Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Curve - εναλλακτική της Revolut - όλες οι κάρτες σε μία - 0 χρεώσεις ισοτιμίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
217 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/04/2020 - 23:25

Όπως γράφει τίποτα που να επηρεάζει εμάς απλά είναι υποχρεωμένοι να το ανακοινώσουν ότι αλλάζουν κάτι οργανωτικό το οποίο από εκεί που είχαν εξωτερικό συνεργάτη τώρα θα το κάνουν μόνοι τους.

Στάλθηκε από το MI 9 LITE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 29/04/2020 - 08:59

Βλέπω ότι άρχισε η curve και Ελλαδα.
Μέχρι στιγμής άψογη, έχω λάβει και την investor red card. Μετάβαση απο blue σε black όποτε χρειάζομαι μεγαλύτερα limits με withdrawals ελλαδα (μένω σουηδία).

Όσες φορές ήμουν black και γυρισα σε blue μου επιστρέφουν την διαφορά του κοστους συνδρομής.

Γρήγορη εξυπηρέτηση, πολύ καλό το go back in time, που μπορεις να μεταφέρεις συνναλαγές έως και 14 μέρες πριν απο μία κάρτα σε άλλη.

Με revolut τη χρησιμοποίω όταν θέλω να κάνω withdrawals ελλάδα. curve + revolut εχουμε περισσότερα free wothdrawall (200£ + 200€). Πεοσοχή στα ΣΚ βαζουν έξτρα στις ισοτιμίες καπου 1.5 %

Όποιος έχει απορίες ας μου πει. Κωδικός για invite activation : XPXHY


Sent from my iPhone using Tapatalk

#33   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 29/04/2020 - 09:12

Μηπως πρέπει να τους ζητήσεις να ανοιξουν την κάρτα για συναλλαγές μέσω ίντερνετ ? Ίσως την μπλοκράρει η εθνική

 

Απαράδεκτη η Εθνική.
Ούτε με Applepay ούτε με τη κάρτα Curve δέχεται συναλλαγή!
Με τα αλλά POS απολύτως κανένα πρόβλημα και σχεδόν αστραπιαία έρχεται η ενημέρωση της συναλλαγής.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro



#34   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 29/04/2020 - 11:30

Βλέπω ότι άρχισε η curve και Ελλαδα.
Μέχρι στιγμής άψογη, έχω λάβει και την investor red card. Μετάβαση απο blue σε black όποτε χρειάζομαι μεγαλύτερα limits με withdrawals ελλαδα (μένω σουηδία).

Όσες φορές ήμουν black και γυρισα σε blue μου επιστρέφουν την διαφορά του κοστους συνδρομής.

Γρήγορη εξυπηρέτηση, πολύ καλό το go back in time, που μπορεις να μεταφέρεις συνναλαγές έως και 14 μέρες πριν απο μία κάρτα σε άλλη.

Με revolut τη χρησιμοποίω όταν θέλω να κάνω withdrawals ελλάδα. curve + revolut εχουμε περισσότερα free wothdrawall (200£ + 200€). Πεοσοχή στα ΣΚ βαζουν έξτρα στις ισοτιμίες καπου 1.5 %

Όποιος έχει απορίες ας μου πει. Κωδικός για invite activation : XPXHY


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν free withdraws.... έχεις υποθέτω υπόψη ότι οι τράπεζες χρεώνουν 2.5 με 3 ευρώ την κάθε ανάληψη ε?



#35   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 29/04/2020 - 11:36

Το πόσα θα χρεώσει το ΑΤΜ είναι θέμα τις τράπεζας που τραβάμε λεφτα, αν και μερικά ΑΤΜ στο εξωτερικό όντως εχουν 0 χρεώσεις. απο εκει και πέρα οι παροχοι καρτων χρεώνουν έξτρα για κάθε ανάληψη. Curve εχει όριο μεχρι 200 Ευρ δωρεάν withdrawal και το ίδιο και η revolut σε αντίθεση με άλλες κάρτες. Αποφευγουμε ανάληψη σε ΑΤΜ τα ΣΚ με Revolut και Curve γιατί χρεώνουν 1.5 % εξτρα λόγω του ότι ειναι κλειστές οι αγορές

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν free withdraws.... έχεις υποθέτω υπόψη ότι οι τράπεζες χρεώνουν 2.5 με 3 ευρώ την κάθε ανάληψη ε?



#36   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 29/04/2020 - 11:47

Τους έστειλα mail απάντησαν κατευθείαν και μου είπαν θα με ενημερώσουν.Ειμαι ήδη στην τελευταία έκδοση όποτε δεν είχε άλλη αναβάθμιση.Τωρα υπομονή.Να δούμε αν θα βολέψει περισσότερο από revolut που δουλεύω φουλ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εμένα πριν απο κανένα 2μηνο περίπου ? που την πρόσθεσα την πήρε κανονικά χωρίς δεύτερη προσπάθεια .Χειροκίνητα γτ τα γράμματα πάνω στην κάρτα είναι τραγικά, αλλά την πήρε αμέσως.

 

Παρότι χρησιμοποιώ απευθείας Apple Pay με την Αlpha Βανκ Visa απο τότε που μπήκε, μιάς και αυτή έχω κύρια κάρτα, χθες πέρασα συμπτωματικά την Curve στον ΑΒ με Πειραιώς και πέρασε και σαν κάρτα χωρίς κανένα θέμα.


Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 29/04/2020 - 11:47


#37   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 29/04/2020 - 11:59

Το πόσα θα χρεώσει το ΑΤΜ είναι θέμα τις τράπεζας που τραβάμε λεφτα, αν και μερικά ΑΤΜ στο εξωτερικό όντως εχουν 0 χρεώσεις. απο εκει και πέρα οι παροχοι καρτων χρεώνουν έξτρα για κάθε ανάληψη. Curve εχει όριο μεχρι 200 Ευρ δωρεάν withdrawal και το ίδιο και η revolut σε αντίθεση με άλλες κάρτες. Αποφευγουμε ανάληψη σε ΑΤΜ τα ΣΚ με Revolut και Curve γιατί χρεώνουν 1.5 % εξτρα λόγω του ότι ειναι κλειστές οι αγορές

Συμφωνώ, αλλά αυτό που είπα είναι πως δεν υφίσταται η έννοια δωρεάν ανάληψη με την curve ή οποιαδήποτε άλλη κάρτα εξωτερικού στην Ελλάδα.Είπες ότι τη χρησιμοποιείς στην Ελλάδα , γιαυτό το ανέφερα.



#38   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 29/04/2020 - 12:05

Αν πας με μια καρτα MC να σηκωσεις λεφτα απο ενα ΑΤΜ (σε άλλη ισοτιμία) εκτως απο τη χρεωση στο ΑΤΜ θα δεχθεις αλλη μια χρέωση για ανάληψη μετρητων/συνάλλαγμα απο τον πάροχο της καρτας. Εκει η curve σου δινει δωρεάν αναλήψεις καθώς και η Revolut.

Οι κάρτες αυτές ειναι χρήσιμες όταν είμαστε εξωτερικό και θέλουμε μετρητά κατα τη γνώμη μου.

Για εγχώρια χρήση δε θα δεις και πολλά, εκτώς του GBIT που καμια φορά οι κάρτες δίνουν περισσότερους πόντους καποια ΣΚ πχ, οπότε εκει μεταφέρεις όλες σου τις συναλλαγες για να πάρεις τους πόντους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#39   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/04/2020 - 17:15

Όποια θέλει

DO6B527E

 

Γεια σας, μου ήρθε η κάρτα και πήρα το bonus του φίλου πιο πάνω και την έβαλα και στο apple pay.

Θέλω να ρωτήσω τί είναι το σηματάκι curve 500 που έχω κάτω από το ποσό;

Πως βάζω σε ποια κάρτα θέλω να με χρεώνει, πρέπει να επιλέγω κάθε φορά;

Έχετε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με επιστροφή χρημάτων σε κάρτα;



#40   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 29/04/2020 - 17:56

Γεια σας, μου ήρθε η κάρτα και πήρα το bonus του φίλου πιο πάνω και την έβαλα και στο apple pay.
Θέλω να ρωτήσω τί είναι το σηματάκι curve 500 που έχω κάτω από το ποσό;
Πως βάζω σε ποια κάρτα θέλω να με χρεώνει, πρέπει να επιλέγω κάθε φορά;
Έχετε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με επιστροφή χρημάτων σε κάρτα;


Αυτό το CURVE 500 εγώ δεν το έχω
Για να βάλεις μία κάρτα πας στο wallet του application της curve και απλά επιλέγεις από ποια κάρτα μπορείς να τραβάς. Δεν χρειάζεται κάθε φορά να επιλέγεις, βάζεις μία και αν θελήσεις να βάλεις κάποια άλλη απλά την επιλέγεις.
Όσον αφορά τις επιστροφές εγώ με εθνική go for more δεν παίρνω πόντους. Κάποιοι άλλοι φίλοι του φόρουμ σε προηγούμενα πόστ ανέφεραν κάτι σχετικό, αν θες κοιτάς προς τα πίσω.

#41   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/04/2020 - 19:17

Αυτό το CURVE 500 εγώ δεν το έχω
Για να βάλεις μία κάρτα πας στο wallet του application της curve και απλά επιλέγεις από ποια κάρτα μπορείς να τραβάς. Δεν χρειάζεται κάθε φορά να επιλέγεις, βάζεις μία και αν θελήσεις να βάλεις κάποια άλλη απλά την επιλέγεις.
Όσον αφορά τις επιστροφές εγώ με εθνική go for more δεν παίρνω πόντους. Κάποιοι άλλοι φίλοι του φόρουμ σε προηγούμενα πόστ ανέφεραν κάτι σχετικό, αν θες κοιτάς προς τα πίσω.


ευχαριστώ πολύ! Εννοώ επιστροφή χρημάτων από αγορές που έκανες. Επειδή αν κατάλαβα καλά ο μεσάζων είναι curve στις χρεώσεις

#42   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 30/04/2020 - 17:29

Αυτό το CURVE 500 εγώ δεν το έχω
Για να βάλεις μία κάρτα πας στο wallet του application της curve και απλά επιλέγεις από ποια κάρτα μπορείς να τραβάς. Δεν χρειάζεται κάθε φορά να επιλέγεις, βάζεις μία και αν θελήσεις να βάλεις κάποια άλλη απλά την επιλέγεις.
Όσον αφορά τις επιστροφές εγώ με εθνική go for more δεν παίρνω πόντους. Κάποιοι άλλοι φίλοι του φόρουμ σε προηγούμενα πόστ ανέφεραν κάτι σχετικό, αν θες κοιτάς προς τα πίσω.

To 500 ειναι μαλλον τα credit που σου εχει η Curve , είναι 5 λιρες.



#43   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 30/04/2020 - 18:32

Να κάνω μια ίσως χαζή ερώτηση.Η curve σαν κάρτα παίρνει top up για να την χρησιμοποιείς για πληρωμές ή είναι το "πορτοφόλι" σου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#44   ninoslfc

ninoslfc

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Twitter:@ninoscy
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 30/04/2020 - 20:56

Να κάνω μια ίσως χαζή ερώτηση.Η curve σαν κάρτα παίρνει top up για να την χρησιμοποιείς για πληρωμές ή είναι το "πορτοφόλι" σου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Είναι το πορτοφόλι


Sent from my iPhone using Tapatalk

#45   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 30/04/2020 - 21:28

Είναι το πορτοφόλι


Sent from my iPhone using Tapatalk


Μπορεις να στειλεις σε άλλους χρηματα οπότε δουλεύει και ως top up.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες