Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέοι iMac με 8ης και 9ης γενιάς επεξεργαστές της Intel


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/03/2019 - 13:26

Όσο αφορά τον δίσκο, η δική μου άποψη είναι ότι η Apple δεν μπορεί να προωθεί λειτουργικό π.χ. High Sierra ή Mojave με APFS και να εξακολουθεί να πουλάει μηχανήματα με μηχανικούς ή fusion δίσκους. Αυτό αγγίζει τα όρια της γελοιότητας καθώς όλοι ξέρουμε ότι και οι δύο δίσκοι είναι ανίκανοι για το συγκεκριμένο file system.

Ας μην πιάσουμε το λειτουργικό το οποίο μπάζει από παντού νερά! Μπάλωμα στο μπάλωμα.

Έχει χαθεί η μπάλα γενικώς. 

Δίκαια την κράζουν την Apple και λίγα της λένε.

Επίσης είναι ανεπίτρεπτο να μην μπορείς να βάλεις χέρι στο μηχάνημα γιατί το θέλει η Apple.

Για τους λόγους που αναφέρεις και κάποιους άλλους άφησα τους iMac και πέρασα στο Hackintosh για το βασικό μου μηχάνημα. 

Έχω την επιλογή να βάλω όποιο hardware θέλω, να αναβαθμίσω και με λιγότερα χρήματα να έχω πιο δυνατό σύστημα. 

Και στην τελική μαθαίνεις και κάτι παραπάνω. 


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/03/2019 - 13:35

Για τους λόγους που αναφέρεις και κάποιους άλλους άφησα τους iMac και πέρασα στο Hackintosh για το βασικό μου μηχάνημα. 

Έχω την επιλογή να βάλω όποιο hardware θέλω, να αναβαθμίσω και με λιγότερα χρήματα να έχω πιο δυνατό σύστημα. 

Και στην τελική μαθαίνεις και κάτι παραπάνω. 

Συμφωνώ μαζί σου Δημήτρη. Και πολύ καλά έκανες.

Το θέμα δεν είναι ότι κάποιος θα πληρώσει κάποια χρήματα για ένα μηχάνημα, αλλά αυτό που αγοράζει να είναι και ικανό να αντεπεξέλθει και λειτουργικά μετά.

Να δώσει τώρα δηλαδή κάποιος 1600+ € για ένα Mac με 1TB μηχανικό να το κάνει τι; Να τρέξει το super κουτσό Mojave; Γιατί και αυτό κουτσό είναι. Βαρεθήκαμε να είμαστε beta testers.  :)



#18   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/03/2019 - 13:38

Σε περιβάλλον APFS, ο μηχανικός δίσκος είναι από χέρι απαράδεκτος. Με τα πολλά του έδωσαν μεν συμβατότητα 

στο σύστημα, όμως τα οφέλη που μπορεί να αποκομίσει από αυτό είναι περίπου ανύπαρκτα.

 

Όσο αφορά στον Fusion όπου οι επιδόσεις του είναι κάπου μεταξύ μηχανικού και SSD, τι να πει κανείς. Κατά την 

γνώμη μου, ιδιαίτερα μετά την κατακρήμνιση την τιμών των SSD και των προδιαγραφών του Mojave, ο εξοπλισμός

των μηχανημάτων μόνο με SSD (ή Flash Storage κατά την Apple) θα έπρεπε να είναι μονόδρομος.

 

Για το  macOS, τι να πει κανείς .....

 

Για το "κλειστό" hardware, μια ακόμη πρωτοτυπία της Apple.


vires acquirit eundo


#19   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 21/03/2019 - 15:20

Πολύ απλά κρατάνε ξεπερασμένες τεχνολογίες στα προϊόντα για να τιμολογούν χαρακτηριστικά που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα εδώ και χρόνια.

Ένας μηχανικός έστω και εν μερη δίσκος χαντακώνει την όλη εμπειρία σε ένα μηχάνημα και ειδικά όταν είναι δύσκολο να τον αναβαθμίσεις μόνος σου αργότερα.




Sent from my iPhone using Tapatalk

#20   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2019 - 16:13

ψιλοασχετο με το θεμα εδω...

 

-η apple εχει καταντησει να πρωτοπορει σε δευτερευοντως σημαντικα πραγματα (πχ θυρες),εκει οπου πρεπει να ξηλωθει ο πελατης της για να απολαυσει αυτα που του προσφερει

-προσωπικα δεν τον παω τον Mr Cook ,μου ειναι αντιπαθης στον τροπο που παριστανει τον Κινεζο :blink:

-τα τελευταια χρονια μια με το λειτουργικο, μια με τις τιμολογησεις τα εχει κανει λιγο μανταρα (βλ προχειροτητα στο λεξικο)

Ζωντας σε μια χωρα χωρις apple store και με την οικονομικη κριση που ολοι ζουμε καθως και για τους ανωτερω λογους, ολο και λιγοτερο με πειθει στο να της τα σκαω,οσο και να το γουσταρω το μηλο.

Πλεον ανανεωνω μηλοσυσκευες πολυ πιο αργα και βασει λογικης

-iphone- 1300 στεγνα δεν θα δωσω ποτε για smartphone, ας ειναι καλα οι επιδοτησεις και η μεταπωλητικη αξια των συσκευων

-iMac-macbook- εχω απο ενα και θα τα εχω μεχρι να παραδωσουν πνευμα.2500 χιλιαρικα για υπολογιστη δεν δινω που να ξερω τι.Θα τα εδινα μονο αν τον χρειαζομουν επαγγελματικα, που και παλι

-iPad- ποτε δεν μετανοιωσα για την αγορα του,2 φορες εως τωρα. Ισως το καλυτερο προιον της apple(εδω βαζω μαζι το mac mini και ισως και το Macbook Air)

τα υπολοιπα προιοντα της apple δεν τα εχω δοκιμασει ποτε

Υποψιν οτι ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα με οποιαδηποτε συσκευη μεχρι σημερα.



#21   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 21/03/2019 - 16:40

Ευκαιρία για το imac 2017 retina 4k ,αν πέσει στα 1200 

:P



#22   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/03/2019 - 16:58

Καινοτομία:

 

Συνημμένο αρχείο  il_570xN.1640739668_l4e3.jpg   38,89KB   24 λήψεις

 

Πάλι καλά που δεν χρησιμοποιούν LOGO.



#23   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/03/2019 - 18:59

ψιλοασχετο με το θεμα εδω...

 

-η apple εχει καταντησει να πρωτοπορει σε δευτερευοντως σημαντικα πραγματα (πχ θυρες),εκει οπου πρεπει να ξηλωθει ο πελατης της για να απολαυσει αυτα που του προσφερει

-προσωπικα δεν τον παω τον Mr Cook ,μου ειναι αντιπαθης στον τροπο που παριστανει τον Κινεζο :blink:

-τα τελευταια χρονια μια με το λειτουργικο, μια με τις τιμολογησεις τα εχει κανει λιγο μανταρα (βλ προχειροτητα στο λεξικο)

Ζωντας σε μια χωρα χωρις apple store και με την οικονομικη κριση που ολοι ζουμε καθως και για τους ανωτερω λογους, ολο και λιγοτερο με πειθει στο να της τα σκαω,οσο και να το γουσταρω το μηλο.

Πλεον ανανεωνω μηλοσυσκευες πολυ πιο αργα και βασει λογικης

-iphone- 1300 στεγνα δεν θα δωσω ποτε για smartphone, ας ειναι καλα οι επιδοτησεις και η μεταπωλητικη αξια των συσκευων

-iMac-macbook- εχω απο ενα και θα τα εχω μεχρι να παραδωσουν πνευμα.2500 χιλιαρικα για υπολογιστη δεν δινω που να ξερω τι.Θα τα εδινα μονο αν τον χρειαζομουν επαγγελματικα, που και παλι

-iPad- ποτε δεν μετανοιωσα για την αγορα του,2 φορες εως τωρα. Ισως το καλυτερο προιον της apple(εδω βαζω μαζι το mac mini και ισως και το Macbook Air)

τα υπολοιπα προιοντα της apple δεν τα εχω δοκιμασει ποτε

Υποψιν οτι ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα με οποιαδηποτε συσκευη μεχρι σημερα.

+1 για το mac mini. Δεν ξέρω πόσα έχω αλλάξει από το 2006 κι εδώ. Δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

 

Από εβδομάδα παραλαμβάνω το νέο late 2018 σε αντικατάσταση του late 2014.


vires acquirit eundo


#24   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/03/2019 - 19:52

+1 για το mac mini. Δεν ξέρω πόσα έχω αλλάξει από το 2006 κι εδώ. Δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

 

Από εβδομάδα παραλαμβάνω το νέο late 2018 σε αντικατάσταση του late 2014.

Με το καλό να σου έρθει Γιώργο, πολύ δυνατό αν και τσιμπημένο κι αυτό, θα μπορούσαν να βγάλουν ένα πιο οικονομικό για κάποιον που θέλει να μπει στον κόσμο του Mac os. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#25   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 21/03/2019 - 20:02

Το λιγουρεύομαι και εγώ το νέο mini σε αντικατάσταση του late 2012. (Το οποίο με 500 SSD και 16 GB RAM δεν τραβάει κανένα ζόρι)οποτε για τη δουλειά που το θέλω (σαλόνι σε 65αρα 4Κ) δεν είναι σίγουρος ότι θα δω σημαντικές διάφορες, εκτός της αναπαραγωγής 4Κ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: kiriakosa, 21/03/2019 - 20:02


#26   jimdem

jimdem

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/03/2019 - 15:09

+550€ το 2019 για 500αρη ssd. Αισχρό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#27   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/03/2019 - 15:22

+550€ το 2019 για 500αρη ssd. Αισχρό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Από κάπου πρέπει να βγάλουν κι αυτοί, πεινάνε οι καημένοι  :D  :D  :D


Once You Go Mac You Never Go Back

#28   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 22/03/2019 - 16:28

Ναι θα πάνε για τα έξοδα του διαστημικού σταθμού-νέα γραφεία που έφτιαξαν πριν λίγο καιρό στην Αμερική. Έχει ανάγκες η εταιρία.  :)



#29   jimdem

jimdem

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/03/2019 - 17:24

Θα μπορούσαν βέβαια στις ram slot να βάλουν και ένα slot για m2 ώστε να μπορείς να βάλεις ssd αλλά ακούγεται σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας :)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες