Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#571   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 19/10/2019 - 21:21

Παιδιά θυμίστε μου λίγο σας παρακαλώ..

Έχω Revolut και θα πάω Σουηδία

Ο κύριος λογαριασμός μου στο app της revolut είναι σε ευρώ.

 

1.Χρειάζεται να κάνω αλλαγή νομίσματος στο app της revolut?

 

2.Όταν κάνω αγορές στην Σουηδία  με την Revolut τι επιλογές θα μου εμφανίζει στο POS και τι θα πρέπει να επιλέγω?

 

3.Επίσης αν κάνω ανάληψη σε ΑΤΜ από τράπεζα στη Σουηδία με revolut, εκεί τι επιλέγω?

 

Ευχαριστώ !!!!

Εγώ που ήμουν Αγγλία πριν 10 μέρες εκτός από ευρώ άνοιξα  λογαριασμό σε λίρες Αγγλίας και άλλαξα μέσα από την εφαρμογή ευρώ σε λίρες και έκανα την δουλειά μου πληρώνοντας τα πάντα σε λίρες Αγγλίας..apple pay μεχρι και στο tube :) Αναληψη δεν χρειαστηκε να κανω διοτι ολες οι συναλαγες μου ηταν μεσω Apple Pay. Τα μετρητα δεν μου χρειαστηκαν πουθενα αλλα και ουτε που επιασα στα χερια λιρα αγγλιας.

 

από insomnia 

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 19/10/2019 - 21:23


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#572   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/10/2019 - 21:30

Δοκιμασμενη σε Φιλιππινες, Κων/πολη, Ντουμπαι, Καταρ, και Νορβηγια. Κανενα απολυτως προβλημα ποτε. Σε Φιλιππινες και Καταρ εγιναν και αρκετες αναληψεις μετρητων επισης χωρις κανενα προβλημα. Στις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης τωρα με το apple pay, δε χρειαζεσαι ουτε το πορτοφολι σου να κρατας πια -αρκει να εχεις μπαταρια στο τηλεφωνο. :))


Εγώ που ήμουν Αγγλία πριν 10 μέρες εκτός από ευρώ άνοιξα λογαριασμό σε λίρες Αγγλίας και άλλαξα μέσα από την εφαρμογή ευρώ σε λίρες και έκανα την δουλειά μου πληρώνοντας τα πάντα σε λίρες Αγγλίας..apple pay μεχρι και στο tube :) Αναληψη δεν χρειαστηκε να κανω διοτι ολες οι συναλαγες μου ηταν μεσω Apple Pay. Τα μετρητα δεν μου χρειαστηκαν πουθενα αλλα και ουτε που επιασα στα χερια λιρα αγγλιας.

από insomnia



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#573   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 19/10/2019 - 21:56

Εγώ που ήμουν Αγγλία πριν 10 μέρες εκτός από ευρώ άνοιξα  λογαριασμό σε λίρες Αγγλίας και άλλαξα μέσα από την εφαρμογή ευρώ σε λίρες και έκανα την δουλειά μου πληρώνοντας τα πάντα σε λίρες Αγγλίας..apple pay μεχρι και στο tube :) Αναληψη δεν χρειαστηκε να κανω διοτι ολες οι συναλαγες μου ηταν μεσω Apple Pay. Τα μετρητα δεν μου χρειαστηκαν πουθενα αλλα και ουτε που επιασα στα χερια λιρα αγγλιας.

 

από insomnia 

οπότε πρέπει να αλλάξω το νόμισμα από ευρώ σε σουηδικές κορώνες? Δεν γίνεται αυτόματα η μετατροπή?



#574   paraskdi

paraskdi

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 19/10/2019 - 23:45

οπότε πρέπει να αλλάξω το νόμισμα από ευρώ σε σουηδικές κορώνες? Δεν γίνεται αυτόματα η μετατροπή?

Αυτόματα νομίζω ότι γίνεται


Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

#575   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/10/2019 - 07:57

οπότε πρέπει να αλλάξω το νόμισμα από ευρώ σε σουηδικές κορώνες? Δεν γίνεται αυτόματα η μετατροπή?


Και μόνο ευρώ να έχεις κάνει την μετατροπή μόνη της η revolut.

Η μετατροπή σε σουηδικό νόμισμα σου χρειάζεται να υπάρχει γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις πχ σε ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ όταν έχεις την revolut σε διαφορετικό νόμισμα η τράπεζα σε ρωτάει αν θέλεις να κάνει εκείνη την μετατροπή νομίσματος με δικιά της ισοτιμία που ποιος ξέρει ποσό είναι εκείνη την στιγμή. Έχεις όμως την επιλογή να μην αποδεχθείς την ισοτιμία της τράπεζας στο ΑΤΜ και να την κάνει αυτόματα η revolut.

Αν όμως έχεις σουηδικό νόμισμα στη revolut αυτή την ερώτηση δεν θα στη κάνει θα τραβήξει χρήματα από το ίδιο νόμισμα.

Από την άλλη αν πχ πάω Σουηδία και μετατρέψω 1000€ σε σουηδικό νόμισμα αλλά ξοδέψω μόνο 500 τα υπόλοιπα ξανά μετατρέποντας τα σε ευρώ ίσως χάσω ή κερδίσω ένα αμελητέο ποσό στην μετατροπή και μετά στην επαναφορά σε ευρώ.

Γενικά σαν πρακτική μετατρέπω ένα μικρό ποσό κάθε φορά χρημάτων στο νόμισμα της χώρας που θα πάω τέτοιο που είμαι σίγουρος ότι θα ξοδέψω. Πολλές φορές το κάνω και επιτόπου αμέσως πριν την ανάληψη από το ΑΤΜ. Ώστε να μην έχω ξανά μετατροπές για επαναφορά σε ευρώ.

Στις αγορές με κάρτα δεν έχεις κανένα πρόβλημα ας είναι σε ευρώ τα χρήματα σου δεν θα σε απασχολήσει καθόλου.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#576   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/10/2019 - 11:59

Πάντως αυτό που λένε για αφορολόγητο με 30% αγορές με κάρτες ή banking,αν όντως ισχύσει δεν ξέρω κατά πόσο θα συμφερουν revolut και οι υπόλοιπες μιας και δεν μετράνε στο αφορολόγητο.
Θα πρέπει να κάνουν κάτι οι τράπεζες γι αυτό να βάλουν επιτέλους τις κάρτες τους στο Apple pay


Sent from my iPad using Tapatalk

#577   kaveiros

kaveiros

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2019 - 13:16

Πάντως αυτό που λένε για αφορολόγητο με 30% αγορές με κάρτες ή banking,αν όντως ισχύσει δεν ξέρω κατά πόσο θα συμφερουν revolut και οι υπόλοιπες μιας και δεν μετράνε στο αφορολόγητο.
Θα πρέπει να κάνουν κάτι οι τράπεζες γι αυτό να βάλουν επιτέλους τις κάρτες τους στο Apple pay


Sent from my iPad using Tapatalk


Αν φορτώνεις την revolut με κάρτα φαίνεται σαν αγορά , όποτε πέρνει μια χαρά στο αφορολόγητο .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#578   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 20/10/2019 - 13:29

Αν φορτώνεις την revolut με κάρτα φαίνεται σαν αγορά , όποτε πέρνει μια χαρά στο αφορολόγητο .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Νομίζω κάνεις λάθος, είναι αγορά στο εξωτερικό κ δεν μετράει, στην monese τουλάχιστον έτσι είναι, δεν βλέπω στις συναλλαγές του ebanking της Εθνικής στην καρτέλα αφορολόγητο να τις μετράει


Sent from my iPhone using Tapatalk

#579   kaveiros

kaveiros

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2019 - 13:45

Δεν επιμένω. Μπορεί και να είναι έτσι όπως λες .
Θα το παρατηρήσω στον λογαριασμό μου (alpha) και θα επανέλθω .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#580   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 20/10/2019 - 13:57

οπότε πρέπει να αλλάξω το νόμισμα από ευρώ σε σουηδικές κορώνες? Δεν γίνεται αυτόματα η μετατροπή?

Να το κάνεις οπωσδήποτε αλλά απο Δευτέρα μέχρι Παρασκευή. Μετά η ρεβολουτ σε καπελώνει κάτι επιπλέον.

και στις συναλλαγές το Σάββατοκυριακο επίσης καπελώνει κάτι επιπλέον.αρα  είναι καλύτερα να αλλάζεις όσα χρήματα νομίζεις ότι θα χρειαστείς σε τοπικό νόμισμα και πάλι ξανά σε ευρώ όταν επιστρέψεις.

την αλλαγή την κάνει αυτόματα έτσι και αλλιώς αλλα όπως σου είπα πιο πάνω ΣΚ δουλεύει λίγο περίεργα. Πολλοί δεν το γνωρίζουν αυτό.


Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 20/10/2019 - 13:59


#581   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 20/10/2019 - 14:06

Παραθέτω απο άλλο σάιτ πληροφορίες.

 

  • Το σαββατοκύριακο η Revolut χρησιμοποιεί την ισοτιμία της Παρασκευής ενσωματώνοντας ένα μικρό κόστος (συνήθως 0.5%). Για να κάνετε πραγματικά δωρεάν συνάλλαγμα κάντε τη μετατροπή μεταξύ Δευτέρα και Παρασκευή. Μετά μπορείτε να στείλετε ή να ξοδέψετε χρήματα γνωρίζοντας ότι πήρατε την καλύτερη δυνατή ισοτιμία μέσω της εφαρμογής.


#582   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/10/2019 - 15:23

Αν φορτώνεις την revolut με κάρτα φαίνεται σαν αγορά , όποτε πέρνει μια χαρά στο αφορολόγητο .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στην Eurobank δεν φαίνεται σαν αγορα


Sent from my iPad using Tapatalk

#583   ls9

ls9

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 20/10/2019 - 17:39

Δοκιμασμενη σε Φιλιππινες, Κων/πολη, Ντουμπαι, Καταρ, και Νορβηγια. Κανενα απολυτως προβλημα ποτε. Σε Φιλιππινες και Καταρ εγιναν και αρκετες αναληψεις μετρητων επισης χωρις κανενα προβλημα. Στις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης τωρα με το apple pay, δε χρειαζεσαι ουτε το πορτοφολι σου να κρατας πια -αρκει να εχεις μπαταρια στο τηλεφωνο. :))




Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

φίλε μου θα πάω Κωνπολη, την έχεις δοκιμάσει και όλα οκ? έκανες αλλαγή στο νόμισμα ή την είχες σε ευρώ? ευχαριστώ



#584   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/10/2019 - 18:49

Έκανα όλες τις συναλλαγές σε ευρώ. Δεν είχα κανένα πρόβλημα.

'Οταν κάνεις συναλλαγή σου γράφει και την ισοτιμία στη συναλλαγή. 

Δες όταν πας και αν δεις οτι εσένα δε σε συμφέρει άλλαξε συνάλλαγμα euro με t.lira μέσα στην εφαρμογή, (εκτός ΣΚ).  

 

φίλε μου θα πάω Κωνπολη, την έχεις δοκιμάσει και όλα οκ? έκανες αλλαγή στο νόμισμα ή την είχες σε ευρώ? ευχαριστώ



#585   Reystar

Reystar

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 21/10/2019 - 16:20

Κάνα νέο έχουμε εδώ με τις απαρχαιωμένες ελληνικές τράπεζες ? Ποτέ επιτέλους θα δουλέψει και με τις ελληνικές τράπεζες?! Θα δούλευα κ εγω revolut αλλά χρησιμοποιώ πιστωτική κάρτα 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες