Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέος σε Mac - απορία με Time Capsule


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
Θέμα χωρίς απαντήσεις

#1   tasos687

tasos687

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 21/01/2019 - 00:07

Καλησπέρα,

Εδώ και καιρό σκεφτόμουν να αλλάξω το λαπτοπ μου με mac, αλλά κόλαγα από φόβο μήπως μπλέξω, δεν βγάζω άκρη συνηθησμένος απο τα windows κλπ, κλπ.

Τελικά το αποφάσισα και πριν λίγες μέρες πήρα ένα MacBook Pro και ένα time capsule 3TB.

Με το mac από ότι φαίνεται κακώς ανυσηχούσα. Υπάρχουν βέβαια απορίες αλλά με λίγο ψάξιμο και διάβασμα μέχρι στιγμής βγάζω άκρη.

Αν στην πορεία προκύψει κάτι πιο σοβαρό θα επανέλθω.

Το θέμα μου είναι με το time capsule. Να πω αλαλυτικά τι έχω κάνει 

Το σύνδεσα στο δίκτυο του σπιτιού και το ρύθμισα μέσα από το Airport Utility. Με το MacBook Pro αλλά και με το windows λαπτοπ μου δουλεύει μια χαρά.    Το βλέπουν και τα δύο στο δίκτυο και μπορώ να προσθαφαιρώ και να ανοίγω τα αρχεία κανονικά. Δουλεύει επίσης κανονικά και με το apple tv.

Τα προβλήματα είναι 2.

1. Δεν το βλέπουν, η smart tv, το media player (mede8er MED600 X3D), και το iphone (εχω εγκαταστησει το Airport app).

2. Συνδέω στην usb θύρα που έχει εξωτερικό σκληρό δίσκο και δεν τον βλέπω ούτε στους υπολογιστές, ούτε στο apple tv. Δοκίμασα με διάφορους δίσκους και 2,5" και 3,5" με εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος, όπως επίσης και με τα δύο format, exFat και Journaled.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή...

 

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες