Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά Νέου MacBook Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   imob

imob

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 17/04/2019 - 08:05

Καλημέρα σε ολους!

Σκέφτομαι να πουλήσω το MacBook Pro Mid 2015 το οποιο εχω αυτη τη στιγμη, και να αγορασω κάποιο απο τα νέα (2017/2018).

Θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά, το συγκεκριμένο που εχω τωρα (MacBook Pro Mid 2015, 512GB) ποσο μπορει να πουληθεί; Ποσο κοστολογείται; Ειναι στη κυριολεξία σαν να το βγάζεις απο το κουτί με την ζελατίνα, αψεγάδιαστο. (Μαζι δίνονται και ολα τα παρελκόμενα).

Αξιζει η αγορά των νέων MacBook; Διότι γνωρίζω πως εχουν αρκετά προβλήματα με το "butterfly" πληκτρολόγιο.
Οποιος το εχει αγοράσει, εχει μείνει ικανοποιημένος;

Καινουρια MacBook, ποτε βγαίνουν; Υπαρχει καποια ανακοίνωση;

Οποιαδήποτε αλλη συμβουλή, δεκτή!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2019 - 08:47

Σε ότι αφορά το πληκτρολόγιο, θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις πριν κάνεις αγορά. Να είσαι σίγουρος πριν δώσεις ένα σκασμό λεφτά. 

 

Κατά κάποιο τρόπο βέβαια δεν έχεις και άλλες επιλογές αν οπωσδήποτε θέλεις mac σήμερα, καθώς όλα τα νέα μοντέλα της Apple αυτό έχουν.

 

Από την άλλη, αν μπορείς να περιμένεις μέχρι Σεπτέμβρη - Οκτώβρη όπου συνήθως κάνει refresh τα macbook pro, περίμενε. Σε πρόσφατη δήλωση τους, έχουν παραδεχθεί την αποτυχία του νέου πληκτρολογιου οπότε (καλή πίστη) έχουμε πολλές πιθανότητες να δούμε κάτι νέο. 

 

Προσωπικά έκανα την αγορά τον Νοε του 2018. Πήρα ένα macbook pro του 2017. Μου έβγαλε πρόβλημα ένα πλήκτρο, το περάσανε στο πρόγραμμα (υπόψην ότι σου αλλάζουν και μπαταρία) αλλά σε 4 χρόνια που λήγει το πρόγραμμα θα είμαι ακάλυπτος μια μια ωρολογιακή βόμβα  :D 

 

Αν εξαιρέσεις το πληκτρολόγιο σε γενικές γραμμές τα macbook pro είναι σταθερή αξία και σίγουρα θα σε καλύψουν. 

 

Αν γράψεις ποια χρήση σκοπεύεις να του κάνεις, τα μέλη θα σε βοηθήσουν ακόμα καλύτερα. 



#3   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/04/2019 - 09:44

Καλημέρα και από εμένα, ξέχασε την αγορά προς το παρόν. Έχεις το πιο αξιόπιστο και σχετικά σύγχρονο μηχάνημα αυτή τη στιγμή.Περίμενε μέχρι το Νοέμβριο να δεις τι νέο θα βγει.

Δυστυχώς από το 2016 και μετά έχει κάνει πολλές κακοτεχνίες στα MBP, είτε λέγεται πληκτρολόγιο είτε λέγεται popping sound ,https://discussions..../thread/7825434 . 

Προσωπικά έδωσα 3,5 χιλ για MBP 2016 όταν βγήκαν τα καινούρια και μου έχει βγάλει και τα 2 προβλήματα.  ΜΟυ τα παρουσίασε τον πρώτο χρόνο, πήγα στη document στη Ν.Σμύρνη , τα έφτιαξα με αλλαγή οθόνης και ολόκληρου top case για να φτιαχτούν αυτα. Μετά από ένα 6μηνο μου ΞΑΝΑπαραδοσίασε ο popping sound αλλά λόγω του οτι το είχα πάρει από Νέα Ορλεάνη ενώ μένω Ελλάδα και είχα μόνο 1 χρόνο εγγύηση, έχω μείνει με το popping sound στο Macbook. 

 

Ξανασκέψου το και περίμενε μέχρι το Νοέμβριο. Εγώ πριν από αυτό είχα το τέρας 17 '' Mid 2010, το οποίο ήταν μακράν ότι καλύτερο είχα και σε αξιοπιστία και σε επιδόσεις με πολύ περισσότερο κάψιμο από αυτό τώρα. 



#4   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2019 - 10:10

φίλε τι ακριβώς είναι το Poping sound? Στο κάνει όταν ανοίγεις την οθόνη ή στο άσχετο?



#5   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/04/2019 - 10:18

O τεχνικός(document) μου είπε είναι μια κολλα η οποία μπαίνει για να συγκρατεί τη θήκη με την οθόνη και αυτή όταν διαστέλλεται συστέλλεται κάνει θόρυβο. 

Στην πράξη όχι όταν ανοίγεις το λαπτοπ, όταν αρχίσει και δουλεύει λίγο ή όταν πιέσεις πολύ ελαφρά στο πίσω μέρος της οθόνης κάτω από το μήλο όσο είναι ανοιχτή η οθόνη σου κάνει ένα ελαφρύ κλικ ή popping sound . και Φτιάχνει μόνο με ολική αντικατάσταση οθόνης. όχι συνέχεια αλλά στις αυξομειώσεις έργου του υπολογιστή.



#6   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2019 - 10:47

Γενικά τα τελευταία mac έχουν βγάλει αρκετά προβληματάκια. 

 

https://www.theverge...cbook-pro-apple

 

Δεν λέω, σε επίπεδο software το macos είναι αιώνες μπροστά από τα windows, σε επίπεδο hardware δίνουν τρομερή οθόνη και trackpad, αλλά το πληκτρολόγιο και τα υπόλοιπα προβληματάκια που αρχίζουν και βγάζουν στο hardware δείχνει ότι το quality control της εταιρίας έχει πεσει.... 

 

Βέβαια άντε βρες καλύτερο.... 



#7   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/04/2019 - 10:53

Μα και εγώ για το trackpad το πήρα και για το OS , αλλιώς στο επίπεδο 3,5 χιλ έχει και η razer https://www.razer.co...ops/razer-blade κάτι δυνατά laptop που μου άρεσαν . Το έχω χιλιομετανιώσει και τώρα και να το πουλήσω το MBP πόσα θα πάρω, οπότε έχω εγκλωβιστεί . Βέβαια σίγουρα κάποιους δεν πρέπει να του έχει ενοχλήσει καθόλου αλλα εγώ που είμαι ψείρας με ενοχλεί.


Τελευταία επεξεργασία από: degothia, 17/04/2019 - 10:54


#8   imob

imob

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 17/04/2019 - 11:36

Κατάλαβα παιδια, δηλαδή απο τη στιγμη που εχω το MacBook Pro Mid 2015, δεν αξιζει και παρα πολυ να μεταβώ στα καινουρια μοντέλα τουλάχιστον την συγκεκριμένη χρονική περίοδο.
Θα διαβάσω και λιγο σχετικα με αυτα τα προβλήματα που λέτε για τα καινουρια να εχω μια καλύτερη άποψη.

Τα νέα MacBook Pro θα κυκλοφορήσουν απο Νοέμβριο;

Μπορείτε να μου πείτε ποσο θα πουλουσατε εσείς το συγκεκριμένο MacBook;
Ποσο μπορω να το δώσω (Άψογη κατασταση);

#9   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/04/2019 - 11:57

Δεν γνωρίζω πόσο μπορεί να κάνει η πόσο καιρό είσαι διατεθειμένος να περιμένεις αλλά κοιτώντας 3-4 παρεμφερής αγγελίες και βγάζοντας ένα μέσο όρο μπορεί να έχεις μία εικόνα, ψάξε και θα πάρεις εικόνα.

 

Στη θέση σου θα περίμενα αλλά δε σε βλέπω εσύ να περιμένεις μέχρι το Νοέμβριου.  :P



#10   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2019 - 12:46

Δεν θέλω να χαλάσω το θέμα του παιδιού, μια ερώτηση θα κάνω αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει, είμαι σε αναζητηση για MacBook air αυτήν την εποχή, για καινούργιο... Τα ίδια θέματα και σε αυτά; ευχαριστώ και συγγνώμη

Στάλθηκε από το SM-T813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#11   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2019 - 13:00

σε ότι αφορά το πληκτρολόγιο ναι. 



#12   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2019 - 13:03

σε ότι αφορά το πληκτρολόγιο ναι.

Ευχαριστώ, MacBook air δεν νομίζω να κυκλοφορησει στο εγγύς μέλλον οπότε ίσως θα πρέπει να αναπροσαρμοστω

Στάλθηκε από το SM-T813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#13   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/04/2019 - 13:22

Παίδες του 2017 υπαρχει προσφορα στο πλαισιο στα 1590 τώρα . Ειμαι αναμεσα σε αυτο και προ 2018 απο skroutz. 

Διαφορά 200 ευρώ περίπου.  Και στα 2 θα έχω κατι τετοιο 

https://www.amazon.c...e/dp/B071DQTGC9

Τι πιστεύετε αξίζει να κάνω



#14   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/04/2019 - 14:15

Παίδες του 2017 υπαρχει προσφορα στο πλαισιο στα 1590 τώρα . Ειμαι αναμεσα σε αυτο και προ 2018 απο skroutz. 

Διαφορά 200 ευρώ περίπου.  Και στα 2 θα έχω κατι τετοιο 

https://www.amazon.c...e/dp/B071DQTGC9

Τι πιστεύετε αξίζει να κάνω

στο δικο μου όταν έβγαλε το πρόβλημα στο πληκτρολόγιο χρησιμοποιούσα ένα ίδιο πολύ καλό, το είχα φέρει από Apple Store Καλιφόρνια  :D πιστεψέ με , δεν έχει σημασία !!! 

 

για τα MBP δεν έχω εικόνα για τις τιμές τους τώρα



#15   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/04/2019 - 18:17

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι κάτοχος του μοντέλου 13'3 ιντσών του 2017 χωρίς Touch bar. Το αγόρασα από Skroutz λίγες ημέρες μετά την επίσημη κυκλοφορία του (φέτος τον Ιούλιο συμπληρώνει 2 χρόνια στα χέρια μου) και οφείλω να ομολογήσω ότι εγώ με αυτά που ακούω πρέπει να είμαι από τους τυχερούς καθώς δεν μου παρουσίασε ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες