Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple Pay & monese


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1156 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/03/2019 - 14:42

Tι πράγμα έκανες delete την εφαρμογη monese ή την κάρτα monese από το wallet? 

Απο που τη έκανες remove από το ρολοι ή απο το τηλέφωνο (ή και από τα δυο);

Βγάλτα όλα από παντού και ξαναδοκιμάσε να τα περάσεις όλα από το κινητό.

Αν ξανά δε σου λειτουργεί, δοκίμασε να παραγγείλεις μια άλλη κάρτα (μπορείς πχ κάνεις την κάρτα 'report lost' μέσα στην εφαρμογή για να σου στείλουν άλλη).

 

 

Εγώ έχω άλλο κουλό θέμα με monese και apple pay, την έκανα delete και μετά προσπάθησα να την ξανα βάλω, μου ζητάει να την κάνω verify αλλά πλέον δεν μου δίνει επιλογή για sms ή email, μου δίνει επιλογή μόνο με τηλεφωνική κλήση στη Monese

Έκανα την κλήση και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν verify!!! και πως θα πρέπει να το δω με την apple!

 

Έχω κάνει τα πάντα, τι remove την κάρτα από το icloud.com, τι unpair και μετά ξανά pair το ρολόι, δεν παίζει τίποτε

Την κάρτα από ότι βλέπω δεν την σβήνει τελείως, όταν πάω να κάνω add card μου την εμφανίζει στο επόμενο βήμα και με ρωτάει αν θέλω να βάλω αυτή ή νεα

Έχει περάσει τέτοιο βάσανο άλλος με τη Monese?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 15/03/2019 - 16:24

Κατα την παράφραση απο το κινέζικο ρητό όποιος κάνει μια χαζή ερώτηση είναι χαζός για λίγο,όποιος δν την κάνει μένει χαζος για πάντα να τις κανω κ εγω να μαθαίνουμε κ τπτ.

Ποια η διαφορά όταν κάποιος στέλνει λεφτά απο την τράπεζα μας στην Ελλαδα ας πουμε σε μια απο αυτες τις κάρτες με το ΙΒΑΝ,με το Top-up που γράφουν οι φίλοι εδώ;

Δηλαδή στη monese ας πούμε αν πατησω add money μου λεει με bank ή instant top up.
Το πρώτο υποθετω ειναι ο τρόπος που εστειλα εγω χρήματα που κανει 1-2 μερες,εμβασμα ουσιαστικα.

Στο δευτερο μου λεει να προσθέσω debit card,απο οτι διαβασα δν δεχεται Ελληνικα κάρτα.Γιατι δν δέχεται;
Αν υποθέσουμε οτι τη δεχόταν την αλφα κάρτα μου,τι διαφορά θα είχε με το iban bank transfer επι της ουσιας.
Ελπίζω να μην είμαι off topic μιας κ αναφέρομαι στη monese κάρτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#183   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 15/03/2019 - 16:27

Lock card δεν είναι ενεργοποιημένο. Η κάρτα μου δείχνει active. Θα δοκιμάσω και άλλου όταν μπορέσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Να αναφέρω ότι μου πέρασε συναλλαγη με Apple Pay εκτός οπαπ. Όποτε όλα καλά!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#184   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/03/2019 - 16:30

Top up κάνεις με τη debit και τα χρήματα τα τραβάει απευθείας χωρίς να χρειάζεται να κάνεις εσύ μεταφορά μέσω τραπ. λογαριασμού κτλ. 

Οι ελληνικές τράπεζες έχουν capital controls και γι αυτο δε λειτουργουν στο top up. 

Αμα πχ έχεις κάρτα από τράπεζα εκτός Ελλάδας ή για παράδειγμα revolut και τη συνδέσεις, κάνεις top up από εκεί (τα τραβάει αμέσως τα χρήματα).

 

 

Κατα την παράφραση απο το κινέζικο ρητό όποιος κάνει μια χαζή ερώτηση είναι χαζός για λίγο,όποιος δν την κάνει μένει χαζος για πάντα να τις κανω κ εγω να μαθαίνουμε κ τπτ.

Ποια η διαφορά όταν κάποιος στέλνει λεφτά απο την τράπεζα μας στην Ελλαδα ας πουμε σε μια απο αυτες τις κάρτες με το ΙΒΑΝ,με το Top-up που γράφουν οι φίλοι εδώ;

Δηλαδή στη monese ας πούμε αν πατησω add money μου λεει με bank ή instant top up.
Το πρώτο υποθετω ειναι ο τρόπος που εστειλα εγω χρήματα που κανει 1-2 μερες,εμβασμα ουσιαστικα.

Στο δευτερο μου λεει να προσθέσω debit card,απο οτι διαβασα δν δεχεται Ελληνικα κάρτα.Γιατι δν δέχεται;
Αν υποθέσουμε οτι τη δεχόταν την αλφα κάρτα μου,τι διαφορά θα είχε με το iban bank transfer επι της ουσιας.
Ελπίζω να μην είμαι off topic μιας κ αναφέρομαι στη monese κάρτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk



#185   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 15/03/2019 - 16:37

Top up κάνεις με τη debit και τα χρήματα τα τραβάει απευθείας χωρίς να χρειάζεται να κάνεις εσύ μεταφορά μέσω τραπ. λογαριασμού κτλ.
Οι ελληνικές τράπεζες έχουν capital controls και γι αυτο δε λειτουργουν στο top up.
Αμα πχ έχεις κάρτα από τράπεζα εκτός Ελλάδας ή για παράδειγμα revolut και τη συνδέσεις, κάνεις top up από εκεί (τα τραβάει αμέσως τα χρήματα).


Α μάλιστα κ δλδ Γιώργο ενώ τα λεφτά με έμβασμα σε αφήνει να τα στείλεις παρά τα capital controls,δν σε αφήνει να το κάνεις με debit .( περίεργο αυτο των τραπεζών αλλά σίγουρα σε κάτι θα κερδίζουν αυτες )
Τα τραβάει αμέσως ,ε αυτό ειναι το ωραίο,γιατί όσο κ να θες να χρησιμοποιεις ακόμα πιο πολυ αυτές τις κάρτες είναι σπαστικό αν δν γεμίζεις με μεγάλο ποσό να περιμένεις 2 μερες ή αν πεφτει ΣΚ 3 για να γίνει.
Με τη revolut ή αν κάνω add την Ν26 υποθέτω θα στείλει στη Monese με top up αλλα με τον ίδιο τρόπο δν γεμίζουν κ αυτες απο Ελλάδα in the first place? Εννοω με bank transfer,δλδ την καθυστερη δν τη γλιτωνεις καποια στιγμη.
Σε ευχαριστω για τις info


Sent from my iPhone using Tapatalk

#186   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 15/03/2019 - 17:18

Τα capital controls έχουν χαλαρώσει αρκετά. Θα μπορούσε να ανοίξει και αυτό να μπορείς να μεταφέρεις χρήματα μέχρι κάποιο όριο... Δεν μπορώ να καταλάβω τι κακό έχει να χαλαρώσει και αυτό να μπορεί να περάσει η χρεωστική μετάφορα ποσό σε Τραπεζα του εξωτερικού...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#187   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/03/2019 - 20:21

Όποιος έχει τράπεζα στο εξωτερικό και βάλει τη debit του για top up, τα χρήματα περνάνε αμέσως χωρίς καμία χρέωση (μόνο το 0.35% που παίρνει Monese). 

Στην Ελλάδα χρειάζεται μεταφορά μέσω του λογαριασμού. Για να το κάνουν οι ελληνικές τράπεζες αυτό θα έχουν σίγουρα κάποιους λόγους.

Ένας από αυτούς είναι και ο οικονομικός (προμήθεια για μεταφορά ποσού).

 

 

Α μάλιστα κ δλδ Γιώργο ενώ τα λεφτά με έμβασμα σε αφήνει να τα στείλεις παρά τα capital controls,δν σε αφήνει να το κάνεις με debit .( περίεργο αυτο των τραπεζών αλλά σίγουρα σε κάτι θα κερδίζουν αυτες )
Τα τραβάει αμέσως ,ε αυτό ειναι το ωραίο,γιατί όσο κ να θες να χρησιμοποιεις ακόμα πιο πολυ αυτές τις κάρτες είναι σπαστικό αν δν γεμίζεις με μεγάλο ποσό να περιμένεις 2 μερες ή αν πεφτει ΣΚ 3 για να γίνει.
Με τη revolut ή αν κάνω add την Ν26 υποθέτω θα στείλει στη Monese με top up αλλα με τον ίδιο τρόπο δν γεμίζουν κ αυτες απο Ελλάδα in the first place? Εννοω με bank transfer,δλδ την καθυστερη δν τη γλιτωνεις καποια στιγμη.
Σε ευχαριστω για τις info


Sent from my iPhone using Tapatalk



#188   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 16/03/2019 - 08:03

Όποιος έχει τράπεζα στο εξωτερικό και βάλει τη debit του για top up, τα χρήματα περνάνε αμέσως χωρίς καμία χρέωση (μόνο το 0.35% που παίρνει Monese).
Στην Ελλάδα χρειάζεται μεταφορά μέσω του λογαριασμού. Για να το κάνουν οι ελληνικές τράπεζες αυτό θα έχουν σίγουρα κάποιους λόγους.
Ένας από αυτούς είναι και ο οικονομικός (προμήθεια για μεταφορά ποσού).


Φοβάμαι πως μόλις φτάσουν την προμήθεια εκεί που είναι το έμβασμα ή παραπάνω θα το απελευθερώσουν κ αυτο :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#189   ls9

ls9

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 16/03/2019 - 13:51

Καλησπέρα, ήρθε και η δικιά μου καρτούλα, νωρίτερα από την πιθανή ημερομηνία. Για να την περάσει στο Wallet σε εμένα ήθελε να γυρίσω σε ρυθμίσεις Αγγλίας. Διαθέσιμος κωδικός LAMPR345



#190   josuts

josuts

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/03/2019 - 14:14

παιδια καλησπέρα,

 

προσπαθησα να στειλω 5 ευρω από την εθνικη στην καρτα αλλα δεν με αφηνει.Με ποιο τροπο μπορω να βαλω λεφτα?



#191   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 16/03/2019 - 14:31

Σε εμένα πάντως 3 άτομα χρησιμοποίησαν τον κωδικό μου εκ των οποίων 1 η γυναίκα μου και μόνο από την γυναίκα μου και έναν ακόμα πηραν10€. Ο 3ος αγνοείται.


Get a €5 welcome gift when you open a Monese account and top-up money. Just use my code: DIMIT036. Download the Monese app here: https://monese.app.l...invite=DIMIT036

#192   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 16/03/2019 - 15:00

Σε εμένα πάντως 3 άτομα χρησιμοποίησαν τον κωδικό μου εκ των οποίων 1 η γυναίκα μου και μόνο από την γυναίκα μου και έναν ακόμα πηραν10€. Ο 3ος αγνοείται.


Get a €5 welcome gift when you open a Monese account and top-up money. Just use my code: DIMIT036. Download the Monese app here: https://monese.app.l...invite=DIMIT036


Εγώ πρέπει να είμαι ο άλλος δεν έχει έρθει η κάρτα να την ενεργοποιήσω ακόμα αλλά εμένα δείχνει να έχω κερδίσει τα 5€


Sent from my iPhone using Tapatalk

#193   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 16/03/2019 - 15:08

Εγώ πρέπει να είμαι ο άλλος δεν έχει έρθει η κάρτα να την ενεργοποιήσω ακόμα αλλά εμένα δείχνει να έχω κερδίσει τα 5€


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ότι να ναι δηλαδή. Εμένα μέχρι και που μπήκαν τα λεφτά δεν μ έδινε τα 5 ευρώ. Τα πήρα μετά από 2 ώρες από όταν φάνηκαν τα λεφτά και αφού τους είχα στείλει στο chat, αν παίζει αυτό ρόλο..
Εσυ πήρες 5 ευρώ πριν πμ καταθέσεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#194   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 16/03/2019 - 15:19

Ότι να ναι δηλαδή. Εμένα μέχρι και που μπήκαν τα λεφτά δεν μ έδινε τα 5 ευρώ. Τα πήρα μετά από 2 ώρες από όταν φάνηκαν τα λεφτά και αφού τους είχα στείλει στο chat, αν παίζει αυτό ρόλο..
Εσυ πήρες 5 ευρώ πριν πμ καταθέσεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ τα έχω κάνει κατάθεση από τις 12 του μήνα χωρίς να μου έχει έρθει η κάρτα ακόμα και δεν την έχω ενεργοποιήσει , την περιμένω μέχρι τις 20 του μήνα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#195   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 16/03/2019 - 16:30

Εγω έκανα Top-up απο τη N26 ενα 10€ με 4 λεπτά προμήθεια ( νομιζω το κωδικο του mkougis , ARGYR738 χρησιμοποίησα ) κ μου τράβηξε τα 5€ για την παραγγελία της κάρτας.
Μετά απο λίγο μου έδωσε το μπονους των 5€.
Η καρτα μου θα ερθει 24 μου ειπε το mail τους (ενω έλεγε 28 στην αρχή) κ αν κρινω οτι 24 πεφτει κυριακη κ τριήμερο ελπίζω για παρασκευή 22...Για να μν πω ξτι το βλεπω για 26 :P
Ο δικος μου κωδικός για οποιον θέλει ειναι
VASI206


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 16/03/2019 - 16:30


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες