Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

H Cosmote έφερε την eSIM στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1079 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#886   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 26/11/2020 - 11:40

Ρε παιδιά τι φάση. Σε κατάστημα που ρώτησα σήμερα Γερμανός μου είπε ναι γίνεται από τον υπολογιστή αλλά μπορεί να πάρει δυο μέρες να ενεργοποιηθεί διότι δίνουν προτεραιότητα από το κέντρο σε αλλά πράγματα.... ισχύει;!;! Μου είπε καλύτερα να πάω αν ανοίξει το λιανικό έμπορο

Τελευταία επεξεργασία από: fdlap, 26/11/2020 - 11:41


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#887   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/11/2020 - 11:50

Ρε παιδιά τι φάση. Σε κατάστημα που ρώτησα σήμερα Γερμανός μου είπε ναι γίνεται από τον υπολογιστή αλλά μπορεί να πάρει δυο μέρες να ενεργοποιηθεί διότι δίνουν προτεραιότητα από το κέντρο σε αλλά πράγματα.... ισχύει;!;! Μου είπε καλύτερα να πάω αν ανοίξει το λιανικό έμπορο

Προφανώς όχι.

Για κάποιους λόγους δε θέλουν να εξυπηρετήσουν. Ή δεν ξέρουν.

Η διαδικασία και ο χρόνος για απενεργοποίηση της παλιάς και ενεργοποίησης της καινούριας είναι αυτοματοποιημένος και συγκεκριμένος.

Λίγοι παραδέχονται δυστυχώς ότι δεν ξέρουν. Μου χει τύχει. «Με συγχωρείς επειδή εγώ δεν ξέρω και λείπουν οι υπάλληλοι πήγαινε κάπου άλλου να στο κάνουν αμέσως.»

#888   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2020 - 15:42

Ρε παιδιά τι φάση. Σε κατάστημα που ρώτησα σήμερα Γερμανός μου είπε ναι γίνεται από τον υπολογιστή αλλά μπορεί να πάρει δυο μέρες να ενεργοποιηθεί διότι δίνουν προτεραιότητα από το κέντρο σε αλλά πράγματα.... ισχύει;!;! Μου είπε καλύτερα να πάω αν ανοίξει το λιανικό έμπορο

Η ενεργοποίηση επειδή την έκανα πριν δύο ημέρες είναι άμεση οπότε αυτοί που στο είπαν εκτός ότι είναι κακοί γιατί δεν ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους παραπληροφορούν και τον κόσμο.

Ο χρόνος εντός του καταστήματος που έκανα ήταν 15 λεπτά και αυτό γιατί δεν μου διάβαζε το 12 promax το qr code με την κάμερα και κατέβασα app .Οπότε να πας αν δεν υπάρχει άλλο κατάστημα εκεί και να πεις ότι μίλησες με τα κεντρικά και ότι η ενεργοποίηση είναι άμεση και να ζητήσεις τον υπεύθυνο του καταστήματος και αν τους βλέπεις ότι δεν σε εξυπηρετούν να ζητήσεις τα ονόμα τους και να τους πεις ότι θα τους κάνεις αναφορά στα κεντρικά και θα δεις αμέσως πως ένα ολόκληρο μαγαζί θα τα αφήσει όλα και θα έρθει να σε εξυπηρετήσει να σου φέρει καρέκλα να καθίσεις και θα σε κεράσει και καφέ .

Είναι λυπηρό αλλά δυστυχώς σε μερικά μαγαζιά απορώ και εγώ ο ίδιος πως είναι ακόμα ανοικτά .


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#889   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 26/11/2020 - 18:05

πήγα τελικά σε κατάστημα cosmote λίγο πριν κλείσει και μου το έκανε σε 5 λεπτά στέλνοντας με email το QR. έλεος με τα καταστήματα Γερμανός...



#890   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2020 - 18:10

πήγα τελικά σε κατάστημα cosmote λίγο πριν κλείσει και μου το έκανε σε 5 λεπτά στέλνοντας με email το QR. έλεος με τα καταστήματα Γερμανός...

Δεν είναι τα καταστήματα Γερμανός είναι το συγκεκριμένο που πήγες .Εγώ σε Cosmote το κεντρικό είχα πάει και με κοίταγαν σαν εξωγήινο . Ενώ μετά πήγα σε Γερμανός και με εξυπηρέτησαν άμεσα . Τέλος καλό  λοιπόν ;-).


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#891   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 26/11/2020 - 22:11

Νέο αριθμό (κάρτα) μπορείς να πάρεις κατευθείαν σε e-sim ή πρέπει να έχεις από πριν νούμερο;



#892   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 26/11/2020 - 22:23

Νέο αριθμό (κάρτα) μπορείς να πάρεις κατευθείαν σε e-sim ή πρέπει να έχεις από πριν νούμερο;


Νεο νούμερο ζητας esim και βγαίνει esim αρκεί να μην πέσεις σε ηλίθιο υπάλληλο.


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

#893   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2020 - 22:34

Θα σας πω κι εγώ αύριο τα δικά μου νεα από esim (Γερμανός). 



#894   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 27/11/2020 - 07:46

Εχει καποιο κερδοα να χρησιμοποιεις e-sim εναντι της κανονικης αν δεν χρειαζεσα τη dual sim? Πχ κερδος στη μπαραρια η κατι αλλο που δεν ξερω;

#895   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/11/2020 - 08:33

Το μόνο «κέρδος» που σκέφτομαι είναι ότι με την e-sim δεν χρειάζεται να ανησυχείς μην φορτώσουν τον λογαριασμό σου σε περίπτωση που σου κλέψουν την συσκευή.

Ενώ με την φυσική sim για να έχεις την ίδια ασφάλεια, θα πρέπει να έχεις pin στην sim και το pin στην συσκευή, που σημαίνει ότι σε κάθε restart πρέπει να πληκτρολογείς δυο φορές τα pin.

Πιο πολύ για την πρακτικότητα το αναφέρω.

#896   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2020 - 09:02

Το μόνο κέρδος με την esim σε iPhone είναι η χρήση του slot για δεύτερη φυσική sim. Το να έχεις 2 sim δηλαδή ταυτόχρονα.

Αν σκοπεύεις να έχεις μόνο μια sim δεν υπάρχει κανένα όφελος και καμία διαφορά στην ασφάλεια ή πρακτικά στην κατανάλωση.

Αντιθέτως λόγω της προβληματικής διαχείρισης προς το παρόν από την Cosmote, αν έχεις έναν αριθμό είναι προτιμότερο να έχεις φυσική sim.

#897   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2020 - 10:41

Η ενεργοποίηση επειδή την έκανα πριν δύο ημέρες είναι άμεση οπότε αυτοί που στο είπαν εκτός ότι είναι κακοί γιατί δεν ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους παραπληροφορούν και τον κόσμο.

Ο χρόνος εντός του καταστήματος που έκανα ήταν 15 λεπτά και αυτό γιατί δεν μου διάβαζε το 12 promax το qr code με την κάμερα και κατέβασα app .Οπότε να πας αν δεν υπάρχει άλλο κατάστημα εκεί και να πεις ότι μίλησες με τα κεντρικά και ότι η ενεργοποίηση είναι άμεση και να ζητήσεις τον υπεύθυνο του καταστήματος και αν τους βλέπεις ότι δεν σε εξυπηρετούν να ζητήσεις τα ονόμα τους και να τους πεις ότι θα τους κάνεις αναφορά στα κεντρικά και θα δεις αμέσως πως ένα ολόκληρο μαγαζί θα τα αφήσει όλα και θα έρθει να σε εξυπηρετήσει να σου φέρει καρέκλα να καθίσεις και θα σε κεράσει και καφέ .

Είναι λυπηρό αλλά δυστυχώς σε μερικά μαγαζιά απορώ και εγώ ο ίδιος πως είναι ακόμα ανοικτά .

Καλημέρα. Σε παρακαλώ μια ερώτηση. Έχω ενεργοποιήσει αρκετές φορές esim στην cosmote αλλά πάντα πήγαινα σε κατάστημα. Άλλαξα κινητό τώρα και πήρα το 12pro max. Υπάρχει η δυνατότητα να την κάνω ηλεκτρονικά την διαδικασία η πρέπει να παω από κατάστημα?

Ευχαριστώ



#898   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 27/11/2020 - 13:14

https://support.appl.../el-gr/HT210655
Δες εδώ αν σε βοηθάει


Sent from my iPhone using Tapatalk

#899   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2020 - 14:48

Πριν λίγο πέρασα την esim σε κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ. 

Όποιος παει σε τέτοιο κατάστημα και δεν ξέρουν να τον βοηθήσουν η διαδικασία είναι η εξής: 

 

-Γίνεται αίτημα από το σύστημά τους για αντικατάσταση της φυσικής sim σε esim.

-Καταχωρούν το κινητό σου και το email σου. 

-Έρχεται μύνημα στο κινητό που ζητά επιβεβαίωση αντικατάστασης SIM.

-Στέλνεις από το κινητό τη λέξη SIM στο 1256 

-Λαμβάνεις απαντητικό sms δρομολόγησης του αιτήματος.

-Σε λίγα δευτερόλεπτα χάνεται η σύνδεση στο κινητό.

-Στο σημείο αυτό θα πρέπει να συνδεθείς στο wifi του καταστήματος. 

-Λαμβάνεις στο email σου, το email με το link του QR code. 

-Το ανοίγεις από το κινητό και εμφανίζεται το QR code. 

-Βγάζεις με ένα κινητό φωτό το QR code (εγώ το έκανα με του υπαλλήλου, μετά τη χρήση απενεργοποιείται έτσι κι αλλιώς). 

-Σκανάρεις το QR code με το δικό σου κινητό (εφόσον έχεις συνδεθεί στο wifi και έχεις internet).

-Κάνεις αποδοχή του νεου data profile στο κινητό.

-Πληρώνεις 9.90€ στο ταμείο και έφυγες.  

 

Η όλη διαδικασία επειδή τη χρονομέτρησα κρατάει 4.30'' λεπτά. 

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  12.jpg   98,95KB   47 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  13.jpg   57,43KB   47 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  14.jpg   67,34KB   47 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 27/11/2020 - 14:50


#900   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2020 - 15:14

Πριν λίγο πέρασα την esim σε κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ.
Όποιος παει σε τέτοιο κατάστημα και δεν ξέρουν να τον βοηθήσουν η διαδικασία είναι η εξής:

-Γίνεται αίτημα από το σύστημά τους για αντικατάσταση της φυσικής sim σε esim.
-Καταχωρούν το κινητό σου και το email σου.
-Έρχεται μύνημα στο κινητό που ζητά επιβεβαίωση αντικατάστασης SIM.
-Στέλνεις από το κινητό τη λέξη SIM στο 1256
-Λαμβάνεις απαντητικό sms δρομολόγησης του αιτήματος.
-Σε λίγα δευτερόλεπτα χάνεται η σύνδεση στο κινητό.
-Στο σημείο αυτό θα πρέπει να συνδεθείς στο wifi του καταστήματος.
-Λαμβάνεις στο email σου, το email με το link του QR code.
-Το ανοίγεις από το κινητό και εμφανίζεται το QR code.
-Βγάζεις με ένα κινητό φωτό το QR code (εγώ το έκανα με του υπαλλήλου, μετά τη χρήση απενεργοποιείται έτσι κι αλλιώς).
-Σκανάρεις το QR code με το δικό σου κινητό (εφόσον έχεις συνδεθεί στο wifi και έχεις internet).
-Κάνεις αποδοχή του νεου data profile στο κινητό.
-Πληρώνεις 9.90€ στο ταμείο και έφυγες.

Η όλη διαδικασία επειδή τη χρονομέτρησα κρατάει 4.30'' λεπτά.


Ή πιο απλά για να γλιτώσεις αρκετά από τα βήματα που γράφεις και αρκετό χρόνο (όπως και τη χρήση ξένου τηλεφώνου) σου δίνουν τη νέα eSIM σε φάκελο και ξεμπερδεύεις μια ώρα αρχύτερα. Δεν το χρονομέτρησα.

- Λες «γεια». Σου λένε «γεια».
- Λες «θέλω αντικατάσταση esim»
- Δίνεις την ταυτότητά σου αφού στη ζητήσουν και αναφέρεις τον αριθμό για τον οποίο θέλεις αλλαγή (αν έχεις πολλούς )
- Στέλνεις sim στο 1256, για να καταργηθεί η παλιά και να ενεργοποιηθεί η καινούργια.
- Πληρώνεις 9.90€
- Σου δίνουν το φάκελο με τη νέα eSIM
- Ευχαριστείς, σε ευχαριστούν και φεύγεις.

Την καινούργια την ενεργοποιείς όποτε θες, όπου θες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (3), Bing (1)