Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple Pay & monese


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1156 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#286   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/03/2019 - 01:12

Δε σε καταγγέλει κανείς από μόνος του. Θα ζητήσουν απλώς τα στοιχεία των συναλλαγών από την Ελλάδα για εκείνους που θα θέλουν να ελέγξουν (και θα τους τα δώσουν). Θα τους τα δώσουν και χαλαρά κιόλας γιατί είναι υποχρεωμένοι (οι οικονομικές συναλλαγές δεν είναι προσωπικά δεδομένα ως προς το κράτος). Οι συναλλαγές μεγάλων ποσών δεν είναι θέμα μόνο ταυτοποίησης, περισσότερο είναι θέμα εξακρίβωσης του από που πρόερχονται τα χρήματα για πιθανό money laundering. Όλες αυτές οι παγκόσμιες prepaid cards είναι υποχρεωμένες βάσει ευρωπαϊκής νομοθεσίας να αποκαλύπτουν τις συναλλαγές των μελών τους όταν τους ζητηθούν (είτε αυτό είναι από τη δίωξη οικονομικoύ εγκλήματος, το taxis, ή την τράπεζα που γίνεται η μεταφορά). 

 

Πριν από κάποιους μήνες η Revolut, σε μεγάλη μεταφορά χρημάτων που έκανα μου πάγωσε το λογαριασμό προσωρινά (ελληνικό revolut account) και μου ζήτησε να της επιβεβαιώσω το source of funding. Μέχρι να της αιτιολογήσω με έγγραφο, τι λεφτά είναι αυτά και που πάνε, δεν μπορούσα να κάνω καμία συναλλαγή. Η αιτιολογία; Σε καμία περίπτωση δεν τους ένοιαζε η ταυτοποίηση (γιατί ήξεραν ήδη ποιος τα έστελνε σε ποιον). Εκείνο που τους έκαιγε ήταν να τους κάνω verify το για ποιο λόγο δίνω τα λεφτά εκεί που τα δίνω αλλά και από πουπροέρχονται). Μου είχαν στείλει μύνημα από μόνοι τους μέσα στο chat της εφαρμογής και ζήτησαν αντίγραφο μισθού και συγκεκριμένα μου έγραψαν "copy of your payslip" (!) και "invoice" από αυτόν που θα λάβει τα χρήματα. Μόνο όταν τους έστειλα τα έγγραφα αυτά, μου ξεπάγωσαν το revolut account. Αντίστοιχο έλεγχο θα σχεδιάσουν να κάνουν και από εδώ. Ο έλεγχος αυτός δεν είναι πρωτόγνωρος για την ΕΕ. Όλη αυτή η οικονομική διασταύρωση των συναλλαγών γίνεται καιρό στην ευρωζώνη για να περιορίσουν όσο περισσότερο γίνεται το μαύρο χρήμα. Μιλάω πάντα για τα μεγάλα ποσά -όχι για αυτούς που κάνουν μεταφορές 50-100 ευρώ το μήνα.

 

Sorry για το off topic.

 

Συνημμένο αρχείο  IMG_7664.jpg   95,95KB   23 λήψεις 

 

 

 

Στην Ελλάδα όλοι εμβάσματα στέλνουν έξω, συνεπώς η τράπεζα ξέρει απο πρώτο χέρι απο που προήλθαν τα χρήματα που στέλνεις έξω. 

Εάν η τράπεζα του εξωτερικού σου ζητήσει αποδεικτικό για τα έσοδα που έχεις και δεν το δώσεις, τότε θα σε καταγγείλουν στην αρμόδια αρχή. Έτσι αυθαίρετα δεν γίνεται τίποτα.

Και εγώ απο paypal σε paypal επιχείρησα να στείλω 1.000 ευρώ και μου ζήτησαν ταυτοποίηση, αλλά δεν με κατήγγειλαν σε καμία δημόσια αρχή. Δεν τους ενδιαφέρει το ποσό, αλλο το πόσο νόμιμα είναι τα χρήματα.


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 27/03/2019 - 01:21


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#287   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/03/2019 - 11:44

Οι οποίες καταγγελίες γίνονται με τις κρατικές αρμόδιες αρχές. Δηλαδή η τρ. του εξωτερικού εάν θέλει στοιχεία του πελάτη θα απευθυνθεί στην αρμόδια αρχή της χώρας της και εκείνη θα μεταβιβάσει το αίτημα στην χώρα του πελάτη. Αυτό γίνεται στις ακραίες περιπτώσεις.

Όπως έγραψες και εσυ ο ίδιος το να ζητήσει η ίδια η τράπεζα αποδεικτικό για το που βρήκες τα χρήματα είναι απολύτως λογικό και δεν έχει καμία σχέση με τις εφορίες.

Εάν τα χρήματα είναι μαύρα και δεν μπορείς να τα αποδείξεις τότε αρχίζει το πρόβλημα. Συνεπώς δεν παίζει ρόλο το ποσό ή οι κινήσεις αλλά ο τρόπος που τα έβγαλες τα χρήματα.

#288   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/03/2019 - 13:09

Καλησπερα παιδια 
Με μεγαλο κινητρο το συγκεκριμενο ποστ εκανα και εγω την εγγραφη μου εδω μεσα και θελω να κανω τις εξης ερωτησεις που διαβαζοντας τις προηγουμενες σελιδες δεν εβγαλα καποια ακρη
 

1.Η revolut για να την φορτωσεις χρηματα σου κραταει καποια χρεωση και με ποιους τροπους κανεις την φορτιση
2.Η monese με ποιους τροπους φορτιζει και ποιες οι χρεωσεις καθε μιας ξεχωριστα?

3.Ποιες ειναι οι χρεωσεις τις monese γενικα (αποστολη καρτας,χρεωση επι συναλλαγης ανωτερης ποσου;,αναληψη απο ΑΤΜ)

 

Πιστευω τα υπολοιπα με την επαφη με την εφαρμογη θα τα καταλαβω απλα επειδη δεν ειχα ξανα επαφη με καποια "online bank" πλυν paypal εχω τις κλασσικες ερωτησεις και εγω 



#289   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 27/03/2019 - 15:07

Kαλησπερα σε ολη την παρεα!

Μολις εκανα και εγω την αιτηση αλλα εχω Εθνικη τραπεζα που οπως διαβασα δεν γινεται να κανεις μεταφορα χρηματων...

Σε αυτην την περιπτωση πως μπορω να φορτισω την καρτα μου?


XS Max 256 Gb Space Gray

#290   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 27/03/2019 - 15:09

Kαλησπερα σε ολη την παρεα!

Μολις εκανα και εγω την αιτηση αλλα εχω Εθνικη τραπεζα που οπως διαβασα δεν γινεται να κανεις μεταφορα χρηματων...

Σε αυτην την περιπτωση πως μπορω να φορτισω την καρτα μου?

Εγώ μια χαρά έστειλα λεφτά με ebanking απο Εθνική



#291   iMavropoulos

iMavropoulos

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@iMavropoulos_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:iMavropoulos

Δημοσίευση 27/03/2019 - 15:12

Καλησπέρα σε όλους και μπράβο για το thread! 

Κι εγώ έναν κωδικό παρακαλώ!



#292   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 27/03/2019 - 15:12

Εγώ μια χαρά έστειλα λεφτά με ebanking απο Εθνική

Με ποιον ακριβως τροπο?Μεταφορα σε τραπεζα εξωτερικου πηγες?

Και τι ποσο σου κρατησε σαν προμηθεια?


XS Max 256 Gb Space Gray

#293   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 27/03/2019 - 15:14

Ναι προς τράπεζα εξωτερικού, 1 ευρώ προμήθεια η τράπεζα τπτ άλλο



#294   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 27/03/2019 - 15:15

Καλησπέρα σε όλους και μπράβο για το thread! 
Κι εγώ έναν κωδικό παρακαλώ!


IOANN236

Ευχαριστώ

#295   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 27/03/2019 - 15:15

Ναι προς τράπεζα εξωτερικού, 1 ευρώ προμήθεια η τράπεζα τπτ άλλο

Ευχαριστω πολυ!Μια χαρα!

1 ευρω την καθε φορα λογικα οσα λεφτα και να μεταφερεις...

Και παλι χιλια ευχαριστω για την αμεση απαντηση!


XS Max 256 Gb Space Gray

#296   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 27/03/2019 - 15:16

Kαλησπερα σε ολη την παρεα!
Μολις εκανα και εγω την αιτηση αλλα εχω Εθνικη τραπεζα που οπως διαβασα δεν γινεται να κανεις μεταφορα χρηματων...
Σε αυτην την περιπτωση πως μπορω να φορτισω την καρτα μου?


Έχω στείλει από Εθνική χωρίς πρόβλημα από το App.

#297   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 27/03/2019 - 15:17

Καλησπέρα σε όλους και μπράβο για το thread!

Κι εγώ έναν κωδικό παρακαλώ!


Μπορείς να πάρεις τον δικό μου

ANTON422




Sent from my iPhone using Tapatalk

#298   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 27/03/2019 - 15:20

Ευχαριστω πολυ!Μια χαρα!
1 ευρω την καθε φορα λογικα οσα λεφτα και να μεταφερεις...
Και παλι χιλια ευχαριστω για την αμεση απαντηση!


Η Πειραιώς έχει επιλογή για άμεση αποστολή (υψηλή προταιρεοτητα) των χρημάτων, ουσιαστικά τα χρήματα εμφανίζονται μετά από 2-3 αν η αποστολή γίνει εντός εργασιμου ωραρίου αλλά χρεώνει 3 ευρώ αν θυμάμαι καλά, φυσικά έχει και την απλή αποστολή με κόστος 1 ευρώ.

#299   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 27/03/2019 - 15:23

Η Πειραιώς έχει επιλογή για άμεση αποστολή (υψηλή προταιρεοτητα) των χρημάτων, ουσιαστικά τα χρήματα εμφανίζονται μετά από 2-3 αν η αποστολή γίνει εντός εργασιμου ωραρίου αλλά χρεώνει 3 ευρώ αν θυμάμαι καλά, φυσικά έχει και την απλή αποστολή με κόστος 1 ευρώ.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Εγω ειμαι Εθνικη τραπεζα οποτε αυτο δεν με καλυπτει!

Με τη revolut ποιος γνωριζει να μας πει τι παιζει...Και τι κερδιζουμε αν εχουμε αυτην?Μπαινει στο apple pay?


XS Max 256 Gb Space Gray

#300   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 27/03/2019 - 15:23

Η Πειραιώς έχει επιλογή για άμεση αποστολή (υψηλή προταιρεοτητα) των χρημάτων, ουσιαστικά τα χρήματα εμφανίζονται μετά από 2-3 αν η αποστολή γίνει εντός εργασιμου ωραρίου αλλά χρεώνει 3 ευρώ αν θυμάμαι καλά, φυσικά έχει και την απλή αποστολή με κόστος 1 ευρώ.


Καμία διαφορά η προτεραιότητα με το απλό. Δοκιμασμένο από εμένα. Τσάμπα τα λεφτά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες