Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

VPN setup για remote access


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   KonstantinosFotos

KonstantinosFotos

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Twitter:@kostas_fotos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 29/12/2018 - 15:34

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους...
Έχω ένα πρόβλημα που δεν έχω βρει λύση ακόμα και όποιος ξέρει ας βοηθήσει να το βρούμε...
Στην εταιρεια που εργάζομαι έχουμε σεταρει ένα δικό μας vpn δίκτυο που έχει το δικό του router.

Για να έχω λοιπόν remote access στον υπολογιστή μου από το λαπτοπ μου συνδεομαι αρχικά σε κάποιο WiFi και μετά στο vpn του γραφείου που έχω σεταρει και μετά από την εφαρμογή των Windows μπαίνω στον υπολογιστή του γραφείου.
Τώρα ο στόχος μου είναι να μπαίνω από το ipad για να το έχω συνέχεια μαζί μου. Έχω κατεβάσει την εφαρμογή rd client της Microsoft αλλά δεν μπορώ με τίποτα να σεταρω το vpn.
Ζητάει κάποια στοιχεία σε όποιο πρωτόκολλο κι αν προσπάθησα τα οποία δε τα γνωρίζω και στα Windows που κοίταξα δεν τα ζήτησε ποτέ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/12/2018 - 19:09

Για αρχή θα πρέπει να μας πεις τι vpn service έχεις σεταρεις στο γραφείο γιατί δεν υποστηριζονται όλα στο ios


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   KonstantinosFotos

KonstantinosFotos

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Twitter:@kostas_fotos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 29/12/2018 - 20:28

Έχω την εντύπωση ότι είναι pptp το πρωτόκολλο... απλά στο λαπτοπ που το έχω ήδη είναι στο αυτόματο

#4   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/12/2018 - 10:30

Το pptp δεν θεωρείται πια ασφαλές και το έχουν βγάλει από το ios. Και εγώ είχα θέμα γιατί το χρησιμοποιουσα. Τώρα το γύρισα σε openvpn που παίζει κ σε ios. Πρέπει να δεις τι επιλογές άλλες έχεις στο γραφείο. Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις ένα port forward την πόρτα του remote desktop σε μια άσχετη και να μπαίνεις έτσι πχ. Myofficehost.cim:9978




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες