Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ΑΠΟΡΙΕΣ ως προς την αγορά Μacbook pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 17/02/2019 - 13:35

καλησπέρα στο φόρουμ , θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την επικείμενη αγορά που θα κάνω σε macbook Pro .

Ενδιαφέρομαι για ένα δυνατό λαπτοπ λόγω δουλειάς  ( εργασίες , excel κτλ ) να ειναι ''δυνατό'' για τα επόμενα χρόνια και έχω καταλήξει να στο Macbook Pro 2017 με touchbar.

 

Αρχικα θα ήθελα όποιος γνωρίζει και έχει χρόνο να αφιερώσει 5 λεπτά στο thread μου εξηγώντας μου, τι πρέπει να προσέξω ως προς την αγορά του παρακαλώ.

 

1ον) Αξίζει η διαφορά χρημάτων απο το non touchbar στο touchbar μοντέλο? Βρίσκω nontouch bar στα 900-950 και το touchbar κάτω απο 1150 με τίποτα! Ξέρω είναι λίγο gimmick χαρακτηριστικο αλλά αξίζει?!

 

2ον) Σε Iphone κτλ υπάρχει το θέμα του icloud locked πχ. , ισχύει το ίδιο και στα macbook να φανταστώ?

 

3ον) Η εγγύηση είναι 2ετης όπως στα κινητά αν υπάρχει απόδειξη και ειναι ευρωπαϊκό μοντέλο ? Εαν δεν υπάρχει το παραστατικό , καλύπτομαι κανονικά απο 1 χρόνο βάση serial number ? 

 

Πάνω κάτω αυτα θέλω να μάθω και οτι έρθει στο μυαλο σας , feel free να το πείτε για να βοηθήσετε. 

Ευχαριστώ προκαταβολικα 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/02/2019 - 13:53

Απ' ότι καταλαβαίνω -με βάση τις τιμές που αναφέρεις- προσανατολίζεσαι στην αγορά μεταχειρισμένου.

Ρίξε λοιπόν μια ματιά στο άρθρο.

 

1. Όχι.

2. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

3. Ναι σε καινούρια μηχανήματα, 1 έτος από την Apple + 1 έτος από το κατάστημα.

 

Όσο αφορά στις εργασίες που αναφέρεις, καταλαβαίνω ότι μάλλον πρόκειται για γραφείου οπότε το όποιο

μοντέλο θα ανταποκριθεί άψογα. Μόνο δες την χωρητικότητα του δίσκου.


vires acquirit eundo


#3   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 17/02/2019 - 14:50

Ευχαριστω για την απάντηση ..

Σορρυ αλλά ξέχασα να το αναφέρω , εννοώ μεταχειρισμένο μηχάνημα προφανως με τις τιμές που παρέθεσα.

Στο 2ο που δεν καταλαβαίνεις φίλε , εννοώ ότι όπως υπάρχουν iphone iCloud locked έτσι μπορεί να ισχύσει και σε MacBook !??

Ναι για καθημερινή δουλειά γραφείου εννοώ , ο δίσκος σίγουρα όχι τα 128gb οποτε από 256gb και πάνω ...

#4   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/02/2019 - 16:16

Όχι, δεν υπάρχουν  locked  mbp.


vires acquirit eundo


#5   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 17/02/2019 - 17:58

Δηλαδή αν κάποιος έχει βάλει το iCloud του & το έχει ξεχάσει όταν μου το πουλήσει ανοίγει κανονικά και με restore as new γίνεται κομπλέ ;

#6   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/02/2019 - 18:26

Διάβασε, σε παρακαλώ, τα σημαντικά στο link που σου έδωσα.

 
Κοντολογίς, θα πρέπει να φορμάρεις (erase) τον δίσκο και να στήσεις το δικό σου "καθαρό" σύστημα.
Ή, δεν υπάρχει διαφορετική προσέγγιση για ένα λειτουργικό μηχάνημα, αν προτιμάς.
 
Επ' ευκαιρία ρίξε μια ματιά και στο ευρετήριο οδηγών.
 

vires acquirit eundo


#7   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/02/2019 - 18:28

Αγόρασα πριν μερικούς μήνες το MBP '13 του 2017 με touchbar. Το touchbar είναι καλούδι. Ωραίο που υπάρχει, αλλά όχι απαραίτητο. Αν δεν υπήρχε, δεν θα μου έλειπε. Το ξεκλείδωμα με δαχτυλικό είναι φοβερή φάση (το αναφέρω επειδή πάει μαζί με το touch bar) . Αυτό σίγουρα θα μου έλειπε. 

 

Επειδή ψάχνεις για μεταχειρισμένο, δώσε ιδιαίτερη προσοχή στο πληκτρολόγιο το οποίο βγάζει προβληματάκια. 

 

Η Apple το καλύπτει κατ'εξαίρεση  έως 4 χρόνια μετά την αγορά του, επομένως καλό θα είναι να έχεις απόδειξη αγοράς από όπου το πάρεις. 

 

Επειδή δοκίμασα και το πληκτρολόγιο του 2018, έχω την αίσθηση πως είναι ένα ενα κλικ καλύτερο. Με εξαίρεση το πληκτρολόγιο που δεν μου αρέσει καθόλου, κατά τα άλλα το μηχάνημα είναι μια χαρά. 

 

Tip: μαζί με το μηχάνημα αγόρασε και μερικά dongles... Θα ανακαλύψεις την χρησιμότητα τους μόλις σκεφτείς να συνδέσεις κάποιον εξωτερικό δίσκο.... 



#8   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 17/02/2019 - 19:45

 

Διάβασε, σε παρακαλώ, τα σημαντικά στο link που σου έδωσα.

 
Κοντολογίς, θα πρέπει να φορμάρεις (erase) τον δίσκο και να στήσεις το δικό σου "καθαρό" σύστημα.
Ή, δεν υπάρχει διαφορετική προσέγγιση για ένα λειτουργικό μηχάνημα, αν προτιμάς.
 
Επ' ευκαιρία ρίξε μια ματιά και στο ευρετήριο οδηγών.

 

Eυχαριστω πολυ για την βοήθεια φιλε , το εκτιμώ ιδιαιτέρως.

 

Αγόρασα πριν μερικούς μήνες το MBP '13 του 2017 με touchbar. Το touchbar είναι καλούδι. Ωραίο που υπάρχει, αλλά όχι απαραίτητο. Αν δεν υπήρχε, δεν θα μου έλειπε. Το ξεκλείδωμα με δαχτυλικό είναι φοβερή φάση (το αναφέρω επειδή πάει μαζί με το touch bar) . Αυτό σίγουρα θα μου έλειπε. 

 

Επειδή ψάχνεις για μεταχειρισμένο, δώσε ιδιαίτερη προσοχή στο πληκτρολόγιο το οποίο βγάζει προβληματάκια. 

 

Η Apple το καλύπτει κατ'εξαίρεση  έως 4 χρόνια μετά την αγορά του, επομένως καλό θα είναι να έχεις απόδειξη αγοράς από όπου το πάρεις. 

 

Επειδή δοκίμασα και το πληκτρολόγιο του 2018, έχω την αίσθηση πως είναι ένα ενα κλικ καλύτερο. Με εξαίρεση το πληκτρολόγιο που δεν μου αρέσει καθόλου, κατά τα άλλα το μηχάνημα είναι μια χαρά. 

 

Tip: μαζί με το μηχάνημα αγόρασε και μερικά dongles... Θα ανακαλύψεις την χρησιμότητα τους μόλις σκεφτείς να συνδέσεις κάποιον εξωτερικό δίσκο.... 

Πως σου φαίνεται σαν μηχάνημα ? αξίζει ετσι ? Σταθερό υπολογιστή εχω και τον εφτιαξα  πριν 1.5 χρονο με 2.000 + ευρω αλλά θέλω ενα λαπτοπ αεράτο και με διάρκεια στα χρόνια γιατι δεν νομίζω να αλλάζω μετα απο λίγα χρόνια...

και μένα το δαχτυλικό αποτύπωμα μου αρέσει και το ολο εφε του touchbar αλλα στις αγγελίες η διαφορά τους είναι τεράστια και ίσως τελικά παω σε non touchbar μοντελο , τι να πω...

Οσο για τα dongles , το γνωρίζω το ''θέμα''  πως ειναι απαραίτητα!

σ ευχαριστώ πάντως για την απάντηση φιλε.. 



#9   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/02/2019 - 21:42

Eυχαριστω πολυ για την βοήθεια φιλε , το εκτιμώ ιδιαιτέρως.

 

Πως σου φαίνεται σαν μηχάνημα ? αξίζει ετσι ? Σταθερό υπολογιστή εχω και τον εφτιαξα  πριν 1.5 χρονο με 2.000 + ευρω αλλά θέλω ενα λαπτοπ αεράτο και με διάρκεια στα χρόνια γιατι δεν νομίζω να αλλάζω μετα απο λίγα χρόνια...

και μένα το δαχτυλικό αποτύπωμα μου αρέσει και το ολο εφε του touchbar αλλα στις αγγελίες η διαφορά τους είναι τεράστια και ίσως τελικά παω σε non touchbar μοντελο , τι να πω...

Οσο για τα dongles , το γνωρίζω το ''θέμα''  πως ειναι απαραίτητα!

σ ευχαριστώ πάντως για την απάντηση φιλε.. 

Ειναι ωραίο μηχάνημα αλλά δεν αξίζει τα 2.000+ που ζητάνε φίλε.

 

Σαν διάρκεια στο χρόνο, αν δεν σε κρεμάσει το πληκτρολόγιο, πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα. Σαν laptop είναι  απίστευτο το έχω χάρει. 

 

Το non-touchbar που κοιτάς έχει ακόμα πιο αργό επεξεργαστή αν θυμάμαι καλά (2.3Ghz) σε σχέση με τον 3.1Ghz του touch bar 2017 και λιγότερα ports. Αν η χρήση σου ειναι απλό browsing, και word excel, μια χαρά θα είσαι βέβαια. ΠΙθανό σε αυτή τη κατηγορία να σε βολεύει και το Air ή και ένα i5 Macbook 12". 



#10   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 17/02/2019 - 22:01

Ειναι ωραίο μηχάνημα αλλά δεν αξίζει τα 2.000+ που ζητάνε φίλε.
 
Σαν διάρκεια στο χρόνο, αν δεν σε κρεμάσει το πληκτρολόγιο, πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα. Σαν laptop είναι  απίστευτο το έχω χάρει. 
 
Το non-touchbar που κοιτάς έχει ακόμα πιο αργό επεξεργαστή αν θυμάμαι καλά (2.3Ghz) σε σχέση με τον 3.1Ghz του touch bar 2017 και λιγότερα ports. Αν η χρήση σου ειναι απλό browsing, και word excel, μια χαρά θα είσαι βέβαια. ΠΙθανό σε αυτή τη κατηγορία να σε βολεύει και το Air ή και ένα i5 Macbook 12".


Γι αυτό δεν θέλω να πάω σε καινούργιο γιατί ήδη έχω δώσει αρκετά για σταθερό υπολογιστή που με υπέρ καλύπτει όταν είμαι σπίτι .. κ απλώς θέλω κάτι καλό σε νορμαλ τιμή!
Αυτό με το πληκτρολόγιο το έχω διαβάσει ξανά οποτε πρέπει να βρω μηχάνημα σίγουρα με απόδειξη ..
Όσο για το air & MacBook 12 , είδα συγκριτικά βίντεο κ δεν αξίζει .. αν πας σε 2018 AIR κει δώσεις 1200 πάλι υποδεέστερο από το MBP 2017 θα είναι
Για το MacBook 12 δεν το συζητώ καν!
νομίζω ότι η χρυσή τομή είμαι το MacBook Pro 2017 touchbar , 256GB αλλά άντε βρες ειδικά Ελλάδα ... μακάρι να μπορούσα να φέρω Απ έξω πχ Αμερική που τα σκοτώνουν ......

#11   engelo

engelo

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/02/2019 - 22:25

Καλησπέρα,

 

έχω το MacBook Pro 15 late 2013 Retina με την Nvidia GT750.

χθες πήρα το MacBook Pro 15 2018 με τον 8750H  και την ΑΤΙ 555Χ

 

Ένα έχω να πω ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ Η ΑΝΑΒΘΜΙΣΗ.

 

Αν μπορείς πας σε 15.4" και καρτα γραφικών NVIDIA.

 

Αθάνατο εργαλείο. Best VFM

 

Συνημμένο αρχείο  Screenshot 2019-02-17 at 22.27.01.png   100,15KB   35 λήψεις


Τελευταία επεξεργασία από: engelo, 17/02/2019 - 22:28


#12   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 17/02/2019 - 22:32

[quote name="engelo" post="1982731" timestamp="1550435154"]Καλησπέρα,
 
έχω το MacBook Pro 15 late 2013 Retina με την Nvidia GT750.
χθες πήρα το MacBook Pro 15 2018 με τον 8750H  και την ΑΤΙ 555Χ
 
Ένα έχω να πω ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ Η ΑΝΑΒΘΜΙΣΗ.
 
ΜΕ ΔΙΕΛΥΣΕΣ ΦΙΛΕ !
ΥΓ : δώσε το MBΡ σε μένα αν δεν σου κάνει , το αγοράζω :)

#13   engelo

engelo

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 18/02/2019 - 00:47

:D  Ο Γέρος αξίζει... δεν τον πουλάω...



#14   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/02/2019 - 14:28

Έχω το MacBook Pro 2017 15" με tb. ΦΟΒΕΡΟ μηχάνημα!

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω η tb αξίζει μόνο για το touch id το οποίο είναι όλα τα λεφτά!

Διαβάζοντας όμως αυτά που έγραψες και αφού έχεις ήδη σταθερό και σε ενδιαφέρει η φορητότητα, θα σου πρότεινα (αυτό θα έκανα εγώ) να πάρεις το καινούριο Air το οποίο θα υπερ καλύψει τις ανάγκες σου.

Ειδικά αν στο μονιτορ που έχεις μπορείς να συνδέεις το air, θα είναι όλα τα λεφτα!



#15   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 18/02/2019 - 14:45

Γι αυτό δεν θέλω να πάω σε καινούργιο γιατί ήδη έχω δώσει αρκετά για σταθερό υπολογιστή που με υπέρ καλύπτει όταν είμαι σπίτι .. κ απλώς θέλω κάτι καλό σε νορμαλ τιμή!
Αυτό με το πληκτρολόγιο το έχω διαβάσει ξανά οποτε πρέπει να βρω μηχάνημα σίγουρα με απόδειξη ..
Όσο για το air & MacBook 12 , είδα συγκριτικά βίντεο κ δεν αξίζει .. αν πας σε 2018 AIR κει δώσεις 1200 πάλι υποδεέστερο από το MBP 2017 θα είναι
Για το MacBook 12 δεν το συζητώ καν!
νομίζω ότι η χρυσή τομή είμαι το MacBook Pro 2017 touchbar , 256GB αλλά άντε βρες ειδικά Ελλάδα ... μακάρι να μπορούσα να φέρω Απ έξω πχ Αμερική που τα σκοτώνουν ......

 

Αν είσαι καλυμένος εντός σπιτιού, και θέλεις κάτι "mobile" και οι απαιτήσεις που ουσιαστικά έχεις απο το μηχάνημα είναι εντελώς απλές (office work δηλαδή), μια χαρά αξίζει το air και τα αντίστοιχα.

Δεν υπάρχει κανένας αντικειμενικός λόγος για να πάς σε Pro.

 

Γνώμη μου είναι οτι ξεκινάς απο λάθος βάση την συζήτηση μιάς και το "Ενδιαφέρομαι για ένα δυνατό λαπτοπ λόγω δουλειάς  ( εργασίες , excel κτλ ) να ειναι ''δυνατό'' για τα επόμενα χρόνια" δεν ισχύει σε για αυτές τις εργασίες. :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες