Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά μεταχειρισμένου iphone X 64


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Papercut

Papercut

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/06/2019 - 06:56

Παιδιά καλημέρα.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο iphone X 64GB.

Μπορεί να μου πει κάποιος τι πρέπει να προσέξω ώστε να μην έχω πρόβλημα.

Αυτα που έχω ρωτήσει τον πωλητή είναι να μου στείλει να δω την υγεία της μπαταρίας καθώς και το ΙΜΕΙ.

Έβαλα το IMEI σε ένα site που τα ελέγχει και μου γράφει ότι έχει γίνει ενεργοποίηση Αύγουστο 2018 και έχει εγγύηση ακόμα 2 μήνες.

Επιπλέον κάπου διάβασα ότι θα πρέπει να τσεκάρω αν το κινητό είναι κλειδωμένο. Τι σημαίνει αυτό?

Επίσης αν θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος πως θα μπορούσα να σιγουρετυτώ ότι δεν είναι κλεμμένο. Βέβαια θα ζητήσω απόδειξη αγοράς για αυτό.

 

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ελέγξω εσωτερικά κι εξωτερικά στην συσκευή ώστε να αποφύγω  clones?

 

Συγγνώμη εκ των προτέρων αν το θέμα έχει καλυφθεί από προηγούμενο post αλλά έψαξα και δεν βρήκα κάτι που να συγκεντρώνει όλη την πληροφορία.

Το ιδανικό είναι αν μπορούσε να μου στείλει κάποιος ένα check list ώστε να το εφαρμόσω όταν θα συναντηθω με τον πωλητή.

 

Ευχαριστώ



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 03/06/2019 - 07:58

Καλημέρα , απλα για να λήγει η εγγύηση του τον Αύγουστο , πάει να πει ότι είναι από Αμερική  , αν η μπαταρια του είναι γύρω στο 92-95 % κι δεν έχει γρατζουνιές περιμετρικά κι στην οθόνη - προχωρα άφοβα --- σε τι τιμή το βρήκες ? 



#3   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/06/2019 - 08:18

Καλημέρα , απλα για να λήγει η εγγύηση του τον Αύγουστο , πάει να πει ότι είναι από Αμερική  , αν η μπαταρια του είναι γύρω στο 92-95 % κι δεν έχει γρατζουνιές περιμετρικά κι στην οθόνη - προχωρα άφοβα --- σε τι τιμή το βρήκες ? 

η εταιρικό όπως το δικό μου. 



#4   Papercut

Papercut

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/06/2019 - 08:47

Το βρήκα 600€ και πιθανά και λίγο χαμηλότερα. Θα το συζητήσω με τον πωλητή.

Γενικά ψάχνω κανά μήνα τώρα και δύσκολα βρίσκεις κάτω από αυτό το ποσό.

 

Γιατί λες ότι το κινητό μπορεί να είναι από Αμερική? Ένα χρόνο δεν έχει εγγύηση και στην Ελλάδα?

Τουλάχιστον το iphone 6 που είχα αγοράσει εγώ πριν 3 χρόνια είχε εγγύηση 1 έτους....

 

Παιδιά κάποια άλλη συμβουλή πριν προχωρήσω στην αγορά?

 

Ευχαριστώ



#5   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 03/06/2019 - 09:15

όχι , 2ετης είναι όταν είναι αγορασμένο από Ελλάδα , απλα έλεγξε κατά την συνάντηση αν πιάνει δίκτυα στο wifi ( την έχω πατήσει ) κατά τα αλλα , μπαταρια κι εξωτερική εμφάνιση 



#6   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 03/06/2019 - 09:30

όχι , 2ετης είναι όταν είναι αγορασμένο από Ελλάδα , απλα έλεγξε κατά την συνάντηση αν πιάνει δίκτυα στο wifi ( την έχω πατήσει ) κατά τα αλλα , μπαταρια κι εξωτερική εμφάνιση

Με το IMEI για να μην μπερδεύεσαι θα σου εμφανίσει μόνο τον πρώτο χρόνο εγγύηση στο site. Από όπου και εάν είναι αγορασμένο. Ο δεύτερος χρόνος καλύπτεται με την απόδειξη από το κατάστημα αγοράς.


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες