Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

''Τρέμουλο απο ρεύμα'' στην φόρτιση του Mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 04/07/2019 - 23:10

Στο link του SMC, θα ακολουθήσεις τις οδηγίες της παραγράφου.

 

Πρώτα τρέχεις την ρουτίνα reset SMC.

done both αλλα δεν άλλαξε τίποτα δυστυχώς ... και τώρα ?  ειναι το service η μόνη λύση ? αν ναι που να πάω γιατι δεν έχω ιδέα στα mac συν οτι βρίσκομαι επαρχία οποτε δεν μου ειναι και τόσο εύκολο.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   zikman

zikman

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/07/2019 - 01:01

Και εγώ το είχα το πρόβλημα...
Με ένα τέτοιο θα λυθεί άμεσα και 100%.

Συνημμένα αρχεία



#18   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/07/2019 - 07:28

Το μηχάνημα σου είναι μέσα στην εγγύηση, συνεπώς απευθύνεσαι σε εξουσιοδοτημένο service στην Αθήνα, όπως Document, i-system.

 
Με δεδομένο ότι δεν τρέχεις κάποιο utility που παρεμβαίνει στο σύστημα, το extension cable δεν βγάζει νόημα με βάση όσα ήδη ανάφερα προηγούμενα.
 
Ας μην παραβλέπουμε ότι το περιστατικό μπορεί να χαρακτηρισθεί σαν μεμονωμένο ανάμεσα σε κάποιες εκατοντάδες ή χιλιάδες MacBook Pro (εγγενώς χωρίς γείωση) που κυκλοφορούν τουλάχιστον στην Ελλάδα.  
 
Αν λοιπόν το θέμα προκαλείται από πλευράς hardware, το μόνο που μπορεί να εμπλέκεται σ' αυτή την ιστορία  είναι το κύκλωμα του power management.
 
Όπως και να έχει, διαβάζοντας στο isomnia το ίδιο περιστατικό σε μηχάνημα του 2017, το θέμα επιλύθηκε με το επίμαχο καλώδιο. Όπως και στον προλαλήσαντα φίλο.  Οπότε -αν και στο μηχάνημα σου το καλώδιο αποδειχθεί η λύση- φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά με το power management σε μικρό αριθμό μηχανημάτων -ανεξάρτητα από το έτος κατασκευής τους.
 
Βέβαια, αν υπήρχε δυνατότητα σύνδεσης του notebook σε διαφορετικό τροφοδοτικό, θα μπορούσε να εντοπισθεί άμεσα αν φταίει το τροφοδοτικό ή το Mac.

Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 05/07/2019 - 07:31

vires acquirit eundo


#19   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/07/2019 - 08:48

Και εγώ το είχα το πρόβλημα...
Με ένα τέτοιο θα λυθεί άμεσα και 100%.

εχω το ίδιο πρόβλημα σε Macbook Air '13, και αν δεν κάνω λάθος το ίδιο μου κάνει και ο Macbook Pro '17. Θα δοκιμάσω την λύση που προτείνεις και θα ενημερώσω. 

 

Το συγκεκριμένο καλώδιο το μόνο που κάνει είναι να δίνει γείωση στο φορτιστή. Τελικά το θέμα σχετίζεται με την έλλειψη γείωσης?



#20   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/07/2019 - 09:09

εχω το ίδιο πρόβλημα σε Macbook Air '13, και αν δεν κάνω λάθος το ίδιο μου κάνει και ο Macbook Pro '17. Θα δοκιμάσω την λύση που προτείνεις και θα ενημερώσω. 

 

Το συγκεκριμένο καλώδιο το μόνο που κάνει είναι να δίνει γείωση στο φορτιστή. Τελικά το θέμα σχετίζεται με την έλλειψη γείωσης?

 

Αν το Air έχει το τροφοδοτικό, πιθανόν να συντρέχει θέμα με την γείωση της πρίζας, ή με το ίδιο το τροφοδοτικό.

 

Το θέμα δεν μπορεί να σχετίζεται με την γείωση, αφού το φις του τροφοδοτικού δεν έχει την μεταλλική λάμα γείωσης

που βλέπεις στην εικόνα (αντίθετα την έχει το επίμαχο extension cable).

 

Κοντολογίς το μηχάνημα είναι σχεδιασμένο να δουλεύει χωρίς γείωση. Τώρα, αν το θέμα εκλείψει με το καλώδιο αυτό

σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα κάτι δεν πάει καλά με το τροφοδοτικό και κατά δεύτερο λόγο με το μηχάνημα.

 

48202647022_bfc33405c8_o.jpg


vires acquirit eundo


#21   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 05/07/2019 - 19:44

Και εγώ το είχα το πρόβλημα...
Με ένα τέτοιο θα λυθεί άμεσα και 100%.

έτσι λενε όλοι απ οτι βλέπω , απλα δεν θέλω να το πάρω τσάμπα.

ποσο κοστίζει αυτο?

 

 

Το μηχάνημα σου είναι μέσα στην εγγύηση, συνεπώς απευθύνεσαι σε εξουσιοδοτημένο service στην Αθήνα, όπως Document, i-system.

 
Με δεδομένο ότι δεν τρέχεις κάποιο utility που παρεμβαίνει στο σύστημα, το extension cable δεν βγάζει νόημα με βάση όσα ήδη ανάφερα προηγούμενα.
 
Ας μην παραβλέπουμε ότι το περιστατικό μπορεί να χαρακτηρισθεί σαν μεμονωμένο ανάμεσα σε κάποιες εκατοντάδες ή χιλιάδες MacBook Pro (εγγενώς χωρίς γείωση) που κυκλοφορούν τουλάχιστον στην Ελλάδα.  
 
Αν λοιπόν το θέμα προκαλείται από πλευράς hardware, το μόνο που μπορεί να εμπλέκεται σ' αυτή την ιστορία  είναι το κύκλωμα του power management.
 
Όπως και να έχει, διαβάζοντας στο isomnia το ίδιο περιστατικό σε μηχάνημα του 2017, το θέμα επιλύθηκε με το επίμαχο καλώδιο. Όπως και στον προλαλήσαντα φίλο.  Οπότε -αν και στο μηχάνημα σου το καλώδιο αποδειχθεί η λύση- φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά με το power management σε μικρό αριθμό μηχανημάτων -ανεξάρτητα από το έτος κατασκευής τους.
 
Βέβαια, αν υπήρχε δυνατότητα σύνδεσης του notebook σε διαφορετικό τροφοδοτικό, θα μπορούσε να εντοπισθεί άμεσα αν φταίει το τροφοδοτικό ή το Mac.

 

θα κοιτάξω να δοκιμάσω απο φίλο που έχει ίδιο μηχάνημα απλα δεν συναντιόμαστε συχνά.

Σε περίπτωση service , ποιό κατάστημα να επιλέψω?

 

Το παράδοξο και παράξενο της ιστοριας όμως εγινε σήμερα.

Αρχικά το έβαλα στην πρίζα. Δεν με διαπέρασε αυτο το ''ρεύμα'' , επειτα ξεκίνησε κανονικά.

Στην συνέχεια αφου το λειτούργησα γιατι είχα δουλεια , παρατήρησα κατι ακομα : όταν γίνεται χρήση του λαπτοπ με τον δείκτη μονο υπάρχει αυτή η αίσθηση και ο λόγος που ξεκίνησα το thread.

Οταν ακουμπάς-''χαιδεύεις'' το mac με περισσότερα απο ένα δάχτυλα , αυτη η παράξενη αίσθηση μειώνεται αν όχι εξαφανίζεται .. παίζει κάποιο ρόλο αυτο?

 

εχω το ίδιο πρόβλημα σε Macbook Air '13, και αν δεν κάνω λάθος το ίδιο μου κάνει και ο Macbook Pro '17. Θα δοκιμάσω την λύση που προτείνεις και θα ενημερώσω. 

 

Το συγκεκριμένο καλώδιο το μόνο που κάνει είναι να δίνει γείωση στο φορτιστή. Τελικά το θέμα σχετίζεται με την έλλειψη γείωσης?

Αν δοκιμάσεις φίλε μου σύντομα , σε παρακαλώ ενημέρωσε μην προβώ άδικα σε αγορά του.



#22   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/07/2019 - 20:36

 

θα κοιτάξω να δοκιμάσω απο φίλο που έχει ίδιο μηχάνημα απλα δεν συναντιόμαστε συχνά.

Σε περίπτωση service , ποιό κατάστημα να επιλέψω?

 

 Και τα δυο services είναι εξ ίσου αξιόπιστα.

Όπως και να έχει, προτού προσφύγεις σε αυτά, δοκίμασε με το τροφοδοτικό του φίλου σου.


vires acquirit eundo


#23   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 07/07/2019 - 21:27

Το παρατήρησα πεμπτη οταν το λάπτοπ φορτίζει και ακουμπάς το σασί στο logo να υπάρχει στατικος ηλεκτρισμός και οχι διαρροή. Εχοντας πάρει το extension απο μαγαζι στο περιστέρι στα 25 ευρω εδω και 1 βδομάδα , το δοκίμασα επιτέλους και οτι και να έκανα δεν παρατηρήθηκε το φαινόμενο ξανα. Επίσης μετρώντας ( η ειδικότητα με αναγκάζει γαρ ) την έξοδο του φορτιστή σε παλμογράφο είδα μια πιο ''καθαρή'' κυματομορφή χωρίς τις ελαχιστες ''μυτες'' κλπ που συνάντησα πριν - για πολλούς λόγους. Αρα θεωρώ οτι ειναι καλο ηταν να υπάρχει σαν στανταρ . 



#24   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 08/07/2019 - 12:22

 Και τα δυο services είναι εξ ίσου αξιόπιστα.

Όπως και να έχει, προτού προσφύγεις σε αυτά, δοκίμασε με το τροφοδοτικό του φίλου σου.

 

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω κάποιο τροφοδοτικό και το πρόβλημα συνεχίζει. Να ναι καλα η μπαταρία του Macbook γιατι κρατάει αρκετά.

 

Παρεμπιπτόντως όντας ασχετος , πως βλέπουμε ποσες ώρες βγάζει η μπαταρία όπως στο iphone που πχ οτι ειναι ενεργή η οθόνη για 4 ωρες πχ? Γιατι όκ κρατάει αρκετά αλλα το 10 ώρες που λένε νομίζω δεν ισχύει στην περίπτωση μου ( για ωρες χρήσης μιλάω)


Τελευταία επεξεργασία από: montzOlee, 08/07/2019 - 12:27


#25   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 08/07/2019 - 12:25

Το παρατήρησα πεμπτη οταν το λάπτοπ φορτίζει και ακουμπάς το σασί στο logo να υπάρχει στατικος ηλεκτρισμός και οχι διαρροή. Εχοντας πάρει το extension απο μαγαζι στο περιστέρι στα 25 ευρω εδω και 1 βδομάδα , το δοκίμασα επιτέλους και οτι και να έκανα δεν παρατηρήθηκε το φαινόμενο ξανα. Επίσης μετρώντας ( η ειδικότητα με αναγκάζει γαρ ) την έξοδο του φορτιστή σε παλμογράφο είδα μια πιο ''καθαρή'' κυματομορφή χωρίς τις ελαχιστες ''μυτες'' κλπ που συνάντησα πριν - για πολλούς λόγους. Αρα θεωρώ οτι ειναι καλο ηταν να υπάρχει σαν στανταρ . 

Άρα φίλε είχες κι εσύ το ίδιο ''θέμα'' και απλα δεν το είχες προσέξει αν κατάλαβα σωστα?

Πάντως η λύση του extansion φαίνεται να λειτουργεί στις περισσότερες περιπτώσεις που έχω διαβάσει στο internet αρα προς τα εκεί θα κινηθώ οταν κάνω το τσεκάρισμα με του φίλου.

Παίζει άραγε να πιάνεται μέσα στην εγγύηση όλο αυτο?!



#26   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/07/2019 - 15:09

Άρα φίλε είχες κι εσύ το ίδιο ''θέμα'' και απλα δεν το είχες προσέξει αν κατάλαβα σωστα?

Πάντως η λύση του extansion φαίνεται να λειτουργεί στις περισσότερες περιπτώσεις που έχω διαβάσει στο internet αρα προς τα εκεί θα κινηθώ οταν κάνω το τσεκάρισμα με του φίλου.

Παίζει άραγε να πιάνεται μέσα στην εγγύηση όλο αυτο?!

Δεν ειναι πρόβλημα ,ειναι λογικό να υπάρχει στατικός ηλεκτρισμός. Το φαινόμενο που παρατηρείται σε σενα ειναι ελαχιστα διαφορετικό (Θεωρώ οτι φταίει το τροφοδοτικο ).

inside-w600.jpg

Θέμα εξομάλυνσης τροφοδοτικου ειναι και η γείωση το λύνει (δείτε σχήμα). Το αναφέρω γιατι αν ακουμπήσεις πχ στο χείλος το usb c θα νιωθεις μια ενόχληση (λογικο) αλλα με το extension δεν υπάρχιε αυτό . Γείωση λειτουργιας δλδ






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες