Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple Pay & monese


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1156 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1141   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 04/12/2019 - 11:51

Παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχει κανείς σας πρόβλημα να κάνει Top up τη Monese με χρεωστική κάρτα Mastercard της Alpha Bank ?? Εγώ εδώ και δυο μήνες όσες φορές έχω προσπαθήσει μου απορρίπτει τη συναλλαγή. Πηγαίνω στην εφαρμογή, επιλέγω Instant top-up, επιλέγω το ποσό (πχ 10ε), επιλέγω μέθοδο την κάρτα που έχω περάσει, και στη συνέχεια μου εμφανίζει σε popup το περιβάλλον της Mastercard Secure Code της Alpha Bank για να μου αποσταλεί ένας 6ψηφιος κωδικός μίας χρήσης. Τον εισάγω προσεκτικά και ολοσωστα, πατάω υποβολή, με γυρίζει στην εφαρμογή, όπου εκεί μου πετάει το μήνυμα "The transaction was declined".

 

Να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν εφαρμόστηκαν οι αυστηρότερες ρυθμίσεις της Ε.Ε προς τις τράπεζες. Πριν δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Έκανα top-up κανονικά και άμεσα χωρίς το έξτρα βήμα του Secure Code.

 

Υ.Γ  Στη Revolut πάλι δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Κάνω top-up κανονικά και άμεσα. Χωρίς να μου ζητάει 6ψηφιο κωδικό μίας χρήσης.

 

Έχει κάποιος κάποια ιδέα το τι μπορεί να συμβαίνει ?? Ευχαριστώ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1142   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 25/01/2020 - 17:53

Αν θέλει κανεις κωδικό για εγγραφή και 25€ δώρο στην πρώτη συναλλαγή :

EMMAN923


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1143   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2020 - 18:31

Αν θέλει κάποιος να έχει Apple Pay στο κινητό ή και στο Apple Watch και να πάρει 25 ευρώ δώρο με την πρώτη κατάθεση μπορεί να χρησιμοποίηση τον κωδικό GEOR045



Sent from my iPhone using Tapatalk

#1144   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 25/01/2020 - 18:52

Τόσο καλά πάνε οι δουλειές στην MONESE που χαρίζουν λεφτά. Ξεκίνησαν με 10€, πήγαν 15€, στην συνέχεια 20€ και τώρα 25€. Ξεπουλάει μιλάμε. Και για εμένα όποιος θέλει 25€ χρησιμοποιεί τον κωδικό DIMIT036 ή κάνει Download το app από : https://monese.app.l...invite=DIMIT036

#1145   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2020 - 20:27

Δεν ισχύει το 25 ευρώ με την 1η κατάθεση. 

Δίνει 10 ευρώ όταν ο φίλος/φίλη σου πραγματοποιήσει την πρώτη συναλλαγή και μετά σου δίνει άλλα 15 ευρώ όταν ο φίλος / φίλη χρησιμοποιήσει 500 ευρώ στη monese κάρτα.

 

-Get your reward 10€ free. You 'll both get your reward 48hrs after your friends make their first transaction.

-Earn an extra bonus. Another 15€ free. You 'll earn an extra 15€ once your friend has spent 500€ (with the card or international bank transfers). 

 

Αν θέλει κανεις κωδικό για εγγραφή και 25€ δώρο στην πρώτη συναλλαγή :

EMMAN923


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Αν θέλει κάποιος να έχει Apple Pay στο κινητό ή και στο Apple Watch και να πάρει 25 ευρώ δώρο με την πρώτη κατάθεση μπορεί να χρησιμοποίηση τον κωδικό GEOR045



Sent from my iPhone using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 25/01/2020 - 20:32


#1146   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 25/01/2020 - 20:33

Μιά χαρά ισχύει όπως ίσχυαν τα 20€ πριν μία εβδομάδα. Όποιος θέλει δοκιμάζει.


Monese code: DIMIT036 κερδίζεις 25€. Το link για την εφαρμογή: Monese
Revolut link: Revolut
N26 code: dimitrit2069. N26 link: N26

#1147   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2020 - 20:36

Δυστυχώς δεν είναι έτσι φίλε. 

Δοκίμασε και στην εφαρμογή σου εκεί που λεει more info και θα δεις τι γράφει. 

Δες και τα screenshot. 

 

 

 

 

Μιά χαρά ισχύει όπως ίσχυαν τα 20€ πριν μία εβδομάδα. Όποιος θέλει δοκιμάζει.

 

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 25/01/2020 - 20:36


#1148   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 25/01/2020 - 20:39

Δυστυχώς δεν είναι έτσι φίλε.
Δοκίμασε και στην εφαρμογή σου εκεί που λεει more info και θα δεις τι γράφει.
Δες και τα screenshot.

Φαίνεται να έχεις δίκιο

#1149   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 25/01/2020 - 22:50

Δεν ισχύει το 25 ευρώ με την 1η κατάθεση.
Δίνει 10 ευρώ όταν ο φίλος/φίλη σου πραγματοποιήσει την πρώτη συναλλαγή και μετά σου δίνει άλλα 15 ευρώ όταν ο φίλος / φίλη χρησιμοποιήσει 500 ευρώ στη monese κάρτα.

-Get your reward 10€ free. You 'll both get your reward 48hrs after your friends make their first transaction.
-Earn an extra bonus. Another 15€ free. You 'll earn an extra 15€ once your friend has spent 500€ (with the card or international bank transfers).



Σωστοοοοοοος!!!δεν το είχα δει !


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1150   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/07/2020 - 00:08

Μου ήρθαν σημερα το μεσημέρι 1000€ με στοιχεία αποστολέα το ονοματεπώνυμο του γιου μου και απο ενα iban της Πειραιώς που ανοίχτηκε στα Χανιά.
Ο γιος μου ομως ειναι ανήλικος και φυσικά δεν εχει λογαριασμο σε τραπεζα και δεν εχω καμμια σχεση με Κρήτη.
Δεν σκέφτηκα να παρω screenshot και σε λίγα λεπτα ετσι οπως ήρθαν, αφαιρέθηκαν τα 1000€ απο τον λογαριασμο μου.
Αργότερα ελαβα ενα μαιλ απο την υποστηριξη της monesse οπου λένε οτι υπαρχει διαθέσιμο μαλλον ενα ποσο για εμενα και μου ζητούν να το επιβεβαιώσω δηλώνοντας το όνομα του αποστολέα και το ακριβές ποσο.
Παει πουθενα το μυαλό σας περί τίνος προκειται ;
Αν βρισκόμουν διπλα σε ενα ΑΤΜ οταν ελαβα την καταθεση και εκανα ανάληψη τα 1000€, τι θα γινόταν μετα ;


Sent from my iPad using Tapatalk

#1151   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 09/07/2020 - 04:22

Μου ήρθαν σημερα το μεσημέρι 1000€ με στοιχεία αποστολέα το ονοματεπώνυμο του γιου μου και απο ενα iban της Πειραιώς που ανοίχτηκε στα Χανιά.
Ο γιος μου ομως ειναι ανήλικος και φυσικά δεν εχει λογαριασμο σε τραπεζα και δεν εχω καμμια σχεση με Κρήτη.
Δεν σκέφτηκα να παρω screenshot και σε λίγα λεπτα ετσι οπως ήρθαν, αφαιρέθηκαν τα 1000€ απο τον λογαριασμο μου.
Αργότερα ελαβα ενα μαιλ απο την υποστηριξη της monesse οπου λένε οτι υπαρχει διαθέσιμο μαλλον ενα ποσο για εμενα και μου ζητούν να το επιβεβαιώσω δηλώνοντας το όνομα του αποστολέα και το ακριβές ποσο.
Παει πουθενα το μυαλό σας περί τίνος προκειται ;
Αν βρισκόμουν διπλα σε ενα ΑΤΜ οταν ελαβα την καταθεση και εκανα ανάληψη τα 1000€, τι θα γινόταν μετα ;


Sent from my iPad using Tapatalk

Το θέμα ειναι που βρήκαν το ονοματεπώνυμο του γιου σου Γιώργο...
Πολύ περίεργο...

#1152   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/07/2020 - 10:15

Στις συναλλαγές σου δε φαίνεται το ποσό; 

Όταν ξοδεύεις ή λαμβάνεις χρήματα πρέπει να φαίνεται στις κινήσεις.

(λογικά θα έχεις και το αντίστοιχο notification στο κινητό). 

 

Στο email που σου έστειλαν σου ζητάνε να επιβεβαιώσεις μόνο το όνομα και το ποσό; με ποιό τρόπο; απαντώντας στο email τους; 

Είναι δικό τους σίγουρα ή μήπως είναι κανένα phishing? 

 

 

 

Μου ήρθαν σημερα το μεσημέρι 1000€ με στοιχεία αποστολέα το ονοματεπώνυμο του γιου μου και απο ενα iban της Πειραιώς που ανοίχτηκε στα Χανιά.
Ο γιος μου ομως ειναι ανήλικος και φυσικά δεν εχει λογαριασμο σε τραπεζα και δεν εχω καμμια σχεση με Κρήτη.
Δεν σκέφτηκα να παρω screenshot και σε λίγα λεπτα ετσι οπως ήρθαν, αφαιρέθηκαν τα 1000€ απο τον λογαριασμο μου.
Αργότερα ελαβα ενα μαιλ απο την υποστηριξη της monesse οπου λένε οτι υπαρχει διαθέσιμο μαλλον ενα ποσο για εμενα και μου ζητούν να το επιβεβαιώσω δηλώνοντας το όνομα του αποστολέα και το ακριβές ποσο.
Παει πουθενα το μυαλό σας περί τίνος προκειται ;
Αν βρισκόμουν διπλα σε ενα ΑΤΜ οταν ελαβα την καταθεση και εκανα ανάληψη τα 1000€, τι θα γινόταν μετα ;


Sent from my iPad using Tapatalk



#1153   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/07/2020 - 17:38

Στις συναλλαγές σου δε φαίνεται το ποσό;
Όταν ξοδεύεις ή λαμβάνεις χρήματα πρέπει να φαίνεται στις κινήσεις.
(λογικά θα έχεις και το αντίστοιχο notification στο κινητό).

Στο email που σου έστειλαν σου ζητάνε να επιβεβαιώσεις μόνο το όνομα και το ποσό; με ποιό τρόπο; απαντώντας στο email τους;
Είναι δικό τους σίγουρα ή μήπως είναι κανένα phishing?

Οχι δεν φαινεται η κινηση, ουτε σαν καταθεση ουτε σαν ανάληψη.

Στο εμαιλ μου ζήτησαν να το επιβεβαιώσω απαντώντας στο μαιλ τους και σημερα μου απάντησαν πως λυπούνται για την αναστάτωση, επρόκειτο περί λάθους και τα χρηματα έφτασαν τελικα στον πραγματικό παραλήπτη.

Αυτα που με ξένισαν ηταν το ονοματεπώνυμο του παιδιού μου, η λέξη doro στο reference και η δυνατοτητα τοποθέτησης χρημάτων και αφαίρεση τους χωρις κανενα ίχνος στο ιστορικό η τις κινήσεις μου.
Το μονο που εχει μεινει, ειναι το ονοματεπώνυμο και ο αριθμος λογαριασμου αυτού που τα έστειλε σαν επαφή για δυνατοτητα νέας συναλλαγής.


Sent from my iPad using Tapatalk

#1154   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/07/2020 - 21:02

Το μονο που εχει μεινει, ειναι το ονοματεπώνυμο και ο αριθμος λογαριασμου αυτού που τα έστειλε σαν επαφή για δυνατοτητα νέας συναλλαγής.

Αναγράφεται το όνομα του γιού σου και ο αριθμός ενός λογαριασμου (ο λογαριασμός τι είναι; ΙΒΑΝ);  

 

Στα notifications του τηλεφώνου δε φαίνεται κάποια ειδοποίηση με το εισερχόμενο ποσό; Τράβα ότι μπορείς σε screenshot. Και για να τα έχεις και για να τους το στείλεις. 

 

Να εμμείνεις στο γεγονός οτι: α) πως είναι δυνατόν να εμφανίζεται μια συναλλαγή με το όνοματεπώνυμο του γιού σου, β) να τους διευκρινήσεις οτι η λέξη 'doro' στα ελληνικά σημαίνει gift / present: οπότε δεν είναι κάποιο σφάλμα συστήματος), γ) να τους ζητήσεις γραπτώς ένα report δικό τους: πως το ονομα του παιδιού σου εμφανίστηκε σε εσένα ως συναλλαγή (άσχετα από το οτι μπορεί να εμφανίστηκε σε εσένα μια λανθασμένη συναλλαγή, υπάρχει το όνομα του παιδιού στη μέση).

 

Τόνισέ τους οτι είναι ξεκάθαρο πως δεν πρόκειται για ένα απλό σφάλμα του συστήματος, γιατί χρησιμοποιήθηκε το όνομα του παιδιού στη συναλλαγή (εφόσον είναι ανήλικο ακόμη χειρότερα, ενημέρωσε τους οτι είναι ανήλικος να το ξέρουν -αν δεν το έχεις κάνει ήδη) και γενικά ζήτα τους λεπτομερείς εξηγήσεις για να τις έχεις και γραπτώς. Και φυσικά κάντους πολύ σαφές οτι δεν είναι ένα απλό "μας συγχωρείτε για την αναστάτωση". Είναι ένα σοβαρό θέμα που πλήττει σημαντικά την αξιοπιστία τους. Πόσο μάλλον όταν εμπλέκεται ένα όνομα που αυτοί δεν έχουν (και δεν πρέπει να έχουν) καμία σχέση μαζί του. Ακόμη, το οτι εσύ βλέπεις το λογαριασμό κάποιου άλλου χρήστη χωρίς να τον γνωρίζεις και να είναι στις επαφές σου, είναι σοβαρό data breach. 

 

Σίγουρα το λάθος είναι δικό τους πάντως και όχι του άλλου χρήστη (όποιος και αν είναι αυτός). Αν εγώ πχ σου στείλω κατά λάθος ένα ποσό, ο μόνος τρόπος να το λάβω πίσω είναι να μου το επιστρέψεις εσύ ο ίδιος. Δεν μπορεί ο χρήστης να ειδοποιήσει τη monese και να πει "Α έστειλα αυτά τα λεφτά σε λάθος χρήστη, μπορείτε να μου τα τραβήξετε πίσω"; Και να θέλει η monese να το κάνει αυτό (στην περίπτωση δηλαδή λανθασμένης αποστολής χρημάτων από άλλο χρήστη) πρέπει να σε ειδοποιήσει και να ζητήσει την έγκρισή σου και η επιστροφή των χρημάτων να γίνει με δική σου κίνηση, όχι δική τους. 

 

Πέρα από όλο αυτό, χρήματα σε αυτές τις εφαρμογές στέλνεις σε ανθρώπους που έχεις στις επαφές σου (να τους το αναφέρεις και αυτό ως απορία: πως βρήκε το τηλέφωνο σου και τα έστειλε) ... Με λίγα λόγια... έχουν κάνει πολύ χοντρή πατάτα.

 

 

Οχι δεν φαινεται η κινηση, ουτε σαν καταθεση ουτε σαν ανάληψη.

Στο εμαιλ μου ζήτησαν να το επιβεβαιώσω απαντώντας στο μαιλ τους και σημερα μου απάντησαν πως λυπούνται για την αναστάτωση, επρόκειτο περί λάθους και τα χρηματα έφτασαν τελικα στον πραγματικό παραλήπτη.

Αυτα που με ξένισαν ηταν το ονοματεπώνυμο του παιδιού μου, η λέξη doro στο reference και η δυνατοτητα τοποθέτησης χρημάτων και αφαίρεση τους χωρις κανενα ίχνος στο ιστορικό η τις κινήσεις μου.
Το μονο που εχει μεινει, ειναι το ονοματεπώνυμο και ο αριθμος λογαριασμου αυτού που τα έστειλε σαν επαφή για δυνατοτητα νέας συναλλαγής.


Sent from my iPad using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 09/07/2020 - 21:03


#1155   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/07/2020 - 11:19

Το μονο που εχει μεινει, ειναι το ονοματεπώνυμο και ο αριθμος λογαριασμου αυτού που τα έστειλε σαν επαφή για δυνατοτητα νέας συναλλαγής.
Αναγράφεται το όνομα του γιού σου και ο αριθμός ενός λογαριασμου (ο λογαριασμός τι είναι; ΙΒΑΝ);

Στα notifications του τηλεφώνου δε φαίνεται κάποια ειδοποίηση με το εισερχόμενο ποσό; Τράβα ότι μπορείς σε screenshot. Και για να τα έχεις και για να τους το στείλεις.

Να εμμείνεις στο γεγονός οτι: α) πως είναι δυνατόν να εμφανίζεται μια συναλλαγή με το όνοματεπώνυμο του γιού σου, β) να τους διευκρινήσεις οτι η λέξη 'doro' στα ελληνικά σημαίνει gift / present: οπότε δεν είναι κάποιο σφάλμα συστήματος), γ) να τους ζητήσεις γραπτώς ένα report δικό τους: πως το ονομα του παιδιού σου εμφανίστηκε σε εσένα ως συναλλαγή (άσχετα από το οτι μπορεί να εμφανίστηκε σε εσένα μια λανθασμένη συναλλαγή, υπάρχει το όνομα του παιδιού στη μέση).

Τόνισέ τους οτι είναι ξεκάθαρο πως δεν πρόκειται για ένα απλό σφάλμα του συστήματος, γιατί χρησιμοποιήθηκε το όνομα του παιδιού στη συναλλαγή (εφόσον είναι ανήλικο ακόμη χειρότερα, ενημέρωσε τους οτι είναι ανήλικος να το ξέρουν -αν δεν το έχεις κάνει ήδη) και γενικά ζήτα τους λεπτομερείς εξηγήσεις για να τις έχεις και γραπτώς. Και φυσικά κάντους πολύ σαφές οτι δεν είναι ένα απλό "μας συγχωρείτε για την αναστάτωση". Είναι ένα σοβαρό θέμα που πλήττει σημαντικά την αξιοπιστία τους. Πόσο μάλλον όταν εμπλέκεται ένα όνομα που αυτοί δεν έχουν (και δεν πρέπει να έχουν) καμία σχέση μαζί του. Ακόμη, το οτι εσύ βλέπεις το λογαριασμό κάποιου άλλου χρήστη χωρίς να τον γνωρίζεις και να είναι στις επαφές σου, είναι σοβαρό data breach.

Σίγουρα το λάθος είναι δικό τους πάντως και όχι του άλλου χρήστη (όποιος και αν είναι αυτός). Αν εγώ πχ σου στείλω κατά λάθος ένα ποσό, ο μόνος τρόπος να το λάβω πίσω είναι να μου το επιστρέψεις εσύ ο ίδιος. Δεν μπορεί ο χρήστης να ειδοποιήσει τη monese και να πει "Α έστειλα αυτά τα λεφτά σε λάθος χρήστη, μπορείτε να μου τα τραβήξετε πίσω"; Και να θέλει η monese να το κάνει αυτό (στην περίπτωση δηλαδή λανθασμένης αποστολής χρημάτων από άλλο χρήστη) πρέπει να σε ειδοποιήσει και να ζητήσει την έγκρισή σου και η επιστροφή των χρημάτων να γίνει με δική σου κίνηση, όχι δική τους.

Πέρα από όλο αυτό, χρήματα σε αυτές τις εφαρμογές στέλνεις σε ανθρώπους που έχεις στις επαφές σου (να τους το αναφέρεις και αυτό ως απορία: πως βρήκε το τηλέφωνο σου και τα έστειλε) ... Με λίγα λόγια... έχουν κάνει πολύ χοντρή πατάτα.




Και λίγα λες.

Που ακούστηκε να σου στέλνει εμαιλ η τράπεζα και να σου ζητάει αυτά : «Αργότερα ελαβα ενα μαιλ απο την υποστηριξη της monesse οπου λένε οτι υπαρχει διαθέσιμο μαλλον ενα ποσο για εμενα και μου ζητούν να το επιβεβαιώσω δηλώνοντας το όνομα του αποστολέα και το ακριβές ποσο.»


Απίστευτα πράγματα.

OP : ψάξτο όσο δεν γίνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: PanosI, 10/07/2020 - 11:22


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (2)