά θα εξαχθούν σε αρχείο csv

Τυχόν διευκρινήσεις, απορίες, bug, Τα συζητάμε εδώ.

Voila

Money 4.02 beta
https://www.icloud.c...bdf822ee5391df2

Time Travel
https://www.icloud.c...6199c132455ecae

Stats
https://www.icloud.c...ed204348eb72871

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 05/08/2019 - 18:21

Big things have small beginnings

#314   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 05/08/2019 - 17:41

Εγώ δεν μπορώ να βγάλω συνοπτική εικόνα στην οθόνη, η μόνη επιλογή είναι η αποθήκευση αρχείου.

Τελευταία επεξεργασία από: tsitadim, 05/08/2019 - 17:43


#315   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 05/08/2019 - 17:52

Εγώ δεν μπορώ να βγάλω συνοπτική εικόνα στην οθόνη, η μόνη επιλογή είναι η αποθήκευση αρχείου.

Άκυρο, τελικά δούλεψε, απλά χρειαζόταν να ενεργοποιήσω και να απενεργοποιήσω την εξαγωγή των δεδομένων. Φαίνεται πολύ δυνατή, δουλεύει και στην προηγούμενη έκδοση shortcuts? Επίσης είναι πολύ πιο γρήγορη από την προηγούμενη.


Monese code: DIMIT036 κερδίζεις 15€. Το link για την εφαρμογή: Monese

Τελευταία επεξεργασία από: tsitadim, 05/08/2019 - 17:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες