Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με MacBook Pro 2014. Δεν ανοίγει - μπλε οθονη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
29 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 16:26

Ερωτηση για οποιον μπορει να ξερει.

εστειλα χθες ενα mackbook pro mid 2014 σε ενα παιδι. πριν το συσκευασω ανοιγε κανονικα , εκανα διαγραφη το apple id κλπ και το συσκευασα κομπλε στο κουτι του. Σημερα που το παρελαβε μου ειπε οτι δεν του μπουταρει καθολου και δειχνει μπλε οθονη και το πληκτρολογιο δεν αναβει το φως του. Ούτε το ανεμιστήρα κι γυρνάει...


δειτε λιγο....  με το που παταει να ανοιξει μενει για ενα λεπτο μαυρη η οθονη και μετα γινεται μπλε. Δεν μπαινει ουτε σε safe mode , ουτε με cmnd R , ουτε με cmnd S



https://youtu.be/E08dm-TKVbE


Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει?
Να πω οτι προβλημα μεταφορας δεν μπορει να υπηρξε γιατι ηταν συσκευασμενο πολυ καλα και στην εργοστασιακη του συσκευασια και επιπλεον προστατευτικα εξωτερικα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/05/2019 - 16:53

1) Reset NVRAM και Reset SMC.

 

2) Boot από το Internet Recovery ή boot από άλλον δίσκο (εξωτερικό) εάν και εφόσον υπάρχει. Πρέπει να γίνει έλεγχος στον εσωτερικό δίσκο. Πιθανότατα να χρειάζεται επισκευή.

 

3) Εάν όλα αποτύχουν... service!

 

To Mac του το έστειλες με περασμένο λειτουργικό;
Αν ναι, καλώς. Όμως δύσκολο να εξηγηθεί γιατί δεν κάνει boot.
Αν όχι, κακός. Γιατί σημαίνει ότι δεν έγινε τελικός έλεγχος πριν φύγει από τα χέρια σου και γιατί ο νέος χρήστης μπορεί να μην έχει την εμπειρία που χρειάζεται για να επαναφέρει το μηχάνημα.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 23/05/2019 - 16:54


#3   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 17:06

Το Mac το έστειλα κανονικά με το λειτουργικό του. Μέχρι και 1 λεπτό πριν το βάλω στο κουτί του δούλευε κανονικά.

Του έστειλα να κάνει το Reset ram και ούτε αυτό μου είπε ότι δούλεψε.

Κάνει ότι σας δείχνω στο βίντεο παραπάνω ανοίγει κάνει τον ήχο βγάζει μαύρη οθόνη και μετά γίνεται μπλε. Το μήλο δεν το δείχνει καθόλου.

Το πιο πιθανό σενάριο είναι να έχει βλάβη ο δίσκος από όσα διαβάζω. Μπορεί να φανεί αυτό αν μπουταρει από USB? Αλλά πως επιλέγεται το boot από εξωτερική μονάδα αν δεν μπουταρει καθολου?

Επίσης το Reset nvram και smc είναι διαφορετικά?

Τελευταία επεξεργασία από: ababapanos, 23/05/2019 - 17:08


#4   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/05/2019 - 17:19

Να κάνει και Reset SMC.

Θα κάνει boot είτε από τον startup manager με πατημένο το Option = Alt (⌥) και εάν δεν γίνει τίποτα, τότε με πατημένο το πλήκτρο C.

Εάν κάνει boot από εξωτερικό μέσο, τότε θα κάνει τον έλεγχο από το Disk Utility επιλέγοντας τον εσωτερικό και κλικ στο First Aid. Εάν υπάρχει πρόβλημα ή γίνει κάποια επισκευή, αυτό θα φανεί στο report.

Μπορεί να κάνει και έναν έλεγχο στο Hardware κρατώντας το πλήκτρο D κατά την εκκίνηση ή με τον συνδυασμό Option(⌥)-D μέσω του Internet.



#5   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 17:23

Την περίπτωση του να έχει πρόβλημα η κάρτα γραφικών την αποκλείουμε από την στιγμή που όταν ανοίγει κάνει τον ήχο και βγάζει μπλε οθόνη σωστά? Αν ήταν κάτι hardware πρόβλημα λογικά δεν θα άναβε καθόλου?

#6   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/05/2019 - 17:25

Ακολούθησες τις διαδικασίες· προετοιμασία του Mac πριν τη πώληση ;.


vires acquirit eundo


#7   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 17:30

Όχι μόνο icloud αφαίρεσα και τα προσωπικά μου δεδομένα από δίσκο, σαφάρι κλπ

#8   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/05/2019 - 17:30

Την περίπτωση του να έχει πρόβλημα η κάρτα γραφικών την αποκλείουμε από την στιγμή που όταν ανοίγει κάνει τον ήχο και βγάζει μπλε οθόνη σωστά? Αν ήταν κάτι hardware πρόβλημα λογικά δεν θα άναβε καθόλου?

H BSOD (Blue Screen Of Death), συνήθως εμφανίζεται είτε σε πρόβλημα στον δίσκο εκκίνησης είτε από πρόβλημα με κάποιο περιφερειακό το οποίο είναι συνδεδεμένο στο Mac.

Μιας και ρώτησες πιο πάνω, το Reset SMC και το Reset NVRAM είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.



#9   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 17:35

Δεν έχει συνδεμένο κανένα περιφερειακό επάνω. Εγώ όσο τον είχα τον δούλευα με εξωτερική οθόνη από display port αλλά δεν νομίζω να έχει καμία σχέση αυτό.

#10   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 17:37

Επίσης μου είπε δοκίμασε και safe mode space Cmd R
Cmd S

Επίσης μου λέει πως δεν δουλεύει το ανεμιστήρακι του και το φως στο πληκτρολόγιο αν βοηθάει αυτο

#11   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/05/2019 - 17:41

Να δοκιμάσει αυτά που ανέφερα πιο πάνω ξεκινώντας από το Reset SMC και μετά ξανά Reset NVRAM.

Επόμενο βήμα, έλεγχος του Hardware.

Και τέλος προσπάθεια εκκίνησης είτε από το Internet Recovery είτε από εξωτερικό μέσο.



#12   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/05/2019 - 17:47

Όχι μόνο icloud αφαίρεσα και τα προσωπικά μου δεδομένα από δίσκο, σαφάρι κλπ

 

Όπως βλέπεις στον οδηγό, κατά βάση του παρέδωσες ένα μη λειτουργικό μηχάνημα.

 

Τώρα, γιατί προκύπτει η μπλε οθόνη είναι μια ιστορία που ίσως επιλυθεί με τις προσπάθειες που κάνει.

Όπως και να έχει θα πρέπει να διαγράψει (erase) τον δίσκο και να εγκαταστήσει το δικό του "καθαρό"

σύστημα.

 

Σε απότυχα βγάλει άκρη εκ των ενόντων θα σου πρότεινα να του στείλεις ένα macOS Mojave  install disk

και όλα θα πάνε καλά.


vires acquirit eundo


#13   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 17:57

Μου είπε μάλλον θα φτιάξει ένα usb και θα μπουταρει από εκεί.

Ερώτηση. στα καινούρια Macbook 14 και μετά ο δίσκος είναι ενσωματωμένος στην πλακέτα? Δηλαδή αν είναι ένα πρόβλημα δίσκου αλλάζει όλη η πλακέτα?

Τελευταία επεξεργασία από: ababapanos, 23/05/2019 - 18:07


#14   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 18:05

Όπως βλέπεις στον οδηγό, κατά βάση του παρέδωσες ένα μη λειτουργικό μηχάνημα.
 


Δεν ξέρω πως προκειπτει από τον οδηγό ότι παρέδωσα μη λειτουργικό μηχάνημα. Το ότι δεν παρέδωσα καθαρό το σύστημα εντελώς από εμένα αυτό ναι. Αλλά αυτό μόνο κακό κάνει σε εμένα από την άποψη μήπως είχα ξεχάσει προσωπικά δεδομένα μέσα. Ο άλλος όταν το παραλαμβάνει μπορεί να κάνει clean install κλπ...

#15   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/05/2019 - 18:17

Δεν ξέρω πως προκειπτει από τον οδηγό ότι παρέδωσα μη λειτουργικό μηχάνημα. Το ότι δεν παρέδωσα καθαρό το σύστημα εντελώς από εμένα αυτό ναι. Αλλά αυτό μόνο κακό κάνει σε εμένα από την άποψη μήπως είχα ξεχάσει προσωπικά δεδομένα μέσα. Ο άλλος όταν το παραλαμβάνει μπορεί να κάνει clean install κλπ...

Απλά έσβησες ότι δεν χρειαζόσουν από τον δίσκο και το Safari, έκανες log out από το iCloud και το παρέδωσες;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες