Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με MacBook Pro 2014. Δεν ανοίγει - μπλε οθονη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
29 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 18:20

Ναι έσβησα αυτά που είπες, όπως φωτογραφίες, λογαριασμούς από emails, Facebook iTunes κλπ, εκανα logout icloud, μετά έκανα ένα δοκιμαστικό boot να δω ότι ανοίγει κανονικά και είναι καθαρό από δικά μου αρχεία και μετά το πακεταρα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/05/2019 - 18:24

Ναι έσβησα αυτά που είπες, όπως φωτογραφίες, λογαριασμούς από emails, Facebook iTunes κλπ, εκανα logout icloud, μετά έκανα ένα δοκιμαστικό boot να δω ότι ανοίγει κανονικά και είναι καθαρό από δικά μου αρχεία και μετά το πακεταρα

Δεν θέλω να σε ανησυχήσω αλλά… ξέχασες να διαγράψεις τα local snapshots!!!

Εάν έπεφτε στα χέρια μου το μηχάνημά σου θα μπορούσα άνετα να σου δείξω στην πράξη τι μπορείς να πάθεις!

 

Μέγα λάθος! Πάντα clean install πριν την παράδοση μηχανήματος σε ξένα χέρια.



#18   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 18:31

Ας φτιάξει πρώτα το μηχάνημα και να μπουταρει κανονικά και αυτό έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Τελικά τι ισχύει με τον δίσκο? Είναι εύκολη η αλλαγή του αν τα τίναξε?

#19   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/05/2019 - 18:36

Για τον δίσκο δες εδώ.

Ελπίζω ότι είναι αυτό το μοντέλο.



#20   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 18:39

Εμένα είναι το mid 2014 αλλά με την 13 οθονη

#21   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/05/2019 - 18:41

Εμένα είναι το mid 2014 αλλά με την 13 οθονη

Τότε δες εδώ.



#22   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 18:45

Κατάλαβα δηλαδή αλλάζει αλλά παίρνει άλλον τυπο ssd σαν τους M2

#23   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 19:40

Να ρωτήσω. Αυτός που το έστειλα το πήγε σε μαστορα αλλά από ότι κατάλαβα αμφισβητεί ότι όταν το έστειλα το μηχάνημα δούλευε.
Ο Μαστορας όταν το ανοίξει θα μπορεί να δει όλες τις ενέργειες που έκανα και την ώρα που εβησα τα αρχεία τους λογαριασμούς και έκανα αποσύνδεση το icloud.και γενικά όλες τις ενέργειες που έκανα πριν το στείλω? Όλα αυτά δεν θα μπορούσα να τα κάνω αλλιώς αν δεν δούλευε... Αλλά δυστηχως είναι περιπτώσεις περίεργες αυτές που πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελεφαντας

#24   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/05/2019 - 21:58

Να ρωτήσω. Αυτός που το έστειλα το πήγε σε μαστορα αλλά από ότι κατάλαβα αμφισβητεί ότι όταν το έστειλα το μηχάνημα δούλευε.
Ο Μαστορας όταν το ανοίξει θα μπορεί να δει όλες τις ενέργειες που έκανα και την ώρα που εβησα τα αρχεία τους λογαριασμούς και έκανα αποσύνδεση το icloud.και γενικά όλες τις ενέργειες που έκανα πριν το στείλω? Όλα αυτά δεν θα μπορούσα να τα κάνω αλλιώς αν δεν δούλευε... Αλλά δυστηχως είναι περιπτώσεις περίεργες αυτές που πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελεφαντας

Ο μόνος αδιάψευστος μάρτυρας είναι το αρχείο καταγραφής του συστήματος που κάποιος μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτό ή από την κονσόλα ή ακόμα καλύτερα από το Terminal με την εντολή log.
Αυτό προϋποθέτει ότι αρχικά δεν έχει πειραχτεί ο δίσκος. Δεύτερον ότι υπάρχει πρόσβαση σε έναν λογαριασμό admin. Και τρίτον ότι αυτός που θα κάτσει να ψάξει, ξέρει πως να ψάξει και που και πάνω απ’ όλα να έχει αρκετή υπομονή και όρεξη για να κάτσει να διαβάσει τις εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες, σειρές του report μέχρι να βρει το ζητούμενο.
Αυτό ΚΑΝΕΝΑΣ τεχνικός ΔΕΝ πρόκειται να κάτσει να το κάνει, πόσο μάλλον να μπει στην διαδικασία να δίνει με τις ώρες εξηγήσεις για το ένα και για το άλλο.
Συνήθως, ακόμα και για το παραμικρό, ακολουθούν την γνωστή και αλάνθαστη παλιά καλή συνταγή… clean install.

Νομίζω ότι από τη στιγμή που έχει φύγει το Mac από τα χέρια σου είναι δύσκολο να καταλάβουμε τι ακριβώς συμβαίνει.

Επλίζω να μην είναι κάτι σπουδαίο και ο φίλος που το αγόρασε να βρει σύντομα την άκρη.

Καλή συνέχεια.



#25   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2019 - 22:05

οκ 

Τελικα βρηκα και φωτογραφια που ευτυχως ειχα τραβηξει με το mac σε λειτουργια 2 μερες πριν που δειχνει ημερομηνια και ωρα οποτε ειμαστε κομπλε απο αυτην την αποψη. Απο κει και περα πανω απο ολα ειναι να λυθεί οσο πιο αμεσα και ανώδυνα  το προβλημα και να χαρει και ο ανθρωπος το μηχάνημα  του. 


Τελευταία επεξεργασία από: ababapanos, 23/05/2019 - 22:06


#26   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/05/2019 - 07:43

οκ 

Τελικα βρηκα και φωτογραφια που ευτυχως ειχα τραβηξει με το mac σε λειτουργια 2 μερες πριν που δειχνει ημερομηνια και ωρα οποτε ειμαστε κομπλε απο αυτην την αποψη. Απο κει και περα πανω απο ολα ειναι να λυθεί οσο πιο αμεσα και ανώδυνα  το προβλημα και να χαρει και ο ανθρωπος το μηχάνημα  του. 

Δεν νομίζω ότι με μια φωτογραφία είσαι καλυμμένος, γιατί μην ξεχνάς ότι από την άλλη πλευρά και ο άλλος έχει ένα βίντεο που δείχνει ένα Mac με BSOD.
Το τι έγινε από τη στιγμή που έφυγε από τα χέρια σου (λειτουργικό) μέχρι τη στιγμή που το άνοιξε ο άλλος (μη λειτουργικό) είναι ένα μυστήριο που το ψάχνεται και μεταξύ σας πιστεύω.
Τέλος πάντων. Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε τελικά πιο ήταν το πρόβλημα.



#27   CX73

CX73

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 24/05/2019 - 08:25

Αυτος ειναι ο λογος που ποτε μα ποτε δεν στελνω iphone/macbook/ipad (και εχω πουλησει και τα 3). Πολυ απλα χερι με χερι και ελεγχο για την καλη λειτουργια, ετσι απλα!!!!!



#28   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 24/05/2019 - 08:39

Εγώ θα κάνω μια άλλη ερώτηση που από εκεί ξεκινάνε και τελειώνουν όλα.

 

Είμαστε σίγουροι ότι το mac στο βιντεο και αυτό που έχει το πρόβλημα, είναι το δικό σου;

 

P.S. Το ότι το συσκέυασες καλα εσύ δεν σημαίνει ότι στην εταιρεία κούριερ δεν το πετάγανε δεξιά και αριστερά σαν καρπούζι.


Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 24/05/2019 - 08:40

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#29   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/05/2019 - 11:21

Εγώ θα κάνω μια άλλη ερώτηση που από εκεί ξεκινάνε και τελειώνουν όλα.

 

Είμαστε σίγουροι ότι το mac στο βιντεο και αυτό που έχει το πρόβλημα, είναι το δικό σου;

 

P.S. Το ότι το συσκέυασες καλα εσύ δεν σημαίνει ότι στην εταιρεία κούριερ δεν το πετάγανε δεξιά και αριστερά σαν καρπούζι.

Εάν έχει την απόδειξη αγοράς στα χέρια του ή έστω απλά μια φωτογραφία που να δείχνει το serial number του μηχανήματος, απλά δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.
Δεν νομίζω να είναι τόσο αφελής ο νέος κάτοχος να μπει σε μια τέτοια διαδικασία. Ποτέ κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος, θα μου πεις.
 
Όσο για τις εταιρίες courier και το πως συμπεριφέρονται στα δέματα… ασχολίαστο! Αυτό από προσωπική εμπειρία.


#30   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1.699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/05/2019 - 12:48

ναι εχω και τον σειριακο αριθμο κρατησει. αν εχω νεα θα σας ενημερωσω



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες