Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple Pay & monese


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1156 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#931   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/06/2019 - 23:36

Θεωρούμε δεδομένη την κρυπτογράφηση διότι αν κάποιος χακάρει τη βάση δεδομένων στην οποία είναι αποθηκευμένες οι κάρτες... δεν χρειάζεται να συνεχίσω.   :o

Επίσης όντως είναι θέμα ασφάλειας το να κρατήσει κάποια στοιχεία όπως τον αριθμό κάρτας (αλλά όχι σαν ενεργή κάρτα στο app) σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί από άλλο account. 

 

Χάνεις την κάρτα με την οποία έχεις κάνει top up και κάποιος τη βρίσκει και πάει να κάνει και εκείνος top up στο δικό του account, δες θα θελες να φάει άκυρο? Οπως λες δεν χρειάζεται να είναι η κάρτα στο όνομά σου άρα αυτό το περνάει έτσι. Όμως γνωρίζοντας ότι ο κάτοχος έχει ήδη κάνει στο account του top up ρίχνει άκυρο στον απατεώνα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#932   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2019 - 07:16

Δε θελω να επιμεινω σε τιποτα. Ουτε να σου περασω κατι με το ζορι. Οταν βρεις μονο, λιγο χρονο, ρωτησε τους για ποιους λογους κρατουν τα στοιχεια σου. Και μετα βγαλε τα οποια συμπερασματα εσυ θελεις. Να σαι καλα.
Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

 
Έχω ήδη κάνει ερώτημα από την προηγούμενη βδομάδα. Εκτός από ένα αυτοματοποιημένο email δεν έχω λάβει απάντηση, αναμένω.

 

Θεωρούμε δεδομένη την κρυπτογράφηση διότι αν κάποιος χακάρει τη βάση δεδομένων στην οποία είναι αποθηκευμένες οι κάρτες... δεν χρειάζεται να συνεχίσω.   :o
Επίσης όντως είναι θέμα ασφάλειας το να κρατήσει κάποια στοιχεία όπως τον αριθμό κάρτας (αλλά όχι σαν ενεργή κάρτα στο app) σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί από άλλο account. 
 
Χάνεις την κάρτα με την οποία έχεις κάνει top up και κάποιος τη βρίσκει και πάει να κάνει και εκείνος top up στο δικό του account, δες θα θελες να φάει άκυρο? Οπως λες δεν χρειάζεται να είναι η κάρτα στο όνομά σου άρα αυτό το περνάει έτσι. Όμως γνωρίζοντας ότι ο κάτοχος έχει ήδη κάνει στο account του top up ρίχνει άκυρο στον απατεώνα.


Φίλε αν χάσω μια καρτα, την ακυρώνω και τέλος. Αυτά είναι τα αντίμετρα που παίρνω. Δεν προτιμώ να βρίσκεται η κάρτα μου αποθηκευμένη σε διάφορες βάσεις δεδομένων ανά τον κοσμο προκειμένου να ρίχνουν άκυρο σε υποτιθέμενα topup που θα έκανε ένας κλέφτης. Αυτό δεν είναι ασφάλεια. Αν το κανείς εσυ για τις δικές σου κάρτες, φιλική συμβουλη: μην το κανείς!

Επίσης, αν αναλύσουμε λίγο παραπάνω το συγκεκριμένο επιχείρημα, θα δούμε ότι τελικά δεν έχει κάποια ιδιαίτερη λογική. Θα πρέπει να είμαι πολύ τυχερός αν κάποιος κλέφτης καταλήξει να κάνει topup με δικιά μου κλεμμένη κάρτα. Γιατί? Επειδή για να ανοίξει monese account έχει δώσει διαβατήριο και έχει περάσει από κάποια διαδικασία verification. Αρα θα βρεθούν εύκολα τα στοιχεία του σε περίπτωση που η τράπεζα μου καταγγείλει την συναλλαγή στη monese.

Τέλος, βλέπω οτι δείχνουμε μια υπερβολική εμπιστοσύνη στον τρόπο που διαχειρίζεται η monese τα δεδομένα μας, επειδή χρησιμοποιούν κρυπτογράφηση.

Να υπενθυμίσω ότι μεγάλες εταιρίες με πολύ μεγαλύτερα budget από αυτό της monese (Sony, Yahoo, Facebook, LinkedIn) έχουν δεχθεί διαδικτυακές επιθέσεις και έχουν χάσει δεδομένα χρηστών τους από βάσεις δεδομένων που διατηρούσαν. Αυτοί άραγε δεν γνώριζαν την κρυπτογράφηση ?

Τι θέλω να πω? Ότι είναι καλό ο κόσμος να γνωρίζει ότι η κρυπτογράφηση δεν είναι πανάκεια. Όπως έχω γράψει στα προηγούμενα μηνύματα μου, πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεχτικοί με εταιρίες που διαχειρίζονται τα δεδομένα που τους δίνουμε. Όταν ο χρήστης επιλέγει να αφαιρέσει την πιστωτική του κάρτα από μια βάση δεδομένων , αυτό πρέπει να συμβαίνει άμεσα.

Η monese (ίσως και από κάποιο λάθος ) συνεχίζει να αποθηκεύει και να χρησιμοποιεί την κάρτα του χρήστη , παρά το γεγονός ότι στον χρήστη δινεται η εντύπωση οτι η κάρτα έχει διαγραφεί.

Αυτό ειναι πέρα για πέρα λάθος για τους λόγους που έχω ήδη εκθέσει.

#933   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/06/2019 - 12:25

 
Φίλε αν χάσω μια καρτα, την ακυρώνω και τέλος. Αυτά είναι τα αντίμετρα που παίρνω. Δεν προτιμώ να βρίσκεται η κάρτα μου αποθηκευμένη σε διάφορες βάσεις δεδομένων ανά τον κοσμο προκειμένου να ρίχνουν άκυρο σε υποτιθέμενα topup που θα έκανε ένας κλέφτης. Αυτό δεν είναι ασφάλεια. Αν το κανείς εσυ για τις δικές σου κάρτες, φιλική συμβουλη: μην το κανείς!

Αυτά είναι πολύ γενικά, λες για διάφορες βάσεις δεδομένων, άκυρα σε υποτιθέμενα top up. Εγώ σου περιέγραψα ένα συγκεκριμένο σενάριο για την προσπάθεια κάποιου να φορτίσει τη Monese του με δική σου χρεωστική. Κάτι πολύ πιθανό. Για εδώ που δεν είναι γνωστή όχι, αλλά για τη Μεγάλη Βρετανία πχ είναι εξαιρετικά πιθανό. Τη Monese δεν τη νοιάζει που μένεις ή το πόσο πιθανό είναι να σου κλέψει κάποιος την χρεωστική για να βγάλει κάποιους κανόνες ασφαλείας. 

 

 

Επειδή για να ανοίξει monese account έχει δώσει διαβατήριο και έχει περάσει από κάποια διαδικασία verification. Αρα θα βρεθούν εύκολα τα στοιχεία του σε περίπτωση που η τράπεζα μου καταγγείλει την συναλλαγή στη monese.

Πως είσαι σίγουρος πως δεν άνοιξε λογαριασμό με πλαστή ταυτότητα ή διαβατήριο? Το verification γίνεται με τα στοιχεία που έχει δώσει και με το βίντεο ή selfie που έστειλε.

 

 

 
Τέλος, βλέπω οτι δείχνουμε μια υπερβολική εμπιστοσύνη στον τρόπο που διαχειρίζεται η monese τα δεδομένα μας, επειδή χρησιμοποιούν κρυπτογράφηση.

 

Να υπενθυμίσω ότι μεγάλες εταιρίες με πολύ μεγαλύτερα budget από αυτό της monese (Sony, Yahoo, Facebook, LinkedIn) έχουν δεχθεί διαδικτυακές επιθέσεις και έχουν χάσει δεδομένα χρηστών τους από βάσεις δεδομένων που διατηρούσαν. Αυτοί άραγε δεν γνώριζαν την κρυπτογράφηση ?

Ναι γιατί τα κρυποτγραφημένα στοιχεία είναι άχρηστα για τους τρίτους. Μπορεί όμως κάποιος κάποτε να καταφέρει να σπάσει την κρυπτογράφηση γι αυτό και όσο περνούν τα χρόνια αλλάζουν αυτοί οι αλγόριθμοι και δημιουργούνται ακόμα πιο αξιόπιστοι. Κανείς δεν είπε ποτέ ότι τα δεδομένα σε οποιοδήποτε σύστημα είναι 100% ασφαλή......!!!

 

Είναι όπως τα αντιβιωτικά που ενισχύονται έτσι ώστε να μπορούν να εξολοθρεύσουν τα ανθεκτικά βακτήρια που συνεχώς αυξάνονται.

 

 

Προσωπικά μιλάω σαν developer στον χώρος της πληροφορικής και θέλω να λέω τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως μπορεί να νομίζει ο κόσμος ή όπως πιστεύω εγώ.



#934   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2019 - 13:06

Αυτά είναι πολύ γενικά, λες για διάφορες βάσεις δεδομένων, άκυρα σε υποτιθέμενα top up. Εγώ σου περιέγραψα ένα συγκεκριμένο σενάριο για την προσπάθεια κάποιου να φορτίσει τη Monese του με δική σου χρεωστική. Κάτι πολύ πιθανό. Για εδώ που δεν είναι γνωστή όχι, αλλά για τη Μεγάλη Βρετανία πχ είναι εξαιρετικά πιθανό. Τη Monese δεν τη νοιάζει που μένεις ή το πόσο πιθανό είναι να σου κλέψει κάποιος την χρεωστική για να βγάλει κάποιους κανόνες ασφαλείας. 

 

 

Απάντησα στο υποθετικό σενάριο. Το γενίκευσα προκειμένου να καταλάβεις το μέγεθος της υπερβολής που περιέχει το σενάριο σου. 

Σε περίπτωση απώλειας κάρτας, την απενεργοποιείς και τέλος. Είναι η καλύτερη συμβουλή που πρέπει να δώσεις σε κάποιον. 

 

 

 

Πως είσαι σίγουρος πως δεν άνοιξε λογαριασμό με πλαστή ταυτότητα ή διαβατήριο? Το verification γίνεται με τα στοιχεία που έχει δώσει και με το βίντεο ή selfie που έστειλε.

 

 

 

Εδώ φίλε κάνεις ένα ωραίο ερώτημα, αλλά δεν είναι δικιά μου δουλειά να το απαντήσω. Είναι ευθύνη της Monese , η οποία παρέχει την υπηρεσία, να κάνει έλεγχο των εγγράφων που δέχεται προκειμένου να ανοίξει λογαριασμούς. Αν πχ η Monese είναι ξέφραγο αμπέλι, και μπορεί ο κάθε απατεώνας να ανοίγει λογαριασμούς με περισσή ευκολία, και ύστερα να κάνει και top up με κλεμένες κάρτες , αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να απασχολήσει την ίδια τη Monese. Ωστόσο το ερώτημα σου δίνει τροφή για σκέψη.

 

Για να σου απαντήσω όμως, σε καμία περίπτωση δεν τους χαρίζω την κάρτα μου προκειμένου να μπορούν προστατευθούν οι ίδιοι από τέτοιες περιπτώσεις απάτης. Όπως έχω αναφέρει πολλάκις, όταν αφαιρείς μια κάρτα από το σύστημα, η αφαίρεση πρέπει να είναι ουσιαστική και όχι εικονική. Μερικά μηνύματα παραπάνω συμφώνησες και εσύ ο ίδιος σε αυτό. Άλλαξες γνώμη?



#935   vagstef

vagstef

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/06/2019 - 13:32

 

Για να σου απαντήσω όμως, σε καμία περίπτωση δεν τους χαρίζω την κάρτα μου προκειμένου να μπορούν προστατευθούν οι ίδιοι από τέτοιες περιπτώσεις απάτης. Όπως έχω αναφέρει πολλάκις, όταν αφαιρείς μια κάρτα από το σύστημα, η αφαίρεση πρέπει να είναι ουσιαστική και όχι εικονική. Μερικά μηνύματα παραπάνω συμφώνησες και εσύ ο ίδιος σε αυτό. Άλλαξες γνώμη?

σαν κάρτα στο app για να χρησιμοποιηθεί για φόρτιση ναι θα ήθελα να αφαιρεθεί, όπως και αφαιρείται από τη στιγμή που δεν είναι στη λίστα, δεν αλλάζω γνώμη αλλά για τέτοια χρήση ιστορικότητας πχ. για μελλοντικούς ελέγχους όχι δεν έχω πρόβλημα. άλλωστε η κάρτα είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τον δικό μου account και δεν είναι ένα δεδομένο που χρησιμοποιείται για άλλους λόγους.

 

μην ξεχνάς ότι μπορεί να καταλάβεις μετά από ένα ΣΚ πχ ότι έχασες την κάρτα σου, οπότε η ακύρωση της κάρτας μετά από 2 μέρες δεν σώζει την κατάσταση.  σε 2 ημέρες θα μπορούσαν να την προσθέσουν δεν ξέρω και γω πόσοι χρήστες Monese. ο ένας τη δίνει στον άλλον και όλοι φορτίζουν το account τους με τα χρήματά σου.

 

καλύτερα να ναι ξέφραγκο αμπέλι το άνοιγμα λογαριασμού παρά η προσθήκη κάρτας σε διάφορα accounts. 



#936   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2019 - 13:52

σαν κάρτα στο app για να χρησιμοποιηθεί για φόρτιση ναι θα ήθελα να αφαιρεθεί, όπως και αφαιρείται από τη στιγμή που δεν είναι στη λίστα, δεν αλλάζω γνώμη αλλά για τέτοια χρήση ιστορικότητας πχ. για μελλοντικούς ελέγχους όχι δεν έχω πρόβλημα. άλλωστε η κάρτα είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τον δικό μου account και δεν είναι ένα δεδομένο που χρησιμοποιείται για άλλους λόγους.

 

μην ξεχνάς ότι μπορεί να καταλάβεις μετά από ένα ΣΚ πχ ότι έχασες την κάρτα σου, οπότε η ακύρωση της κάρτας μετά από 2 μέρες δεν σώζει την κατάσταση.  σε 2 ημέρες θα μπορούσαν να την προσθέσουν δεν ξέρω και γω πόσοι χρήστες Monese. ο ένας τη δίνει στον άλλον και όλοι φορτίζουν το account τους με τα χρήματά σου.

 

καλύτερα να ναι ξέφραγκο αμπέλι το άνοιγμα λογαριασμού παρά η προσθήκη κάρτας σε διάφορα accounts. 

Φίλε μου, χαίρομαι που φτάσαμε τη συζήτηση έως εδώ. Νομίζω δεν μπορείς να έχεις και τα δύο όμως. Το είπες και μόνος σου. Αφαίρεση σημαίνει αφαίρεση. 

 

Επίσης, επέτρεψε μου σε αυτό το σημείο να σου πω φιλικά ότι βλέπεις το δέντρο αλλά χάνεις το δάσος. 

 

Αν χάσεις την κάρτα υπάρχουν δεκάδες τρόποι να την χρησιμοποιήσει κάποιος απατεώνας. Δεν είναι μονάχα η Monese.  Άρα αν υποθέσουμε ότι τελικά δίνεις την συγκατάθεσή σου να διατηρήσει τα στοιχεία της κάρτας σου η Monese για αποφυγή μελλοντικής απάτης και πάλι δεν είσαι ασφαλής καθώς όπως είπαμε υπάρχουν δεκάδες άλλες εταιρίες με παρόμοιες υπηρεσίες ή άλλοι τρόποι εξαπάτησης. Επομένως αφού τελικά δεν είσαι ασφαλής, ποιος ο λόγος να τους "χαρίσεις" την κάρτα σου? 

 

Επαναλαμβάνω, στην περίπτωση που συζητάμε, η Monese κάνει εικονικά την αφαίρεση της κάρτας, και χωρίς την συγκατάθεση του χρήστη την διατηρεί και την χρησιμοποιεί. 

 

Νομίζω καταλαβαίνεις την ανησυχία μου. Δεν έχω κάτι προσωπικό με την εταιρία. Ίσα ίσα, χάρη σε αυτή έχω την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω το Apple Pay στην Ελλάδα. Απλά έκανα μια παρατήρηση η οποία μου ξύνισε, και νομίζω καλό είναι να υπάρχει ενημέρωση για τέτοια θέματα ανάμεσα στα μέλη της κοινότητας μας. 

 

Κοινώς προσοχή :) 



#937   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/06/2019 - 20:40

Φιλε perros το καταλαβαμε. Ανησυχεις και δε γουσταρεις. Το ειπες 4-5 φορες. Αμα δε σου αρεσει η monese και η οποια αλλη τετοιου τυπου καρτα γιατι δεν εμπειστευεσαι, κλειστη και γεια. Το νημα εδω ειναι για monese και aplle pay, και καποιους αλλους χρηστες τους ενδιαφερει να διαβαζουν τις ενημερωσεις για το συγκεκριμενο θεμα. Αμα θελεις ανοιξε ενα αλλο νημα «monese και ασφαλεια δεδομενων» και ολα οσα θελεις πεστα εκει. Φιλικα, παντα. Να σαι καλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#938   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2019 - 21:35

Φιλε perros το καταλαβαμε. Ανησυχεις και δε γουσταρεις. Το ειπες 4-5 φορες. Αμα δε σου αρεσει η monese και η οποια αλλη τετοιου τυπου καρτα γιατι δεν εμπειστευεσαι, κλειστη και γεια. Το νημα εδω ειναι για monese και aplle pay, και καποιους αλλους χρηστες τους ενδιαφερει να διαβαζουν τις ενημερωσεις για το συγκεκριμενο θεμα. Αμα θελεις ανοιξε ενα αλλο νημα «monese και ασφαλεια δεδομενων» και ολα οσα θελεις πεστα εκει. Φιλικα, παντα. Να σαι καλα.
Sent from my iPhone using Tapatalk VIP


Μην τα παίρνεις φιλαράκι , ήλπιζα να ακούσω κάτι πιο ενδιαφέρον από εσένα γιατί μου είχες δώσει την εντύπωση ότι κατέχεις καλά το αντικείμενο και είχες όρεξη να βοηθήσεις.

Τώρα ήρθες με μια απάντηση του στυλ : το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία.

Για ποιο λόγο ρίχνεις το επίπεδο της συζήτησης ?

By the way, η monese δεν έχει εμφανιστεί με απάντηση στο email που τους έκανα.

#939   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/06/2019 - 21:58

Δεν τα παιρνω καθολου φιλε. Οι υπολοιποι μπορει να τα παρουν γιατι το υπεραναπτυξες αυτο που ηθελες να πεις και το συγκεκριμενο νημα εχει αλλο τιτλο και αλλο θεμα. Οι χρηστες που το παρακολουθουν θελουν να λαμβανουν ενημερωσεις σχετικες με την monese και το apple pay. Για αυτο και σου ειπα αν θες ανοιξε ενα σχετικο νημα να μεταφερεις εκει την οποια συζητηση -κακως το εκλαμβανεις ως «κουβαδακι». Ειναι πολυ απλο, η συγκεκριμενη συζητηση ειναι off topic για το νημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 19/06/2019 - 22:01


#940   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/06/2019 - 22:15

Δεν τα παιρνω καθολου φιλε. Οι υπολοιποι μπορει να τα παρουν γιατι το υπεραναπτυξες αυτο που ηθελες να πεις και το συγκεκριμενο νημα εχει αλλο τιτλο και αλλο θεμα. Οι χρηστες που το παρακολουθουν θελουν να λαμβανουν ενημερωσεις σχετικες με την monese και το apple pay. Για αυτο και σου ειπα αν θες ανοιξε ενα σχετικο νημα να μεταφερεις εκει την οποια συζητηση -κακως το εκλαμβανεις ως «κουβαδακι». Ειναι πολυ απλο, η συγκεκριμενη συζητηση ειναι off topic για το νημα.
Sent from my iPhone using Tapatalk VIP


Φίλε μου δεν είχα σκοπό να απαντήσω, αλλα ανάφερεις ξανα και ξανα οτι υπέρ ανέπτυξα ένα θέμα όταν εγώ απλά απαντούσα στα δικά σου μηνύματα και στου άλλου φίλου πιο πάνω. Κακώς το παίρνεις προσωπικά. Αν πραγματικά ήμουν off topic δεν έπρεπε να μου είχες απαντήσει. Δεν νομίζεις ?

Πιθανόν αν δεν είχαν αναφερθεί όλες αυτές οι κουταμάρες περί ασφαλείας από υποτιθέμενους απατεώνες κτλ να μην είχαμε φτάσει έως εδώ.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είμαστε on topic όμως. Το Apple Pay έχει σχεδιαστεί ώστε να παρέχει ασφάλεια στις συναλλαγές! Είναι κρίμα να καταλήγεις χωρίς ασφάλεια στην πιστωτική σου επειδή η monese εξαπατά τον χρήστη με τις τακτικές της.

#941   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/06/2019 - 00:02

Α τωρα σε εξαπατησε κιολας δηλαδη η Monese. Οκ.
E τοτε πετα την καλυτερα. Προφανως δεν προοριζεται αυτη η καρτα και οι υπηρεσιες της για σενα.

Πριν την πεταξεις ομως διαβασε λιγο..
For example, keeping debit and credit card numbers for payments is not necessary. Because, the servers will only hold the token that identifies the billing method and not the full card details. The token is then passed to the system which will charge the customer. The server that requests the payment doesn’t have to know the billing information. This prevents the breach of payments database. No one can steal sensitive information that it isn’t there.

Και ας το κλεισουμε εδω. Γιατι το ταραξαμε το νημα.
Καλο σου βραδυ.


Sent from my iPhone using Tapatalk VIP


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 20/06/2019 - 00:07


#942   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/06/2019 - 02:37

Πριν αποφασίσω αν οι υπηρεσίες τους προορίζονται για μένα ή όχι λέω να περιμένω και την επίσημη απάντηση τους.

Δυστυχώς μέχρι σήμερα έχω δει μονάχα ένα αυτοματοποιημένο απαντητικό email. Όχι και πολύ καλό σημάδι αλλά λέω να περιμένω.

Είναι ευκολο να δώσεις και το link από το οποίο βρήκες το παραπάνω λεκτικό ;

#943   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/06/2019 - 07:25

Να σου βγαλω και μια φωτοτυπια της ταυτοτητας μου για να πειστεις και οτι ειμαι εγω;

Ψαξτο και μονος σου, διαβασε, ενημερωσου. Και μετα βγαλε τα οποια συμπερασματα σου. Για σενα και μονο.

Σιγουρα ομως μην προδικαζεις. Δεν σου εχουν απαντησει ακομα και μιλας ηδη για εξαπατηση. Ανωριμα συμπερασματα και βαριες κουβεντες.

Το κλεινω εδω απο μενα.


Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 20/06/2019 - 07:26


#944   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 20/06/2019 - 09:11

υπομονή βρε υπομονή θα βρεθεί λύση !!



#945   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/06/2019 - 09:15

Να σου βγαλω και μια φωτοτυπια της ταυτοτητας μου για να πειστεις και οτι ειμαι εγω;

Ψαξτο και μονος σου, διαβασε, ενημερωσου. Και μετα βγαλε τα οποια συμπερασματα σου. Για σενα και μονο.

Σιγουρα ομως μην προδικαζεις. Δεν σου εχουν απαντησει ακομα και μιλας ηδη για εξαπατηση. Ανωριμα συμπερασματα και βαριες κουβεντες.

Το κλεινω εδω απο μενα.


Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

Φίλε μου καλημέρα. Λίγη αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει. Την ταυτότητα σου την έχεις δώσει στη Monese, επομένως είναι σε καλά χέρια  :D  :D  :D  

 

Η απάντηση σου δυστυχώς δεν με κάλυψε.  Έκανα την έρευνα μου και δεν βρήκα κάποια σχέση του κειμένου που έστειλες με την Monese. Μπορεί όμως και να μην έψαξα σωστά. Θεώρησα ότι για να μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις με αγγλικό κείμενο, καλό θα ήταν να σου ζητήσω και την πηγή προκειμένου να ψάξω περισσότερο μόνος μου και να μην σε σκοτίζω. Αν έχεις διάθεση δώσε και την πηγή. Διαφορετικά είναι σαν να πετάς την μπάλα στην εξέδρα καθώς νόημα δεν βγαίνει. 

 

Όταν ελευθερωθούν τα capital controls και μπορούν όλοι οι Έλληνες να χρησιμοποιήσουν Ελληνικές debit/credit cards για top ups πολύ περισσότερος κόσμος θα είναι εκτεθιμένος σε αυτό το πρόβλημα. 

 

Προσωπικά αναμένω την απάντηση τους για να βγάλω τελικά συμπεράσματα. Θα ήθελα να το κλείσουμε εδώ καθώς επαναλαμβανόμαστε και έχει γίνει κουραστικό. Αν έχεις να δώσεις κάποιες ουσιαστικές πληροφορίες στη κουβέντα που θα εξηγήσουν για πιο λόγο η Monese διατηρεί και χρησιμοποιεί την πιστωτική που τους έδωσες κατά το topup μπορείς να το κάνεις.

 

Απαντήσεις του στυλ "πήγαινε ψάξου" ή "το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία" δεν αρμόζουν στη κοινότητα του iphonehellas.  

 

Φιλικά



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες