Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple tv 4k


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 06/01/2019 - 18:56

Άκου να σου πω πως είναι τα πράγματα. Εγώ έχω το 4 όχι το 4Κ. Αν το θες για netflix και plex είναι γαμάτο. Παρόλο που έχω ενδιασμους για το netflix άλλα σιγά σιγά το διορθώνουν. πχ δεν δουλεύει η interactive ταινία του Black Mirror. Τώρα εάν θες κάτι ποιο ανοιχτό να βάλεις kodi και της άλλες βλακείες όχι μην το πάρεις. Οι ταινίες του itune store είναι ότι καινούργιο κυκλοφορήσει υπάρχει και εκεί με ελληνικούς υποτίτλους, άλλα με τσιμπημένη τιμή. Γύρω στα 20 € η ταινία αγορά και γύρω στα 5€ η ενοικίαση.  Το app store δεν είναι το ίδιο με το iphone. Οι εφαρμογές είναι πολύ λιγότερες. Δεν υπάρχει browser όχι ότι στο android TV υπάρχει άλλα λέμε τώρα. Μην μπερδεύεται το android με το Android TV.  Αν θες να έχει τη ευκολία που έχει το οικοσύστημα της apple ναι αξίζει. Τώρα το τι δουλεύει με εξωτερικούς δίσκους δεν ξέρω γιατί δεν τα χρησιμοποιώ.  

 

 Κοιτα, δεν ξερω κατα ποσο μου ειναι χρησιμο 100%. Εχω Netflix, εχω Apple Music, εχω τηλεοραση 4Κ HDR. Συνδεω το iMac με HDMI στην τηλεοραση απευθειας κιολας. Εχω το Plex και ταινιες να παιζουν στην τηλεοραση, απλα ακομα δεν εχω καταφερει να παιξω 4Κ ταινια βεβαια. 

 

Απλα μου ηρθε τωρα φλασια να το προσθεσω στο οικοσυστημα. Δεν ξερω σε αλλο θα με βοηθησει να σου πω την αληθεια το Apple TV. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/01/2019 - 19:11

 Κοιτα, δεν ξερω κατα ποσο μου ειναι χρησιμο 100%. Εχω Netflix, εχω Apple Music, εχω τηλεοραση 4Κ HDR. Συνδεω το iMac με HDMI στην τηλεοραση απευθειας κιολας. Εχω το Plex και ταινιες να παιζουν στην τηλεοραση, απλα ακομα δεν εχω καταφερει να παιξω 4Κ ταινια βεβαια. 

 

Απλα μου ηρθε τωρα φλασια να το προσθεσω στο οικοσυστημα. Δεν ξερω σε αλλο θα με βοηθησει να σου πω την αληθεια το Apple TV. 

Κατ αρχήν το infuse είναι ανώτερο από το plex (προσωπική άποψη) και μια χαρά θα στριμάρεις 4k.

Αυτό που θα σου προσφέρει είναι να σε απαλλάξει από τα καλώδια και ότι δουλεύει άψογα στο οικοσύστημα της Apple. Για παράδειγμα μπορείς να ακούς την Apple Music σου από το tv και να φτιάχνεις εκεί τις λίστες σου. Επίσης στριμάρεις 4k με dolby atmos από netflix, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις στο Mac.

Αν δεν σου πέφτουν πολλά τα περίπου 200€ που κοστίζει, προχώρα!



#33   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 06/01/2019 - 19:19

Κοιτα, δεν ξερω κατα ποσο μου ειναι χρησιμο 100%. Εχω Netflix, εχω Apple Music, εχω τηλεοραση 4Κ HDR. Συνδεω το iMac με HDMI στην τηλεοραση απευθειας κιολας. Εχω το Plex και ταινιες να παιζουν στην τηλεοραση, απλα ακομα δεν εχω καταφερει να παιξω 4Κ ταινια βεβαια.

Απλα μου ηρθε τωρα φλασια να το προσθεσω στο οικοσυστημα. Δεν ξερω σε αλλο θα με βοηθησει να σου πω την αληθεια το Apple TV.



Εγώ πάντως Apple TV ήθελα από πάντα να πάρω αλλά όταν πήγαινα στο τσακ να το αγοράσω έλεγα δεν το χρειάζομαι για κάτι ουσιαστικό και δεν το έπαιρνα. Έχω τηλεόραση Sony με το άθλιο βέβαια Android tv (τηλεόραση XE90 1 ετους) που κολλάει και πρέπει κάθε εβδομάδα να πηγαίνω να κάνω εκκαθάριση το λογισμό από τις εφαρμογές και αλλά πολλά.
Όταν όμως αποφάσισα με μια παρέα να βάλουμε Apple Music τότε δεν δίσταξα και το πήρα μιας και με ένα κουμπί έφευγε η μουσική κατευθείαν στην τηλεόραση και το ηχοσύστημα. Netflix πλέον μόνο από το Apple TV μιας και είναι κλάσης ανώτερο από το Netflix της τηλεορασης. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ 4K περιεχόμενο στο Netflix μιας και εδώ που είμαι πιάνω με το ζόρι 8άρα. Το Netflix θέλει νομίζω 12 και πάνω για να παίξει 4K.

Με ανταπτορα thunderbolt to hdmi συνδέεις τον iMac στην τηλεόραση;

#34   Ravager

Ravager

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/01/2019 - 19:31

 Κοιτα, δεν ξερω κατα ποσο μου ειναι χρησιμο 100%. Εχω Netflix, εχω Apple Music, εχω τηλεοραση 4Κ HDR. Συνδεω το iMac με HDMI στην τηλεοραση απευθειας κιολας. Εχω το Plex και ταινιες να παιζουν στην τηλεοραση, απλα ακομα δεν εχω καταφερει να παιξω 4Κ ταινια βεβαια. 

 

Απλα μου ηρθε τωρα φλασια να το προσθεσω στο οικοσυστημα. Δεν ξερω σε αλλο θα με βοηθησει να σου πω την αληθεια το Apple TV. 

Το apple tv 4k είναι hdr άρα θα είσαι κομπλέ. Τώρα με το plex θα δεις εφόσον είναι συνδεμενα με ethernet 1000 με wifi μην περιμένεις ξεχνά το. Το plex δεν παίζει iso. Εγώ έχω βάλει και παίζει μια χαρά. Φυσικά όλα και είναι και τη 4Κ ταινία θα κατεβάσεις. Υπάρχουν 4Κ ταινίες που είναι 10 Gb και μόνο 4Κ δεν είναι και υπάρχουν ταινίες που είναι 60gb και εκεί ψάχνεις την μασέλα σου από την εικόνα. 

 

Καλά αυτό το θέμα με της Smart TV είναι για πολλά γέλια. Ορισμένες μάλιστα έχουν και ημερομηνία λήξεις στο smart tv.  Φίλος μου πήρε LG του 14 μοντέλο και πλέον δεν παίζει τίποτα ούτε youtube δεν παίζει. Σε επικοινωνία του με την LG του είπανε ότι εάν θέλει πρέπει να πάρει καινούργια.



#35   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 06/01/2019 - 20:16

Ευχαριστω μαγκες! 

 

Ειναι Hackintosh το iMac που εχω!  ;)  Ισως ειναι και iMac Pro εδω που τα λεμε! Οποτε το εχω με HDMI απο την καρτα γραφικων μου.

 

Γενικα με το plex δεν εμεινα ευχαριστημενος, ενω ειμαι με καλωδιο και φυσικα 1000αρι, δεν μου παιζει τα 4Κ που ειναι 60gb τα πιο πολλα. Μου ζοριζει πολυ τον υπολογιστη και κολλαει γενικα η εικονα. 

 

Ειχα αγορασει το Apple TV 4 οταν πρωτο βγηκε, αλλα τοτε το ηθελα γιατι νομιζα θα στριμαρω την εικονα του MacBook χωρις να μπλεκω με καλωδια, αλλα αυτο δεν εγινε ποτε και το πουλησα. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#36   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 08/01/2019 - 13:41

To infuse κανει και το transcoding μεσα στο apple tv σωστα; 

 

Στην free εκδοση δεν παζει τιποτα ετσι πως το δοκιμασα απο το κινητο λιγο; 

 

Αρα μονοδρομος η αγορα του. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#37   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/01/2019 - 14:29

To infuse κανει και το transcoding μεσα στο apple tv σωστα; 

 

Στην free εκδοση δεν παζει τιποτα ετσι πως το δοκιμασα απο το κινητο λιγο; 

 

Αρα μονοδρομος η αγορα του. 

Το Apple tv 4k υποστηρίζει την αποκωδικοποίηση HVEC 4k 10 bit οπότε δεν χρειάζεται transcoding

Ξέχνα τη free έκδοση, κάνε ετήσια συνδρομή, αξίζει τα χρήματα της 100%






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες