Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

macOS 10.15 Catalina


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
321 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/06/2019 - 22:27

Η νεκροψία θα δείξει!
 
Προσωπικά είναι το μόνο σχόλιο που μπορώ να κάνω εάν κρίνω από την μέχρι στιγμής ημιτελής κατάσταση του APFS, τα προβλήματα με το Disk Utility (βασικότατο εργαλείο), τα errors του Time Machine, τα errors των local snapshots (pain in the ass), τα σχεδιαστικά θέματα του Dark Mode και τις λανθασμένες χρωματικές αποδόσεις, και τα διάφορα άλλα bugs στο Messages, στον Finder, στο Activity Monitor, στο System Preferences, QuickLook και τελειωμό δεν έχει!!!
 
Καλή η βιτρίνα, αλλά από μέσα το μαγαζί είναι...  :)


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikoss

nikoss

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/06/2019 - 22:40

Δεν έχεις και άδικο, σαν να το έχουν εγκαταλείψει λιγάκι το θέμα ....



#3   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/06/2019 - 07:40

Σωστές οι επισημάνσεις, θα δούμε κατά πόσο σήκωσαν τα μανίκια, ή αν το θαλασσινό

αεράκι τους ενέπνευσε τελικά να ασχοληθούν σοβαρά με το macOS.


vires acquirit eundo


#4   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/06/2019 - 11:52

οταν οι τιμες των μηχανηματων τους εχουν πιασει ταβανι με απωτερο σκοπο να το τρυπησουν και αυτο τοτε μιλαμε για υποχρεωση της apple το macOS να πεταει



#5   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 04/06/2019 - 16:06

Βασικά αυτό που παρατηρώ τα τελευταία χρόνια είναι απλά κάποιες πινελιές στο λειτουργικό. Καμία σούπερ ουσιαστική διαφορά. Ίσα ίσα που τώρα αν εγκαταλειφθούν και οι 32bit εφαρμογές, μπορεί ο κόσμος να μην προβεί στην αναβάθμιση. 

 

Ίσως να πρέπει να πέσουν πολύ οι πωλήσεις για να βάλουν μυαλό. Ειδικά όταν σου πουλάνε το νέο mac pro 2019 στα 6000ευρώ και ενώ μπορείς να βρεις ένα στα 1000ευρώ pc και ακόμη καλύτερο, ποιός ο λόγος να το αγοράσεις;;;

Συνημμένα αρχεία



#6   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/06/2019 - 16:13

οταν οι τιμες των μηχανηματων τους εχουν πιασει ταβανι με απωτερο σκοπο να το τρυπησουν και αυτο τοτε μιλαμε για υποχρεωση της apple το macOS να πεταει

Όσο αφορά το Hardware νομίζω ότι η Apple έχει “ξηλώσει” πλέον το ταβάνι και ακόμα έχουμε να δούμε πάρα πολλά. Το μόνο στενάχωρο είναι ότι ορισμένοι φανατικοί υποστηρικτές της, υπερασπίζονται (αν είναι δυνατόν) όλες της τις εμπορικές κινήσεις. Παρωπίδες. Μανταλάκια με το  να τους πουλήσει προς 99€ το ένα, θα την υπερασπιστούν με την δικαιολογία ότι με αυτά, τα ρούχα κρέμονται καλύτερα στο σύρμα και είναι όχι για οικιακή χρήση αλλά απευθύνονται σε επαγγελματίες. Έχουν ξεφύγει ορισμένοι. Εντελώς!
 
Για να είμαι δίκαιος, εν μέρη όλα έχουν μια λογική εξήγηση αλλά να υπάρχει κάπου κι ένα όριο βρε αδερφέ.
 
Τώρα για το macOS, θα πρέπει να περιμένουμε αρκετό καιρό για κάτι εντελώς ανανεωμένο και άριστα λειτουργικό. Τέλειο λειτουργικό δεν υπάρχει, αλλά λέμε.
 
Τα τραγελαφικά που διαβάζω από δω κι από κει για το macOS 10.15 Catalina, είναι λέει ότι χθες η Apple με την παρουσίασή του απευθυνόταν στους Developers.
 
Πραγματικά δεν περίμενα ποτέ να ακούσω παλιούς mac users να πετάνε τέτοιες κοτσάνες και να τις πιστεύουν κι από πάνω!
 
Δηλαδή όταν θα κυκλοφορήσει επίσημα θα πρέπει να αναβαθμίσουν σε αυτό ΜΟΝΟ όσοι είναι Developers; Ή τα μηχανήματα που θα έρχονται με προεγκατεστημένο το Catalina θα πωλούνται και πάλι MONO σε Developers;
 
Προφανώς και το λειτουργικό απευθυνόταν σε όλους τους mac users απλά έδωσαν μεγαλύτερη βαρύτητα στους Devs.
 
Θα μπορούσαν να αναβαθμίσουν απλά το Mojave και να τελείωνε εκεί η ιστορία. Καλύτερα να βγάζει ένα λειτουργικό κάθε 2 χρόνια παρά αυτή η κατάντια.


#7   aska

aska

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/06/2019 - 18:17

 
Τα τραγελαφικά που διαβάζω από δω κι από κει για το macOS 10.15 Catalina, είναι λέει ότι χθες η Apple με την παρουσίασή του απευθυνόταν στους Developers.

Θα μπορούσαν να αναβαθμίσουν απλά το Mojave και να τελείωνε εκεί η ιστορία. Καλύτερα να βγάζει ένα λειτουργικό κάθε 2 χρόνια παρά αυτή η κατάντια.


Φίλε μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει. Η έκδοση θα είναι σε όλους διαθέσιμη ( όπως κάθε χρόνο τον Σεπτέμβριο , χθες την έκαναν διαθέσιμη για τους developers , για να μπορέσουν στο τρίμηνο να αλλάξουν τις εφαρμογές τους η να δημιουργήσουν νέα πράγματα.Παρουσίαση ενός προϊόντος που θα κυκλοφορήσει για όλους τον Σεπτέμβριο. Όσο για τα υπόλοιπα που λες διαφωνώ , το λειτουργικό δεν μπορεί κάθε χρόνο να καταπίνει σπαθιά. Η Apple σε σχέση με όλους έχει συνδιαστικά 1 δις και βάλε συσκευές και όλο αυτό το σύστημα για να λειτουργεί αρμονικά είναι υποχρεωμένη να πηγαίνει όσο το δυνατόν πιο αργά στην οποιαδήποτε εξέλιξη.

Από την άλλη όποιος θέλει πάντα μπορεί να πάει στα windows , άρα όχι iPhone και ipad η ρολόι και πάει λέγοντας....

#8   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/06/2019 - 18:20

Ίσως να πρέπει να πέσουν πολύ οι πωλήσεις για να βάλουν μυαλό. Ειδικά όταν σου πουλάνε το νέο mac pro 2019 στα 6000ευρώ και ενώ μπορείς να βρεις ένα στα 1000ευρώ pc και ακόμη καλύτερο, ποιός ο λόγος να το αγοράσεις;;;


Καλά όλα αυτα που λες, αλλά έχεις δει πόσο κοστίζουν τα αντίστοιχα με το pro workstations, πχ της HP;


Sent from my iPad using Tapatalk

#9   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/06/2019 - 18:22

Φίλε μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει. Η έκδοση θα είναι σε όλους διαθέσιμη ( όπως κάθε χρόνο τον Σεπτέμβριο , χθες την έκαναν διαθέσιμη για τους developers , για να μπορέσουν στο τρίμηνο να αλλάξουν τις εφαρμογές τους η να δημιουργήσουν νέα πράγματα.Παρουσίαση ενός προϊόντος που θα κυκλοφορήσει για όλους τον Σεπτέμβριο. Όσο για τα υπόλοιπα που λες διαφωνώ , το λειτουργικό δεν μπορεί κάθε χρόνο να καταπίνει σπαθιά. Η Apple σε σχέση με όλους έχει συνδιαστικά 1 δις και βάλε συσκευές και όλο αυτό το σύστημα για να λειτουργεί αρμονικά είναι υποχρεωμένη να πηγαίνει όσο το δυνατόν πιο αργά στην οποιαδήποτε εξέλιξη.

Από την άλλη όποιος θέλει πάντα μπορεί να πάει στα windows , άρα όχι iPhone και ipad η ρολόι και πάει λέγοντας....

Πάρα πολύ καλά έχω καταλάβει. Μάλλον εσύ δεν έχεις καταλάβει τι γίνεται με τα σχόλια.
Τέλος πάντων. Ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη.
Όσο για το ότι πρέπει να πηγαίνει αργά η Apple και ότι το σύστημα λειτουργεί αρμονικά… μην τα λες δυνατά αυτά.
Όσο για την εξέλιξη… ποια ακριβώς είναι η εξέλιξη του macOS τα τελευταία χρόνια;
Το APFS που είναι ακόμα κουτσό;

Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 04/06/2019 - 18:23


#10   aska

aska

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/06/2019 - 18:26

Πάρα πολύ καλά έχω καταλάβει. Μάλλον εσύ δεν έχεις καταλάβει τι γίνεται με τα σχόλια.
Το APFS που είναι ακόμα κουτσό;


A) Τα σχόλια φίλε είναι... πάντα κάποιοι λένε κάτι ... αναπόφευκτο....
Β) εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το APFS , ίσως είμαι average user , ενδεχωμένος εσύ ψάχνεις κάτι πιο εξεζητημένο .... ; Δεν έχω ποτέ ειλικρινά κανένα πρόβλημα.

#11   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/06/2019 - 18:32

A) Τα σχόλια φίλε είναι... πάντα κάποιοι λένε κάτι ... αναπόφευκτο....
Β) εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το APFS , ίσως είμαι average user , ενδεχωμένος εσύ ψάχνεις κάτι πιο εξεζητημένο .... ; Δεν έχω ποτέ ειλικρινά κανένα πρόβλημα.

Τα σχόλια είναι ελεύθερα κι ο καθένας λέει ότι καταλαβαίνει. Σεβαστά πάντοτε.

Εάν δεν έχεις πρόβλημα με το APFS τι συζητάμε τόση ώρα; Εγώ ψάχνω πράγματα γενικά. Ερασιτεχνικά πάντα.



#12   aska

aska

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/06/2019 - 18:41

Τα σχόλια είναι ελεύθερα κι ο καθένας λέει ότι καταλαβαίνει. Σεβαστά πάντοτε.
Εάν δεν έχεις πρόβλημα με το APFS τι συζητάμε τόση ώρα; Εγώ ψάχνω πράγματα γενικά. Ερασιτεχνικά πάντα.


Προς ολίγου ανέφερες κάποια σχόλια ότι είναι ημιτελή πχ το APFS. Εσύ τι πρόβλημα έχεις η σε ποια διαδικασία είδες κάτι και το αποκαλείς ημιτελή ;

#13   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/06/2019 - 18:45

Προς ολίγου ανέφερες κάποια σχόλια ότι είναι ημιτελή πχ το APFS. Εσύ τι πρόβλημα έχεις η σε ποια διαδικασία είδες κάτι και το αποκαλείς ημιτελή ;

Μπορείς να μπεις εδώ και να διαβάσεις.

Η αναφορά στο όνομα Dimitris είμαι εγώ.

Π.χ. ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν το => Disk Utility – can’t resize APFS disk images

Έχω αποδείξεις γι' αυτά που λέω.  :)

 

Edit:

Μπορείς επίσης να δεις και το Preview – selection highlighting dysfunctional και το Safari – webloc files with malformed data forks


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 04/06/2019 - 18:47


#14   aska

aska

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/06/2019 - 18:52

Μπορείς να μπεις εδώ και να διαβάσεις.
Η αναφορά στο όνομα Dimitris είμαι εγώ.
Π.χ. ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν το => Disk Utility – can’t resize APFS disk images
Έχω αποδείξεις γι' αυτά που λέω.  :)
 
Edit:
Μπορείς επίσης να δεις και το Preview – selection highlighting dysfunctional και το Safari – webloc files with malformed data forks


Φίλε αν όλα αυτά εδώ χαρακτηρίζουν ημιτελή μια έκδοση λειτουργικού κατά την άποψη σου πάω πάσο.

#15   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/06/2019 - 18:52

Φίλε αν όλα αυτά εδώ χαρακτηρίζουν ημιτελή μια έκδοση λειτουργικού κατά την άποψη σου πάω πάσο.

Να πας.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες