Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iMac Αναβάθμιση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ls9

ls9

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 10/12/2018 - 17:25

Καλησπέρα, έχω ένα iMac 27'', Mid 2011 και ήρθε θεωρώ το πλήρωμα του χρόνου να το αναβαθμίσω. Έχω ήδη παραγγείλει μνήμες (2x4Gb) και κοιτάω για αγορά ssd, λέω να πάρω τον Samsung Evo 860 1T. Ποια η άποψή σας για τον συγκεκριμένο? Θεωρείτε ότι θα ήταν καλύτερο να κρατήσω ότι θέλω σε εξωτερικό και να περάσω clear macOS ή να κάνω ένα αντίγραφο με Time Machine? Θα προτιμούσα την πρώτη λύση εγώ, εννοείται ο παλιός θα βγει τελείως. Ευχαριστώ


Τελευταία επεξεργασία από: ls9, 10/12/2018 - 17:26


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   itaxionline

itaxionline

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Twitter:@iTaxi_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 10/12/2018 - 23:16

Εγώ πέρυσι τέτοιο καιρό έβαλα τον evo 850 500gb με clean install -για έχω καλή εικόνα τοης ταχύτητας από την αρχή-,και φέτος σκέφτομαι να τον ξανανοίξω να βάλω τον  Evo 860 1T.Κάντο άφοβα θα γίνει ο iMac αεροπλάνο!



#3   ls9

ls9

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 05/01/2019 - 21:51

Εγώ πέρυσι τέτοιο καιρό έβαλα τον evo 850 500gb με clean install -για έχω καλή εικόνα τοης ταχύτητας από την αρχή-,και φέτος σκέφτομαι να τον ξανανοίξω να βάλω τον  Evo 860 1T.Κάντο άφοβα θα γίνει ο iMac αεροπλάνο!

Καλησπέρα κ καλή χρονιά. προχώρησα τελικά στο όλο εγχείρημα μόνος, μπήκε ο ssd 860 evo 1T και 2x4Gb μνήμη, το λιγότερο απίστευτη αλλαγή. Τρομακτική θα την χαρακτήριζα



#4   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2019 - 10:19

Με βάση τις αρχικές σου ερωτήσεις…

 
Καλό είναι το Time Machine να είναι πάντα ενεργοποιημένο στο Mac σου. Μπορεί να σε βγάλει από πολύ δύσκολες καταστάσεις.
Όσο για το εάν είναι καλό να κάνεις clean install το macOS, αυτό εξαρτάτε από την συμπεριφορά του λειτουργικού. Δηλαδή, εάν δεν παρουσιάζει προβλήματα ή δεν έχεις παρέμβει εσύ δημιουργώντας θέματα, π.χ. με κάποιο antivirus κλπ, δεν χρειάζεται. Κάνε και ένα σκανάρισμα με το EtreCheck για να έχεις μια καλύτερη εικόνα.
 
Τώρα, στον δίσκο που είχες εσωτερικό και τον έκανες εξωτερικό, εάν θέλεις, δημιούργησε ένα partition και κράτα και εκεί (εκτός από τα αρχεία σου) ένα backup με το Time Machine και κάθε τόσο ανανέωνέ το. 
Ακόμα και ξεχωριστό εξωτερικό δίσκο να έχεις μόνο για το TM, πάντα ένα δεύτερο ή ακόμα και τρίτο TM backup μπορεί να είναι σωτήριο. Εκτός και ο εσωτερικός είναι αρκετά φορτωμένος και το backup απαιτεί μεγάλη χωρητικότητα.


#5   ls9

ls9

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 06/01/2019 - 10:41


Με βάση τις αρχικές σου ερωτήσεις…

Καλό είναι το Time Machine να είναι πάντα ενεργοποιημένο στο Mac σου. Μπορεί να σε βγάλει από πολύ δύσκολες καταστάσεις.
Όσο για το εάν είναι καλό να κάνεις clean install το macOS, αυτό εξαρτάτε από την συμπεριφορά του λειτουργικού. Δηλαδή, εάν δεν παρουσιάζει προβλήματα ή δεν έχεις παρέμβει εσύ δημιουργώντας θέματα, π.χ. με κάποιο antivirus κλπ, δεν χρειάζεται. Κάνε και ένα σκανάρισμα με το EtreCheck για να έχεις μια καλύτερη εικόνα.

Τώρα, στον δίσκο που είχες εσωτερικό και τον έκανες εξωτερικό, εάν θέλεις, δημιούργησε ένα partition και κράτα και εκεί (εκτός από τα αρχεία σου) ένα backup με το Time Machine και κάθε τόσο ανανέωνέ το.
Ακόμα και ξεχωριστό εξωτερικό δίσκο να έχεις μόνο για το TM, πάντα ένα δεύτερο ή ακόμα και τρίτο TM backup μπορεί να είναι σωτήριο. Εκτός και ο εσωτερικός είναι αρκετά φορτωμένος και το backup απαιτεί μεγάλη χωρητικότητα.


Καλημέρα κ σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Όντως πρώτη προτεραιότητα ένα καλό backup 😉👍🏻

#6   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2019 - 11:09

Εγω εβαλα περσυ στον imac 27" του 2012, τον evo850 500gb και 16gb ram και εγινε διαστημοπλοιο!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες