Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3106   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 18/01/2022 - 13:37

Πάντως για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους αν η χώρα δεν είχε 40+10 εκ. πληθυσμό το καλοκαίρι δεν νομίζω να είχε ασχοληθεί η apple μαζί μας για το Apple Pay αλλά ούτε και οι τράπεζες.
Από την άλλη αυτός ο περιοδικός πληθυσμός είναι άραγε ικανός για ένα Apple store?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οι δικές μας τράπεζες πώς εμπλέκονται με τους τουρίστες; Το apple pay δεν είναι γεωγραφικό χαρακτηριστικό. Θέμα υποστήριξης από τράπεζα είναι. Οι τουρίστες άνετα μπορούσαν να πληρώσουν έτσι ανέπαφα. Κάνω λάθος;


Sent from never never land using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3107   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/01/2022 - 14:07

Από την άλλη αυτός ο περιοδικός πληθυσμός είναι άραγε ικανός για ένα Apple store?

735.gif
 

* Ειδικά όταν υπάρχει Apple Store Κων/πολη που πιάνει τα Βαλκάνια.

 

Για το πρώτο κομμάτι αυτό που αναφέρει ο @niktsi. Τις δικές τους κάρτες έχουν περασμένες απο τις τράπεζες στις χώρες τους.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3108   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1.653 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 18/01/2022 - 14:07

Το Apple Pay σχετίζεται με τη τρα\άπεζα του καθενός και δεν εχει σχέση με γεωγραφικό προσδιορισμό.



#3109   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 18/01/2022 - 20:58

Αν θυμάμαι καλά δεν μπορούσαν να πληρώσουν με apple pay οι τουρίστες στην Ελλάδα. Με την ίδια λογική μπορώ να πληρώσω με apple pay σε μια χώρα που δεν αναπτυχθεί ακόμα αλλά γίνονται συναλλαγές με visa? Δεν νομίζω.

 

''Apple Pay is currently available in over 40 countries''



#3110   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 18/01/2022 - 21:06

Αν θυμάμαι καλά δεν μπορούσαν να πληρώσουν με apple pay οι τουρίστες στην Ελλάδα. Με την ίδια λογική μπορώ να πληρώσω με apple pay σε μια χώρα που δεν αναπτυχθεί ακόμα αλλά γίνονται συναλλαγές με visa? Δεν νομίζω.

''Apple Pay is currently available in over 40 countries''


Τα μπερδεύεις. Το Apple Pay νοιάζει τον χρήστη όχι την επιχείρηση. Η υλοποίηση γίνεται μέσω του contactless. Χρησιμοποιούσα Apple Pay προτού το φέρουν οι τράπεζες στην Ελλάδα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3111   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/01/2022 - 21:35

Φίλος από Αμερική χρησιμοποιούσε το apple pay του εδώ στην Ελλάδα από τον 1ο κιόλας χρόνο κυκλοφορίας του apple pay στην Αμερική. Μόνη προϋπόθεση ήταν το contactless pos και τίποτα άλλο. Δεν έχει να κάνει με τη χώρα που είσαι για να το χρησιμποιήσεις, αλλά με το να είναι ενεργοποιημένο το apple pay στη χώρα που έχει εκδοθεί η κάρτα σου και να υποστηρίζεται η υπηρεσία από την τράπεζά σου.  


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 18/01/2022 - 21:36


#3112   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 19/01/2022 - 17:04

Έχω το ίδιο θέμα με μια πιστωτική της Alpha εδώ και 2-3 μήνες. Μου έχουν πει να την αφαιρέσω από τυχόν εφαρμογές πληρωμής, όπως eFood, Booking etc. αλλά δεν συνέβη τίποτα. Προχθές με πήραν να με ρωτήσουν αν έχω κάποια ενεργή android συσκευή, για να κάνουν αφαίρεση της κάρτας από εκεί. Είχα στο παρελθόν, έχω και 2η συσκευή στην άκρη αλλά είναι μη ενεργή (δηλαδή με hard reset), αλλά δεν έγινε και πάλι κάτι. Σου λέω όσα μου είπε η τράπεζα. 

Είχα ακριβωσ Το ίδιο θέμα με κάρτα της alpha. Και εμένα έτσι μου είχαμε πει ότι μπορώ να την έχω σε μέχρι 8 εφαρμογές την έσβησα από ορισμένες ξαναπηρα τηλ ήταν γραμμένη σε 6 πλέον όπως μου είπαν στο τηλέφωνο την έβαλα κανονικά κ λειτούργησε 



#3113   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 21/01/2022 - 08:52

Μάλλον έκανα λάθος, κατάλαβα τι παίζει. Επομένως είμαστε υπολογίσιμη αγορά για την apple. Άντε και με Apple Store @Med.Cosmos!!! 



#3114   Karanir

Karanir

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Karanir
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 02/02/2022 - 00:03

σήμερα παρέλαβα νέα κάρτα της τράπεζας Πειραιώς σε αντικατάσταση της χρεωστικής μου, που λήγει αυτό το μήνα. Αφού πήγα και την ενεργοποίησα και έκανα και κάνα δυο αγορές μέσω food, προσπάθησα να την εγκαταστήσω στο wallet. Δυστυχώς μόλις φτασω στο σημειο που αποδεχομαι τους όρους, μου λεει ή να δικιμασω αργοτερα ή νέα δοκιμη. Την παλια καρτα την εχω αφαιρεση.
Μίλησα με την τράπεζα και λέει ότι τα βλέπουν όλα οκ.

καμιά ιδέα????

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ.
Όταν μου έβγαλαν την ανανεωμένη χρεωστική στο κατάστημα που ήμουν μου ήρθε ειδοποίηση στο wallet ότι η προηγούμενη χρεωστική έχει λήξει. Από εκείνη την ώρα προσπαθώ να περάσω την καινούργια και δεν μπορεί να προστεθεί. Η κάρτα έληγε στις 31/1. Μέχρι σήμερα έχω μιλήσει 4 φορές με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση και ακόμα να το φτιάξουν.


Sent from my iPhone 13 pro max using Tapatalk Pro

#3115   gooner19

gooner19

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 11/02/2022 - 20:54

Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση παρακαλώ γτ πρώτη φορά έτυχε τόσο καιρό που χρησιμοποιώ το Pay.
Ενώ ήμουν σε κλήση κ συγκεκριμένα με ακουστικό bt πήγα να κάνω πληρωμή σε pos αλλά δεν άνοιγε αυτόματα το pay για να βάλω δακτυλικό κ να ολοκληρώσω τη συναλλαγή. Δοκίμασα να κλείσω τη κλήση κ μόλις πλησίασα στο τερματικό δούλεψε κανονικά. Δε δουλεύει το pay ενώ είσαι σε κλήση; Ευχαριστώ.

#3116   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/02/2022 - 21:19

Βγαίνεις απο την οθόνη της κλήσης και το εν/ποιείς.

 

Δεν υπάρχει περιορισμός.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3117   gooner19

gooner19

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 11/02/2022 - 21:53

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Μια διευκρίνιση. Εννοείς βγαίνεις από την οθόνη κλήσης κ απλά πλησιάζεις στο τερματικό για να σ εμφανιστεί η οθόνη για το δακτυλικό ή βγαίνοντας από την οθόνη κλήσης ανοίγεις το Wallet app; Ευχαριστώ και πάλι.

#3118   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/02/2022 - 22:45

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Μια διευκρίνιση. Εννοείς βγαίνεις από την οθόνη κλήσης κ απλά πλησιάζεις στο τερματικό για να σ εμφανιστεί η οθόνη για το δακτυλικό ή βγαίνοντας από την οθόνη κλήσης ανοίγεις το Wallet app; Ευχαριστώ και πάλι.


Κάποιες φορές απλά πλησιάζοντας το τερματικό (pos) θα σου ανοίξει αυτόματα το wallet για να πληρώσεις . Σίγουρα να βγεις από την οθόνη κλήση πρώτα.και με διπλό χτύπημα στο δαχτυλικο παίζει πάντως από ότι θύμαμαι και ανοίγει το wallet

#3119   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/02/2022 - 23:01

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Μια διευκρίνιση. Εννοείς βγαίνεις από την οθόνη κλήσης κ απλά πλησιάζεις στο τερματικό για να σ εμφανιστεί η οθόνη για το δακτυλικό ή βγαίνοντας από την οθόνη κλήσης ανοίγεις το Wallet app; Ευχαριστώ και πάλι.

Αναφέρομαι μόνο αν θες να το κάνεις χειροκίνητα.

 

Διαφορετικά όταν πλησιάζεις τη συσκευή στο τερματικό θα δείς αυτόματα το Pop-Up.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3120   gooner19

gooner19

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 12/02/2022 - 02:28

Ευχαριστώ και πάλι. Πάντα όταν πληρώνω απλά πλησιάζω στο pos κ βάλω δακτυλικό. Ποτέ χειροκίνητα. Μόνο σε αυτή τη περίπτωση σήμερα δε κατέστη δυνατό κ έκλεισα το τηλ. Άρα απλά βγαίνω από την οθόνη κλήσης κ κάνω τη διαδικασία αυτόματα όπως πάντα σωστά;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες