Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Από iPhone σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/03/2019 - 11:40

Καλησπέρα σε όλο το Forum. Εδώ και αρκετά χρόνια είμαι 'κάτοικος' στο οικοσύστημα της Apple (Macbook Pro-iPad Pro-iPhone). Επειδή το τελευταίο διάστημα όμως έχω ξενερώσει αρκετά με διάφορα θέματα που μου βγάζει το κινητό μου (υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας-μικροκολλήματα του iOS κλπ) πήρα την απόφαση να περάσω (έστω και για μικρό διάστημα) στο στρατόπεδο του Android μόνο όσον αφορά το κινητό. Είδα από κοντά το Samsung Galaxy Note 9 και εκτός από την ομολογουμένως εξαιρετική οθόνη που έχει, διαθέτει και μια σειρά από άλλες επαγγελματικές λειτουργίες, καθώς και το πενάκι το οποίο βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο για την εργασία μου. Η ερώτηση μου είναι η εξής: εκτός από κάποιες πολύ συγκεκριμένες λειτουργίες που θα χάσω σπάζοντας το οικοσύστημά μου (Continuity-Handoff-κλπ) μήπως πρόκειται να αντιμετωπίσω και άλλες ασυμβατότητες σε εφαρμογές (π.χ χρησιμοποιώ το Evernote για σημειώσεις) ή αυτές θα λειτουργήσουν κανονικά ανάμεσα στις υπόλοιπες συσκευές??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 12/03/2019 - 11:23

Το Evernote είναι ανεξάρτητη εφαρμογή οποτε δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Πλέον ειλναι λίγα τα πράγματα που χάνεις. Πχ για τις φωτογραφίες εγκαθιστάς google photos ή onedrive και τις έχεις σε όλες τις συσκευές. Το Apple Music υπάρχει και στο google store και λειτουργεί κανονικά και σε Android.


Sent from my iPad using Tapatalk

#3   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/03/2019 - 00:36

Το Evernote είναι ανεξάρτητη εφαρμογή οποτε δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Πλέον ειλναι λίγα τα πράγματα που χάνεις. Πχ για τις φωτογραφίες εγκαθιστάς google photos ή onedrive και τις έχεις σε όλες τις συσκευές. Το Apple Music υπάρχει και στο google store και λειτουργεί κανονικά και σε Android.


Sent from my iPad using Tapatalk

Υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις όσον αφορά το συγχρονισμό όλων των συσκευών σπάζοντας το 'οικοσύστημα' με άλλο τηλέφωνο? Εννοώ ας πούμε πως εαν πάρω Android συσκευή, θα μπορώ πιθανόν με άλλες εναλλακτικές εφαρμογές (τις οποίες προηγουμένως θα έχω κατεβάσει και στις υπόλοιπες Apple συσκευές μου) να κάνω απροβλημάτιστα τη δουλειά μου? Π.χ τώρα εκτός από το Evernote χρησιμοποιώ πάρα πολύ και τα Apple Notes και Apple Reminders με τα οποία υπάρχει άμεση συνεργασία μεταξύ των συσκευών. 



#4   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 13/03/2019 - 09:02

Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν αυτές οι δύο σε android. Αλλά μπορείς εναλλακτικά να βάλεις το OneNote της Microsoft και το Microsoft outlook για reminders και ημερολόγιο. Και να το έχεις σε όλες τις συσκευές


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 16/03/2019 - 09:55

Υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις όσον αφορά το συγχρονισμό όλων των συσκευών σπάζοντας το 'οικοσύστημα' με άλλο τηλέφωνο? Εννοώ ας πούμε πως εαν πάρω Android συσκευή, θα μπορώ πιθανόν με άλλες εναλλακτικές εφαρμογές (τις οποίες προηγουμένως θα έχω κατεβάσει και στις υπόλοιπες Apple συσκευές μου) να κάνω απροβλημάτιστα τη δουλειά μου? Π.χ τώρα εκτός από το Evernote χρησιμοποιώ πάρα πολύ και τα Apple Notes και Apple Reminders με τα οποία υπάρχει άμεση συνεργασία μεταξύ των συσκευών.


Επειδή έκανα δυο φορές αυτή τη μετάβαση, θα σου παραθέσω κάποια στοιχεία που ίσως σε βοηθήσουν.

Στην ουσία, η καλύτερη κατά τη γνώμη μου λύση είναι να μετακινηθείς από το οικοσύστημα της Apple σε αυτό της Google (που δεν είναι καθόλου άσχημο παρεπιπτόντως)

Όποτε, έχουμε και λέμε:
- Evernote κανονικά, ανεξαρτήτως πλατφόρμας
- Google Calendar αντί του iCalendar
- Google Keep & Tasks αντί Apple Notes & Reminders
- Google Photos αντί για Photos.
- Chrome αντί Safari
- Google Drive αντί iCloud Drive
Κ.Ο.Κ.

Περνάς αυτές τις εφαρμογές σε όλες τις iOS devices (και στο Note εννοείται) και όλα λειτουργούν ρολόι.

Να θυμάσαι ότι το οικοσύστημα της Google δεν στερείται καμίας βασικής εφαρμογής, είναι ίσως το πληρέστερο για την ακρίβεια και υποστηρίζεται από όλες τις συσκευές της αγοράς.

Εάν το email σου είναι Gmail, όλα είναι ακόμα πιο εύκολα.

ΥΓ Το Note 9 είναι θαυμάσια συσκευή, θα τη λατρέψεις. Εγώ είχα για ένα χρόνο το S9 Plus μετά από μια 8ετια σε iOS και πραγματικά δε βρήκα ούτε ένα αρνητικό στη συσκευή. Απλά η τρέλα για τα iPhone είναι μεγάλο μικρόβιο και γι αυτό ξαναγύρισα.

Ελπίζω να σε βοήθησα



Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 16/03/2019 - 18:17

Όλοι συμφωνούμε ότι σαν συσκευές είναι πολύ καλές και με απίστευτες δυνατότητες,αλλα όλοι επιστρέφουμε μετά από 6-12 μήνες στην Apple.
Κι εγώ από iPhone 6s πήγα σε galaxy s7 edge αλλά άντεξα ακριβώς 9 μήνες.Οταν βγήκε το 8 και το Χ επέστρεψα στην apple.
Τα σκαλωματα που τρώει το Android,τα lag που έχει και η υπερβολική κατανάλωση ενέργειας για να τρέξει το λειτουργικό σε κάνουν να αναπολείς την Apple.
Όπως και να χει καλή μετάβαση να έχεις και να είσαι σίγουρος ότι θα τα ξαναπούμε εδώ σύντομα πάλι.Εκτος κι αν είσαι ήρωας και αντέξεις το Android χαχαχα



Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/03/2019 - 20:08

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις (ομολογουμένως) πολύ χρήσιμες συμβουλές σας (ειδικά τις δικές σου blackmamba). Προσπαθώ εδώ και καιρό να λάβω μια σοφή απόφαση αλλά η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι αρκετά να καταλήξω. Από τη μία είναι το εξαιρετικά υψηλό κόστος που ζητάνε τα προϊόντα της Apple καθιστώντας τα ακριβό σπόρ για να μπορέσεις να κρατηθείς μέσα στο 'οικοσύστημά' της. Από την άλλη με τρομάζει η αλλαγή στο αντίπαλο στρατόπεδο λόγο ασυμβατότητας, κολλημάτων, μη σταθερότητας κλπ κλπ κλπ. Και σαν να μη φτάνει αυτό, θα πρέπει μέχρι τη Δευτέρα να έχω πάρει την απόφαση διότι θα προχωρήσω σε αντικατάσταση της συσκευής μου. 



#8   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 16/03/2019 - 20:52

Και εγώ είμαι στην φάση που λέω να μεταβώ σε android.

Κυρίως λόγω ποικιλίας συσκευών android και σημαντικής βελτίωσής τους και γιατί μετά από τόσα χρόνια στα iphone θέλω μια αλλαγή.

 

Αυτό που με κρατάει αυτήν την στιγμή (όσο περίεργο και να φανεί) είναι το apple watch 4, το οποίο βέβαια όταν είχα δει το galaxy watch είχα πει πως είναι καλύτερο και το apple watch δεν έχει όσες λειτουργίες έχει το galaxy watch. Τώρα το συνήθισα και επειδή δεν υπάρχει συνεργασία aw με android διστάζω να φύγω.

 

Οι συσκευές android πάντως έχουν γίνει πολύ καλές και σε εμφάνιση-ποιότητα και το android βελτιώθηκε.

Επίσης το οικοσύστημα της google είναι αρκετά καλό και πλήρες πλέον, όπως αναφέρθηκε.

Η συνεργασία μεταξύ συσκευών επίσης είναι καλή (πχ τα νέα ασύρματα ακουστικά της samsung κάνουν ότι και τα airpods ή αντίστοιχα ρολόγια με το aw έχουν καλή συνεργασία με τα τηλέφωνα).

 

Αν τα aw συνεργάζονταν με android θα είχα κάνει την αλλαγή, έστω και για δοκιμή.



#9   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 17/03/2019 - 22:48

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις (ομολογουμένως) πολύ χρήσιμες συμβουλές σας (ειδικά τις δικές σου blackmamba). Προσπαθώ εδώ και καιρό να λάβω μια σοφή απόφαση αλλά η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι αρκετά να καταλήξω. Από τη μία είναι το εξαιρετικά υψηλό κόστος που ζητάνε τα προϊόντα της Apple καθιστώντας τα ακριβό σπόρ για να μπορέσεις να κρατηθείς μέσα στο 'οικοσύστημά' της. Από την άλλη με τρομάζει η αλλαγή στο αντίπαλο στρατόπεδο λόγο ασυμβατότητας, κολλημάτων, μη σταθερότητας κλπ κλπ κλπ. Και σαν να μη φτάνει αυτό, θα πρέπει μέχρι τη Δευτέρα να έχω πάρει την απόφαση διότι θα προχωρήσω σε αντικατάσταση της συσκευής μου.


Να ‘σαι καλά, χαρά μου να βοηθώ όπου μπορώ.

Έχει στο νου σου ότι πράγματι είναι ακριβό σπορ τα προϊόντα Apple, αλλά η διάρκεια αξιόλογης λειτουργίας και ζωής τους ξεπερνάνε κατά πολύ οποιοδήποτε Android κινητό (άρα απαιτεί λιγότερο συχνά αλλαγή)

Το πιο σημαντικό για εμάς τους καταναλωτές είναι ότι ο ανταγωνισμος μεταξυ των εταιρειών έχει κλεισει την ψαλίδα και το αποτέλεσμα αυτού είναι πολλές, αξιόλογες και ολοκληρωμένες λύσεις, τις οποίες μπορεί κανείς να ζυγίσει εύκολα.



Sent from my iPhone using Tapatalk

#10   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/03/2019 - 03:01

Επανέρχομαι στο θέμα με ένα τελευταίο post αφού σήμερα το πρωί είμαι περήφανος κάτοχος ενός ολοκαίνουργιου 8 Plus  σε λευκό χρώμα. Η διαφορά από το 6S Plus είναι αρκετά αισθητή σε όλους τους τομείς αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Πάντως δε μετανιώνω για την αγορά μου καθώς κατάφερα και πέτυχα πολύ καλή τιμή (737 ευρώ σε 12 άτοκες δόσεις). 



#11   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 13/04/2019 - 17:32

Μετά από 4 συνεχόμενα χρόνια με συσκευές Apple έκανα την μετάβαση σε Android πηγαίνοντας σε Huawei P30 pro το οποίο είχα προπαραγγειλει μαζί με το ρολόι. Πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές ειδικά στον τομέα της κάμερας και της μπαταρίας. Η συσκευή ειδικά το βράδυ βγάζει καταπληκτικές φωτογραφίες

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#12   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 13/04/2019 - 17:59

Μετά από 4 συνεχόμενα χρόνια με συσκευές Apple έκανα την μετάβαση σε Android πηγαίνοντας σε Huawei P30 pro το οποίο είχα προπαραγγειλει μαζί με το ρολόι. Πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές ειδικά στον τομέα της κάμερας και της μπαταρίας. Η συσκευή ειδικά το βράδυ βγάζει καταπληκτικές φωτογραφίες

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλορίζικο, η καλύτερη επιλογή ίσως, άμα δίνανε και κανά δυο χρόνια παραπάνω υποστήριξη στις εκδόσεις Android, θα άξιζε και τα τωρινά λεφτά του


Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 13/04/2019 - 19:36

Η γυναίκα μου έχει το P20. Πήρε φέτος κανονικά το Android 9. Και είναι πολύ καλό τηλέφωνο.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#14   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/04/2019 - 23:02

Η αλήθεια είναι τελικά πως το Android έχει εξελιχθεί πολύ τα 2 τελευταία χρόνια. Έτυχε να δοκιμάσω κάποιες συσκευές είτε σε κατάστημα είτε φίλων και μου άφησαν πολύ θετικές εντυπώσεις από την τελευταία φορά που είχα πιάσει στα χέρια μου ένα LG G3. Πάντως το δύσκολο της υπόθεσης όσον αφορά τη μεταπήδηση από το ένα στρατόπεδο (Apple) στο άλλο (Android) είναι κάποιες εφαρμογές και ευκολίες που υπάρχουν στο iOS και Mac OS ειδικά εάν έχεις επενδύσει στο οικοσύστημα της Apple και με άλλες συσκευές όπως εγώ.



#15   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 14/04/2019 - 07:45

Και εγώ το φοβόμουν αυτό αλλά τελικά δεν με δυσκόλεψε κάτι. Πλην 2-3 εφαρμογών που θα πρέπει να αγοράσω πάλι αλλά είναι ένα κόστος γύρω στα 20€.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες