Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Από iPhone σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/04/2019 - 14:40

Και εγώ το φοβόμουν αυτό αλλά τελικά δεν με δυσκόλεψε κάτι. Πλην 2-3 εφαρμογών που θα πρέπει να αγοράσω πάλι αλλά είναι ένα κόστος γύρω στα 20€.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να σε ρωτήσω το εξής αφού έχεις κάνει τη μετάβαση. Εκτός από τηλέφωνο, έχεις και άλλα προϊόντα της Apple (π.χ υπολογιστή, iPad) και αν ναι, τώρα που προχώρησες σε 'σπάσιμο' του οικοσυστήματος, με ποιόν τρόπο συγχρονίζεις (π.χ επαφές, σημειώσεις, κλήσεις κλπ) ? Ελπίζω να μη σε κούρασα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 14/04/2019 - 15:23

Έχω iPad. Για τις κλήσεις δεν με ενδειαφέρει και πριν. Τις είχα μόνο στο τηλέφωνο. Τις επαφές θα μπορούσα να τις μεταφέρω στο Google αλλά τελικά εγκατέστησα ένα πρόγραμμα που λέγεται Smooth sync. Του βάζεις το Apple ID (email) και έναν κωδικό που δημιουργείς μέσα από το iCloud (app specific code) και σου συγχρονίζει επαφές και ημερολόγια. Και είναι αμφίδρομο. Οπότε οτι φτιάχνω μέ ΕΙ στο τηλέφωνο και πάει και στο iCloud. Τις φωτογραφίες τις συγχρόνιζα και πριν με το onedrive στο οποίο έχω συνδρομή με 1tb. Τα μηνύματα τα μετέφερα με ένα πρόγραμμα που κατέβασα από το google store.
Για σημειώσεις χρησιμοποιούσα το Note της Microsoft


Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 14/04/2019 - 15:24


#18   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/04/2019 - 21:54

Έχω iPad. Για τις κλήσεις δεν με ενδειαφέρει και πριν. Τις είχα μόνο στο τηλέφωνο. Τις επαφές θα μπορούσα να τις μεταφέρω στο Google αλλά τελικά εγκατέστησα ένα πρόγραμμα που λέγεται Smooth sync. Του βάζεις το Apple ID (email) και έναν κωδικό που δημιουργείς μέσα από το iCloud (app specific code) και σου συγχρονίζει επαφές και ημερολόγια. Και είναι αμφίδρομο. Οπότε οτι φτιάχνω μέ ΕΙ στο τηλέφωνο και πάει και στο iCloud. Τις φωτογραφίες τις συγχρόνιζα και πριν με το onedrive στο οποίο έχω συνδρομή με 1tb. Τα μηνύματα τα μετέφερα με ένα πρόγραμμα που κατέβασα από το google store.
Για σημειώσεις χρησιμοποιούσα το Note της Microsoft


Sent from my iPad using Tapatalk

Μια χαρά λοιπόν. Δε σου ''στοίχισε'' η αλλαγή. 



#19   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 14/04/2019 - 21:59

Όχι καθόλου. Όλα καλά.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#20   sirgeorge

sirgeorge

    iPH Elite Poster

  • 2.067 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 15/04/2019 - 00:36

Καλορίζικο, η καλύτερη επιλογή ίσως, άμα δίνανε και κανά δυο χρόνια παραπάνω υποστήριξη στις εκδόσεις Android, θα άξιζε και τα τωρινά λεφτά του


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αυτό το σκεπτικό και η λάθος πληροφόρηση για τα αντροιντ πρέπει να σταματήσει καποια στιγμή.ποιος είπε ότι δεν παίρνουν αναβαθμίσεις πάνω από δυο χρόνια;έχω ένα OnePlus 3T που ξεκίνησε με την 6 έκδοση και τώρα θα πάρει την pie.προσωπικα έχω κάνει προ διετίας τη μετάβαση σε αντροιντ παρόλο που είχα και έχω συσκευές iPhone ,iPad Mac!και μη ξεχνάμε ότι όλοι θέλουμε να έχουμε αντροιντ συσκευή!πως;;;κάνοντας jb και περνώντας αυτά που έχουν τα αντροιντ και δεν έχει το ios!!!στα χέρια μου έχω το OnePlus 6 από Χριστούγεννα και από τότε που πέραςα στην άλλη πλευρά για εσάς,δεν ξαναγυρναω πίσω!notification led,για τις ειδοποιήσεις,εικονίδια στην Statusbar ,παραμετροποίηση όπως τη θέλω εγώ,είναι πολλά που δεν έχει το iOS και που ποτε δε θα έχει-βλέπε Bluetooth file transfer...έχω πολλά να γράψω ακόμη..δε λέω και μένα μου λείπει η αίσθηση να κρατάω ένα iPhone στο χερι...αλλά δεν θέλω τη συσκευή να είναι άδεια!!σεβομαι όλους τους iPhoneνητες και δεν προσπαθώ να έρθω σε κόντρα μαζί σας ούτε να περάσω απόψεις!απο iPhone ξεκίνησα...και προχώρησα σε αυτό που καλύπτει εμένα!καλες αγορές σε ότι και να έχετε και πάνω απολα χαρητε αυτό που διαλέξατε!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#21   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 15/04/2019 - 00:44

Bluetooth transfer; Παραμετροποίηση για να βάζουμε το προσωπικό μας στυλ; JB; Ρε είστε σοβαροί; Στο 2012 είμαστε και δε το ξέρω;
Επίσης όντως η Oneplus δίνει παραπάνω υποστήριξη, αλλά να αγοράσω κινητό δίχως να το έχω δει από κοντά γιόκ. Άσε που όταν έπιασα ένα 5t, το shutter lag της κάμερας ήταν λίγο απελπισία για μένα που έχω παιδιά σκυλιά
Ας έφερνε η Google επίσημα τα Pixel στην Ελλάδα και θα έκανα τη μετάβαση κατευθείαν


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: dgeorge4, 15/04/2019 - 00:45


#22   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 15/04/2019 - 17:09

Bluetooth transfer; Παραμετροποίηση για να βάζουμε το προσωπικό μας στυλ; JB; Ρε είστε σοβαροί; Στο 2012 είμαστε και δε το ξέρω;
Επίσης όντως η Oneplus δίνει παραπάνω υποστήριξη, αλλά να αγοράσω κινητό δίχως να το έχω δει από κοντά γιόκ. Άσε που όταν έπιασα ένα 5t, το shutter lag της κάμερας ήταν λίγο απελπισία για μένα που έχω παιδιά σκυλιά
Ας έφερνε η Google επίσημα τα Pixel στην Ελλάδα και θα έκανα τη μετάβαση κατευθείαν


Sent from my iPhone using Tapatalk


Εμένα πάλι μου σπάει τα νεύρα που η oneplus βγάζει ναυαρχιδες κάθε 6 μηνο..Το έχει παρακάνει..


Sent from my iPhone using Tapatalk

#23   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 15/04/2019 - 20:45

Το 6Τ που έχει ο γιος μου είναι πάρα πολύ καλό και ποιοτικά και στα χαρακτηριστικά που έχει. Μπορώ να σου πω ότι το ‘Χ που έχω εγώ Είναι καλύτερο μόνο γιατί έχει ios.
Και γιατί έχει περισσότερη ποικιλία αξεσουάρ να αγοράσεις θήκες τζαμάκια καλώδια κλπ.

Αν σκεφτείς δε ότι το ένα εχει τα μισά λεφτά του άλλου τότε το δίλημμα είναι μεγάλο


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#24   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 08/05/2019 - 19:36

Μετά από ένα μήνα συμβίωσης με το P30 pro να πω λίγο τις εντυπώσεις μου
Στα θετικά :
1.Πολύ δυνατή συσκευή ειδικά η κάμερα και οι νυχτερινές λήψεις.
2.Μπαταρία ατελείωτη κρατάει άνετα μια μέρα με βαριά χρήση
3.Βρήκα όλες τις εφαρμογές που είχα και στο iphone αν και κάποιες δεν λειτουργούν όπως θα ηθελα πχ sygic
4.Πολύ καλή η γρήγορη φόρτιση.
5.Πολυ βολική η χρήση του NFC και η σύνδεση του με σχεδόν όλες τις τράπεζες για πληρωμές.
Στα αρνητικά
1.Πρέπει να το λειτουργείς αναγκαστικά με τα δύο χέρια .Εχει ένα gesrure με το οποίο υποτίθεται κατεβαίνει και μικραίνει η οθόνη αλλά δεν έχω καταφέρει να το κάνω.
2.Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να συνηθίσω το πληκτρολόγιο. Λες και τα γράμματα είναι σε άλλη θέση και τα πατάω όλα μαζί
3.Μου λείπει η Siri και κάποιες λειτουργίες τις που χρησιμοποίησα.
4. Μου λείπει το Carplay, αν και κατέβασα το Android Auto το οποίο δεν υποστηρίζει επίσημα την χώρα μας έχει όμως σοβαρές ελλείψεις.
Δεν ξέρω εάν θα το κρατήσω ή εάν θα ξαναγυρίσω σε iphone. Απλά κατάλαβα ότι όταν έχεις συνηθίσει σε μια κατάσταση μετά θέλει χρόνο και διάθεση να αλλάξεις.
Κατά τα όλα δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα ούτε από ποιότητα κατασκευής ούτε από το λειτουργικό του σύστημα. Όσα αναφέρω είναι στην ουσία μικρές λεπτομέρειες που είχα συνηθίσει και δεν με διευκολύνουν

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#25   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 31/05/2019 - 08:56

Δυστυχώς ο πανικός δεν είναι ποτέ καλός σύμβουλος.
Η συμβίωση με το συγκεκριμένο τηλέφωνο έληξε άδοξα , μιας και αγχώθηκα με τις εξελίξεις μεταξύ Huawei και Trump φοβούμενος ότι θα μείνω ακάλυπτος από ενημερώσεις ασφαλείας όποτε το πούλησα. Σήμερα διάβασα ότι τελικά θα πάρει και Android Q όπως επίσης ότι επανέφεραν την Huawei στην σύμπραξη για τις κάρτες SD.
Πάντως μόνο θετικά έχω να πω τόσο για την ποιότητα κατασκευή όσο και από την εμπειρία χρήσης με κάποιες μόνο μικρολεπτομέρειες που δεν μπορούσα να συνηθίσω όπως ανέφερα και πιο πάνω.
Ίσως κάποια στιγμή να επανέλθω.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 31/05/2019 - 08:58


#26   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.407 μηνύματα

Δημοσίευση 31/05/2019 - 19:10

Δυστυχώς ο πανικός δεν είναι ποτέ καλός σύμβουλος.
Η συμβίωση με το συγκεκριμένο τηλέφωνο έληξε άδοξα , μιας και αγχώθηκα με τις εξελίξεις μεταξύ Huawei και Trump φοβούμενος ότι θα μείνω ακάλυπτος από ενημερώσεις ασφαλείας όποτε το πούλησα. Σήμερα διάβασα ότι τελικά θα πάρει και Android Q όπως επίσης ότι επανέφεραν την Huawei στην σύμπραξη για τις κάρτες SD.
Πάντως μόνο θετικά έχω να πω τόσο για την ποιότητα κατασκευή όσο και από την εμπειρία χρήσης με κάποιες μόνο μικρολεπτομέρειες που δεν μπορούσα να συνηθίσω όπως ανέφερα και πιο πάνω.
Ίσως κάποια στιγμή να επανέλθω.



Sent from my iPhone using Tapatalk


Από ότι κατάλαβα όσο και να τραβούσε το θέμα θα αφορούσε μελλοντικές συσκευές όχι τωρινές.. Δεν πειράζει έκανες και τη δοκιμή σου, δέξου το έτσι.. Ίσως το note 10 να σου κάνει άλλο κλικ αν επιμείνεις σαν το πιο σύντομο αναμενόμενο


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#27   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 31/05/2019 - 19:17

Από ότι κατάλαβα όσο και να τραβούσε το θέμα θα αφορούσε μελλοντικές συσκευές όχι τωρινές.. Δεν πειράζει έκανες και τη δοκιμή σου, δέξου το έτσι.. Ίσως το note 10 να σου κάνει άλλο κλικ αν επιμείνεις σαν το πιο σύντομο αναμενόμενο


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Μπορεί και να μην αφορά καν μελλοντικές συσκευές. Έτσι όπως το βλέπω μάλλον δεν θα γίνει τίποτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#28   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 31/05/2019 - 19:18

Από ότι κατάλαβα όσο και να τραβούσε το θέμα θα αφορούσε μελλοντικές συσκευές όχι τωρινές.. Δεν πειράζει έκανες και τη δοκιμή σου, δέξου το έτσι.. Ίσως το note 10 να σου κάνει άλλο κλικ αν επιμείνεις σαν το πιο σύντομο αναμενόμενο


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Μπορεί και να μην αφορά καν μελλοντικές συσκευές. Έτσι όπως το βλέπω μάλλον δεν θα γίνει τίποτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#29   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/06/2019 - 03:03

Εγώ πάντως έπειτα από σχεδόν 3 μήνες συμβίωσης με το 8 Plus σκέφτομαι αρκετά σοβαρά να το ανταλλάξω με Note 9 έστω και αν το μετανιώσω αργότερα. 



#30   nkarimalis

nkarimalis

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/07/2019 - 22:50

Δουλεύοντας εδω και λόγο καιρό με Android (1+ 6Τ) παράλληλα με Apple Mac/iPad κτλ με την εταιρεία να μου παρέχει το 6Τ και full access σε Microsoft κ google σκέφτομαι μετά απο χρόνια (απο 3g) να παρω μια συσκευή για τηλέφωνο απο τέλη Σεπτέμβρη. Ουσιαστικά όταν μιλάμε για δουλειά και επαγγελματικό τηλ το μοναδικό θέμα που έχουμε ειναι το κόστος επένδυσης και φυσικά μικρους κ μόνο περιοριστικούς παράγοντες. Όλα τα αλλά ειναι εύκολα...
Πχ εμένα η δουλειά μου παρέχει υπολογιστή και τηλέφωνο. Όμως για να κάνω την δουλειά μου πιο εύκολη θα παρω ένα γύρω στα τέλη Σεπτέμβρη/Νοέμβρη γιατί θέλω να δω το καινούργιο iPhone. Δυστηχως είμαστε στην Τρίτη χρόνια του Χ Οποτε δεν περιμένω κάτι ρηξικέλευθο... τι θέλω μεγάλη οθόνη, μπαταρία, e-sim και NFC. Αυτά τα τέσσερα στοιχεία θα ειναι και ο κυρίως λόγος επιλογής μου ανάμεσα στις διαθέσιμες επιλογές της αγοράς. Εάν κοιτάξετε προσεχτικά δεν υπάρχουν πολλές επιλογές που να συγκεντρώνουν και τα 4 ειδικά όταν προστεθεί η προτίμηση για δακτυλικό αποτύπωμα για το NFC... το μεγάλο μειονεκτικά για το iPhone ειναι η μπαταρία, θέλω ρε παιδί μου να μην φοβάμαι να χρεισιμοποιησω το Citymapper η κάποιο άλλο ενεργοβόρο προγραμμα μέσα στο διάστημα της ημέρας...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες