Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2521   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/12/2020 - 18:09

Υπάρχουν και οι χρεωστικές Visa και MasterCard που δεν είναι Bonus και δεν έχουν καθόλου συνδρομή. Δεν είσαι υποχρεωμένος να δεχθείς αυτές των Bonus. 

Το αναφέρει στο app όταν ξεκινά η διαδικασία, δεν έχει δυνατότητα επιλογής κάρτας, αυτή δίνουν, με δωρεάν τον πρώτο χρόνο.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2522   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2020 - 18:33

Και οι 2 τράπεζες που ανέφερα έχουν το δικό τους πρόγραμμα, yellows & go4more, χωρίς ετήσια συνδρομή. Πάντως κατέβασα το app (iphone 12 ,ios 14.2), κολλάει στο password του ebanking account που δημιουργεί, "πρόβλημα...δοκιμάστε αργότερα"

Το επιχείρημα ήταν «ναι οκ, Apple Pay, αλλά 12€ το χρόνο».

Με το κατά τα άλλα αχρείαστο πρόγραμμα επιβράβευσης των τραπεζών οι συνδρομές εξαφανίζονται. Και προφανώς συνδρομές έχουν όλες οι τράπεζες, είτε άμεσες είτε έμμεσες. Επίσης προφανώς είτε σου λένε μαζεύεις πόντους είτε σου λένε μαζεύεις ευρώ το κέρδος πάνω κάτω ίδιο είναι. Marketing, είναι απλό. Δεν υπάρχει μόνο το τηλεφωνικό καρτέλ.

Το θέμα είναι πιο χρώμα logo τράπεζας σου αρέσει, σε ποιο υποκατάστημα έχεις γνωστούς υπαλλήλους, ποιο είναι πιο κοντά σου και σε εξυπηρετεί.

Η μόνη διαφορά που βλέπω εγώ είναι ότι η Alpha παραμένει η μόνη με Apple Pay, και έχει περάσει καιρός, και με το πιο πλήρες internet banking. Η Πειραιώς πριν 10+ χρόνια είχε ξεκινήσει δυνατά, αλλά μάλλον εκεί έμεινε και δυστυχώς απ ότι φαίνεται και εκεί θα μείνει.

Υπάρχουν και οι χρεωστικές Visa και MasterCard που δεν είναι Bonus και δεν έχουν καθόλου συνδρομή. Δεν είσαι υποχρεωμένος να δεχθείς αυτές των Bonus.

Με τις Bonus έχεις δωρεάν την υπηρεσία ειδοποιήσεων (η Πειραιώς μου τη χρεώνει 24€ νομίζω ; ) και σχεδόν πληρώνεις τη συνδρομή με τους πόντους «καλωσορίσματος» ...

Όλα σχετικά είναι. Ποια είναι πιο ακριβή κάρτα τώρα ;

Τελευταία επεξεργασία από: DiS, 05/12/2020 - 18:35


#2523   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/12/2020 - 12:22

Έχω Eurobank και περιμένω μάταια την ενεργοποίηση του Apple Play. Βλέπω όμως ότι πολλοί εδώ δουλεύετε με Curve και ήθελα να ρωτήσω αν συναλλαγές με curve χτίζουν το αφορολόγητο κανονικά (οι συναλλεγές με Revolut πχ δεν μετράνε).



#2524   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 11/12/2020 - 12:37

Έχω Eurobank και περιμένω μάταια την ενεργοποίηση του Apple Play. Βλέπω όμως ότι πολλοί εδώ δουλεύετε με Curve και ήθελα να ρωτήσω αν συναλλαγές με curve χτίζουν το αφορολόγητο κανονικά (οι συναλλεγές με Revolut πχ δεν μετράνε).


Ναι, συμπεριλαμβάνονται. Δεν είμαι σίγουρος για τα προγράμματα bonus των καρτών.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2525   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 11/12/2020 - 13:01

Έχω Eurobank και περιμένω μάταια την ενεργοποίηση του Apple Play. Βλέπω όμως ότι πολλοί εδώ δουλεύετε με Curve και ήθελα να ρωτήσω αν συναλλαγές με curve χτίζουν το αφορολόγητο κανονικά (οι συναλλεγές με Revolut πχ δεν μετράνε).

Τα ίδια και εγώ. Κουράστηκα να περιμένω. Ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να έχει μπει κι αυτή.



#2526   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 11/12/2020 - 13:39

Να συμπληρώσω πάντως πως ενώ με την Revolut δεν φτιάχνεις αφορολόγητο, ίσως η μεταφορά των χρημάτων σε αυτή, να μετράει. Δεν έχω «φορτίσει» πρόσφατα και δεν είναι εύκολο να δω την επιρροή της συναλλαγής αλλά θυμάμαι πως η μεταφορά καταγράφεται σαν «αγορά» στο μήνυμα της Alphabank.


Sent from never never land using Tapatalk

#2527   paraskdi

paraskdi

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 11/12/2020 - 16:23

Να συμπληρώσω πάντως πως ενώ με την Revolut δεν φτιάχνεις αφορολόγητο, ίσως η μεταφορά των χρημάτων σε αυτή, να μετράει. Δεν έχω «φορτίσει» πρόσφατα και δεν είναι εύκολο να δω την επιρροή της συναλλαγής αλλά θυμάμαι πως η μεταφορά καταγράφεται σαν «αγορά» στο μήνυμα της Alphabank.


Sent from never never land using Tapatalk

Όχι φιλε μου δεν μετράει στο αφορολόγητο.
Αν και δεν ξέρω τον λόγο.
Κανονικά έπρεπε να μετράει.



Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

#2528   nek

nek

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2020 - 16:30

Πρέπει να ενεργοποιήσεις την δυνατότητα της αυτόματης πληρωμής, αλλιώς 2 ταπ στο κουμπί


Πως γίνεται αυτή η ενεργοποίηση;; Δεν το βρήκα ούτε στο κινητό ούτε στο ρολόι.

#2529   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/12/2020 - 17:02

Ναι, συμπεριλαμβάνονται. Δεν είμαι σίγουρος για τα προγράμματα bonus των καρτών.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τέλεια, thanks!



#2530   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/12/2020 - 17:19

Ναι, συμπεριλαμβάνονται. Δεν είμαι σίγουρος για τα προγράμματα bonus των καρτών.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αφορολόγητο χτίζεις, οι πόντοι όμως για επιστροφή eurobank δεν μπαίνουν


Sent from my iPad using Tapatalk

#2531   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/12/2020 - 18:15

https://www.hellenic...xW8tQJKkzGzWIGE

Πάντως μπαίνει και η Ελληνική Τράπεζα στο παιχνίδι.. την έφαγε στη στροφή τη Eurobank..


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2532   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/12/2020 - 18:25

https://www.hellenic...xW8tQJKkzGzWIGE

Πάντως μπαίνει και η Ελληνική Τράπεζα στο παιχνίδι.. την έφαγε στη στροφή τη Eurobank..


Sent from my iPhone using Tapatalk


Τη Eurobank Cyprus. Ναι.

#2533   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/12/2020 - 18:49

Τη Eurobank Cyprus. Ναι.

Α πατάτα έκανα Ε;
Η βιασύνη με έφαγε! Σορυ
Μπερδεύτηκα με την πανελλήνια

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: YAz, 11/12/2020 - 18:55


#2534   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2020 - 01:27

Έχω Eurobank και περιμένω μάταια την ενεργοποίηση του Apple Play. Βλέπω όμως ότι πολλοί εδώ δουλεύετε με Curve και ήθελα να ρωτήσω αν συναλλαγές με curve χτίζουν το αφορολόγητο κανονικά (οι συναλλεγές με Revolut πχ δεν μετράνε).


στην Πειραιώς περνάνε οι πόντοι και μετράει το αφορολόγητο κανονικά

#2535   Ravager

Ravager

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 13/12/2020 - 05:06

Ένα παράδειγμα τι κανω εγώ. Εχω Πειραιως. Η Πειραιως δίνει extra yellows σε ορισμένες επιχειρήσεις. Παράδειγμα ο Σκλαβενίτης. Σε ολους πληρώνω με το ρολόι και Curve. Στο Σκλαβενίτη με την καρτα της Πειραιώς. Στα υπόλοιπα μαγαζιά είτε με την καρτα της Πειραιώς πληρώσω είτε με την curve τα ιδια yellows θα παρω. Από την άλλη θέλω να το κανω για να βλέπουν εκεί στην Πειραιώς ότι υπάρχει και κίνηση και χάνουν την προμήθεια πας και φιλοτιμηθούν ποτέ. Ελπίζω να το ακολουθούν και αλλοι γιατί αλλιώς φως δεν θα δουμε. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες