Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iphone 6s προβλημα μπαταριας + υπερθερμανση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Imprisoned

Imprisoned

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 13/05/2019 - 21:12

Καλησπερα σε ολους τους χρηστες.
Κατοχος 6s για τουλαχιστον 5 χρονια. Δυστυχως εσπασε η συσκευη αγορασα ομως ιδιο 64 gb.
Στην προηγουμενη συσκευη μου δεν ειχα κανενα προβλημα με μπαταρια αλλαγμενη καινουργια δουλευε κανονικα.
Στο δευτερο μεταχειρισμενο που αγορασα ειχα battery capacity 80 η σταθμη κολλαγε σε μερικα ποσοστα και επειτα επεφτε αποτομα.
Οταν εφτασε η στιγμη να την αντικαταστησω με καινουργια original και πηγαν ολα καλα συνειδητοποιησα πως δεν υπηρχε καμια αλλαγη στην σταθμη, μου κανει παλι τα ιδια.Εαν ειναι γεματο 100% μενει εκει για 30 λεπτα χρησης και μετα πεφτει 1% στα 40 δευτερολεπτα σε χρηση τουλαχιστον μεχρι να φτασει σε ενα σημειο κ παλι τα ιδια. Δοκιμασα reset απο itunes αλλα τιποτα.
Θα ηθελα την βοηθεια σας πανω σε αυτο το κομματι.Ειναι κινητο δουλειας και δεν γινεται να μην βγαζω ουτε τα 3/4 με καινουργια μπαταρια, ελεος.

iOS 12.2. iphone 6S 64 GB Μοντελο MKQQ2J/A

Ευχαριστω πολυ.


Τελευταία επεξεργασία από: Imprisoned, 13/05/2019 - 21:18


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 13/05/2019 - 21:25

Η αλλαγή μπαταρίας έγινε σε κάποιο εξουσιοδοτημένο; Εάν ναι πήγαινε το πίσω. Εάν την έκανες εσυ με κάποια του εμπορίου τότε έπεσες πάνω σε κακής ποιότητας.

Εάν πάλι δεν την έκανες σε κάποιο εξουσιοδοτημένο καλύτερα να το κανείς εκεί.

#3   Imprisoned

Imprisoned

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/05/2019 - 10:13

φίλε μου η αντικατασταση εγινε απο εμενα πως ξερω ομως οτι επεσα σε κακης ποιοτητας? η προηγουμενη μπαταρια ειχε capacity 80 % ενω αυτη μετραει κανονικα 100% δεν ηταν oem αλλα original. Εχω αλλαξει αρκετες φορες. Υπαρχει περιπτωση να ευθύνεται κατι αλλο?
Ευχαριστώ. 



#4   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/05/2019 - 13:03

Τι ακριβώς σημαίνει οτι δεν ήταν oem αλλά original? Την πήρες από κάποια άλλη συσκευή; Αν όχι τότε το original είναι απλά ένας τίτλος. 



#5   Imprisoned

Imprisoned

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/05/2019 - 14:28

Αγοράστηκε από το κατάστημα gctech αν δεν ήταν αυθεντική ήταν παραπλήσια.
Δεν αμφισβητώ απλά ψάχνω να είναι σίγουρα αυτό για να μην ανοιχτεί πάλι τσάπα το τηλέφωνο .
Ευχαριστώ Προκαταβολικά οποίος άλλος ξέρει ας βοηθήσει.

Συνημμένα αρχεία



#6   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 14/05/2019 - 15:19

Original μπαταρία δεν πωλείται πουθενά στο εμπόριο.

Σίγουρα η μπαταρία είναι OEM και είναι κακής ποιότητας. Τα συμπτώματα το δείχνουν όπως εσυ έχεις αναφέρει.

#7   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/05/2019 - 15:42

Ό,τι είπε ο Πάρης παραπάνω. Η συμπεριφορά δείχνει μπαταρία αλλά πάντα υπάρχει η πιθανότητα άλλου προβλήματος (hardware) 



#8   Imprisoned

Imprisoned

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/05/2019 - 19:42

Ό,τι είπε ο Πάρης παραπάνω. Η συμπεριφορά δείχνει μπαταρία αλλά πάντα υπάρχει η πιθανότητα άλλου προβλήματος (hardware)

Γι αυτό το λέω επειδή το θέμα το είχα και πριν την αλλάξω νομίζω.
Μακάρι να έχετε δίκιο γιατί έχω ξενερώσει αφάνταστα. Θα τους καλέσω αύριο να μου πουν και αυτοί την άποψη τους.

#9   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 14/05/2019 - 19:49

Όταν η μπαταρία φτάσει στο όριο της τότε αρχίζουν συμπτώματα όπως το να ζεσταίνεται πολύ περισσότερο και εκεί που λέει 50% να το χρησιμοποιήσεις ένα λεπτό και να πάει στο 20% ή και να κλείσει και μόλις το ανοίξεις να σε πάει κατευθείαν στο 35% όποτε και είναι λογικό να το είχες και πριν αλλά και τώρα που η συγκεκριμένη μπαταρία που αγόρασες να είμαι ελαττωματική.

#10   Imprisoned

Imprisoned

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/05/2019 - 22:25

Όταν η μπαταρία φτάσει στο όριο της τότε αρχίζουν συμπτώματα όπως το να ζεσταίνεται πολύ περισσότερο και εκεί που λέει 50% να το χρησιμοποιήσεις ένα λεπτό και να πάει στο 20% ή και να κλείσει και μόλις το ανοίξεις να σε πάει κατευθείαν στο 35% όποτε και είναι λογικό να το είχες και πριν αλλά και τώρα που η συγκεκριμένη μπαταρία που αγόρασες να είμαι ελαττωματική.


Κάτι τέτοιο δεν αντιμετώπισα με την τωρινή μπαταρία το μόνο που κάνει είναι να κολλάει όταν είναι φορτισμένο στο 100% για μισή με μια ώρα και μετά πέφτει 1% στο μισό δευτερόλεπτο βαριάς χρήσης . Και όταν κάνω μισή φόρτιση πχ 60% κάνει πάλι το ίδιο . Κάτι άλλο που είδα μόλις τώρα είναι πως όταν ξεκινήσει η φορτίση καθυστερεί πάλι λίγα λεπτά να ανεβεί. Περίεργο πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο ...

#11   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/05/2019 - 22:56

Κάτι τέτοιο δεν αντιμετώπισα με την τωρινή μπαταρία το μόνο που κάνει είναι να κολλάει όταν είναι φορτισμένο στο 100% για μισή με μια ώρα και μετά πέφτει 1% στο μισό δευτερόλεπτο βαριάς χρήσης . Και όταν κάνω μισή φόρτιση πχ 60% κάνει πάλι το ίδιο . Κάτι άλλο που είδα μόλις τώρα είναι πως όταν ξεκινήσει η φορτίση καθυστερεί πάλι λίγα λεπτά να ανεβεί. Περίεργο πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο ...

Αυτό που περιγράφεις μοιάζει σαν πρόβλημα στην επικοινωνία μπαταρίας-συσκευής. Τις περισσότερες φορές είναι πρόβλημα της μπαταρίας αλλά όχι πάντα. Η υπερθέρμανση που αναφέρεις πότε εμφανίζεται; 



#12   Imprisoned

Imprisoned

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/05/2019 - 23:38

Αυτό που περιγράφεις μοιάζει σαν πρόβλημα στην επικοινωνία μπαταρίας-συσκευής. Τις περισσότερες φορές είναι πρόβλημα της μπαταρίας αλλά όχι πάντα. Η υπερθέρμανση που αναφέρεις πότε εμφανίζεται;


Κυρίως σε μεγάλες χρήσεις όπως YouTube-Camera όταν έκανε το restore from backup .

Συνημμένα αρχεία



#13   Imprisoned

Imprisoned

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/05/2019 - 23:41

Ούτε 2 ώρες χρήση αν δεν κάνω λάθος

Συνημμένα αρχεία



#14   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 961 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 15/05/2019 - 00:08

Σε standby η κατανάλωση της συσκευής πως είναι; Δηλαδή κατά τη διάρκεια της νύχτας πόσο % χάνει;



#15   Imprisoned

Imprisoned

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 15/05/2019 - 00:22

Σε standby η κατανάλωση της συσκευής πως είναι; Δηλαδή κατά τη διάρκεια της νύχτας πόσο % χάνει;


Θα το επιχειρήσω να δω απόψε δεν έχω ιδέα . Παίζει να τρέχει καμία εφαρμογή στο παρασκήνιο ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες