Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

μετατροπή video απο mkv σε mp4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   GreenBear

GreenBear

    iPH Enthousiast

  • 400 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:GREEN_BEAR

Δημοσίευση 01/07/2019 - 09:33

Καλημέρα σας και καλό μήνα σε όλους,

 

Είμαι αρκετά νέος στο οικοσύστημα της apple αν και παλιότερα είχα ΜΟΝΟ iphone/ipad. Τώρα ψάχνομαι ολοκληρωμένα και λόγω δουλειάς και για εμένα.

Έχω πλέον mac από τη δουλειά μου και πήρα και apple tv στο σπίτι.

Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να μετατρέψω ότι ταινίες είχα σε mkv σε mp4 για να κάνει από το mac απ ευθέιας stream στο apple tv και φυσικά ότι κατεβάζω να μπορώ να το μετατρέψω να του περάσω υπότιτλους και να το δω στα μήλα μου!!!

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει αυτή την μετατροπή να λειτουργεί σε mac σωστά και να είναι free?

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις απαντήσεις σας και συγγνώμη αν έχει ξανασχολιαστεί το συγκεκριμένο topic αλλά δεν το έβρισκα όσο έχω ψάξει



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/07/2019 - 10:24

Καλημέρα σας και καλό μήνα σε όλους,

 

Είμαι αρκετά νέος στο οικοσύστημα της apple αν και παλιότερα είχα ΜΟΝΟ iphone/ipad. Τώρα ψάχνομαι ολοκληρωμένα και λόγω δουλειάς και για εμένα.

Έχω πλέον mac από τη δουλειά μου και πήρα και apple tv στο σπίτι.

Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να μετατρέψω ότι ταινίες είχα σε mkv σε mp4 για να κάνει από το mac απ ευθέιας stream στο apple tv και φυσικά ότι κατεβάζω να μπορώ να το μετατρέψω να του περάσω υπότιτλους και να το δω στα μήλα μου!!!

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει αυτή την μετατροπή να λειτουργεί σε mac σωστά και να είναι free?

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις απαντήσεις σας και συγγνώμη αν έχει ξανασχολιαστεί το συγκεκριμένο topic αλλά δεν το έβρισκα όσο έχω ψάξει

Το καλύτερο δωρεάν πρόγραμμα για δωρεάν μετατροπή video σε διάφορα format είναι το handbrake. 

 

https://handbrake.fr/

 

Από εκεί και πέρα αν δεν θες να μπλέξεις με μετατροπές κτλ. υπάρχει το beamer που μπορείς να streamareis τα πάντα στο apple tv σου. 

 

https://beamer-app.com/


Once You Go Mac You Never Go Back

#3   GreenBear

GreenBear

    iPH Enthousiast

  • 400 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:GREEN_BEAR

Δημοσίευση 01/07/2019 - 10:29

Το καλύτερο δωρεάν πρόγραμμα για δωρεάν μετατροπή video σε διάφορα format είναι το handbrake. 

 

https://handbrake.fr/

 

Από εκεί και πέρα αν δεν θες να μπλέξεις με μετατροπές κτλ. υπάρχει το beamer που μπορείς να streamareis τα πάντα στο apple tv σου. 

 

https://beamer-app.com/

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ψάχνω και εγώ ταυτόχρονα σε διάφορα site για αυτό και διάβασα για το vlc που είναι και ο μόνος γνωστός player κοινός στα δυο λειτουργικά.

Και αυτός διάβασα ότι κάνει την μετατροπή απο mkv σε mp4. Μήπως τον έχεις δοκιμάσει?



#4   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/07/2019 - 10:45

Δεν χρειάζεται να μετατρέψεις τίποτα, μπορείς να παίζεις τις ταινίες σου με τον vlc και να κάνεις mirroring στο Apple tv.

Εναλλακτικά θα σου πρότεινα να αγοράσεις (στο AppleTv) το infuse και να βλέπεις τις ταινίες σου απευθείας από το AppleTV



#5   GreenBear

GreenBear

    iPH Enthousiast

  • 400 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:GREEN_BEAR

Δημοσίευση 01/07/2019 - 10:52

Δεν χρειάζεται να μετατρέψεις τίποτα, μπορείς να παίζεις τις ταινίες σου με τον vlc και να κάνεις mirroring στο Apple tv.

Εναλλακτικά θα σου πρότεινα να αγοράσεις (στο AppleTv) το infuse και να βλέπεις τις ταινίες σου απευθείας από το AppleTV

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το infuse το κατεβάζω στο apple tv και βλέπει ότι αρχεία έχω στον mac αυτόματα?

Αυτό είναι τέλειο!!!


Τελευταία επεξεργασία από: GreenBear, 01/07/2019 - 10:52


#6   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/07/2019 - 10:55

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το infuse το κατεβάζω στο apple tv και βλέπει ότι αρχεία έχω στον mac αυτόματα?

Αυτό είναι τέλειο!!!

Ακριβώς, πρέπει βέβαια να είναι ανοιχτός ο Mac.

Είναι από τις εφαρμογές που αξίζει 100% τα λεφτά της!



#7   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/07/2019 - 11:00

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το infuse το κατεβάζω στο apple tv και βλέπει ότι αρχεία έχω στον mac αυτόματα?

Αυτό είναι τέλειο!!!

Αυτό βέβαια μπορείς να το κάνεις και με τον Plex δωρεάν.



#8   GreenBear

GreenBear

    iPH Enthousiast

  • 400 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:GREEN_BEAR

Δημοσίευση 01/07/2019 - 11:14

Αυτό βέβαια μπορείς να το κάνεις και με τον Plex δωρεάν.

Αυτό το είχα βρει και εγώ αλλά από ότι διάβασα στη σελίδα τους υπάρχει υποστήριξη μόνο για το τελευταίο apple tv και όχι για τα προηγούμενα. Το έχεις δοκιμάσει σε παλιότερο? Σόρρυ για τις συνεχείς ερωτήσεις αλλά είμαι τελείως άσχετος από apple tv και mac ΑΚΟΜΑ.



#9   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/07/2019 - 11:16

Αυτό το είχα βρει και εγώ αλλά από ότι διάβασα στη σελίδα τους υπάρχει υποστήριξη μόνο για το τελευταίο apple tv και όχι για τα προηγούμενα. Το έχεις δοκιμάσει σε παλιότερο? Σόρρυ για τις συνεχείς ερωτήσεις αλλά είμαι τελείως άσχετος από apple tv και mac ΑΚΟΜΑ.

Ρώτα ότι θέλεις, για αυτό είμαστε εδώ!!!

Ότι σου έγραψα πιο πάνω ισχύει για το Appletv 4 και το 4Κ. Αν έχεις το 3 ή παλαιότερο, αλλάζουν τα πράγματα



#10   GreenBear

GreenBear

    iPH Enthousiast

  • 400 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:GREEN_BEAR

Δημοσίευση 01/07/2019 - 11:24

Ναι σοβαρή μου παράλειψη. Μιλάμε για 3ης γενιάς...



#11   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/07/2019 - 11:28

Ναι σοβαρή μου παράλειψη. Μιλάμε για 3ης γενιάς...

Οπότε ξεχνάς infuse και Plex και επανερχόμαστε στην αρχική δωρεάν λύση. Παίζεις στον mac την ταινία με τον vlc και κάνεις mirroring στο atv.

Εναλλακτικά αγοράζει το beamer, παλαιότερα που το χρησιμοποιούσα ήταν αξιοπρεπέστατο


Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 01/07/2019 - 11:30


#12   GreenBear

GreenBear

    iPH Enthousiast

  • 400 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:GREEN_BEAR

Δημοσίευση 01/07/2019 - 11:30

Οπότε ξεχνάς infuse και Plex και επανερχόμαστε στην αρχική δωρεάν λύση. Παίζεις στον mac την ταινία με τον vlc και κάνεις mirroring στο atv

Τέλεια! Και για μετατροπή βίντεο για να τα δω στο δρόμο από iphone η ipad προτείνεις και εσύ το handbreak να φανταστώ εε?



#13   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/07/2019 - 11:37

Τέλεια! Και για μετατροπή βίντεο για να τα δω στο δρόμο από iphone η ipad προτείνεις και εσύ το handbreak να φανταστώ εε?

Το handbreak είναι μια χαρά. Μιλάμε βέβαια για χρονοβόρα διαδικασία, θα σου πρότεινα τον vlc σαν δωρεάν λύση και ακόμα καλύτερα να κάνεις μια ετήσια συνδρομή στο infuse, το οποίο θεωρώ ότι δεν έχει αντίπαλο στο είδος του



#14   GreenBear

GreenBear

    iPH Enthousiast

  • 400 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:GREEN_BEAR

Δημοσίευση 01/07/2019 - 11:52

Γιατι το handbreak είναι επί πληρωμή? Νόμιζα ότι είναι free



#15   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/07/2019 - 11:54

Γιατι το handbreak είναι επί πληρωμή? Νόμιζα ότι είναι free

Όχι, Όχι, το handbreak είναι δωρεάν, οι λύσεις που σου είπα πιο πάνω είναι για να αποφύγεις την μετατροπή των αρχείων σου



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες