Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

αγορα μεταχειρισμένου iphone με τιμολόγιο και εγγύηση στο 2 έτος


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 04/12/2018 - 20:48

καλησπέρα 

θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο iphone το οποιο έχει αγοραστεί με τιμολόγιο .

Η συσκευή μόλις έκλεισε ένα έτος και ξεκίνησε πριν 2 ημερες το δεύτερο .

Είμαι καλυμενος με την αγορα τιμολογιου το οποιο δεν είναι στο όνομα μου και διανυει το 2 έτος αν προκύψει κάτι ?

Ευχαριστώ 


Τελευταία επεξεργασία από: canecorso, 04/12/2018 - 20:51

  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/12/2018 - 20:50

καλησπέρα 

θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο iphone το οποιο έχει αγοραστεί με τιμολόγιο .

Η συσκευή μόλις έκλεισε ένα έτος και ξεκίνησε πριν 2 ημερες το δεύτερο .

Είμαι καλυμενος με την αγορα τιμολογιου του οποιου δεν είναι στο όνομα μου και δυανυει το 2 έτος αν προκύψει κάτι ?

Ευχαριστώ 

Οι συσκευές που έχουν αγοραστεί με τιμολόγιο εξαιρούνται από το δεύτερο χρόνο εγγύησης 



#3   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 04/12/2018 - 20:56

Οι συσκευές που έχουν αγοραστεί με τιμολόγιο εξαιρούνται από το δεύτερο χρόνο εγγύησης 

ευτυχώς που δεν προχώρησα στην κατάθεση ,με έσωσες 

Σε ευχαριστώ πολύ :)


  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#4   Spyros3636

Spyros3636

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 04/12/2018 - 21:32

Επειδή το ακούω συχνά να ανακυκλώνεται εδώ μέσα, δεν υπάρχει καμία νομοθεσία που να διαχωρίζει τη παροχή χρόνου εγγύησης ανάλογα με το αν η αγορά έγινε με απόδειξη λιανικής ή τιμολόγιο. το ότι μπορεί να συναντήσεις υπάλληλο αντιπροσωπείας που αυθαίρετα θα υποστηρίξει κάτι τέτοιο και δη χωρίς να μπορεί να στο τεκμηριώσει, όχι μόνο δεν είναι αληθές αλλά επιπλέον είναι παράνομο και αν χτυπήσει σε επίσημη διοικητική αρχή δικαιώνεται πάντα ο αγοράσας με τιμολόγιο.



#5   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 04/12/2018 - 22:04

Επειδή το ακούω συχνά να ανακυκλώνεται εδώ μέσα, δεν υπάρχει καμία νομοθεσία που να διαχωρίζει τη παροχή χρόνου εγγύησης ανάλογα με το αν η αγορά έγινε με απόδειξη λιανικής ή τιμολόγιο. το ότι μπορεί να συναντήσεις υπάλληλο αντιπροσωπείας που αυθαίρετα θα υποστηρίξει κάτι τέτοιο και δη χωρίς να μπορεί να στο τεκμηριώσει, όχι μόνο δεν είναι αληθές αλλά επιπλέον είναι παράνομο και αν χτυπήσει σε επίσημη διοικητική αρχή δικαιώνεται πάντα ο αγοράσας με τιμολόγιο.

τελικά τι ισχύει ?


  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#6   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 04/12/2018 - 23:42

https://www.aade.gr/...ol1150_2017.pdf

εδώ είναι το ΦΕΚ δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο δηλαδή εξαίρεση για αγορά μέσω τιμολόγιου άλλα το πιο πιθανό είναι ότι εάν συναντήσει κάποιος πρόβλημα πρέπει να απευθυνθεί στο https://ec.europa.eu...me2.show&lng=EL

 

 

Συνήγορο του Καταναλωτή



#7   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 04/12/2018 - 23:43

Στοιχεία Επικοινωνίας ΣτΚ:

Τηλ.: 210 6460862, 210 6460814, 210 6460612, 210 6460734, 210 6460458

Κεντρική Γραμματεία Συνηγόρου του Καταναλωτή

grammateia@synigoroskatanaloti.gr

Γραμματεία Αναπληρωτή Συνηγόρου του Καταναλωτή

grama@synigoroskatanaloti.gr

Γραμματεία Βοηθού Συνηγόρου του Καταναλωτή

 

gramb@synigoroskatanaloti.gr



#8   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/12/2018 - 00:03

Επειδή το ακούω συχνά να ανακυκλώνεται εδώ μέσα, δεν υπάρχει καμία νομοθεσία που να διαχωρίζει τη παροχή χρόνου εγγύησης ανάλογα με το αν η αγορά έγινε με απόδειξη λιανικής ή τιμολόγιο. το ότι μπορεί να συναντήσεις υπάλληλο αντιπροσωπείας που αυθαίρετα θα υποστηρίξει κάτι τέτοιο και δη χωρίς να μπορεί να στο τεκμηριώσει, όχι μόνο δεν είναι αληθές αλλά επιπλέον είναι παράνομο και αν χτυπήσει σε επίσημη διοικητική αρχή δικαιώνεται πάντα ο αγοράσας με τιμολόγιο.

Έχει αλλάξει ο νόμος πλέον.

 

Με τις τελευταίες αλλαγές του 5338/2018 χάνεις το 2ο χρόνο σε αγορά με τιμολόγιο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#9   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 05/12/2018 - 01:26

Έχει αλλάξει ο νόμος πλέον.

 

Με τις τελευταίες αλλαγές του 5338/2018 χάνεις το 2ο χρόνο σε αγορά με τιμολόγιο.

Ακόμα και αν η αγορά έχει γίνει πριν το 18; δηλαδή παίρνει παραμάζωμα και τα προηγούμενα έτη;



#10   Spyros3636

Spyros3636

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 05/12/2018 - 01:53

Η υπουργική απόφαση ΥΑ 5338/2018 κωδικοποιεί το ν. 2251/1994 (Α' 191) «Προστασία των Καταναλωτών» σε ενιαίο κείμενο και δεν μεταβάλλει στην ουσία του αυτά που ήδη ίσχυαν.

 

Η μοναδική παρερμηνεία που γίνεται από τους εξουσιοδοτημένους σκόπιμα είναι αν εν τέλει ο αγοράσας με τιμολόγιο καθίσταται ή όχι 'καταναλωτής' με την ιδιότητα της ΥΑ, προκειμένου να απολαμβάνει τη προστασία του κωδικοποιημένου νομοθετήματος.

 

Το άρθρο 1α ορίζει ως καταναλωτή 'κάθε φυσικό πρόσωπο το οποίο ενεργεί για λόγους οι οποίοι δεν εμπίπτουν στην εμπορική, επιχειρηματική, βιοτεχνική ή ελευθέρια επαγγελματική του δραστηριότητα'.

 

Το γεγονός ότι εγώ πχ ως φυσικό πρόσωπο-ατομική επιχείρηση λόγω ιδιότητας δικηγόρου, μου παρέχει το δικαίωμα να αγοράσω με τιμολόγιο, δεν μου αφαιρεί αυτόματα την ιδιότητα του καταναλωτή, διότι εγώ δεν αγοράζω το αγαθό στο πλαίσιο άσκησης εμπορικής δραστηριότητας, πχ για να το εμπορευτώ ή να το μεταπωλήσω.  

 

πρόκειται στην ουσία για την κλασική διάκριση των B2B  (business to business) με B2C (business to consumer) agreements αναφορικά με την έκταση των υποχρεώσεων και δικαιωμάτων. Ο ισχυρισμός ότι λόγω αγοράς τιμολογίου καθίσταται η συναλλαγή αυτόματα B2C είναι έωολος και προσχηματικός.



#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/12/2018 - 02:02

Ακόμα και αν η αγορά έχει γίνει πριν το 18; δηλαδή παίρνει παραμάζωμα και τα προηγούμενα έτη;

Δε παίζει ρόλο το πότε.

 

Έχει αλλάξει ο νόμος πλέον απλά.

 

Η υπουργική απόφαση ΥΑ 5338/2018 κωδικοποιεί το ν. 2251/1994 (Α' 191) «Προστασία των Καταναλωτών» σε ενιαίο κείμενο και δεν μεταβάλλει στην ουσία του αυτά που ήδη ίσχυαν.

 

Η μοναδική παρερμηνεία που γίνεται από τους εξουσιοδοτημένους σκόπιμα είναι αν εν τέλει ο αγοράσας με τιμολόγιο καθίσταται ή όχι 'καταναλωτής' με την ιδιότητα της ΥΑ, προκειμένου να απολαμβάνει τη προστασία του κωδικοποιημένου νομοθετήματος.

 

Το άρθρο 1α ορίζει ως καταναλωτή 'κάθε φυσικό πρόσωπο το οποίο ενεργεί για λόγους οι οποίοι δεν εμπίπτουν στην εμπορική, επιχειρηματική, βιοτεχνική ή ελευθέρια επαγγελματική του δραστηριότητα'.

 

Το γεγονός ότι εγώ πχ ως φυσικό πρόσωπο-ατομική επιχείρηση λόγω ιδιότητας δικηγόρου, μου παρέχει το δικαίωμα να αγοράσω με τιμολόγιο, δεν μου αφαιρεί αυτόματα την ιδιότητα του καταναλωτή, διότι εγώ δεν αγοράζω το αγαθό στο πλαίσιο άσκησης εμπορικής δραστηριότητας, πχ για να το εμπορευτώ ή να το μεταπωλήσω.  

 

πρόκειται στην ουσία για την κλασική διάκριση των B2B  (business to business) με B2C (business to consumer) agreements αναφορικά με την έκταση των υποχρεώσεων και δικαιωμάτων. Ο ισχυρισμός ότι λόγω αγοράς τιμολογίου καθίσταται η συναλλαγή αυτόματα B2C είναι έωολος και προσχηματικός.

Εκεί είναι το κλειδί και η ουσία.

 

Πλέον γίνεται διαχωρισμός και διάκριση μεταξύ των προσώπων, κάτι που δε γινόταν πρίν.

 

Είναι καταχρηστικό? Όπως προκύπτει ναι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 05/12/2018 - 08:48

Σας ευχαριστώ όλους.
Δεν το ρισκάρω για αγορά μεταχειρισμένου με τιμολόγιο
Καλημέρα
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#13   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 05/12/2018 - 08:49

σε πολυ προσφατη επικοινωννια με εξουσιοδοτημενο για αγορα ipad ρωτησα γιατον2ο χρονο και η απαντηση που πηρα ειναι οτι δεν ειναι ξεκαθαρισμενο το θεμα της εγγυησης του 2ου χρονου απο επιτηδευματιες αναμενουν περαιτερω οδηγιες ,σε ερωτηση που εκανα σε φιλο μου δικηγορο το ολο θεμ ειναι παρερμηνεια του νομου σε συμφερον των καταστηματων αφου οπως μου εξηγησε η αγορα δεν γινεται για μεταπωληση αλλλα για ιδια χρηση οπως ανεφερε ευστοχα και ο φιλος παραπανω.



#14   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 05/12/2018 - 09:17

O -προφανώς συνάδελφος- Σπύρος σας λέει ΑΚΡΙΒΩΣ το τι συμβαίνει.

Υπάρχει και απόφαση του ΑΠ που ορίζει ποιός θεωρείται καταναλωτής.

Η εγγύησης είναι διετής για οτιδήποτε πωλείται εντός της ΕΕ επικράτειας. ΤΕΛΕΙΑ

Ποσες φορές να το πει κανεις



#15   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2018 - 09:43

πληροφοριακά, η apple τον δεύτερο χρόνο εγγύησης αγοράς συσκευής από ευρωπαϊκό apple store, στην δίνει πλέον εάν πας την συσκευή εκεί που την αγόρασες, δηλαδή Γαλλία Αγγλία Γερμανία και όπου αλλού έχει μαγαζί στην Ε.Ε  την έχεις αγοράσει, μόνο εάν η απόδειξη έχει κοπεί από Ελληνικό κατάστημα μπορείς να το πας στον επίσημο εισαγωγέα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες