Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#811   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/12/2019 - 02:23

Μα το θέμα είναι οτι οι χρεώσεις πληρώνονται απο τους καταναλωτές οχι απο τις τραπεζες η κάνω λάθος;


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro


Σωστα, αλλα βγαζουν λιγοτερο κερδος


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#812   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/12/2019 - 09:37

Σωστα, αλλα βγαζουν λιγοτερο κερδος


Sent from my iPhone using Tapatalk

λάθος. οι χρεώσεις πληρώνονται απο τους έμπορους προς τις τράπεζες.

αν βάζανε καπέλο στους καταναλωτές για κάθε συναλλαγή κανένας δεν θα χρησιμοποιούσε κάρτα.


Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 11/12/2019 - 09:42


#813   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/12/2019 - 10:59

λάθος. οι χρεώσεις πληρώνονται απο τους έμπορους προς τις τράπεζες.
αν βάζανε καπέλο στους καταναλωτές για κάθε συναλλαγή κανένας δεν θα χρησιμοποιούσε κάρτα.


Εννοω οτι ειναι λεφτα που δεν τα πληρωνει η τραπεζα! Πληρωνουμε εμεις στον εμπορο, η τραπεζα του κραταει προμηθεια, αλλα αν ειναι με χρηση apple pay θα παρει λιγπτερο απ οτι υπολογιζε! Συγνωμη για τη διατυπωση μου νωριτερα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#814   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/12/2019 - 12:32

Εννοω οτι ειναι λεφτα που δεν τα πληρωνει η τραπεζα! Πληρωνουμε εμεις στον εμπορο, η τραπεζα του κραταει προμηθεια, αλλα αν ειναι με χρηση apple pay θα παρει λιγπτερο απ οτι υπολογιζε! Συγνωμη για τη διατυπωση μου νωριτερα


Sent from my iPhone using Tapatalk

σωστότατος.

και θα κάνω μια άλλη ερώτηση.

αν εσύ ήσουνα τράπεζα και ερχόταν κάποιος να σου προτείνει ένα σύστημα πληρωμών ζητώντας σου να πάρει μέρος από το κέρδος σου θα το δεχόσουνα; πόσο μάλιστα αν γνώριζες πως οι καταναλωτές που το χρησιμοποιούν είναι ελάχιστοι στην εσωτερική αγορά.

εγώ προσωπικά θα την είχα στείλει από εκεί που ήρθε. και θα κρατούσα όλα τα κέρδη για μένα.



#815   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/12/2019 - 12:40

σωστότατος.
και θα κάνω μια άλλη ερώτηση.
αν εσύ ήσουνα τράπεζα και ερχόταν κάποιος να σου προτείνει ένα σύστημα πληρωμών ζητώντας σου να πάρει μέρος από το κέρδος σου θα το δεχόσουνα; πόσο μάλιστα αν γνώριζες πως οι καταναλωτές που το χρησιμοποιούν είναι ελάχιστοι στην εσωτερική αγορά.
εγώ προσωπικά θα την είχα στείλει από εκεί που ήρθε. και θα κρατούσα όλα τα κέρδη για μένα.

Και όταν είναι δεσμιοι που χτισηματος αφορολόγητο με Ελληνικές κάρτες,να προσθεσω


Sent from my iPad using Tapatalk

#816   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/12/2019 - 12:41

σωστότατος.
και θα κάνω μια άλλη ερώτηση.
αν εσύ ήσουνα τράπεζα και ερχόταν κάποιος να σου προτείνει ένα σύστημα πληρωμών ζητώντας σου να πάρει μέρος από το κέρδος σου θα το δεχόσουνα; πόσο μάλιστα αν γνώριζες πως οι καταναλωτές που το χρησιμοποιούν είναι ελάχιστοι στην εσωτερική αγορά.
εγώ προσωπικά θα την είχα στείλει από εκεί που ήρθε. και θα κρατούσα όλα τα κέρδη για μένα.


Το θεμα ειναι πως δεν ξερω για τι κερδη μιλαμε και γενικα δεν γνωριζω ολα τα δεδομενα.
Ας πουμε, δεδομενο ειναι πως σου προσφερει μια εξτρα προστασια επειδη δεν δινεις τη φυσικη καρτα στο καταστημα. Εδω να σημειωσω πως στηβ Αμερικη εξακολουθουν να χρησιμοποιουν τη μαγνητικη πλευρα της καρτας, και οταν ερχεται ο λογαριασμος δινεις την καρτα, πηγαινουν στο ταμειο και φερνουν το απόκομμα για βα το υπογραψεις. Εγω οταν γυρισα απ το ταξιδι μου με πηρε η τραπεζα μου να με ενημερωσει πως ισως εγινε προσπάθεια υποκλοπης, και πως η Visa τους ενημερωσε να την διακοψουν. Σε αυτη τη περιπτωση αν ειχαν γινει αγορες, ισως διεκδικούσα απ την τραπεζα να μην πληρωσω τις εξτρα χρεωσεις. Οι τοπικες τραπεζες στην Αμερικη ισως να κρίνουν πως χρειαζονται αυτη την εξτρα ασφαλεια, και πως ισως τους βγαινει πιο φθηνα το να πληρωνουβ μια μικρη προμηθεια.

Κοινως παιζουν πολλα απο πισω που δεν τα γνωριζουμε. Οι αλλες τραπεζες του εξωτερικου το κανανε, και το κανανε σε αγορες οπου δεν υπαρχει υποχρεωση χρησης πιστωτικης καρτας.
Εδω απ τη μια, καποιος μπορει να πει πως προσπαθουν να βγαλουν απ τη μυγα οσο περισσοτερο ξυγκι μπορουν, αλλα απ την αλλη εχουν ανοιχτα τα κοκκινα δανεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#817   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/12/2019 - 16:53

Το θεμα ειναι πως δεν ξερω για τι κερδη μιλαμε και γενικα δεν γνωριζω ολα τα δεδομενα.

φαντάσου περίπου το 1,2% του γενικού τζίρου από όλα τα πος καθημερινά να πάει στις τράπεζες.

μιλάμε για τρελά λεφτά. είναι η καινούρια καθημερινή πηγή εισόδων για τις τράπεζες.

και εμείς την τροφοδοτούμε γιατί μας διευκολύνει και μας κάνει πιο κουλ και σουπερ ντουπερ.



#818   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/12/2019 - 20:54

φαντάσου περίπου το 1,2% του γενικού τζίρου από όλα τα πος καθημερινά να πάει στις τράπεζες.

μιλάμε για τρελά λεφτά. είναι η καινούρια καθημερινή πηγή εισόδων για τις τράπεζες.

και εμείς την τροφοδοτούμε γιατί μας διευκολύνει και μας κάνει πιο κουλ και σουπερ ντουπερ.

To θέμα δεν είναι πόσα παίρνει η τράπεζα του pos αλλά το πόσα παίρνει το τραπεζικό ίδρυμα με την κάρτα πληρωμής.

Στην Ευρώπη το νούμερο είναι απο 0.2% μέχρι 0.4% σε ακραίες περιπτώσεις. Το apple pay παίρνει χρήματα απο το μερίδιο της κάρτας πληρωμής, σε ορισμένες περιπτώσεις φθάνει και το 90% του ποσού.

Για την ακρίβεια το ποσοστό του pos μοιράζετε στην τράπεζα που ανήκει το pos και στο τραπεζικό ίδρυμα της κάρτα που πραγματοποίησε πληρωμή. Στο ποσοστό που ανέφερε ο φίλος απο πάνω 1.2% πηγαίνει στην τράπεζα του pos και η οποία τράπεζα στέλνει το 0.2% στην τράπεζα της κάρτας κοκ.



#819   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/12/2019 - 21:02

To θέμα δεν είναι πόσα παίρνει η τράπεζα του pos αλλά το πόσα παίρνει το τραπεζικό ίδρυμα με την κάρτα πληρωμής.

Στην Ευρώπη το νούμερο είναι απο 0.2% μέχρι 0.4% σε ακραίες περιπτώσεις. Το apple pay παίρνει χρήματα απο το μερίδιο της κάρτας πληρωμής, σε ορισμένες περιπτώσεις φθάνει και το 90% του ποσού.

Για την ακρίβεια το ποσοστό του pos μοιράζετε στην τράπεζα που ανήκει το pos και στο τραπεζικό ίδρυμα της κάρτα που πραγματοποίησε πληρωμή. Στο ποσοστό που ανέφερε ο φίλος απο πάνω 1.2% πηγαίνει στην τράπεζα του pos και η οποία τράπεζα στέλνει το 0.2% στην τράπεζα της κάρτας κοκ.

(αναφέρω συνολικά συναλλαγές σε ΠΟΣ με κάρτες στην Ελλάδα και τι πληρώνουν οι έμποροι.)

και ξαναρωτάω. γιατί κανένας δεν απαντάει στην ερώτηση μου.

γιατί η τράπεζα να κάνει μάγκα την αππλε στην ελληνική αγορά;

δεν μπορεί η ίδια να κρατήσει το 100% τησ προμήθειας;


Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 11/12/2019 - 21:05


#820   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/12/2019 - 23:24


Ρωτάς μονοσήμαντα. Εξηγούμαι :
Λες ορθά : Γιατί να πληρώσει ξένη τράπεζα αφού μπορεί να τα κερδίσει όλα η ελληνική ;

Απαντώ : διότι η ελληνική δεν μπορεί να φτιάξει και δεν έχει τις υπηρεσίες που παρέχει η ξένη τράπεζα.

Όλα είναι θέμα κόστους/υπηρεσιών. Όχι μόνο κόστους.

Ο πελάτης πληρώνει για τις υπηρεσίες και την εξυπηρέτηση που δέχεται.
Δεν είναι απλά βλάκας να πληρώνει έτσι και αλλιώς ανεξάρτητου τι παρέχεται.

Αυτός είναι και ο λόγος που 600.000 ελεύθεροι επαγγελματίες άνοιξαν στη Βουλγαρία άλλοι τόσοι στη Κύπρο και λίγοι στην Αγγλία έδρα , που υπάρχουν επισης κάρτες και λογαριασμοί σαν την Revolut, N26 , Monese κλπ

Όσο δεν δίνεται έμφαση στις υπηρεσίες από τις τράπεζες , τόσο θα χάνουν το χρήμα από τα χέρια τους. Και τόσο πιο πολύ θα κοστολογούν τις υπηρεσίες τους.
Η μακροπρόθεσμη συνταγή για να κλείσει ένα μαγαζί είναι αυτή.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#821   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 12/12/2019 - 00:02

Παίδες, οι ελληνικές τράπεζες έχουν τα πελατάκια η Apple το brand name και τον τρόπο. Θα τα βρουνε κάπου στη μέση. Αλλιώς μπορεί η Apple να εξαγοράσει 1-2 τράπεζες και να το στήσει μόνη της. Αυτό δεν το θέλουν οι τραπεζίτες. Η κεφαλοποίηση της ΕΤΕ είναι 2,8 δις, με τα μισά από τα κέρδη της, η Apple σε ένα τρίμηνο κάνει κουμάντο σε όλες τις τράπεζες!!! Ούτε η ίδια το θέλει όμως.
Απλά πρέπει να καταλάβουν οι ελληνικές τράπεζες ότι αυτό είναι το μέλλον κι ότι θα κερδίσουν κι από αυτό.
Είναι η πρώτη τους φορά ως π@&€νακια, μέχρι τώρα ήταν νταβάδες!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: alej, 12/12/2019 - 00:05


#822   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 12/12/2019 - 02:19

Ρωτάς μονοσήμαντα. Εξηγούμαι :
Λες ορθά : Γιατί να πληρώσει ξένη τράπεζα αφού μπορεί να τα κερδίσει όλα η ελληνική ;

Απαντώ : διότι η ελληνική δεν μπορεί να φτιάξει και δεν έχει τις υπηρεσίες που παρέχει η ξένη τράπεζα.

Όλα είναι θέμα κόστους/υπηρεσιών. Όχι μόνο κόστους.

Ο πελάτης πληρώνει για τις υπηρεσίες και την εξυπηρέτηση που δέχεται.
Δεν είναι απλά βλάκας να πληρώνει έτσι και αλλιώς ανεξάρτητου τι παρέχεται.

Αυτός είναι και ο λόγος που 600.000 ελεύθεροι επαγγελματίες άνοιξαν στη Βουλγαρία άλλοι τόσοι στη Κύπρο και λίγοι στην Αγγλία έδρα , που υπάρχουν επισης κάρτες και λογαριασμοί σαν την Revolut, N26 , Monese κλπ

Όσο δεν δίνεται έμφαση στις υπηρεσίες από τις τράπεζες , τόσο θα χάνουν το χρήμα από τα χέρια τους. Και τόσο πιο πολύ θα κοστολογούν τις υπηρεσίες τους.
Η μακροπρόθεσμη συνταγή για να κλείσει ένα μαγαζί είναι αυτή.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Ο λόγος που μεταφέρουν έδρα είναι κυρίως φορολογικός και οχι για τις τραπεζικές υπηρεσίες... μην αγνοούμε και οτι πολλές έφυγαν και για τα capital control.
To καλοκαίρι είχα διαβάσει ενα αρθρο οτι ακόμη και στη Γερμανία που υπάρχει το applepay googleplay payback και αλλα, η πλειοψηφια πληρώνει με τις χρεωστικες (EC KARTE) μετά μετρητα και μολις 4% με googlepay και 2% με applepay.
Στήν τελική θα ζήσουμε και χωρις το Applepay.


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

#823   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 12/12/2019 - 02:20

Ρωτάς μονοσήμαντα. Εξηγούμαι :
Λες ορθά : Γιατί να πληρώσει ξένη τράπεζα αφού μπορεί να τα κερδίσει όλα η ελληνική ;

Απαντώ : διότι η ελληνική δεν μπορεί να φτιάξει και δεν έχει τις υπηρεσίες που παρέχει η ξένη τράπεζα.

Όλα είναι θέμα κόστους/υπηρεσιών. Όχι μόνο κόστους.

Ο πελάτης πληρώνει για τις υπηρεσίες και την εξυπηρέτηση που δέχεται.
Δεν είναι απλά βλάκας να πληρώνει έτσι και αλλιώς ανεξάρτητου τι παρέχεται.

Αυτός είναι και ο λόγος που 600.000 ελεύθεροι επαγγελματίες άνοιξαν στη Βουλγαρία άλλοι τόσοι στη Κύπρο και λίγοι στην Αγγλία έδρα , που υπάρχουν επισης κάρτες και λογαριασμοί σαν την Revolut, N26 , Monese κλπ

Όσο δεν δίνεται έμφαση στις υπηρεσίες από τις τράπεζες , τόσο θα χάνουν το χρήμα από τα χέρια τους. Και τόσο πιο πολύ θα κοστολογούν τις υπηρεσίες τους.
Η μακροπρόθεσμη συνταγή για να κλείσει ένα μαγαζί είναι αυτή.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Ο λόγος που μεταφέρουν έδρα είναι κυρίως φορολογικός και οχι για τις τραπεζικές υπηρεσίες... μην αγνοούμε και οτι πολλές έφυγαν και για τα capital control.
To καλοκαίρι είχα διαβάσει ενα αρθρο οτι ακόμη και στη Γερμανία που υπάρχει το applepay googleplay payback και αλλα, η πλειοψηφια πληρώνει με τις χρεωστικες (EC KARTE) μετά μετρητα και μολις 4% με googlepay και 2% με applepay.
Στήν τελική θα ζήσουμε και χωρις το Applepay.


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

#824   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/12/2019 - 03:00

Ο λόγος που μεταφέρουν έδρα είναι κυρίως φορολογικός.
Στήν τελική θα ζήσουμε και χωρις το Applepay.


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro


Συμφωνώ μαζί σου είναι φορολογικός ,

στο παράδειγμα θέλω να πω ότι οι καταναλωτές δεν είναι όλοι πρόβατα που μπορείς να τα αρμέγεις όποτε και όπως θέλουν οι τράπεζες , το κράτος κλπ .
Βρίσκουν τρόπους να κυνηγήσουν το καλύτερο για αυτούς φορολογικά , τραπεζικά , οπουδήποτε.

Το Apple Pay όντως γενικά λόγω Αμερικής στην Ευρώπη η διείσδυση του δεν είναι και η καλύτερη.
Από την άλλη όμως είναι μια υπηρεσία που θα την ήθελαν αρκετοί χρήστες Apple .

Και για να απαντήσω στο «θα ζήσουμε και χωρίς Apple Pay» ,

ζω με Apple Pay ήδη μέσω Revolut και χωρίς προμήθεια από την Πειραιώς !!
Αν θέλει η Πειραιώς να ξοδεύω τα χρήματα μου μέσω Αγγλίας η Γερμανίας (Ν26) αντί να παίρνει και εκείνη μερίδιο με ενδιαφέρει ελάχιστα αφού την άκρη μου την έχω βρει σαν καταναλωτής.

Το επόμενο βήμα για εμένα σαν καταναλωτή θα ήταν να γίνει το ίδιο με τους παρόχους κινητής.
Που θα πάει θα την βρούμε και εκεί την άκρη ...





Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#825   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/12/2019 - 03:01

Ο λόγος που μεταφέρουν έδρα είναι κυρίως φορολογικός.
Στήν τελική θα ζήσουμε και χωρις το Applepay.


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro


Συμφωνώ μαζί σου είναι φορολογικός ,

στο παράδειγμα θέλω να πω ότι οι καταναλωτές δεν είναι όλοι πρόβατα που μπορείς να τα αρμέγεις όποτε και όπως θέλουν οι τράπεζες , το κράτος κλπ .
Βρίσκουν τρόπους να κυνηγήσουν το καλύτερο για αυτούς φορολογικά , τραπεζικά , οπουδήποτε.

Το Apple Pay όντως γενικά λόγω Αμερικής στην Ευρώπη η διείσδυση του δεν είναι και η καλύτερη.
Από την άλλη όμως είναι μια υπηρεσία που θα την ήθελαν αρκετοί χρήστες Apple .

Και για να απαντήσω στο «θα ζήσουμε και χωρίς Apple Pay» ,

ζω με Apple Pay ήδη μέσω Revolut και χωρίς προμήθεια από την Πειραιώς !!
Αν θέλει η Πειραιώς να ξοδεύω τα χρήματα μου μέσω Αγγλίας η Γερμανίας (Ν26) αντί να παίρνει και εκείνη μερίδιο με ενδιαφέρει ελάχιστα αφού την άκρη μου την έχω βρει σαν καταναλωτής.

Το επόμενο βήμα για εμένα σαν καταναλωτή θα ήταν να γίνει το ίδιο με τους παρόχους κινητής.
Που θα πάει θα την βρούμε και εκεί την άκρη ...





Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες