Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αναβάθμιση iMac mid 2011


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   justelene

justelene

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/12/2018 - 23:23

Καλησπέρα σας,
Μου έδωσε η κοπέλα τον υπολογιστή της( που τον έχει χρησιμοποιήσει ελάχιστα) που είναι γενιάς mid2011 ( icore i5, model A1311)& σκέφτομαι αν χωράει αναβάθμιση μιας και το Mac OS Sierra αναφερει πως δεν επιδέχεται αναβάθμιση. Τι μπορώ να κάνω για να το αναβάθμισω και να πάει σφαίρα;
Επειδή δεν ξαναείδα mac, αναμένω προτάσεις. Ο υπολογιστής έχει και windows 7 πάνω με boot camp. Υγ. Εν τω μεταξύ η οθόνη έχει μια ελαφριά σκιά ανεπαίσθητη στο πάνω δεξιά σημείο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/12/2018 - 08:21

Το High Sierra είναι το maximum OS που υποστηρίζει το μηχάνημα.

 
Μιας και είσαι νέος χρήστης, θα σου έλεγα να αφήσεις προς το παρόν το μηχάνημα ως έχει ώστε να εξοικειωθείς σε ένα βαθμό με το macOS.
 
Όπως και να έχει, για να τρέξει σωστά το High Sierra (η για να πηγαίνει σφαίρα), απαιτείται δίσκος SSD και 8GB RAM. Έλεγξε κατά πόσο συντρέχουν οι προϋποθέσεις.
 
Αφού εξοικειωθείς, θα πρέπει να φορμάρεις τον δίσκο και να τρέξεις την δική σου "καθαρή" εγκατάσταση. Πρόκειται για ένα standard πρωτόκολλο σε μεταχειρισμένο μηχάνημα. Βέβαια αυτό μπορούμε να το δούμε εν καιρώ και σε συνάρτηση με το setup της κοπέλας.
 
Δες και το ευρετήριο οδηγών, μπορεί να σου φανεί χρήσιμο.
  •  

vires acquirit eundo


#3   justelene

justelene

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2018 - 09:25

Καλημέρα σας,
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Έχετε να μου προτείνετε μνήμες από που να αγορασω και έναν ssd καλό και να πάω μετά να μου τα περασουν; Ρωτώντας μου είπαν ότι για μνήμες πρέπει να τις παραγγείλω από apple.. ισχύει;& μου πρότειναν ssd Samsung 500gb
Ευχαριστώ
Εν τω μεταξύ πάτησα software update και δε μου βγάζει ότι υπάρχουν άλλες ενημερώσεις. Μάλλον φοράω το high Sierra?

#4   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/12/2018 - 10:26

Καλημέρα σας,
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Έχετε να μου προτείνετε μνήμες από που να αγορασω και έναν ssd καλό και να πάω μετά να μου τα περασουν; Ρωτώντας μου είπαν ότι για μνήμες πρέπει να τις παραγγείλω από apple.. ισχύει;& μου πρότειναν ssd Samsung 500gb
Ευχαριστώ
Εν τω μεταξύ πάτησα software update και δε μου βγάζει ότι υπάρχουν άλλες ενημερώσεις. Μάλλον φοράω το high Sierra?

 ο υπολογιστής από την apple πρέπει να έχει 2χ2 4 γίγα οπότε είσαι εντάξει 

τη διαφορά λογικά θα την δεις με τον ssd https://www.ifixit.c..._21.5"_EMC_2428 εδώ θα δεις τον βαθμό δυσκολίας για τέτοιου είδους επεμβάσεις.

όπως είπε και ο Γιώργος ποιο πάνω περίμενε να δεις πως θα πάει το μηχάνημα με μια εγκατάσταση, σε sierra θα πρότεινα εγώ, ( https://itunes.apple...127487414?mt=12 )οποίο έχει ακόμη σωστή ενημέρωση και μετά βλέπεις τι θα κάνεις 



#5   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/12/2018 - 11:16

1. Ο Samsung είναι ένας εξαιρετικός δίσκος, προτίμησε τον θα έλεγα. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να αναθέσεις την εγκατάσταση του σε εξουσιοδοτημένο service. Υπάρχουν εξαιρετικά ελεύθερα services, ίσως και σε πιο ανταγωνιστική τιμή. Πάντως ρώτησε την document και την isystem.

 
2. Όπως και να έχει, ίσως το μηχάνημα εσωτερικά να έχει πιάσει χνούδια και να χρειάζεται καθάρισμα. 
 
3. Ζήτησε να ελέγξουν την PRAM Battery
 
4. Πήγαινε  > About this Mac· στην Version και στην Memory τι αναφέρει ;.

vires acquirit eundo


#6   ls9

ls9

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 05/01/2019 - 21:54

Καλημέρα σας,
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Έχετε να μου προτείνετε μνήμες από που να αγορασω και έναν ssd καλό και να πάω μετά να μου τα περασουν; Ρωτώντας μου είπαν ότι για μνήμες πρέπει να τις παραγγείλω από apple.. ισχύει;& μου πρότειναν ssd Samsung 500gb
Ευχαριστώ
Εν τω μεταξύ πάτησα software update και δε μου βγάζει ότι υπάρχουν άλλες ενημερώσεις. Μάλλον φοράω το high Sierra?

καλησπέρα, είχα και εγώ το ίδιο δίλημμα, αναβάθμισα μόνος, τα βιντεάκια που κυκλοφορούν κάνουν εύκολη τη δουλειά, με ssd samsung evo 860 1T και 2x4Gb ram κ το μηχάνημα απογειώθηκε



#7   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/01/2019 - 01:01

καλησπέρα, είχα και εγώ το ίδιο δίλημμα, αναβάθμισα μόνος, τα βιντεάκια που κυκλοφορούν κάνουν εύκολη τη δουλειά, με ssd samsung evo 860 1T και 2x4Gb ram κ το μηχάνημα απογειώθηκε


Μπορείς να δώσεις τα λινκ γιατί σκέφτομαι να κάνω και εγώ την ίδια αναβάθμιση

#8   ls9

ls9

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 06/01/2019 - 08:52

Μπορείς να δώσεις τα λινκ γιατί σκέφτομαι να κάνω και εγώ την ίδια αναβάθμιση

Καλημέρα φίλε μου, προχώρα άφοβα...
Πρώτα ετοίμασε το usb με macOS, εγώ το έκανα όπως εδώ.
https://youtu.be/64IOWM8ezyk
Μετά ακολούθησα, δες τα όλα,
https://www.ifixit.c...eplacement/1634
https://youtu.be/c6vwuRbaJvk
https://youtu.be/2ivqKp79RCw

Ο,τι θέλεις με χαρά να βοηθήσω

Τελευταία επεξεργασία από: ls9, 06/01/2019 - 08:53


#9   loupis

loupis

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/03/2020 - 10:18

Καλησπέρα σας. Πρόσφατα στο ίδιο υπολογιστή παρήγγειλα 16gb Ram και σκεφτομαι να βαλω ssd Samsung evo 860 1T.

Η σκεψη μου ειναι να τους κανω κλώνους, να χρησιμοποιηθεί ο Εvo ως C και μετα απο Format να υπαρχει και ο υπαρχον δισκος ως χωρος αποθηκευσης.
Ερωτηση : Μπορω να τους εχω εσωτερικα και τους 2 (Εαν ναι πώς) ?
ή πρεπει να κανω τον έναν εξωτερικο απαραίτητα με external case ?






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες