Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Planet sim - Travel sim


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 28/06/2019 - 17:00

Παιδια Μια ερώτηση σε εσας που ταξιδεύεται  εξωτερικό συνέχεια και ειδικα εκτός Ευρωπης οπως Ασια - αμερική - ωκεανια  . Τι κάρτα sim χρησιμοποιητε για κλησεις - μηνυματα- data;

Βρήκα στο διαδυκτιο την Planet Sim και την Travel sim και δεν ξερω τι να επιλεξω μιας και θα βρεθω  για 15 με 20 ημερες Σιγκαπούρη-ινδονησια και αργοτερα χονγκ κονγκ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 29/06/2019 - 12:15

Λόγω δουλειάς είχα Planet sim αλλά δεν με βόλευε. Και λέω δεν με βόλευε γιατί ήταν αρκετά ακριβή αν ο άλλος δεν είχε ίδια κάρτα. Τώρα έχω μια Surfroam Sim αλλά είναι μόνο για data.

Επίσης για τις περιοχές που θα πας και για τον χρόνο που θα διαθέσεις εκεί δεν νομίζω ότι σε συμφέρει να πάρεις μια κάρτα για όλα. Καλύτερα να πάρεις τοπικές κάρτες μιας και εκεί είναι αρκετά φθηνά, ειδικά η Ινδονησίας. Σιγκαπούρη με περίπου 20$ θα πάρεις τουλάχιστον 10GB, Ινδονησία με τα ίδια χρήματα θα πάρεις καμία 30αρια GB. Η πιο ακριβή κάρτα θα σου στοιχίσει στο Hong Kong. Έχω καιρό να πάω και δεν θυμάμαι τιμές.

Η surfroam που σου ανέφερα πιο πάνω είναι pay as you go και την χρησιμοποιώ μέχρι να πάρω μια τοπική αλλά το καλό με αυτή την κάρτα είναι ότι δουλεύει σχεδόν σε όλες τις χώρες του κόσμου.

#3   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 29/06/2019 - 19:34

Λόγω δουλειάς είχα Planet sim αλλά δεν με βόλευε. Και λέω δεν με βόλευε γιατί ήταν αρκετά ακριβή αν ο άλλος δεν είχε ίδια κάρτα. Τώρα έχω μια Surfroam Sim αλλά είναι μόνο για data.

Επίσης για τις περιοχές που θα πας και για τον χρόνο που θα διαθέσεις εκεί δεν νομίζω ότι σε συμφέρει να πάρεις μια κάρτα για όλα. Καλύτερα να πάρεις τοπικές κάρτες μιας και εκεί είναι αρκετά φθηνά, ειδικά η Ινδονησίας. Σιγκαπούρη με περίπου 20$ θα πάρεις τουλάχιστον 10GB, Ινδονησία με τα ίδια χρήματα θα πάρεις καμία 30αρια GB. Η πιο ακριβή κάρτα θα σου στοιχίσει στο Hong Kong. Έχω καιρό να πάω και δεν θυμάμαι τιμές.

Η surfroam που σου ανέφερα πιο πάνω είναι pay as you go και την χρησιμοποιώ μέχρι να πάρω μια τοπική αλλά το καλό με αυτή την κάρτα είναι ότι δουλεύει σχεδόν σε όλες τις χώρες του κόσμου.

 Σε ευχαριστώ Πάρη όποτε με το που φτάσω αεροδρόμιο Σιγκαπούρη αγοράζω μια Prepaid και αντιστοιχα άλλη για Μπαλί και άλλη για χονγκ κονγκ;

 

Αυτήν εδώ λες;


Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 29/06/2019 - 19:36


#4   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 29/06/2019 - 19:50

Ναι αυτή λέω.

Σιγκαπούρη είναι αρκετά καλή λύση το αεροδρόμιο να αγοράσεις κάρτα. Στις άλλες χώρες αν το κανείς και μέσω πιλότου(ταρίφα) πάλι δεν έχεις πρόβλημα αν και θα δώσεις 1-2$ παραπάνω αλλά όποτε χρειαστεί top up θα τον έχεις δίπλα σου.

#5   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 29/06/2019 - 20:10

Ναι αυτή λέω.

Σιγκαπούρη είναι αρκετά καλή λύση το αεροδρόμιο να αγοράσεις κάρτα. Στις άλλες χώρες αν το κανείς και μέσω πιλότου(ταρίφα) πάλι δεν έχεις πρόβλημα αν και θα δώσεις 1-2$ παραπάνω αλλά όποτε χρειαστεί top up θα τον έχεις δίπλα σου.

Και Πάλι σε ευχαριστώ Πάρη... και κατι τελευταίο εάν γνωρίζεις. Να ασχοληθώ για αγορά iPad 2019 απο Σιγκαπουρη η εστω κανενα MacBook η δεν αξίζει; Ρολόι. Apple Watch για την γυναικά μου εαν της το πάρω με gps-4g  θα παίζει ελλάδα;



#6   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 29/06/2019 - 20:34

Θα παίζει Ελλάδα αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμη κάρτα sim για το ρολόι.

Αξίζει να ασχοληθείς γιατί οι τιμές είναι πιο κάτω σε σχέση με τις δικές μας. Αν του βάλεις όμως apple care τότε πάρε το. Ειδικά στο Hong Kong θα είναι πιο φθηνά.

#7   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 29/06/2019 - 20:40

Θα παίζει Ελλάδα αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμη κάρτα sim για το ρολόι.

Αξίζει να ασχοληθείς γιατί οι τιμές είναι πιο κάτω σε σχέση με τις δικές μας. Αν του βάλεις όμως apple care τότε πάρε το. Ειδικά στο Hong Kong θα είναι πιο φθηνά.

Ωραία.. Σε ευχαριστώ Πάρη καλή συνέχεια :)  :)



#8   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 29/06/2019 - 21:47

Τίποτα φίλε μου.

Καλή διαμονή και καλές αγορές.

#9   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 30/06/2019 - 08:04

Τίποτα φίλε μου.

Καλή διαμονή και καλές αγορές.

Σε ευχαριστώ πολύ 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες