Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

[Quiz] Eject και Unmount


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2019 - 15:52

1) Τι ακριβώς κάνει το eject και τι το unmount;

 

2) Ποια ακριβώς είναι η σχέση τους, ποια η διαφορά τους και σε ποιες περιπτώσεις;

 

Ε, αυτό είναι πιο εύκολο.

 

Λέμε τώρα.  :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 07/03/2019 - 17:00

Γιατί έχω την εντύπωση ότι κάνουν το ίδιο πράγμα και το unmount και το eject? Αφού εξάγουν έναν δίσκο, ένα usb stick, κάτι τέτοιο. Απλά το mount / unmount το παρατηρούμε νομίζω σε ntfs δίσκους ενώ στα υπόλοιπα είναι το eject.



#3   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 07/03/2019 - 17:14

Το eject σου επιτρέπει να αφαιρέσεις ένα αφαιρούμενο μέσο αποθήκευσης, ενώ το unmount εξάγει ένα εικονικό.


Sent from my iPad using Tapatalk

#4   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2019 - 18:55

Γιατί έχω την εντύπωση ότι κάνουν το ίδιο πράγμα και το unmount και το eject? Αφού εξάγουν έναν δίσκο, ένα usb stick, κάτι τέτοιο. Απλά το mount / unmount το παρατηρούμε νομίζω σε ntfs δίσκους ενώ στα υπόλοιπα είναι το eject.

Δεν είναι το ίδιο πράγμα το unmount με το eject. Το unmount δεν εξάγει.

 

Το eject σου επιτρέπει να αφαιρέσεις ένα αφαιρούμενο μέσο αποθήκευσης, ενώ το unmount εξάγει ένα εικονικό.


Sent from my iPad using Tapatalk

Στο πρώτο κομμάτι, ναι. Στο δεύτερο κομμάτι, όχι.



#5   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 07/03/2019 - 20:55

Ναι σωστά. Εγώ όταν είχα βάλει έναν ntfs δίσκο (που δεν ήταν εικονικός) είχα τρέξει το προγραμματάκι mounty και στην αρχή τον έκανα mount και με το umount τον έβγαλα (για αυτό και νόμιζα ότι εξάγεις έτσι).



#6   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/03/2019 - 10:09

Ναι σωστά. Εγώ όταν είχα βάλει έναν ntfs δίσκο (που δεν ήταν εικονικός) είχα τρέξει το προγραμματάκι mounty και στην αρχή τον έκανα mount και με το umount τον έβγαλα (για αυτό και νόμιζα ότι εξάγεις έτσι).

Στο blog μου έχω αρχίσει ήδη τα άρθρα με το mount και το unmount. Μπες αν θες να δεις τι γίνεται σε κάθε περίπτωση.

Θα δείξω εκεί πως συμπεριφέρονται η παραπάνω εντολές όταν πρόκειται για internal disks, external disks, disk images, USB flash drives και optical disc drives.

Το πράγμα αρχίζει και περιπλέκεται όταν πρόκειται για διαφορετικά file systems και πολύ περισσότερο όταν υπάρχουν περισσότερα από ένα partitions (Volumes) σε έναν δίσκο.

Μεγάλη ασάφεια δε για τους Mac users αποτελούν τα eject buttons (⏏︎) όπου άλλες φορές εκτελούν unmount και άλλες φορές eject ενός volume ή ενός δίσκου ανάλογα από πιο app τα πατάμε.

Όσο απλό και να φαίνεται το συγκεκριμένο ζήτημα σας πληροφορώ ότι δεν είναι. Είναι αρκετά μπερδεμένο. Τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα καθώς το Finder έχει περιορισμένες και συγκεκριμένες δυνατότητες ενώ το Disk Utility δείχνει μεγάλες αδυναμίες έναντι του Terminal το οποίο είναι και το απόλυτο εργαλείο για την διαχείριση των δίσκων.

Έχω μια αρκετά καλή εικόνα της κατάστασης καθώς το ψάχνω εδώ και καιρό το ζήτημα αλλά θα χρειαστεί χρόνος για να συντάξω τα άρθρα.

Όποιος θέλει μπορεί να τα παρακολουθήσει ενώ και οι παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες για ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Ότι ερωτήσεις θέλετε μπορείτε να τις κάνετε φυσικά. Συζήτηση να γίνεται.



#7   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/03/2019 - 13:56

Mount/Unmount και Eject Μέρος 1ο: Optical Disc Drive



#8   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/03/2019 - 11:29

Mount/Unmount και Eject Μέρος 2ο: USB Flash Drive με APFS format



#9   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/03/2019 - 14:04

Mount/Unmount και Eject Μέρος 3ο: USB Flash Drive με Mac OS Extended (Journaled) format



#10   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/03/2019 - 08:42

Mount/Unmount και Eject Μέρος 4ο: Disk Image με APFS format

 

Mount/Unmount και Eject Μέρος 5ο: Disk Image με Mac OS Extended (Journaled) format

 

Mount/Unmount και Eject Μέρος 6ο: External Hard Disk με APFS ή με Mac OS Extended (Journaled) format

 

Mount/Unmount και Eject Μέρος 7ο: Internal Hard Disk με APFS ή με Mac OS Extended (Journaled) format

 

Αυτά είναι όλα όσον αφορά το mount το unmount και το eject σε κάθε περίπτωση ξεχωριστά.

 

Εάν εντοπίσετε κάτι που μου έχει ξεφύγει, μου λέτε.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες