Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

κόλλησε το MacBook Pro στο apple logo.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
64 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 25/05/2019 - 15:45

Μια ερώτηση, επειδή διαβάζω στο ιντερντετ πώς να κάνω clean install, όταν πατήσουμε erase στον σκληρο, ποια επιλογή πατάμε macOs Extended (Journaled) ή APFS ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 25/05/2019 - 17:55

Μια ερώτηση, επειδή διαβάζω στο ιντερντετ πώς να κάνω clean install, όταν πατήσουμε erase στον σκληρο, ποια επιλογή πατάμε macOs Extended (Journaled) ή APFS ?

 

Αν έχεις δίσκο ssd τότε πατάς APFS.



#48   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 25/05/2019 - 18:13

έκανα clean install, (ολα καλα πηγαν, περιπου 1 ωρα ηταν η διαδικασια), και γραφω απο το το macbook μου. Ξανακατεβαζω τα προγραμματά μου. 

 

Αγόρασα εναν σκληρο εξωτερικο ssd, να κραταω backup. Ελπιζω να μην ξανασυμβει σε κανεναν αυτο το πραγμα με τα mojave.



#49   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/05/2019 - 18:19

Καλοριζικο (ξανα). Εχει αναφερθει στην 10.14.5 αυτο το θεμα με τα orphan directory απο τα time machine back up snapshots. Απο ο,τι καταλαβα (γιατι δεν ειμαι και ειδικος) ειναι "ανωμαλια" στην ιεραρχια των αρχειων...
discord.gg/ajkUM8J

#50   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 25/05/2019 - 18:29

Θα πρεπει να το λυσει τοτε η μαμα apple, γιατι ειναι κριμα να πρεπει να κανεις clean install.

 

Αμα κανω εναν σκληρο για time machine, να φανταστω μονο σαν time machine θα λειτουργει πια, χωρις να μπορω να μεταφορα ασχετα αρχεια απο λαπτοπ σε λαπτοπ.

 

Απο εκει και περα για τον φιλο που θελει να παρει mac, θα του προτεινω να το αγορασει με κλειστά ματια, απο το 2012 δεν ειχα ποτε θεμα, μονο τωρα με το λαπτοπ με τα mojave (αναθεμα την ωρα που τα εβαλα :P



#51   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/05/2019 - 18:51

Θα πρεπει να το λυσει τοτε η μαμα apple, γιατι ειναι κριμα να πρεπει να κανεις clean install.

Αμα κανω εναν σκληρο για time machine, να φανταστω μονο σαν time machine θα λειτουργει πια, χωρις να μπορω να μεταφορα ασχετα αρχεια απο λαπτοπ σε λαπτοπ.

Απο εκει και περα για τον φιλο που θελει να παρει mac, θα του προτεινω να το αγορασει με κλειστά ματια, απο το 2012 δεν ειχα ποτε θεμα, μονο τωρα με το λαπτοπ με τα mojave (αναθεμα την ωρα που τα εβαλα :P)


Παναθα μου σε ευχαριστω! Ναι δουλεψα mac με high sierra πολυ στη σκωτια και το λατρεψα! Αλλα φοβηθηκα λιγο τωρα με αυτα γιαυτο και ρωταω σαν τρελος χεχε.
Περιμενω τη πεμπτη πως και πως!!

#52   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 25/05/2019 - 18:57

με το καλο να το υποδεχτεις και να το χαρεις!



#53   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/05/2019 - 19:18

Θα πρεπει να το λυσει τοτε η μαμα apple, γιατι ειναι κριμα να πρεπει να κανεις clean install.

 

Αμα κανω εναν σκληρο για time machine, να φανταστω μονο σαν time machine θα λειτουργει πια, χωρις να μπορω να μεταφορα ασχετα αρχεια απο λαπτοπ σε λαπτοπ.

 

Απο εκει και περα για τον φιλο που θελει να παρει mac, θα του προτεινω να το αγορασει με κλειστά ματια, απο το 2012 δεν ειχα ποτε θεμα, μονο τωρα με το λαπτοπ με τα mojave (αναθεμα την ωρα που τα εβαλα :P

ο σκληρος για time machine back up θα γινει σε mac os extended journaled οποτε δεν θα αναγνωριζεται απο windows (θελει ειδικο προγραμμα). μπορεις να βαλεις αρχεια αλλα για να τα βλεπεις απο mac σε mac αλλα και παλι , ολοι συμβουλευουν τον σκληρο για back up να τον εχεις αφιερωμενο μονο για αυτο....


Τελευταία επεξεργασία από: venos, 25/05/2019 - 19:18

discord.gg/ajkUM8J

#54   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 25/05/2019 - 19:39

ο σκληρος για time machine back up θα γινει σε mac os extended journaled οποτε δεν θα αναγνωριζεται απο windows (θελει ειδικο προγραμμα). μπορεις να βαλεις αρχεια αλλα για να τα βλεπεις απο mac σε mac αλλα και παλι , ολοι συμβουλευουν τον σκληρο για back up να τον εχεις αφιερωμενο μονο για αυτο....

 

ωχ με βλεπω να θυσιαζω SSD 500GB :( 



#55   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/05/2019 - 08:05

ωχ με βλεπω να θυσιαζω SSD 500GB :(

Μπορείς απλά να δώσεις ένα partition του δίσκου για το Time Machine.

Δεν ισχύει ότι όλη η χωρητικότητα πρέπει να θυσιαστεί μόνο για τα backups του TM.

Για δική σου ασφάλεια, μπορείς να κρατάς backups και σε έναν δεύτερο δίσκο ή σε partition και πάλι.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

#56   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/05/2019 - 09:44

Καλοριζικο (ξανα). Εχει αναφερθει στην 10.14.5 αυτο το θεμα με τα orphan directory απο τα time machine back up snapshots. Απο ο,τι καταλαβα (γιατι δεν ειμαι και ειδικος) ειναι "ανωμαλια" στην ιεραρχια των αρχειων...

Δεν οφείλεται σε ανωμαλία καμίας ιεραρχίας.

Αυτό που γνωρίζω και μπορώ να πω με σιγουριά μέχρι στιγμής, είναι ότι ένα από τα προβλήματα που υπάρχει είναι η μη σωστή λειτουργία της ρουτίνας του Time Machine.
Όποιος έχει ανατρέξει στο log του TM ίσως έχει παρατηρήσει πως πολλές φορές υπάρχουν errors. Ναι, ακριβώς. Η ρουτίνα δεν λειτουργεί καλά στο Mojave.

Δυστυχώς, η Apple έχει κάνει την πρόσβαση στα log του συστήματος απίστευτα περίπλοκη και θα έλεγα λαβύρινθο όχι μόνο για έναν απλό Mac user αλλά ακόμα και για τους πολύ έμπειρους ή ακόμα και για τους Developers.

Είναι επίσης εξαιρετικά δύσκολο να εξηγήσει κάνεις τον μηχανισμό λειτουργίας των local snapshots και πόσο η λειτουργία τους άλλαξε από το High Sierra και μετά.
Αν και υπάρχουν αναλυτικά άρθρα γύρω από το Time Machine και τα local snapshots παρόλα αυτά και πάλι η εικόνα είναι λήψη λόγο μη παροχής επαρκών πληροφοριών από πλευράς Apple.

Δεν ξέρω εάν αυτό που θα πω ακουστεί σαν γκρίνια, αλλά έχω πει όλα αυτά τα χρόνια σε διαφορετικές χρονικές στιγμές ότι από τα forum λείπει η συζήτηση. Λείπει η συμμετοχή έμπειρων κυρίως Mac users οι οποίοι δεν παπαγαλίζουν ή αναπαράγουν απλά ότι διαβάζουν εδώ κι εκεί στα διάφορα sites, forum ή blogs αλλά αφιερώνουν χρόνο κάνοντας προσωπική έρευνα γύρω από το Software αλλά και το Hardware.
Έχουν επιλέξει να ζουν στις σπηλιές τους θυμίζοντας τους χρήστες του Arch Linux.

Ένα είναι σίγουρο. Με την παρουσίαση της 10.15 το macOS θα γίνει ακόμα πιο περίπλοκο.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

#57   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 26/05/2019 - 09:50

Δεν οφείλεται σε ανωμαλία καμίας ιεραρχίας.

Αυτό που γνωρίζω και μπορώ να πω με σιγουριά μέχρι στιγμής, είναι ότι ένα από τα προβλήματα που υπάρχει είναι η μη σωστή λειτουργία της ρουτίνας του Time Machine.
Όποιος έχει ανατρέξει στο log του TM ίσως έχει παρατηρήσει πως πολλές φορές υπάρχουν errors. Ναι, ακριβώς. Η ρουτίνα δεν λειτουργεί καλά στο Mojave.

Δυστυχώς, η Apple έχει κάνει την πρόσβαση στα log του συστήματος απίστευτα περίπλοκη και θα έλεγα λαβύρινθο όχι μόνο για έναν απλό Mac user αλλά ακόμα και για τους πολύ έμπειρους ή ακόμα και για τους Developers.

Είναι επίσης εξαιρετικά δύσκολο να εξηγήσει κάνεις τον μηχανισμό λειτουργίας των local snapshots και πόσο η λειτουργία τους άλλαξε από το High Sierra και μετά.
Αν και υπάρχουν αναλυτικά άρθρα γύρω από το Time Machine και τα local snapshots παρόλα αυτά και πάλι η εικόνα είναι λήψη λόγο μη παροχής επαρκών πληροφοριών από πλευράς Apple.

Δεν ξέρω εάν αυτό που θα πω ακουστεί σαν γκρίνια, αλλά έχω πει όλα αυτά τα χρόνια σε διαφορετικές χρονικές στιγμές ότι από τα forum λείπει η συζήτηση. Λείπει η συμμετοχή έμπειρων κυρίως Mac users οι οποίοι δεν παπαγαλίζουν ή αναπαράγουν απλά ότι διαβάζουν εδώ κι εκεί στα διάφορα sites, forum ή blogs αλλά αφιερώνουν χρόνο κάνοντας προσωπική έρευνα γύρω από το Software αλλά και το Hardware.
Έχουν επιλέξει να ζουν στις σπηλιές τους θυμίζοντας τους χρήστες του Arch Linux.

Ένα είναι σίγουρο. Με την παρουσίαση της 10.15 το macOS θα γίνει ακόμα πιο περίπλοκο.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Ακριβως γιαυτο ειπα οτι δεν ειμαι ειδικος...
Για να μην αναπαραγω ειδησεις-"ιδεες" που δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα...
Θα μπορουσα βεβαια να μην μιλησω και καθολου...

Οπως και ναχει ,στην ταμπακιερα, το προβλημα με τα orphan directories αναφερεται αρκετα συχνα.
Το κακο ειναι οτι με το δικο μου προβλημα στο δικο μου μακ δεν μπορεσα να διαφοροδιαγνωσω αν φταιει ο,τι διεγραψα στο μακ ή αν οφειλεται σε αυτην την εκδοση.
Μιας και δεν μπορεσα να κανω roll back...
discord.gg/ajkUM8J

#58   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/05/2019 - 10:03

Ακριβως γιαυτο ειπα οτι δεν ειμαι ειδικος...
Για να μην αναπαραγω ειδησεις-"ιδεες" που δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα...
Θα μπορουσα βεβαια να μην μιλησω και καθολου...

Οπως και ναχει ,στην ταμπακιερα, το προβλημα με τα orphan directories αναφερεται αρκετα συχνα.
Το κακο ειναι οτι με το δικο μου προβλημα στο δικο μου μακ δεν μπορεσα να διαφοροδιαγνωσω αν φταιει ο,τι διεγραψα στο μακ ή αν οφειλεται σε αυτην την εκδοση.
Μιας και δεν μπορεσα να κανω roll back...

Κανένας δεν είναι ειδικός φίλε venos.
Και ελπίζω να μην υπάρχει κάποιος που ισχυρίζεται για το εαυτό του κάτι τέτοιο.
Το να ακούγονται απορίες, ιδέες ή γενικά ερωτήματα είναι ότι καλύτερο υπάρχει.
Αυτό βοηθάει στην έρευνα ή στον εντοπισμό σφαλμάτων. Και στην απόκτηση εμπειρίας φυσικά.
Δεν θα υπήρχαν τρόποι επιλύσεις εάν δεν υπήρχαν τα παραπάνω.
Προσωπικά πιστεύω στην συζήτηση.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

#59   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 26/05/2019 - 10:31

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι η ιδια η apple με τα mojave, τα κανει πια τοσο πολυπλοκα για την δικια μας ασφαλεια, ετσι ωστε να αν τυχον πεσει το μακ μας σε λαθος χερια να μην εχει ευκολη προσβαση στον σκληρό μας.

 

Απο εκεί και πέρα μου φαίνεται ακραίο οτι η ιδια η apple εχει πρόβλημα με την ρουτινα του TM, και σε στελνει κατευθειαν σε clean install, χωρις να μπορεις να κανεις τίποτα.



#60   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/05/2019 - 10:52

 

 

Αμα κανω εναν σκληρο για time machine, να φανταστω μονο σαν time machine θα λειτουργει πια, χωρις να μπορω να μεταφορα ασχετα αρχεια απο λαπτοπ σε λαπτοπ.

 

 
Κατά τη γνώμη μου ο δίσκος του Time Machine πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο για backup. Γτο backup καθ' εαυτό, ένα backup ισούται με κανένα, συνεπώς συνιστάται χρήση και δεύτερου δίσκου.
 
Κατά βάση δε, αν αυτά τα αρχεία που θέλεις να φυλάσσεις στον δίσκο έχουν κάποια σημασία για σένα ας ληφθεί υπ' όψη ότι -αν φυλάσσονται μόνο στον δίσκο backup- θα χαθούν σε βλάβη του.
 
Όσο αφορά στην μεταφορά τους από  laptop σε laptop, μια πρακτική προσέγγιση είναι το Dropbox ή το iCloud. Ή ακόμη και η αποθήκευση τους σε ένα στικάκι, πόσα GB θα μπορούσαν άραγε να είναι ;.

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες