Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η οθόνη στο iMac μου σβήνει και γίνεται μαύρη!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   SakisM87

SakisM87

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2019 - 22:39

Φίλοι μου καλησπέρα σας,

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στο iMac μου τον τελευταίο καιρό. Εκεί που εργάζομαι κανονικά η οθόνη σβήνει σε ανύποπτο χρόνο και γίνεται μαύρη με το λειτουργικό από πίσω να τρέχει κανονικότατα. Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί το πρόβλημα να εμφανιστεί 2 φορές τη μέρα αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που η οθόνη σβήνει ασταμάτητα χωρίς να μπορώ να εργαστώ καθόλου. Ο μόνος τρόπος επαναφοράς της είναι με alt+command+eject που ρίχνει τον υπολογιστή σε sleep mode και μετά κάνω κλικ για να επανέλθει στο λειτουργικό. Έχω δοκιμάσει SMC reset, NVRAM reset, clean install του λειτουργικού αλλά μάταια... Έτρεξα  το Αpple Diagnostics Test και μου έβγαλε το εξής error: 4VDC /1 / 40000003: VideoController. Επίσης η οθόνη σε πλήρη φωτεινότητα τρεμοπαίζει ελαφρώς σαν να κάνει αυξομείωση του brightness.

 

Έχει κανείς καμιά ιδεά τι συμβαίνει? Σας ευχαριστώ εκ των εκ των προτέρων!

macOS High Sierra / iMac 27inch mid 2011 / 12GB RAM / SSD / Radeon HD 6770M 512MB



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2019 - 23:54

Κάρτα γραφικών.

Κάποτε η Apple είχε βγάλει πρόγραμμα αντικατάστασης για τα iMac Mid 2011 αλλά με τις Radeon HD 6970M. Δες εδώ.



#3   SakisM87

SakisM87

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/01/2019 - 11:09

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μουυ δεν γνώριζα καθόλου για το θέμα είναι η αλήθεια, αν και 8 χρόνια τώρα μου λειτουργούσε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Γνωρίζεις αν πάω σε αντικατάσταση της κάρτας γραφικών και αντί για την Radeon HD 6770M 512MB τοποθετήσω την Radeon HD 6970M στα 1GB ή στα 2GB που βγαίνει θα έχω κάποιο πρόβλημα?



#4   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/01/2019 - 11:16

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μουυ δεν γνώριζα καθόλου για το θέμα είναι η αλήθεια, αν και 8 χρόνια τώρα μου λειτουργούσε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Γνωρίζεις αν πάω σε αντικατάσταση της κάρτας γραφικών και αντί για την Radeon HD 6770M 512MB τοποθετήσω την Radeon HD 6970M στα 1GB ή στα 2GB που βγαίνει θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Όχι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εξάλλου στο συγκεκριμένο iMac είχες να επιλέξεις ανάμεσα σε 3 κάρτες.
 
1) AMD Radeon HD 6770M 512 MB GDDR5
2) AMD Radeon HD 6970M 1 GB GDDR5
3) AMD Radeon HD 6970M 2 GB GDDR5
 
Το θέμα είναι αρχικά να βρεις κάρτα και να δεις και το κόστος εάν και κατά πόσο σε συμφέρει.

 

Καλό όμως είναι να κάνεις μια ερώτηση σε κάποιο μη εξουσιοδοτημένο service να σου πουν ακριβώς τι μπορεί να γίνει.





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες