Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εμβάσματα στο εξωτερικό


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/04/2019 - 00:45

Επειδη βλεπω αρκετα έντονη κινητικότητα με το Apple Pay και τρόπους γι να το αποκτήσουμε (N26,Monese)

Προσωπικα και πιστευω και πολλοι αλλοι αναρωτιούνται αν "φορτώνοντας" την εκάστοτε τραπεζα μεσω εμβάσματος απο την ελληνική μας τραπεζα ,αντιμετωπίσουμε καποιο προβλημα (ελεγχο,πρόστιμο,κυρώσεις γενικα) κάνοντας εμβάσματα στο εξωτερικό

Με λιγα λογια αν αυτα τα εμβάσματα μας ειναι "παράνομα" για το τραπεζικό συστημα της χώρας μας και την "λογικη"των ελληνικών τραπεζών (οτι φευγει απο την χώρα δεν ειναι καλο), η δεν υπαρχει απολύτως κανενα προβλημα

Λέγοντας ολα τα πραπανω θέτω ως δεδομένο να μιλαμε για νόμιμα και δικαιολογημένα χρηματα (τραπεζα μισθοδοσίας) και για λογικα ποσα (3ψηφιο αντε 4ψηφιο ποσο)

Οποιος εχει καποια γνώση με χαρα να ακούσουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 03/04/2019 - 01:02

φυσικό πρόσωπο μπορείς να μεταφέρεις 4000 εύρω ανά δίμηνο  στο εξωτερικό με έμβασμα ανά λογαριασμό δηλαδή εάν έχεις σε 4 τράπεζες λογαριασμό μπορείς να μεταφέρεις 16000 (4000χ4) εάν έχεις σε 6 (4000χ6)

 

https://www.hba.gr/I...CapitalControls


Τελευταία επεξεργασία από: papas68, 03/04/2019 - 01:07


#3   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/04/2019 - 01:07

φυσικό πρόσωπο μπορείς να μεταφέρεις 2000 εύρω κάθε μήνα στο εξωτερικό με έμβασμα ανά λογαριασμό δηλαδή εάν έχεις σε 4 τράπεζες λογαριασμό μπορείς να μεταφέρεις 8000 (2000χ4) εάν έχεις σε 6 (2000χ6)

Αυτο που μου λες αν δεν κανω λαθος απλα ειναι το όριο που εχουν θέσει τα capital controls?!
Εστω οτι ειναι λογω capital control αυτο που λες θα επιμείνω αν παρόλα αυτα μπορεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/04/2019 - 10:47

Αφού τα στέλνεις απο τράπεζα σε τράπεζα δεν εχεις θεμα για να τα δικαιολογήσεις (αν ειναι νόμιμα Ελλαδα, θα ειναι και εξωτερικό). Επίσης, τα χρηματα ειναι δικά σου και κανεις ο,τι θες.. Μην κοιτάς που εδω μας φόρτωσαν capital controls τόσα χρονια και λεμε και ευχαριστω οταν τα χαλαρώνουν

#5   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/04/2019 - 12:37

Αφού τα στέλνεις απο τράπεζα σε τράπεζα δεν εχεις θεμα για να τα δικαιολογήσεις (αν ειναι νόμιμα Ελλαδα, θα ειναι και εξωτερικό). Επίσης, τα χρηματα ειναι δικά σου και κανεις ο,τι θες.. Μην κοιτάς που εδω μας φόρτωσαν capital controls τόσα χρονια και λεμε και ευχαριστω οταν τα χαλαρώνουν

Επίσης στην δηλωση τι κανεις ; Τικαρεις την επιλογη εχω περιουσία στο εξωτερικό η επειδη μιλαμε για μικρο ποσα δεν ασχολείσαι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/04/2019 - 12:40

Δεν εχω δει ποτε αυτη την δήλωση που λες. Μιλας για φορολογική δήλωση; Δεν ειναι ποσο που αποκτήθηκε στο εξωτερικό, ειναι ποσο που αποκτήθηκε στην ελλαδα νόμιμα και το στέλνεις εξωτερικό. Μιλα ομως με τον λογιστή σου για να μην σε παρω στον λαιμο μου.

#7   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/04/2019 - 13:03

Δεν εχω δει ποτε αυτη την δήλωση που λες. Μιλας για φορολογική δήλωση; Δεν ειναι ποσο που αποκτήθηκε στο εξωτερικό, ειναι ποσο που αποκτήθηκε στην ελλαδα νόμιμα και το στέλνεις εξωτερικό. Μιλα ομως με τον λογιστή σου για να μην σε παρω στον λαιμο μου.

Αυτο μου ειπε πως αν εχεις μεγαλη καταθεση πρεπει στην φορολογική δηλωση να το δηλώσεις ως περιουσία στο εξωτερικό δεν μιλαμε για καταθεση 50-100 ευρω


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/04/2019 - 13:41

Οκ, κανε αυτο που σου ειπε ο Λογιστης σου τοτε

#9   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 03/04/2019 - 13:52

1.)Το ποσό που μεταφέρεις θα πρέπει να δικαιολογείται από το εισόδημα σου,εκτός κι αν το χρησιμοποιείς για να αγοράσεις εμπορεύματα ή πάγια για την επιχείρηση σου(εάν είσαι επιτηδευματίας).
2.)Εάν τα λεφτά που μεταφέρεις μένουν σε τράπεζα του εξωτερικού πρέπει να τικαρεις στο Ε1 σου το πεδίο 15 (έχετε περιουσία,ακίνητα,καταθέσεις στην αλλοδαπή).
3.)Εάν οι καταθέσεις σου στο εξωτερικό σου αποδίδουν τόκο τότε θα πρέπει το 15% του ποσού που προκύπτει να αποδοθει στην ΔΟΥ με δήλωση απόδοσης τόκων στο τμήμα εισοδήματος.
Οποιαδήποτε άλλη απορία έχετε ευχαρίστως να βοηθήσω.


Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 03/04/2019 - 13:58


#10   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/04/2019 - 13:55

Καταλαβα τι λες, ναι, μετα πρεπει να το δηλώσεις απλα δεν ξερω τι γινεται στην φορολογία γιατι εχεις ηδη φο φορολογηθεί οταν το απέκτησες

#11   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 03/04/2019 - 13:59

Καταλαβα τι λες, ναι, μετα πρεπει να το δηλώσεις απλα δεν ξερω τι γινεται στην φορολογία γιατι εχεις ηδη φο φορολογηθεί οταν το απέκτησες

Ο τόκος που προκύπτει από την κατάθεση δεν έχει φορολογηθεί.Αν το ποσό αυτό έρθει Ελλάδα πρέπει να φορολογηθεί οπως αναφέρω πιο πανω.Αν οχι τότε δεν χρειάζεται.


Sent from my iPad using Tapatalk

#12   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/04/2019 - 14:01

Ναι, σωστα. Απλως ειναι τρεχούμενος/ταμιευτηρίου και εχω πολύ μικρο τόκο, οποτε δεν πηγε το μυαλό μου εκει

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 03/04/2019 - 14:02





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες