Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περίεργο προβλημα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   aliask

aliask

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/04/2019 - 23:11

Καλησπερα!
Ανοίγουν ένα θέμα όπου έχει προκύψει εδώ και λίγο καιρό...και σκέφτηκα πως κάποιος ίσως να μπορεί να βοηθήσει...
Έχει να κάνει με κάποιες «έξυπνες» πρίζες που έχω αγοράσει και που με κανένα τρόπο δεν συνδέονται με το ρουτερ μου στο σπίτι...
Στο γραφείο μου ας πούμε με σύνδεση ΟΤΕ και το κλασικό ρουτερ που δίνει ο ΟΤΕ παίζουν κανονικά, ενώ στο σπίτι με nova και πάλι το κλασικό ρουτερακι (ένα Zte της συμφοράς, αν δεν κάνω λάθος) δεν δουλεύουν με τίποτα...
Ενώ κατά τα αλλά δεν έχω κάποιο θέμα...δηλαδή γρήγορη σύνδεση (έως 50) πιάνω με WiFi περίπου 20 με 30 ...έχω βάλει και ένα extender της Tp link ...δουλεύει κι αυτό σωστά...έχω μια WiFi camera δουλεύει κι αυτή σωστά...η tv παίρνει WiFi σήμα κι αυτή σωστά...(όχι πάντα αλλά με ένα κλείσιμο και άνοιγμα του διακόπτη στις ρυθμίσεις της tv συνδέετε)...ένα Apple TV δουλεύει σωστά....τα κινητά και τα tablet δουλεύουν σωστά....όμως όμως όμως καμία «έξυπνη» πρίζα δεν μπορεί να σεταριστει και να δουλέψει...και πριν σκέφτηκε ότι πρόκειται για κάποιο προβληματικό προϊόν να σας προλάβω και να σας πω ότι έχω αγοράσει πρίζες από διαφορετικές εταιρείες για δοκιμή και επίσης ότι όλες δουλεύουν σωστά όπως προείπα στο γραφείο μου και μάλιστα άψογα και χωρίς κάποιο θέμα...στο σπίτι όμως όχι!
Μετά από αρκετές φορές που είχα επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη της nova δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη...φταίει το ρουτερ;;;( ...ναι αλλά όλα τα αλλά λειτουργούν μια χαρά) φταίει κάποια ρύθμιση του ρουτερ;;; Δεν κατάφεραν να μου πουν κάτι...
Αλλάξαμε θύρα...κανάλι...έκαναν έλεγχο σε κάτι που δεν καταλαβα(!) αλλά αποτέλεσμα κανένα
Είπαν ότι μάλλον φταίει το ρουτερ...αλλά εγώ δεν έχω αυτή την αίσθηση...πιστεύω είναι θέμα κάποιας ρυθμίσεις...δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ!
Πριν κάνω αγορά νέου ρουτερ...είπα να θέσω το θέμα εδώ ...
Κάθε ιδέα ή σκέψη...δεκτή!
Τα φώτα σας παρακαλώ!
Ελπίζω να μη σας κουρασα κι ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε το πρόβλημα!
Να πω τέλος πως οι έξυπνες αυτές συσκευές είτε έχουν δικές τους εφαρμογές στο App Store είτε συνεργάζονται με google home είτε με home kit
Σε κάθε περίπτωση...δεν λειτουργούν( στο σπίτι θα ξανά πω...γιατί στο γραφείο όλα καλα!)
Περίεργο! Λέτε να φταίει το ρουτερ; Κι αν ναι...όλα στα αλλά που έχω συνδεδεμένα πως λειτουργούν άψογα;;;

#2   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 07/04/2019 - 23:46

Μάλλον αναφέρεσαι σε Powerline. Η βασική ερώτηση που θα θέσω είναι η εξής: μήπως έχεις τριφασικό ρεύμα; Πολλοί έχουν θέμα με αντίστοιχη περίπτωση με τη δίκη σου και τριφασικό ρεύμα. Νομιζω πως οι πρίζες πρέπει να είναι στην ίδια φάση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: kiriakosa, 07/04/2019 - 23:46


#3   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 08/04/2019 - 00:29

φαντάζομαι ότι τα power line είναι tip link 



#4   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 08/04/2019 - 06:16

Εγώ είχα TP-Link και δούλευα άρισταευαξυ ορόφων του σπιτιού που τα έβαζα, δε νομιζω ότι φταίει αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   aliask

aliask

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2019 - 08:42

Καλημέρα
Όχι, αναφέρομαι σε πρίζα που λειτουργεί με WiFi για τον χειρισμό συσκευών
Είτε σαν χρονοδιακόπτης είτε απλά για απομακρυσμένο έλεγχο on/off κτλ
Επίσης κάποιες από αυτές έχουν και ενσωματωμένο φωτισμό που και πάλι ρυθμίζεις ασύρματα, τόσο σε στάθμη όσο και χρωμα.

#6   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/04/2019 - 08:42

Εγώ είχα TP-Link και δούλευα άρισταευαξυ ορόφων του σπιτιού που τα έβαζα, δε νομιζω ότι φταίει αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αφού πω στον φίλο που άνοιξε το θέμα ότι τα powerline πρέπει απαραίτητα να είναι στην πρίζα απευθείας και όχι σε πολύπριζο, θα σου πω το εξής "κουφό" που κάνουν τα tp-link σε μένα.

Έχω τριπλό και έχω βάλει το ένα το ρούτερ και το άλλο στον αποκωδικοποιητή στο σαλόνι, μέχρι εδώ όλα καλά. Όταν έβαζα το τρίτο στο υπνοδωμάτιο ξαφνικά υπήρχε άλλο ένα δίκτυο στο σπίτι. Ενώ η ip ήταν 192.168.1.Χ οι περισσότερες συσκευές έπαιρναν ip 192.168.2.Χ!!!! Θα σου πω μάλιστα ότι όταν προσπαθούσα να μπω από την tv στις ταινίες μου, έβλεπα έναν άγνωστο λογαριασμό Plex στον οποίο έμπαινα και έβλεπα κανονικά τις ταινίες του...



#7   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/04/2019 - 08:43

Καλημέρα
Όχι, αναφέρομαι σε πρίζα που λειτουργεί με WiFi για τον χειρισμό συσκευών
Είτε σαν χρονοδιακόπτης είτε απλά για απομακρυσμένο έλεγχο on/off κτλ
Επίσης κάποιες από αυτές έχουν και ενσωματωμένο φωτισμό που και πάλι ρυθμίζεις ασύρματα, τόσο σε στάθμη όσο και χρωμα.

Οπότε άκυρα όλα τα ποστ που γράψαμε...



#8   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 08/04/2019 - 08:52

Σωστά, λάθος εκτίμηση. Για το συγκεκριμένο δεν ξέρω τί συμβαίνει! Πάντως @georgeol πραγματικά περίεργο το πρόβλημα σου...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: kiriakosa, 08/04/2019 - 08:53


#9   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/04/2019 - 10:57

Σωστά, λάθος εκτίμηση. Για το συγκεκριμένο δεν ξέρω τί συμβαίνει! Πάντως @georgeol πραγματικά περίεργο το πρόβλημα σου...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι περίεργο, απίστευτο! Να φανταστείς τότε που το έψαχνα είχα ρωτήσει έναν γνωστό που είναι Ι.T. σε πολύ μεγάλη εταιρεία και δεν μπορούσε να καταλάβει τι γίνεται... μέχρι που κάνοντας δοκιμές απεγκατέστησα το ένα power line και το πρόβλημα λύθηκε, όταν το ξανά έβαζα το πρόβλημα επανερχόταν...

Τέλος πάντων, παραμένει στα ανεξήγητα μυστήρια του σύμπαντος...

Τέλος το off topic μήπως μπορέσει ο φίλος και βρει λύση στο πρόβλημα του!



#10   aliask

aliask

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2019 - 15:08

Ειναι και το δικο μου απο τα ''απιστευτα''...οποτε ψαχνω να βρω λυση στα απιθανα!



#11   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 08/04/2019 - 15:55

ta router που δίνουν οι πάροχοι είναι για την αποθήκη η για πέταμα σχεδόν πάντα παρουσιάζουν προβλήματα μια αναζήτηση σε forum όπως το https://www.adslgr.com θα καταλάβετε ότι είναι για πέταμα 



#12   aliask

aliask

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2019 - 17:36

Οντως αλλα, κατα τα υπολοιπα δουλεευει καλα....

Ειναι δυνατον να αντιμετοπιζω μονο σε αυτες τις συσκευες προβλημα? Εκαι ειναι που ''χανω τα λογικα μου''!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες